Roubování révy za zelena



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 57.238 (?)
29.1.2014 20:23

Z odrody Nero od Bredíka som sa tešil ako z jednej z prvých rezistentov. Vlani ma prvý raz sklamala nesmiernym hráškovatením. Napriek tomu si ju nechám, farebné listy mi nevadia a na kvalite hrozna sa zmena chlorofylu u najstarších listov neprejavila. Je však zaujímavé, že Nero mám naočkovanú na kmeni Rúbanky, ktorá na nedostatok horčíka v pôde náchylná nie je. Výška očkovania je cca 90 cm. surprise

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 29.1.2014 19:40

Díky za info a zdravím též. Je pravokořený a pokud udělám rouby co nejníže, tak by mohla zakořenit i nová odrůda, případně by se po jejím zakořenění dalo Nero odfiknout. Bude to takový pokusný keř, kde o nic nejde ale může to ušetřit nějaký ten "pátek" v nástupu do plodnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 57.238 (?), 29.1.2014 20:23

Z odrody Nero od Bredíka som sa tešil ako z jednej z prvých rezistentov. Vlani ma prvý raz sklamala nesmiernym hráškovatením. Napriek tomu si ju nechám, farebné listy mi nevadia a na kvalite hrozna sa zmena chlorofylu u najstarších listov neprejavila. Je však zaujímavé, že Nero mám naočkovanú na kmeni Rúbanky, ktorá na nedostatok horčíka v pôde náchylná nie je. Výška očkovania je cca 90 cm. surprise

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 171.192 (?), 30.1.2014 8:43

Jak je to p.Paľo s tím Nerem.Myslel jsem, že trpí hlavně nedostatkem draslíku viz.foto.Vloni jsem přidával i postřik na list, všechny jiné odrůdy ok, Nero trpí, listy sice nevadnou, ale zbarvují se do fialova.Už mám koupenou draselnou sůl a na jaře ho ke kořenům přihnojím.Děkuji za radu.

Nero
Nero
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 30.1.2014 10:14

Taky jsem myslel, že moje NERO trpí deficiencí dráslíku, však jsem mu ho taky naložilindecision,a nepomáhá.V místě pod vinnými keři byla kdysi vápenka, a půda v hloubce je vápnem přesycena.Byla tady jedna oponentůra, která tvrdí, že u modrých odrůd je to jinak, a příčinou nedostatku je snad fosfor,nebo hořčík?





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 30.1.2014 11:57

K tématu Nero a jeho náchylnosti na fyziolofická poškození listů už tady jisté diskuse proběhly. Mám stejný problém, tipoval jsem původně rovněž deficit draslíku, ovšem po provedené půdní analýze byl dignostikován výrazný deficit hořčíku a vzhledem ke kyselé půdní reakci bylo doporučeno vylepšení půdního složení dolomitickým vápencem. Obávám se ale, že u odrůdy Nero se jedná o odrůdovou záležitost a že i v ideálních půdních podmínkách se jisté chlorózy budou projevovat. Proto bych Mirkovi použití Nera jako budoucí podnože příliš neradil. Bude to sázka do loterie - může se to zdárně povést, ale taky nemusí.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 144.202 (?), 30.1.2014 13:28

Pre p.171192: Na Vašej snímke je typické ochorenie v dôsledku deficiencie horčíka, ktoré sa u modrých kultivarov prejavuje červeným zafarbením medzižilových pletív. Vinič má vysokú spotrebu horčíka. Pri slabom zásobení rastlín alebo pri nízkom obsahu výmenného Mg v pôde sa znižuje obsah Mg v starších listoch v prospech mladších. Najcitlivejší k nedostatku Mg je z klasických bielych odrôd Rizling vlašský, Tramín červený, Chrupka a.i., z modrých napr. Rulandské modré. Nedostatok Mg sa vyskytuje viac na ľahkých, priepustných a draslíkom prehnojených pôdach. Z podpníkov najviac reagujú na nedostatok Mg V.berlandieri x V.riparia Kober 5 BB a T5C. Vznik poruchy podporuje aj nedostatočné osvetlenie hustých krov, alebo výdatné dážde po dlhšom období sucha.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 30.1.2014 13:46

Já bych si jen dovolil pana Paľa doplnit v tom, že u červených odrůd se projevuje typickým červeno-karmínovým až fialově-purpurovým zbarvením krome deficitů hořčíku rovněž i deficit draslíku. Poznat z pouhé barvy listů na nepříliš kvalitní reprodukci fotografie, co je primárním deficitem a v jakém jsou oba tyto prvky poměru, to dokážou snad jen největší odborníci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 171.192 (?), 30.1.2014 19:13

Děkuji za rady.Čerpal jsem z knihy Pěstování révy vinné od p.Pavla Pavlouška, kde píše: příznaky nedostatku draslíku: Listové čepele se od okraje listů zbarvují u bílých odrůd dožluta a později dohněda a při silném nedostatku dofialova.U modrých odrůd se listová čepel barví dočervena.Při nedostatku hořčíku: Okolí listové žilnatiny zůstává zelené, zbývající část listové čepele u bílých odrůd žloutne a u modrých odrůd se zbarvuje dočervena.To je pro začátečníka docela dobrá bramboračka.Zkusím tedy doplnit hořčík a uvidíme.Pro mě za mě můžou být listy třeba modré, když bude réva rodit chutné hrozno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 144.202 (?), 30.1.2014 21:29

Ak som Vám dobre poradil, potešenie je na mojej strane. Vaša snímka je dostatočne kvalitná, aby ju ktokoľvek dokázal porovnať so snímkami v odbornej literatúre. Ide skutočne o prejav nedostatku horčíka. Staršie listy s farebnou zmenou chlorofylu už nemajú tak aktívnu asimilačnú aktivitu, ktorá našťastie dozrievajúce hrozno výrazne neovplyvní. Príznaky deficitu by museli byť markantné už v čase zamäkávania bobúl. Veľmi dobre pohyblivý v pôde je z horečnatých hnojív síran horečnatý. Je možné ho použiť aj na list. Pretože pri nadbytku draslíka v listoch nedostatok horčíka koreloval aj s nízkou hladinou vápnika, používal sa v minulosti k terapii poruchy Mg postrek 0,5%ným roztokom chloridu horečnatého a 0,5% chloridu vápenatého. Na zmiernenie toxicity sa pridávalo do postreku 2% cukru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika