Dušičková - legenda nebo skutečnost



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.106 (?)
20.10.2015 22:42

Ano, zdravou - to jste trefil hřebíček přímo na hlavičku. Mne by lákalo, vzít si z té švestky rouby, ale testování na PPV, PDV, PNRSV, CLSV a ApMV stojí každý 120,-Kč/vzorek. Dále pak test na ESFY dalších 750,-Kč. Když to posčítáte, tak je takovýto jeden stromek dražší než novinky slivoní zasílané z německy mluvících zemí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 22.10.2015 18:35

To si asi mimo Standy myslí všichni. Ale pravda taky je, že moje Domácí švestky by takhle dlouho nevydržely.

Standova
Standova "dušičková"
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.106 (?), 20.10.2015 22:24

Pane 147.46, ale tohle není nová odrůda, to je ojedinělý starý strom na soukromé zahradě po které pobíhá hladový pes a jen pár větviček přesahuje přes plot.

A nechtějte po "genofondu", aby mapoval všechny švestky v čechách. Pokud jim někdo nedá tip na dostatečně odlišnou krajovou odrůdu, tak bez toho aby konkrétní strom viděli 4×ročně po dobu několika let, tak nepoznají jestli to už v genofondu mají (těch je 236), nebo je to další genový zdroj, který je potřeba přenést ve dvou exemplářích do prostorového izolátu genofondového sadu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 20.10.2015 22:30

Problém je, že osvědčené staré krajové odrůdy se nemusely v dobách své slávy potýkat s totálním rozšířením viru šarky. Že někdo najde nějaký starý klon přirozeně imunní vůči PPV, tomu jsem již přestal věřit a asi nejsem sám.
   Za vymýcením starých švestek - bohužel - nestojí planá touha po nových odrůdách. Všechny novinky bychom rádi vyměnili za původní pravou švestku - zdravou ovšem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.106 (?), 20.10.2015 22:42

Ano, zdravou - to jste trefil hřebíček přímo na hlavičku. Mne by lákalo, vzít si z té švestky rouby, ale testování na PPV, PDV, PNRSV, CLSV a ApMV stojí každý 120,-Kč/vzorek. Dále pak test na ESFY dalších 750,-Kč. Když to posčítáte, tak je takovýto jeden stromek dražší než novinky slivoní zasílané z německy mluvících zemí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.252 (?), 21.10.2015 19:33

300metrů nad mořem: Stanely jsem setřepával ještě 10.10. což je jistě velmi pozdní rekord, ale vlivem sucha nechtěly samovolně padat i když měly scvrklé konce u stopky. 17.10. jsem pracně setřepával ještě z části silně držící President abych stihl vhodně doplnit bečku s kvasem a také Tophit. President se jevil jako vcelku JEN polozralý, obrovské štavnaté velmi tvrdé plody a nákyselné. Ze zvědavosti jsem změřil cukenatost Presidenta optik. refraktometrem a byl jsem šokován, málem nestačila stupnice... President měl 31% Brix!!!! což je zatím úplný rekord ze všech švestek a měření. nejvíce měl zatím Stanley kolem 25%Brix. Jsem si jistý, že část plodů President by vydržela na stromě do počátku listopadu i déle, ovšem postupně napadána monilií.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rosťa 1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 185.4 (?), 22.10.2015 18:21

Tento rok byl proste vyjimecny a neni receno, ze ten nasledujici nebude stejny. Jiz v jinym vlakne jsem psal, ze v palirnach jsou celkem rozhozeni z toho ,jak to tece. Clovek si rekne, ze pri tom pocasi vse bude driv, ale paradoxne svestky si davaji nacas a verim, ze nekteri budou mit jeste svestky zacatkem lisopadu na strome s mimoradnou cukernatosti. Tak jak Cacanky vysly loni jen prumerne, tak v tomto roce ukazaly co dovedou a tim myslim i jejich krizence.Zajimave jsou i senzoricke vjemy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.106 (?), 22.10.2015 20:15

Ano, o tom je toto vlákno. Já jsem svoje modré ovoce sklízel ve zralosti pro užití v jedné malé soukromé pekárně a tedy v jakosti, aby to z těch slíváku nevytelko, aby se to pekaři nematlalo po rukách jako přezrálé bláto a zároveň to mělo plnou chuť a dost cukrů oproti nákupu z velkobchodu. Takže nemám srovnání (mimo pár plodů ponechaných na mlsání) s odrůdami na jedné ze svých zahrad (cca 10 minut jízdy daleko), která má + 3 m stejnou nadmořskou výšku.

V podstatě podle škod ptactvem na mých švestkách a na diskutovaném stromě, musel tento začít vybarvovat v termínu, kdy už tažné ptactvo odtáhlo. Tedy až po Hagantě a současně s Presentou. Škoda, že na tom nejsem časově natolik dobře, abych mohl projít celou vesnici a hledat další exemplář od daného klonu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 80.213 (?), 24.10.2015 21:04

Dneska jsem narazil na pár stromů "dušičkových" (Domácí) ve velmi dobré kondici (i když po ránu obalených mrazovým jíním).


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 137.210 (?), 24.10.2015 21:48

Hm, zajímavý klon, moje Domácí si už zhruba měsíc pobublávají v sudech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 80.213 (?), 25.10.2015 6:54

Také by pobublávaly, kdyby je někdo dříve očesal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika