Je kos škůdce?



host - 52.174 (?)
21.6.2010 19:25

... až nebudeš moci, sokola zavolej.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
      
host - 253.100 (?), 10.6.2010 14:11

Kos je fajn pták, nesmí jich ale být moc. Pak je to Hitchcock.

Naštěstí máme v sousedství hnízdo sojky. Oblíbenou krmí jsou mláďata kosů. Sojka udělá nálet na kosí hnízdo, staří kosáci řvou, ale sojka jedno kosí mládě uchopí a letí s ním nakrmit své mladé. Rovnováha zaručena.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 147.108 (?), 10.6.2010 18:37

Lev sežere antilopu, pavouk mouchu, sojka kosa, veverka cokoliv. To je prostě naše příroda a někteří citliví lidé to považují za barbarství. Není to barbarství, predátor loví pro obživu, neumí to jinak, stejně jako králík se pase taky pro obživu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 185.138 (?), 10.6.2010 23:22

Nálety na ovoce hodně ovlivňuje počasí, pokud je dost vlhko, mají o jahody mnohem menší zájem, než v suchých letech. Vraždit malé kosáky je blbost, už takhle je na vesnicích překočkováno a bohužel, šance koček vůči mladým ptákům jsou dost vysoké. Říkám jim kontroloři - po posekání trávy spolu s rehky vždycky kontrolují, jak je posekáno :-)  K ochraně ovoce existují netkané textilie a sítě, ale špačci jsou daleko horší, než kosáci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 183.242 (?), 10.6.2010 23:28

Sekala jsem trávu pro králíky, spíše srpila a protože mi to jde docela pomalu už se na to kosáci a rehkové nemohli dívat, v podstatě mi kontrolu prováděli za patami a devastovali rozhrábnutá mraveniště. Jinak je zatím víc než jahody zajímají malí slimejši v jahodišti (ťuk, ťuk). A taky nám totálně rozhrabali kopku předloňského koňského hnoje v rámci totálního vyhubení jakýchsi bílých ponrav. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 24.183 (?), 11.6.2010 9:33

Na otázku zda je kos pro zahradu přínosem či zkázou není jednoduchá odpověď. Kromě množství kosů je také důležité co na zahradě pěstujete. 

Zodpovědně mohu říci, že kdo pěstuje ranné třešně a vinnou révu, pro toho jsou kosi pohromou. Jeden pár odchová průměrně čtyři mladé dvakrát do roka. To znamená deset relativně velkých, drzých ptáků v době sklizně hroznů jen v první sezoně. Bez redukce jejich počtu třeba pomocí koček by jejich řádění brzy připomínalo řádění špačků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 92.112 (?), 12.6.2010 7:09

Kolik máme na zahradě kosů a kosic nevím, nedá se to ani spočítat. Přestože máme kočky a  - bohužel - jednou za čas nějakého kosa chytí (ale v přírodě to tak prostě je), je jich tam pořád dost. A jsou opravdu roztomilí jak umí zápasit se žížalou co se snaží držet v zemi... Takže proti kosům nic nemám. Na jahody mi nechodí - to zvládnou místo nich slimáci. Existuje však jedna vyjímka, kdy bych kosy nejraději neviděla: když dozrají višně. Ty potvory čekají stejně jako my až na tu nejzazší možnou dobu, kdy jsou višně nejsladší, ale ještě nezačaly nahnívat. Do té doby si zobnou je trochu - asi je to na ně kyselé. Ale když nastane ta správná doba... Například vloni jsem ve čtvrtek usoudila, že višně jsou akorát a natrhala plý koš pro jednu babi. V pátek jsem natrhala druhý koš pro druhou babi a odjela za ní na víkend. S tím, že jak se vrátíme tak dotrhám zbytek... Kdybych si nenechala pár višní v ledničce, tak bych v neděli své vlastní višně neochutnala...! Během víkendu je totiž kosi zcela kompletně obrali. Takže letos si dám bacha a višně si pohlídám a oberu najednou - žádné zbytek potom...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 61.65 (?), 13.6.2010 7:54

Souhlasim, ja letos prisel o vsechny tresne (mlady strom, takze jich tolik nebylo, ale nezbyla na mne ani jedna, jen pecky na stopkach :(). 

Kosu je tolik, ze mam i problem se sazenim, jak neco vysadim, tak za chvili prileti a misto kompletne rozryji a rozhrabou.

Na druhou stranu jsem pochopil vyznam bileho rybizu, na ten zdaleka tolik nejdou jako na cerveny a taky k prvni cervene vinne reve uz zadna dalsi nepribude, jen bile.. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Zdeněk52 - (7) - 149.23 (?), 21.6.2010 18:25

Také jsem rád před lety sledoval na zahrádce kosy jak hopsají a zápasí s žížalou. Ale když jsem přicházel o úrodu vína, rybízu a v poslední době muchovníku, začal jsem přemýšlet, co s tím. Po zadání "PLAŠIČ PTÁKÚ" do vyhledavače jsem našel plechovou atrapu sokola, určenou k ochraně vinic, sadů a pod. Tak jsem, aniž bych byl přesvědčen o účinnosti, podobného ptáka z plechu vyrobil. Před dozráváním muchovníku jsem ptáka pověsil nad jeho rajon a čekal, co se bude dít. Výsledek je více než vynikající. Zatím si jediný kos či špaček nedovolil přistát na našem dvorku. Po sklizení muchovníku sundám sokola a opět budu sledovat změnu. Potom přijde sokolova chvíle při hlídání rybízu a vína. Asi tam nesmí být dlouho, aby si ptáci na něj nezvykli. Ale vážně to funguje a bez násilí. Zd.

Náš sokol - ochránce
Náš sokol - ochránce
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 52.174 (?), 21.6.2010 19:25

... až nebudeš moci, sokola zavolej.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 21.6.2010 21:21

Mám zkušenost s panákem velikosti menší postavy pod třešní májovkou. Byl oblečen do teplákové soupravy a trochu se větrem kymácel. Ptáci- kosi se asi 3 dny neobjevili ale pak si zvykli. Zas tak blbí nejsou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika