Jak uchovat co nejdéle česnek



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 172.35 (?) 
11.8.2008 11:57, zobrazeno: 252247x

Česnek každým rokem mačkáme do soli v poměru 1kg česnek a 0,5kg soli.Máte ještě někdo nějaký tip na dlouhodobé uchování česneku?Díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 11.8.2008 12:12

Vyzkoušel jsem sušení, sterilaci stroužků, naložení do oleje a zmrazení. Žádný způsob konzervace se ale nevyrovná čerstvému.
Se solí míchám utřený česnek taky. Soli ale přidávám méně (asi 25%). Přidávám ale navíc kyselinu sorbovou v doporučené dávce. Vzhledem k množství, v jakém se česnek konzumuje (třeba oproti nealko nápojům) jde o zanedbatelné množství.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.130 (?), 20.7.2011 23:51

na zahájení růstu a tím i vyšeptání zásobních látek mají vliv v zásadě tři aspekty :

1) vlhko = skladujeme v co nejsušším prostředí (bytová vlhkost 40%rel. vyhovuje v ledničce 80%rel. nikoliv). Pokud už tedy v garsonce bez balkónu se Vám ekluje skladovat česnek v botníku, tak je možné česnek zabalit do dostatečného množství papíru (absorbuje vlhkost vydýchanou cibulemi) a uzavření do mikrotenových sáčků (polypropylen nepropouští vlhko z vnějšku a pachy česneku ven). V tomto dvojobalu může pak přijít česnek do ledničky.

2) teplo = skladujeme při co nejnižší teplotě, která může klesnout i pod nulu (tedy i na balkóně nebo na nevytápěné půdě v sadě tří a více papírových krabic z vlnité lepenky vložených v_sobě při dodržení zásady, že do krabice nešaháme když je teplota nižší než +2°C). Uvědomte si, že český česnek se sází jako ozimý a na jaře po rozmrznutí pokračuje v růstu. Ve "zmrzlém" stavu je však náchylný na otlačení a rychlé teplotní změny. Z krabice tedy taháme jednotlivé papírové sáčky se zásobou na dva týdny (doba do následující oblevy). Při jarním oteplení přemístíme krabici na nejchladnější místo v bytě (např předsíň).

3) orientace = při orientaci podpučím nahoru a špičkou dolů je růst zpomalen. Pokud už se vytváří pravý list, snaží se prorůst podpučím a špička nepravého listu (tj. hmota určená ke kuchyňské přípravě) zůstává kompaktní neroztažená do šířky listovým svazkem. Palice ve váze v obýváku pak mají prokazatelně delší skladovatelnost než cop u sporáku v kuchyni.

Pokud tedy optimálně sladíte tyto aspekty s vhodnou odrůdou, pak lze mít čerstvý česnek i z předloňské sklizně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 147.173 (?), 21.7.2011 7:02

Bod tři mohu potvrdit z vlastního pokusu. Přidám další způsob uchování. V lednu nebo v únoru, kdy se kvalita česneku s podpučím dolů začne zhoršovat, jej oloupu a v menších množstvích nasáčkuji do mikrotenových sáčků. Vše nasucho. Když je potřeba na vaření jednoduše potřebný počet odeberu.V lednu takto uschovaný je doteď beze změn.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 161.166 (?), 8.6.2017 18:38

Zkuste ty strožky neloupat, nasypte do krabičky a zavřete ji. Dejte do mrazáku, vydrží i další rok. Česnek nesežloutne zachová si svou barvu i chuť. Stačí potřebné množství oloupat a použít před spotřebou. Mám česnek z roku 2015, který teď konzumuji. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 161.166 (?), 8.6.2017 19:00

Česnek na podzim nasáčkuji do dvojitého sáčku od mouky. Vsunu dva sáčky do sebe. Celé hlavičky tam naskládám a uzavřu sáček, možno i přelepit, aby se neotvíral. Mám jej naskládaný v šuplíku pod lednicí nebo ve spíšce(dříve jsem to dělala) Tohle používám 40 let. Vydrží mi i do června. Pokud ale zjistím, že se mi spíš objevuje špatný stroužek, tak jej prohlédnu a rozeberu na samostatné stroužky-neloupu je a nasypu do krabičky a šup do mrazáku. Jak jsem to popsala nahoře. K.K 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 90.100 (?), 11.6.2017 18:13

Dovoluji si vám poradit super odzkoušený recept na uchování česneku až do další sklizně. Asi tři týdny nechám viset česnek pod střechou. Ukládám pouzdra od vajec - desetikusových. Udělám do pouzdra deset děr a do každé díry zapíchnu hlavičku česneku. Mám je uložené v krabici v ložnici pod postelí. Papírová pouzdra sají vlkost a česnek nádherně vydrží do další sklizně a asi by vydržel ještě déle, kdyby se nespotřeboval. Hana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 162.128 (?), 11.8.2008 12:16

zkoušeli jsme sušit a drtit, byla to dost náročná práce. Při naložení do oleje to také nebylo úplně ono. Dnes česnek skladuji v obyčejné spižírně, a vydrží mi do další sklizně. V květnu - červnu nám většinou stará zásoba seschne, tak si na zahradě vykopeme pár paliček čerstvého, který je sice v té době menší, ale na vaření to stačí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 119.76 (?), 14.8.2008 14:30

Když mi zbyde česnek - oloupu ho, dám do šroubavací sklenice a zaliju olejem... vydrží neomezeně dlouhou dobu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 255.95 (?), 15.8.2008 19:39

Fungující recept na úchovu čerstvého česneku jsem před časem napsala na "Chcete česnek v prášku" - ten nepaličák mám čerstvý ještě teď, zkuste to taky, opravdu to je použitelné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika