Dušičková - legenda nebo skutečnost



Rosťa 1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 185.4 (?)
22.10.2015 18:21

Tento rok byl proste vyjimecny a neni receno, ze ten nasledujici nebude stejny. Jiz v jinym vlakne jsem psal, ze v palirnach jsou celkem rozhozeni z toho ,jak to tece. Clovek si rekne, ze pri tom pocasi vse bude driv, ale paradoxne svestky si davaji nacas a verim, ze nekteri budou mit jeste svestky zacatkem lisopadu na strome s mimoradnou cukernatosti. Tak jak Cacanky vysly loni jen prumerne, tak v tomto roce ukazaly co dovedou a tim myslim i jejich krizence.Zajimave jsou i senzoricke vjemy.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 22.10.2015 18:35

To si asi mimo Standy myslí všichni. Ale pravda taky je, že moje Domácí švestky by takhle dlouho nevydržely.

Standova
Standova "dušičková"
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.106 (?), 20.10.2015 22:24

Pane 147.46, ale tohle není nová odrůda, to je ojedinělý starý strom na soukromé zahradě po které pobíhá hladový pes a jen pár větviček přesahuje přes plot.

A nechtějte po "genofondu", aby mapoval všechny švestky v čechách. Pokud jim někdo nedá tip na dostatečně odlišnou krajovou odrůdu, tak bez toho aby konkrétní strom viděli 4×ročně po dobu několika let, tak nepoznají jestli to už v genofondu mají (těch je 236), nebo je to další genový zdroj, který je potřeba přenést ve dvou exemplářích do prostorového izolátu genofondového sadu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 20.10.2015 22:30

Problém je, že osvědčené staré krajové odrůdy se nemusely v dobách své slávy potýkat s totálním rozšířením viru šarky. Že někdo najde nějaký starý klon přirozeně imunní vůči PPV, tomu jsem již přestal věřit a asi nejsem sám.
   Za vymýcením starých švestek - bohužel - nestojí planá touha po nových odrůdách. Všechny novinky bychom rádi vyměnili za původní pravou švestku - zdravou ovšem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.106 (?), 20.10.2015 22:42

Ano, zdravou - to jste trefil hřebíček přímo na hlavičku. Mne by lákalo, vzít si z té švestky rouby, ale testování na PPV, PDV, PNRSV, CLSV a ApMV stojí každý 120,-Kč/vzorek. Dále pak test na ESFY dalších 750,-Kč. Když to posčítáte, tak je takovýto jeden stromek dražší než novinky slivoní zasílané z německy mluvících zemí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.252 (?), 21.10.2015 19:33

300metrů nad mořem: Stanely jsem setřepával ještě 10.10. což je jistě velmi pozdní rekord, ale vlivem sucha nechtěly samovolně padat i když měly scvrklé konce u stopky. 17.10. jsem pracně setřepával ještě z části silně držící President abych stihl vhodně doplnit bečku s kvasem a také Tophit. President se jevil jako vcelku JEN polozralý, obrovské štavnaté velmi tvrdé plody a nákyselné. Ze zvědavosti jsem změřil cukenatost Presidenta optik. refraktometrem a byl jsem šokován, málem nestačila stupnice... President měl 31% Brix!!!! což je zatím úplný rekord ze všech švestek a měření. nejvíce měl zatím Stanley kolem 25%Brix. Jsem si jistý, že část plodů President by vydržela na stromě do počátku listopadu i déle, ovšem postupně napadána monilií.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rosťa 1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 185.4 (?), 22.10.2015 18:21

Tento rok byl proste vyjimecny a neni receno, ze ten nasledujici nebude stejny. Jiz v jinym vlakne jsem psal, ze v palirnach jsou celkem rozhozeni z toho ,jak to tece. Clovek si rekne, ze pri tom pocasi vse bude driv, ale paradoxne svestky si davaji nacas a verim, ze nekteri budou mit jeste svestky zacatkem lisopadu na strome s mimoradnou cukernatosti. Tak jak Cacanky vysly loni jen prumerne, tak v tomto roce ukazaly co dovedou a tim myslim i jejich krizence.Zajimave jsou i senzoricke vjemy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.106 (?), 22.10.2015 20:15

Ano, o tom je toto vlákno. Já jsem svoje modré ovoce sklízel ve zralosti pro užití v jedné malé soukromé pekárně a tedy v jakosti, aby to z těch slíváku nevytelko, aby se to pekaři nematlalo po rukách jako přezrálé bláto a zároveň to mělo plnou chuť a dost cukrů oproti nákupu z velkobchodu. Takže nemám srovnání (mimo pár plodů ponechaných na mlsání) s odrůdami na jedné ze svých zahrad (cca 10 minut jízdy daleko), která má + 3 m stejnou nadmořskou výšku.

V podstatě podle škod ptactvem na mých švestkách a na diskutovaném stromě, musel tento začít vybarvovat v termínu, kdy už tažné ptactvo odtáhlo. Tedy až po Hagantě a současně s Presentou. Škoda, že na tom nejsem časově natolik dobře, abych mohl projít celou vesnici a hledat další exemplář od daného klonu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 80.213 (?), 24.10.2015 21:04

Dneska jsem narazil na pár stromů "dušičkových" (Domácí) ve velmi dobré kondici (i když po ránu obalených mrazovým jíním).


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 137.210 (?), 24.10.2015 21:48

Hm, zajímavý klon, moje Domácí si už zhruba měsíc pobublávají v sudech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 80.213 (?), 25.10.2015 6:54

Také by pobublávaly, kdyby je někdo dříve očesal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika