Jak vypadá váš skleník snů?



walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1695) - 168.103 (?)
14.6.2020 15:32

samozřejmě že vyvážení zeminy nutné není, ale když v něm máte pár let po sobě stejné rostliny, třeba plodovou zeleninu, tak se zemina unaví, rostliny postupně vyberou stopové prvky a časem zjistíte, že i když hnojíte ostošest, rostliny už nejsou jako dřív. Zeptala jste se a já popravdě odpověděl, že zeminu měním. Taky mám zato, že když budu kompost a zeminu do skleníku jen vozit, tak se ta vrstva bude postupně zvyšovat a jednou k tomu vyvezení stejně dojde. Skleníková skla pod názvem Helios nejsou čirá a tak není nutné je za normálních teplot přistiňovat. Když ale vystoupají k 35° není jednoduché v skleníku ukočírovat vnitřní teplotu. I když větráte, na slunci sekonstrukce skleníku rozpálí a uvnitř je opravdu horko. A třeba paprikám teplota nad 30° příliš nevyhovuje. Pak pomůže, alespoň já to tak dělám, překrýt části střechy, kde není větrání, třeba bílou netkankou. Konstrukce skleníku je pak zastíněná a tolik se nerozpálí. No a samozřejmě ve skleníku to v zimě není jako ve sklípku a také nikde nebyla řeč o uložení ovoce a brambor, ale jen o některých druzích zeleniny. Ale když není sklípek, tak skleník na nějakou dobu s uskladněním může vypomoci. Mě mrkev a červ. řepa opravdu vydržely letos uskladněné až do dubna. Ale nikoho nenutím, aby dělal totéž.Walter

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
krtek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 189.109 (?), 12.6.2020 13:25

No, chtělo by to trochu korektnosti. Nejsou výjimkou zimy, kdy měsíc v kuse mrzne a slunce nezasvítí. Pak prostě ve skleníku bude úplně stejný mráz jako mimo skleník a půda promrzlá do stejné hloubky. Ať skleník uděláte ze skla nebo 20 mm polykarbonátu, to je fuk. Nelze spoléhat na to, že v zimě někdy svítí slunce či že někdy je zima kolem 0 či téměř bezmrazá.

Co se týká konstrukce - mám skleník 2 x 4.5 m, bez základů, pouze v rozích a uprostřed delších stran normální betonové chodníkové dlaždice (tedy 6 kusů). Na nich položený svařený obdélník z kovových "L" profilů, a do tohoto obdélníku posazen skleník. Nemám jediný problém, že by se něco křivilo, pohybovalo či bylo nestabilní. S pozinkovou konstrukcí vítr nehne, to by dřív vyletěli polykarbonátové tabulky. Ani to se zatím nikdy nestalo.  Základy ani kotvení k zemi z tohoto důvodu skutečně nutné nejsou.

Co se týká postavení skleníku ke zdi domu (či zanoření severní stěny do svahu), určitě to je obrovská výhoda, hlavně na jaře a na podzim, kdy se zvládne přes den vyhřát a přes noc díky akumulaci ve zdi nepromrzne. Ale opět - v zimě, kdy bývá obvykle nízká oblačnost, bude uvnitř stejná teplota jako venku, zeď nezeď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 12.6.2020 14:04

Děkuji za reakce a zkušenosti, Waltře, no u nás je dost větrno, jsme na konci vesnice na kopci, skleník řeším proto, že fóliáku loni vítr pomačkal konstrukci, tak by to solidní základy asi chtělo, ale nechám to na manželovi, určitě mu ale o podhrabových deskách povím, díky.

Skleník u budovy musí být taky super, právě jsem si myslela, že zeď by akumulovala, a kdyby byla na severní straně, tak by světlo snad nebrala... a že kdyby byla ještě navíc z velké části v zemi, tak by byl skleník o to víc teplotně stabilní... Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.234 (?), 13.6.2020 7:06

Musíte si udělat pořádek v informacích, kterých se k vám hrne skoro dost. Není lehké je roztridit.Nepovazuji se za zahradníka ale protože máme skleníky 40 let tak i kdybych byl méně chápavý docela bych dal dobré rady na jednu stranu a ty špatné na druhou. 
Takze druh, jediné sklo.Zaklady nejsou na to aby to neodnesl vítr, ale aby to nezvedal mráz a sklo nepraskalo.Zeminu nemenime ale hnojime kompostem.Ve skleníku mrzne jako venku, zemina se droli ne proto ze by tam nemrzlo ale proto ze je tam sucho. Na sklípek je to silné nevhodné, představte si ze ještě teď máme ve sklípku ovoce a brambory. Kam by jsme je ze skleníku dali?Sklenik je důležité temperovat, když už jsme nedočkavi, ale ještě důležitější je odvádět v létě teplo a stinit, jinak to shoří.Proto v každém čele skleníku dvere a tři automatická okna ve střeše. Poloha? Ani dole ani nahoře. Jede schodek dolu. Nosime konve. Barvu nikdy, jediné pozinkovany.Za 3 tisíce to stojí. Nečekejte zázraky všechno je za něco. Soused má všechno venku a nestrada. Naopak něčemu se daří venku lépe. Divejte se okolo. Je hodně skleníku a foliaku na vesnici ale co v nich lidi kolikrát mají. Jen ti pracoviti a ti mají ještě uchylku, ze to pak těm linym rozdaji. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 13.6.2020 22:31

Děkuju za pragmatickou odpověď. S tím nevyvážením zeminy jste mě překvapil, myslela jsem, že bez toho to nejde. Nyní už se vyrábí skla i s UV ochranou a jakoby matné, myslíte, že i tak je potřeba přistiňovat? Od skleníku si slibuju hlavně prodloužení sezóny u všemožné zeleniny, různě tady čtu kdo co kdy už má... a má to většinou ve skleníku. Ale ano, mám sklony očekávat zázraky, to jste mě odhadl dobře wink Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.234 (?), 14.6.2020 11:55

Jistě, mate pravdu, že u skla helios jak se píše nemusí natirat sklenikovou modří, ale možná se to psalo když nikdo neznal takové léto jako bylo třeba v loni. Je možnost se přesvědčit jestli rostlině je lépe když sklo zastinujete síti. Buď to uděláte nebo ne. My tam síť máme.

Podivejte se na skleníky V&P pokud jste to nečetla. Jsou tam i otázky a odpovědi.Taky jsem byl u nich podívat a potom i jejich zákazník.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1695) - 168.103 (?), 14.6.2020 15:32

samozřejmě že vyvážení zeminy nutné není, ale když v něm máte pár let po sobě stejné rostliny, třeba plodovou zeleninu, tak se zemina unaví, rostliny postupně vyberou stopové prvky a časem zjistíte, že i když hnojíte ostošest, rostliny už nejsou jako dřív. Zeptala jste se a já popravdě odpověděl, že zeminu měním. Taky mám zato, že když budu kompost a zeminu do skleníku jen vozit, tak se ta vrstva bude postupně zvyšovat a jednou k tomu vyvezení stejně dojde. Skleníková skla pod názvem Helios nejsou čirá a tak není nutné je za normálních teplot přistiňovat. Když ale vystoupají k 35° není jednoduché v skleníku ukočírovat vnitřní teplotu. I když větráte, na slunci sekonstrukce skleníku rozpálí a uvnitř je opravdu horko. A třeba paprikám teplota nad 30° příliš nevyhovuje. Pak pomůže, alespoň já to tak dělám, překrýt části střechy, kde není větrání, třeba bílou netkankou. Konstrukce skleníku je pak zastíněná a tolik se nerozpálí. No a samozřejmě ve skleníku to v zimě není jako ve sklípku a také nikde nebyla řeč o uložení ovoce a brambor, ale jen o některých druzích zeleniny. Ale když není sklípek, tak skleník na nějakou dobu s uskladněním může vypomoci. Mě mrkev a červ. řepa opravdu vydržely letos uskladněné až do dubna. Ale nikoho nenutím, aby dělal totéž.Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 89.200 (?), 18.7.2020 8:16

lépe to snad ani napsat nejde

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 144.38 (?), 15.6.2020 11:37

Dobrý den. Trochu se přidám. Mám nevytápěný fóliák 5 x 6 metrů a pěstuju v něm pouze papriky v počtu 84 sazenic. Jen na jaře, než papriky vysadím vyseju ředkvičku, kedlubny na trhanou sadbu a taky do něj dávám přepíchané výsevy, aby byly víc na světle. Konstrukce je z vodovodních trubek, které jsouvolně nasunuty na trny, jenž jsou přišroubované na základnu z vinklu. Vše spolehlivě rozebiratelné. Fólie je dle mého ta nejkvalitnější, je z Izraele. Za dobu instalace fólie, což už je 6 roků, nebyl s ní žádný problém. Fóliák byl pouze jednou na podzim z jedné strany odkryt, aby v zimě na zem sněžilo či pršelo. Na jaře byla fólie opět přetáhnuta. Po sklizni rostlin smotám černou netkanou textili k čelu a až do doby, než sklidím zalévací hadice, tak půdu pravidelně prolévám kvůli promrznutí. Žádná výměna zeminy. Při sázení dávám ke každé rostlince odměrku granulovaného hnoje a během vegetace přihnojuji kapalný Kristalonem dle návodu. Do dnešního dne není nic, co bych na tomto fóliáku změnil. Neřeším nějaké pohyby půdy v zimě, konstrukce i tvar je velmi odolný i silnému větru. Foto z dnešního rána. Ještě napíšu, že spoustu plodů opravdu rozdám. Sám používám pravé kapie k nakládání a také maďarský typ papriky k vaření leča, které mám moc rád. Moje známá má skleník pokrytý makrolonem a je s ním velmi spokojená. Tady zmíněné sklo Helios je jen obhodní název pro sklo, které nemohlo svojí kvalitou být použité na běžné zasklívání. Nabízelo se už před revolucí. Stanislaw


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 16.6.2020 15:54

Díky za sdílení zkušeností, máte to super, Stanislawe!

Bytelný fóliák jsme taky zvažovali, ale u nás fouká fakt moc - jsme na kopci, otevřená krajina, byl by to stres při každém větším větru. Elen

Ještě si dovolím trochu zaplevelit téma, ale když máte tolik zkušeností s paprikami - plodí Vám tak nějak průběžně, nebo spíš ve vlnách? Mám letos výsevy z konce listopadu a pak klasicky z ledna a obojí dávno odkvetlo a nové květy nejsou - přitom ty listopadové už začínám sklízet...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 144.38 (?), 16.6.2020 18:03

Dobrý den. Není třeba se obávat o fóliák, i kdyby foukalo sebevíc. Ten tvar způsobuje, že vítr celou kostrukci přitláčí k zemi. Může povolit fólie, ale když použijete kvalitní, nic se neděje. I tady někdy fest fouká a fóliák zcela v pořádku. Právě kolmé stěny skleníku mohou být problém. Jsem bývalý profi zahradník a v zahradnickém závodě jsme měli známé olbramovické fóliáky 9 x 50 metrů. Taky hlavně na papriky. Je vypozorováno, že paprikám se ve fóliáku daří líp než ve skleníku. A ty fóliáky byly konstrukčně zcela bez problémů, jen fólie se měnily. Moje papriky plodí tak nějak furt. Já vysazuji malé rostlinky, protože sadbu pěstuji na okně doma a to je na sever. Ale po vysazení to rostlinky hravě doženou. A jak začnu sklízet, tak lečo, nebo nakládám, nebo rozdávám. A to až skoro do zimy, kdy přestanu zalévat. Jak už jsem napsal, neměnil bych. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika