Postřik jablek před uskladněním



host - 66.16 (?)
16.9.2015 20:23

tady už je asi pozdě co? To jsou ty staré odrůdy v biokvalitě :-)

biojablka
biojablka
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 218.17 (?), 14.10.2011 7:52
Děkuji za informace..bohužel jsem jabka už otrhal. ale mužu zkusit ten roztok... teplota je známá ale doba expozice a množství třeba na 50l ? 10 s, 1 min?? a když dám do něj i třeba kuprikol bude to mít nejaky učinek?...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 14.10.2011 17:49

Pokud se pravidelně a cíleně stříká proti chorobám a škůdcům během vegetace, tak není žádný postřik před sklizní potřeba. Pokud se nestříká, tak nepomůže ani Zato 14 dní před sklizní. Já končím s postřiky na konci července a je pravda, že poslení fungicid je Zato.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 14.10.2011 17:59

Ještě jsem se chtěl zeptat, zdali už trháte pozdní odrůdy. Dnes byl v HK silný přízemní mráz /ale na baráku bylo plus 2,9°C/. Já zatím vyčkávám - Goldeny, Idaredy, Topaz, Florina a Karmína zatím vůbec nepadají. Nechal bych je ještě aspoň 10 dnů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 14.10.2011 19:26

Asi hodně záleží na lokalitě. Já mám většinu zimních odrůd pouze protrhané, ty opravdu pozdní (Idared, Goldstar, Mutsu, Florina, aj ještě ani to ne. Počkám, jako každoročně ještě 2 týdny.
Jednou za 10 let to nevyjde a namrznou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 14.10.2011 20:33

ad. p. Novosad. Plody se máčí v 2% roztoku chloridu váp. po dobu max. 30 vteřin. Žádný fungicid, tedy ani Kuprikol do tohoto roztoku nepřidávejte!

 Jinak dávám za pravdu p. Kukymu, že nejdůležitější je ochrana plodů během vegetace. Já končívám s fungicidní ochranou většinou kolem 10. června. Bylo tomu tak i v loňském, pro tuto oblast, extrémním roce.

 To ošetřování před sklizní je dobré u odrůd trpící tzv. latentní strupovitostí (do skladu dáváte jablka zdánlivě zdravá, ale houba Venturia je na nich přítomna) a ve vlhkém sklepě se v průběhu skladování objeví strupovitost. Podobné je to u odrůd trpících jonathanovou skvrnitostí. A také, jak bylo uvedeno v předešlých příspěvcích, k potlačení skládkových hnilob vzniklých přehlédnutelným poraněním od hmyzu nebo otlaky.

 V HK bych v tuto dobu sklízel jak Idared, tak Topaz a zřejmě i Golden Del. Já už mám sklizeno i Melroze.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 159.10 (?), 14.10.2011 22:52
S chrastavitosťou, ktorá vzniká až pri uskladnení plodov v pivnici som sa našťastie nestretol a verím tomu, že väčšina moderných odrôd jabĺčok nie je náchylná na tento typ skládkovej choroby. Najčastejšou príčinou znehodnotenia skladovaných plodov sú rôzne hnedé, čierne, horké hniloby a plesne produkujúce toxický batulín. Spory týchto patogénov sú všade v prostredí, takže postreky jabloní organickými fungicídmi v čase do júla vyriešia akurát chrastavitosť, ale nezničia Moniliu, ktorá je všade a napáda snad všetky ovocniny. Striekanie pesticídmi je v tomto prípade boj s mečom proti veterným mlynom. Či striekate na jar fungicídmi, alebo pristupujete k pestovaniu jabloní ekologicky, aj tak sa Vám hniloba na plodoch v pivnici vyskytne. Ako som už písal meď a síra na Moniliu nezaberie, je zbytočné máčať jablká v týchto prípravkoch. Predsklizňové ošetrenie modernými fungicídmi je zas otázkou reziduí v plodoch. Stačí, že sú nimi "napumpované" marketové jablká zo skladov. Za jediný rozumný zásah považujem zvyšovanie odolnosti plodov viacerými postrekmi listovou výživou najmä s obsahom bóru a vápnika v čase od jari do jesene. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 20.8.2014 11:14

Normálně jablka před uskladněním chem. neošetřuju, ale už pár let s myšlenkou koketuju... zvláště po tom, co každou zimu vyhazuju z vysířeného sklepa kvanta jablek, a je mi to líto.Napadá mě přípravek ZATO 50 WG- je to fungicid ze skupiny strobilurinů. Přípravek dlouhodobě účinkuje proti širokému spektru patogenů.Je rovněž doporučován jako poslední postřik proti hořké skvrnitosti-deficit Ca.

Uložení účinné látky na povrchu rostliny - trvalá ochrana.
Jedna část účinné látky je ukládána do voskové vrstvičky. Tento proces probíhá bezprostředně po aplikaci a je zcela nezávislý na vlhkosti a teplotě prostředí. Takto uložená účinná látka efektivně chrání rostlinná pletiva proti infekcím a zároveň je trvale chráněna proti smyvu srážkami.

Zato 50 WG účinkuje proti širokému spektru houbových chorob. Zvlášť pozoruhodná je vynikající a spolehlivá účinnost proti strupovitosti (preventivně i kurativně), která je založena na mesostemickém účinku a jasně se liší od působení kontaktních i systémových fungicidů. Zato nejen ničí klíčící a prorůstající spory, ale navíc zastavuje i růst mycelia pod voskovou vrstvičkou, a tím zabraňuje uvolňování a tvorbě nových konidií. Vedle strupovitosti působí velmi dobře i proti padlí, černím a mušincovitosti jablek. Při předsklizňovém ošetření se velmi dobře uplatňuje proti komplexu skládkových chorob.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 155.121 (?), 20.8.2014 12:55

Nebo rovnou kombinace Flint Plus. Ale i Zato, Merpan nebo Thiram Granuflo sólo. Já to ale nedělám. Když se dělají postřiky proti plísním za vegetace, tak to většinou stačí. Aspoň u nás.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 66.16 (?), 16.9.2015 20:23

tady už je asi pozdě co? To jsou ty staré odrůdy v biokvalitě :-)

biojablka
biojablka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 16.9.2015 22:11

Hůůůstýcheeky!...ale častýcrying, S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika