Je kos škůdce?



host - 61.65 (?)
13.6.2010 7:54

Souhlasim, ja letos prisel o vsechny tresne (mlady strom, takze jich tolik nebylo, ale nezbyla na mne ani jedna, jen pecky na stopkach :(). 

Kosu je tolik, ze mam i problem se sazenim, jak neco vysadim, tak za chvili prileti a misto kompletne rozryji a rozhrabou.

Na druhou stranu jsem pochopil vyznam bileho rybizu, na ten zdaleka tolik nejdou jako na cerveny a taky k prvni cervene vinne reve uz zadna dalsi nepribude, jen bile.. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
      
host - 253.100 (?), 10.6.2010 14:11

Kos je fajn pták, nesmí jich ale být moc. Pak je to Hitchcock.

Naštěstí máme v sousedství hnízdo sojky. Oblíbenou krmí jsou mláďata kosů. Sojka udělá nálet na kosí hnízdo, staří kosáci řvou, ale sojka jedno kosí mládě uchopí a letí s ním nakrmit své mladé. Rovnováha zaručena.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6497) - 147.108 (?), 10.6.2010 18:37

Lev sežere antilopu, pavouk mouchu, sojka kosa, veverka cokoliv. To je prostě naše příroda a někteří citliví lidé to považují za barbarství. Není to barbarství, predátor loví pro obživu, neumí to jinak, stejně jako králík se pase taky pro obživu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 185.138 (?), 10.6.2010 23:22

Nálety na ovoce hodně ovlivňuje počasí, pokud je dost vlhko, mají o jahody mnohem menší zájem, než v suchých letech. Vraždit malé kosáky je blbost, už takhle je na vesnicích překočkováno a bohužel, šance koček vůči mladým ptákům jsou dost vysoké. Říkám jim kontroloři - po posekání trávy spolu s rehky vždycky kontrolují, jak je posekáno :-)  K ochraně ovoce existují netkané textilie a sítě, ale špačci jsou daleko horší, než kosáci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 183.242 (?), 10.6.2010 23:28

Sekala jsem trávu pro králíky, spíše srpila a protože mi to jde docela pomalu už se na to kosáci a rehkové nemohli dívat, v podstatě mi kontrolu prováděli za patami a devastovali rozhrábnutá mraveniště. Jinak je zatím víc než jahody zajímají malí slimejši v jahodišti (ťuk, ťuk). A taky nám totálně rozhrabali kopku předloňského koňského hnoje v rámci totálního vyhubení jakýchsi bílých ponrav. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 24.183 (?), 11.6.2010 9:33

Na otázku zda je kos pro zahradu přínosem či zkázou není jednoduchá odpověď. Kromě množství kosů je také důležité co na zahradě pěstujete. 

Zodpovědně mohu říci, že kdo pěstuje ranné třešně a vinnou révu, pro toho jsou kosi pohromou. Jeden pár odchová průměrně čtyři mladé dvakrát do roka. To znamená deset relativně velkých, drzých ptáků v době sklizně hroznů jen v první sezoně. Bez redukce jejich počtu třeba pomocí koček by jejich řádění brzy připomínalo řádění špačků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 92.112 (?), 12.6.2010 7:09

Kolik máme na zahradě kosů a kosic nevím, nedá se to ani spočítat. Přestože máme kočky a  - bohužel - jednou za čas nějakého kosa chytí (ale v přírodě to tak prostě je), je jich tam pořád dost. A jsou opravdu roztomilí jak umí zápasit se žížalou co se snaží držet v zemi... Takže proti kosům nic nemám. Na jahody mi nechodí - to zvládnou místo nich slimáci. Existuje však jedna vyjímka, kdy bych kosy nejraději neviděla: když dozrají višně. Ty potvory čekají stejně jako my až na tu nejzazší možnou dobu, kdy jsou višně nejsladší, ale ještě nezačaly nahnívat. Do té doby si zobnou je trochu - asi je to na ně kyselé. Ale když nastane ta správná doba... Například vloni jsem ve čtvrtek usoudila, že višně jsou akorát a natrhala plý koš pro jednu babi. V pátek jsem natrhala druhý koš pro druhou babi a odjela za ní na víkend. S tím, že jak se vrátíme tak dotrhám zbytek... Kdybych si nenechala pár višní v ledničce, tak bych v neděli své vlastní višně neochutnala...! Během víkendu je totiž kosi zcela kompletně obrali. Takže letos si dám bacha a višně si pohlídám a oberu najednou - žádné zbytek potom...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 61.65 (?), 13.6.2010 7:54

Souhlasim, ja letos prisel o vsechny tresne (mlady strom, takze jich tolik nebylo, ale nezbyla na mne ani jedna, jen pecky na stopkach :(). 

Kosu je tolik, ze mam i problem se sazenim, jak neco vysadim, tak za chvili prileti a misto kompletne rozryji a rozhrabou.

Na druhou stranu jsem pochopil vyznam bileho rybizu, na ten zdaleka tolik nejdou jako na cerveny a taky k prvni cervene vinne reve uz zadna dalsi nepribude, jen bile.. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Zdeněk52 - (7) - 149.23 (?), 21.6.2010 18:25

Také jsem rád před lety sledoval na zahrádce kosy jak hopsají a zápasí s žížalou. Ale když jsem přicházel o úrodu vína, rybízu a v poslední době muchovníku, začal jsem přemýšlet, co s tím. Po zadání "PLAŠIČ PTÁKÚ" do vyhledavače jsem našel plechovou atrapu sokola, určenou k ochraně vinic, sadů a pod. Tak jsem, aniž bych byl přesvědčen o účinnosti, podobného ptáka z plechu vyrobil. Před dozráváním muchovníku jsem ptáka pověsil nad jeho rajon a čekal, co se bude dít. Výsledek je více než vynikající. Zatím si jediný kos či špaček nedovolil přistát na našem dvorku. Po sklizení muchovníku sundám sokola a opět budu sledovat změnu. Potom přijde sokolova chvíle při hlídání rybízu a vína. Asi tam nesmí být dlouho, aby si ptáci na něj nezvykli. Ale vážně to funguje a bez násilí. Zd.

Náš sokol - ochránce
Náš sokol - ochránce
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 52.174 (?), 21.6.2010 19:25

... až nebudeš moci, sokola zavolej.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 21.6.2010 21:21

Mám zkušenost s panákem velikosti menší postavy pod třešní májovkou. Byl oblečen do teplákové soupravy a trochu se větrem kymácel. Ptáci- kosi se asi 3 dny neobjevili ale pak si zvykli. Zas tak blbí nejsou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika