Příprava pozemku na výsadbu vinice



Vladis - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 171.178 (?)
12.11.2014 17:08

Vinič bude rásť aj v nezrygolovanej pôde pokiaľ bude mať primerané množstvo vlahy a potrebných živín. Len mu bude možno dlhšie trvať, kým sa "rozbehne".

Ale nie je jednoduché takto na diaľku na túto tému radiť. Tu záleží na veľa okolnostiach.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 13.11.2014 10:41

O řezu řeč nebyla, to máte pravdu.Vtáhl jsem ji do debaty proto, abych na příkladu objasnil, že v neprokypřené, nevyhnojené,slehlé jalové, nebo jak žadatel uvedl vyčerpané zemině se několik roků nemusí podařit zapěstovat standartní  kmínek, protože se sazenici v utužené půdě dařit nebude.Navrhuji sadbu o rok odložit,pozemek v klidu zkultivovat,vyhnojit,a až pak sázet.

Obvykle nekoukám na bolavá záda nebo jak moc mám propocený triko, snad ani na to co mne ta radost ve finále stojí, posuzuji úspěch nebo neúspěch.

Zahrádkáři kteří mají zahradu jako svého koníčka ve volném čase všechny práce na zahradě dělají většinou rádi s fortelem a elánem... někdy ani na své zdraví(bolavá záda) nedbají.Mám to taky tak, ale když pán chce sadit 50 sazenic révy, bude třeba si na zmíněné10 x10 m máknout ručně do hloubky, nebo pozvat posily, když se tam s žádnou těžkou mechanizací na zahradu nedostane... to se nedá nic dělat.I když nechat si to vyhrábnout bagrem za pár korun by bylo ideální řešení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 13.11.2014 10:58

Jenže je rozdíl, jestli to bude trvat 2 měsíce tvrdé dřiny nebo jen cvičit 4 dny s vrtákem. Nejlíp by poradil Mikeš13, je to jeho "oblast" a ví jaké tam jsou půdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petik - (29) - 34.163 (?), 12.11.2014 19:53

Ňáko nad tím hoši moc bádáte. Dělám to tak, že vykopu díru průměru 40 cm a hloubky 40 díru, na dno nasypu hrst cereritu, sazenici v korenech zasypu kbelikem kompostu a na vrch necham trochu te lepsi hliny z vrchu. Drn odvezu na kompost vcetne ty horsi hliny. Hlavni je prvni dva roky zalevat, zalevat a zalevat. Réva si pak najde dirky i ve skale a já myslim (promiňte vědci), že to rigolování do super hloubky a šířky, kdy převrátíte tuny materiálu asi jen bagrem, je zbytečný až iracionální luxus. Já kdybych tohle ve stráni udělal, tak po větším dešti od eroduje polovina hmoty pryc a na dva roky se tam nebude moct dát ani projít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 79.173 (?), 12.11.2014 20:08

Máte recht, zjednodušeně tedy:

Když už sa s tým drbu a neroste mi to, tak mňa to se.e   wink    j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 12.11.2014 21:38

No, možná brzo přijde čas, že budete rád, že vám to tolik neroste. Když to roste moc, je to taky na prd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Vladis - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 171.178 (?), 12.11.2014 17:08

Vinič bude rásť aj v nezrygolovanej pôde pokiaľ bude mať primerané množstvo vlahy a potrebných živín. Len mu bude možno dlhšie trvať, kým sa "rozbehne".

Ale nie je jednoduché takto na diaľku na túto tému radiť. Tu záleží na veľa okolnostiach.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
HonzaH. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 125.49 (?), 12.11.2014 20:55

Myslím, že Petrovi z těch našich rad už musí jít hlava kolem..cool. Co člověk, to názor. Pokud se mu - jak píše - na pozemek těžší technika nedostane, bude to muset udělat ručně. Pokud si to bude chtít hodně usnadnit, tak bude dělat jámy benzínovým vrtákem (s rizikem pomalejšího růstu v prvních letech), nebo kopat ručně jámy.. Já osobně spíš než použití průmyslových hnojiv preferuji hnojení kompostem..

A jak se chlapi vy osobně díváte na hloubkové kypření - bez převracení vrstev? Já jsem se rozhodl pro tento způsob přípravy pozemku před výsadbou svého vinohradu. Nejprve jsem zaoral kompost (v množství 1 tuna / ar), do cca 20-30 cm a teď bude následovat prokypření hloubkovým kypřičem (hloubka 60 cm). Na jaře to nechám srovnat bránami a bud sázet.. Rozbor půdy jsem si nedělal - naši předci nic takového také nedělali a réva jim rostla..

Honza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 12.11.2014 21:25

Hloubková kultivace by měla probíhat pouze v rámci horizontu "A" z následujícího obrázku. Horizont "B" (lidově jalovina) by neměl být kultivací dotčen (nebo maximálně může být přibráno 5-10% tloušťky horizontu "A").

Tloušťku A je obsažena ve výkladu kódu BPEJ. Koukněte se do katalogu, bez toho nezjistíte jestli je 60 cm dobře nebo špatně.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
HonzaH. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 125.49 (?), 12.11.2014 22:12

BPEJ 2.10.10, čili OK..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 13.11.2014 0:30

jj yes

při oglejení je strojní rigolování rozumné, orba i do hloubky nad 60 cm možná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika