Ukousnuté květy růží



host - 198.107 (?)
9.8.2008 16:33

A sakra... a já si to myslela, jen jsem netušila, že jsou mrchy tak vybíravé... ze šesti růží ve skupině mi zlikvidovali jen Luise Odier...

No, možná,že jí vykopu a buď dám jinam, nebo do nádoby (líp se bude bojovat) ovšem zase je nebezpečí, že se pustí do jiných odrůd...

Ach jo, nicméně Lili, moc děkuji za potvrzení podezření...

Martina

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3   
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 44.168 (?), 6.8.2008 9:54, zobrazeno: 34446x

Mám problém. V nově koupené zahradě mám dva staré keříky růží. Byly zarostlé v plevelu, neošetřované řadu let, zakrnělé a s přerostlými vlky. Váhala jsem, jestli je vykopat, ale nakonec jsem si řekla, že jim zkusím dát šanci. Na jaře jsem je kromě vlků raději nestříhala, protože jsem nevěděla, co je to za odrůdu a v moudrých knihách jsem si přečetla, že v takovém případě je lepší první rok nestříhat, než člověk zjistí co a jak. Ale dříve než stačily rozkvést, tak mi někdo nebo něco všechna poupata uštípal. Nevykvetl ani jeden květ, poupata zmizela. Myslela jsem tehdy, že je musel uštípat nějaký člověk (nemáme zatím normální plot, jen prostupné živé ploty). Přistřihla jsem tedy mírně konce větviček tak, jako bych si je nastříhala do vázy a doufala jsem, že vyženou ještě jednou, abych vůbec viděla, co to je za odrůdy.

Obě růže vyhnaly už jenom po jednom květu, ale situace se opakovala. Jeden keřík rozkvetl, ale na druhý den ráno byl květ pryč (bez větvičky, jen samotný květ), a u druhého keříku zmizelo poupě.

Už jsem se tu na stejnou věc ptala na jaře, ale tehdy nikdo nevěděl, v čem může být problém. Ptám se proto znovu - nemůže mi prosím někdo poradit, co to je za potvoru, která se živí květy růží?

Zajímavé je, že pár metrů vedle je na brance popínavá růže a ta normálně kvetla, takže dotyčný narušitel zřejmě nevyšplhá příliš vysoko (květy na brance byly tak 2 - 2,5 m vysoko.)

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 153.130 (?), 6.8.2008 10:42

Mně taky něco ukusuje poupata růží, co rostou za plotem. Já to přičítám srnám, králíkům či zajícům. Všechno to u nás běhá, ale kdo z nich to žere tak to nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 229.90 (?), 6.8.2008 11:30

Tak Vám nevím, u nás nic z toho neběhá a mám to taky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 241.251 (?), 6.8.2008 12:22
Nám květy růží taky někdo (srnky) žere. naštěstí pokud je ve stádiu poupat stihneme ustřihnout dříve, než je ta potvora srna (chodí i s kolouchem) ukousne, tak nám doma normálně vykvetou. Raději bych ty květy ale viděl venku na keříčku, kde by mohly potěšit i okolojdoucí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 114.115 (?), 6.8.2008 13:09

Ta poupata jsou ukousnutá ještě zavřená, kdybych je ustřihla, nerozvila by se. Ta jediná, co se rozvinula, než zmizela, byla takový chudáček na tenké větvičce, chtěla jsem ji na keři nechat pro radost 

Srnka mě tedy taky napadla, u louky pod naší zahradou měl jedna v porostu schovaná dvě mláďata a vždycky večer se na louce pásla, pojmenovalii jsme ji Jindřiška.. Ale je velmi plachá, myslím že by si netroufla projít vysoko do svahu a celou zahradou až k domu. I když kdoví, ze spadaných meruněk jsme taky našli některé dny jen okousané zbytky nebo dokonce pecky, a  pod jabloní v dolní části zahrady  jsem na jaře našla shozený parůžek, napůl už zarostlý v trávě...

Paní Lili, vy jste taková Růžová královna, nevíte jestli růže takto okusuje nějaký  hmyz ?

Jestli to je opravdu srnka, tak to zjistíme za rok - čeká nás stavba plotu. sice nízkého a dřevěného, ale srnkám to v přístupu určitě zabrání...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?), 6.8.2008 17:13

Děkuji za poklonu paní Simony a zdravím všechny, které tenhle problém trápí. Nejste v tom sami. Já už několik let zoufale a se střídavými úspěchy bojuji s těmito záludnými škůdci. Škoda, že jste se na jaře nedotázala na fóru růže (na "škůdce" moc nechodím), mohli jsme společnými silami zachránit část Vašich květů.

Kdo za to může?

  1. Srnka: okusuje mladé výhonky a poupata, nepohrdne ani silně ostnitými růžemi, je vybíravá, nechutnají jí všechny odrůdy stejně.
  2. Zajíci a králíci: okoušou kam dosáhnou, poupata i výhonky, nejvíc na jaře (moji známí školkaři se smějí, že jejich keře jsou díky "sestřihu" od zajíců obzvláště košaté )

Na tyhle stačí dobrý plot.

A nyní ti nejhorší... hmyz.

  1. Květopas jahodníkový (Anthonomus rubi) : Na toho nepomáhá plot a často ani postřiky, dokáží zlikvidovat 95% květů během několika hodin až dnů. Poupata nežerou, takže špatně zabírají požerové jedy. Do poupat kladou vajíčka a zároveň nakousnou stopku, takže poupě během krátké doby odpadne. Když si poupě dobře prohlédnete najdete malé černé nabodnutí u květního lůžka. Je to nenápadný černý brouček s výrazným "nosem", jen asi 2 - 4 mm velký (pokud chcete vidět jak vypadá tak tady je jeho červená americká varianta:  http://www.sactorose.org/ipm/84rosecurculios.htm) Je velmi opatrný a plachý, jakmile zaregistruje sebemenší pohyb ve svém okolí jakoby spadne dolů pod keř a schová se - velice těžko se loví       Není pravda co píší v encyklopediích, že útočí na růžovité rostliny jen na jaře v době květu jahod, právě předevčírem mi oholil celé květenství 'F. J. Grootendorst'.  Je to prohnaný hajzlík, nelikviduje všechny, vybírá si odrůdy, které budou jako kolébka pro jeho larvičky nejvhodnější. Velkokvěté růže přejde nezájmem, u mnohokvětých a velkokvětých pnoucích tu a tam okusí - mají na něj příliš velká poupata. Mám obří keř 'American Pillar'  - nezájem,  vedle rostou Rugosa hybridy - dohola, 'Centifolia Muscosa' - nezájem, vedle R. Harisonii - loni zbyl jeden jediný květ... a tak bych mohla pokračovat dál.
  2. Zobonosky : škodí podobně jako květopasi (je to také nosatcovitý brouk), specializuje se spíš na mladé výhonky - nabodává a podhryzne... Špička výhonu zvadne, zaschne a odpadne.

Letos jsem s nosatcovitými bojovala různými prostředky - ekologickými i chemickými (ty zabírají nejlépe a z nich asi nejvíc zabral 'Calypso') Souboj byl velmi dlouhý a těsný - výsledek tak 50 / 50 - a to byl proti loňsku úspěch. Tenhle problém se nevyskytuje ve všech oblastech stejně: někde ho vůbec neznají, jinde je doslova přemnožený. Považuji ho za snad nejhoršího škůdce - celý rok čekám až mi vykvetou alby, pak k nim jednou ráno přijdu - poupata jsou fuč - a tak čekám další rok 

Výhon podhryznutý zobonoskou
Výhon podhryznutý zobonoskou
Poupata po náletu Květopase
Poupata po náletu Květopase
Poupě co přežilo nálet květopase, ale s následky...
Poupě co přežilo nálet květopase, ale s následky...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 114.115 (?), 6.8.2008 19:02

Děkuji, já věděla, že to paní Lili bude vědět !

Problém je pojmenován a můžeme vytáhnout do boje.

Já ale stejně nevím, jestli ty keříky nemám vykopat a nahradit něčím jiným. Jsou opravdu staré a slabé. Jeden z nich má jediný výhon, tak je to takový utrápený pohled. Doufala jsem, že na jaře po ošetření a pohnojení vyžene aspoň trošku, ale nic se neděje, a ještě k tomu ty okousané květy...

Druhý má výhony asi tři, a protože jsem je na jaře nestříhala, tak z nich vyrazily boční větvičky druhého řádu,  tak to aspoň není takový zoufalec jako ten druhý keř. I když tedy taky nic moc. Navíc mi jako odměnu za péči letos vyhnal jeden silný vlk, který se ježil ostny jako meči a rostl jako blesk  - než jsem se otočila a zašla do dílny pro rukavice, abych ho vylomila, narostl na půl metru .

Akorát tedy nevím, když keříky vykopu, čím je nahradím. Prý se nemají růže dvakrát dávat na stejné místo. Ale místo, kde tyhle keříky jsou, je pro ně ideální. Myslíte že by stačilo dát nové keříky třeba o půl metru dál a mezi to nasadit afrikány, aby zlikvidovaly háďátka?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 198.107 (?), 9.8.2008 16:33

A sakra... a já si to myslela, jen jsem netušila, že jsou mrchy tak vybíravé... ze šesti růží ve skupině mi zlikvidovali jen Luise Odier...

No, možná,že jí vykopu a buď dám jinam, nebo do nádoby (líp se bude bojovat) ovšem zase je nebezpečí, že se pustí do jiných odrůd...

Ach jo, nicméně Lili, moc děkuji za potvrzení podezření...

Martina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?), 11.8.2008 1:13

Pokud se rozhodnete sázet růže po růžích, tak vyměňte půdu ve výsadbové jámě (cca 50cm na 50cm, hloubka dle kořenů, hlavně neohnout kořeny nahoru - jinak Vám z nich zase vyroste nějaký ten planý vlk.). Někdy se na starých zahradách najdou poklady z říše růží, někdy tam najdete přestárlé neživotné chudinky s kterými už nic nenaděláte. Záleží na tom, jaké to má květy - kdyby to byla nějaká krásná zajímavá růže, pak její záchrana spočívá v naočkování nebo nařízkování.. Jako eventuelní poslední pokus o záchranu (u růže která stojí za to) bych doporučovala na jaře krutě seříznout - na jedno až dvě očka a pořádně přihnojit. Buď obrazí mladým zdravým dřevem, nebo neobrazí a pak jí nahradíte. To musíte uvážit sama. Ale já pokud by to byli nezajímaví "chcípáčci", tak je nahradím novými mladými "krasavci".

Afrikány jsou výborná věc, vydezinfikují půdu a navíc krásně kvetou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 114.115 (?), 11.8.2008 23:23

Děkuji za dobré rady, paní Lili!

Vidím to tak, že jak říkáte, pořádně na jaře obě růže ostříhám. A když nebudou slušně rašit, tak půjdou na kompost. Hlavně jedna je horká kandidátka, ta co má jen jeden výhon...

A ty afrikány dám mezi ně ještě teď, mám jich v záhonu pár, co jsou zarostlé pod cuketou a pokaždé, když jdu kolem, mě moc prosí, ať je šoupnu jinam 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika