Roubování révy za zelena



Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?)
30.1.2014 11:57

K tématu Nero a jeho náchylnosti na fyziolofická poškození listů už tady jisté diskuse proběhly. Mám stejný problém, tipoval jsem původně rovněž deficit draslíku, ovšem po provedené půdní analýze byl dignostikován výrazný deficit hořčíku a vzhledem ke kyselé půdní reakci bylo doporučeno vylepšení půdního složení dolomitickým vápencem. Obávám se ale, že u odrůdy Nero se jedná o odrůdovou záležitost a že i v ideálních půdních podmínkách se jisté chlorózy budou projevovat. Proto bych Mirkovi použití Nera jako budoucí podnože příliš neradil. Bude to sázka do loterie - může se to zdárně povést, ale taky nemusí.  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 29.1.2014 19:40

Díky za info a zdravím též. Je pravokořený a pokud udělám rouby co nejníže, tak by mohla zakořenit i nová odrůda, případně by se po jejím zakořenění dalo Nero odfiknout. Bude to takový pokusný keř, kde o nic nejde ale může to ušetřit nějaký ten "pátek" v nástupu do plodnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 57.238 (?), 29.1.2014 20:23

Z odrody Nero od Bredíka som sa tešil ako z jednej z prvých rezistentov. Vlani ma prvý raz sklamala nesmiernym hráškovatením. Napriek tomu si ju nechám, farebné listy mi nevadia a na kvalite hrozna sa zmena chlorofylu u najstarších listov neprejavila. Je však zaujímavé, že Nero mám naočkovanú na kmeni Rúbanky, ktorá na nedostatok horčíka v pôde náchylná nie je. Výška očkovania je cca 90 cm. surprise

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 171.192 (?), 30.1.2014 8:43

Jak je to p.Paľo s tím Nerem.Myslel jsem, že trpí hlavně nedostatkem draslíku viz.foto.Vloni jsem přidával i postřik na list, všechny jiné odrůdy ok, Nero trpí, listy sice nevadnou, ale zbarvují se do fialova.Už mám koupenou draselnou sůl a na jaře ho ke kořenům přihnojím.Děkuji za radu.

Nero
Nero
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 30.1.2014 10:14

Taky jsem myslel, že moje NERO trpí deficiencí dráslíku, však jsem mu ho taky naložilindecision,a nepomáhá.V místě pod vinnými keři byla kdysi vápenka, a půda v hloubce je vápnem přesycena.Byla tady jedna oponentůra, která tvrdí, že u modrých odrůd je to jinak, a příčinou nedostatku je snad fosfor,nebo hořčík?





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 30.1.2014 11:57

K tématu Nero a jeho náchylnosti na fyziolofická poškození listů už tady jisté diskuse proběhly. Mám stejný problém, tipoval jsem původně rovněž deficit draslíku, ovšem po provedené půdní analýze byl dignostikován výrazný deficit hořčíku a vzhledem ke kyselé půdní reakci bylo doporučeno vylepšení půdního složení dolomitickým vápencem. Obávám se ale, že u odrůdy Nero se jedná o odrůdovou záležitost a že i v ideálních půdních podmínkách se jisté chlorózy budou projevovat. Proto bych Mirkovi použití Nera jako budoucí podnože příliš neradil. Bude to sázka do loterie - může se to zdárně povést, ale taky nemusí.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 144.202 (?), 30.1.2014 13:28

Pre p.171192: Na Vašej snímke je typické ochorenie v dôsledku deficiencie horčíka, ktoré sa u modrých kultivarov prejavuje červeným zafarbením medzižilových pletív. Vinič má vysokú spotrebu horčíka. Pri slabom zásobení rastlín alebo pri nízkom obsahu výmenného Mg v pôde sa znižuje obsah Mg v starších listoch v prospech mladších. Najcitlivejší k nedostatku Mg je z klasických bielych odrôd Rizling vlašský, Tramín červený, Chrupka a.i., z modrých napr. Rulandské modré. Nedostatok Mg sa vyskytuje viac na ľahkých, priepustných a draslíkom prehnojených pôdach. Z podpníkov najviac reagujú na nedostatok Mg V.berlandieri x V.riparia Kober 5 BB a T5C. Vznik poruchy podporuje aj nedostatočné osvetlenie hustých krov, alebo výdatné dážde po dlhšom období sucha.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 30.1.2014 13:46

Já bych si jen dovolil pana Paľa doplnit v tom, že u červených odrůd se projevuje typickým červeno-karmínovým až fialově-purpurovým zbarvením krome deficitů hořčíku rovněž i deficit draslíku. Poznat z pouhé barvy listů na nepříliš kvalitní reprodukci fotografie, co je primárním deficitem a v jakém jsou oba tyto prvky poměru, to dokážou snad jen největší odborníci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 171.192 (?), 30.1.2014 19:13

Děkuji za rady.Čerpal jsem z knihy Pěstování révy vinné od p.Pavla Pavlouška, kde píše: příznaky nedostatku draslíku: Listové čepele se od okraje listů zbarvují u bílých odrůd dožluta a později dohněda a při silném nedostatku dofialova.U modrých odrůd se listová čepel barví dočervena.Při nedostatku hořčíku: Okolí listové žilnatiny zůstává zelené, zbývající část listové čepele u bílých odrůd žloutne a u modrých odrůd se zbarvuje dočervena.To je pro začátečníka docela dobrá bramboračka.Zkusím tedy doplnit hořčík a uvidíme.Pro mě za mě můžou být listy třeba modré, když bude réva rodit chutné hrozno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 144.202 (?), 30.1.2014 21:29

Ak som Vám dobre poradil, potešenie je na mojej strane. Vaša snímka je dostatočne kvalitná, aby ju ktokoľvek dokázal porovnať so snímkami v odbornej literatúre. Ide skutočne o prejav nedostatku horčíka. Staršie listy s farebnou zmenou chlorofylu už nemajú tak aktívnu asimilačnú aktivitu, ktorá našťastie dozrievajúce hrozno výrazne neovplyvní. Príznaky deficitu by museli byť markantné už v čase zamäkávania bobúl. Veľmi dobre pohyblivý v pôde je z horečnatých hnojív síran horečnatý. Je možné ho použiť aj na list. Pretože pri nadbytku draslíka v listoch nedostatok horčíka koreloval aj s nízkou hladinou vápnika, používal sa v minulosti k terapii poruchy Mg postrek 0,5%ným roztokom chloridu horečnatého a 0,5% chloridu vápenatého. Na zmiernenie toxicity sa pridávalo do postreku 2% cukru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika