Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Réva vinná > Peničkova metóda zakoreňovania viniča

Peničkova metóda zakoreňovania viniča

Milaník (96) - xxx.xxx.41.123 (?)
14.3.2019 23:37
Dobrý večer. V prvom rade je lepsie mat nadobu vyššiu ako je hrúbka vaty. Nádoba musí byť celá vyplnená vatou, inak zbytočne zo všetkých strán vysychá. Prebytočna voda, ktorá stečie do keramzitu, ho udržuje vlhký. Pri väčších nádobách je tam dosť vlhkosti po dobu zakorenenia. U vás si raz za čas skontrolujte dotykom vlhkosť vaty. Ak bude treba, navlchčite ju. S pozdravom Milan.
Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Milaník (96) - xxx.xxx.125.75 (?)
22.6.2015 12:40, počet návštěv: 180794
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Peničkova metóda zakoreňovania viniča.

Volám sa Milan Penička a pred pár rokmi som si vysadil prvé sadenice viniča v Babinej pri Zvolene (420 m.n.m). Keďže sa nachádzam v oblasti nie celkom vhodnej na pestovanie, veľa som si od toho nesľuboval.  Moja túžba, odtrhnúť si krásne, šťavnaté a chutné strapce ma však viedla k tomu, aby som to skúsil. Po čase, keď sa už dali zohnať odrody od ruských a ukrajinských pestovateľov, som zistil, že aj v týchto podmienkach sa dá dopestovať kvalitné hrozno. Postupne sa zo záľuby stala vášeň, lebo vinič je rastlina, ktorá sa vie za starostlivosť štedro odmeniť Popri získavaní informácií o nových odrodách som sa dozvedel aj o záujme o ne a to ma viedlo k tomu, aby som sa sám pokúsil namnožiť si nové zaujímavé odrody. Skúšal som množenie vo vode, v pilinách, v piesku, v kokosovom substráte, v perlite, na skrini, ale každý spôsob mal aj svoje nedostatky. Pri množení vo vode bolo nevyhnutné vodu pravidelne meniť a udržiavať ju na určitej hranici. V kokosovom, alebo rašelinovom substráte bolo potrebné udržiavať určitú vlhkosť, aby to nezhnilo ani nevyschlo. Podobné to bolo aj pri ostatných spôsoboch. Viac krát sa stalo, že práve tie najvzácnejšie sadenice sa možno vďaka priveľkej starostlivosti nepodarilo dopestovať. Aj keď pri niektorých spôsoboch som mal celkom dobrú úspešnosť, všetko to stálo veľa času a námahy. 
Stále som hľadal spôsob, vďaka ktorému by pri minimálnej starostlivosti bola úspešnosť 100%. Možno práve spôsob, ktorý vám chcem predstaviť, takýto je. Od zasadenia odrezku až po dobu jedného mesiaca netreba ani polievať, ani vodu vymieňať, len hotovú prekorenenú sadenicu vybrať a zasadiť do kvalitného substrátu. Skúšal som to z jednoočkovými aj viacočkovými odrezkami a funguje to. Jedná sa o pestovanie v Rockwool kockách – (čadičovej vate najvyššej kvality so skvelou absorpčnou schopnosťou). Je to materiál, ktorý je sterilný, nedržia sa v ňom plesne ani hniloba a je vzdušný. Konkrétne ja používam „rohož“, ktorú si nakrájam na rozmery mne vyhovujúce. Tieto vložím do mäkkej vody na 24 hodín, vlákna nasiaknu dostatočne vodou. Následne ich vložím do nádoby, ktorá je do výšky 3-5 cm vysypaná keramzitom. Tak isto aj mokrá vata sa dá nakrájať na požadované rozmery. Na záver zostáva už len napichať odrezky a čakať na pekne zakorenené odrezky s dobre vyvinutým koreňovým systémom.  Tento spôsob vám vrele odporúčam.

S pozdravom a prianím pestovateľských úspechov Milan.

Obrázky:
Odrezok po mesiaci.
Odrezok po mesiaci.

Jednoočkové výhonky
Jednoočkové výhonky
Připojit reakci   

host - xxx.xxx.157.239 (?)
22.6.2015 12:45
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Už ste si to zapatentovali?

Připojit reakci

22.6.2015 13:30

Prikladám ešte jeden obrázok.

Obrázky:
Korene sú silné a zdravé.
Korene sú silné a zdravé.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.185.138 (?)
22.6.2015 14:41

Ve vodě stačí použít polystyrenový tácek a máte pořád stejnou část potopenou.

Připojit reakci

23.6.2015 10:41

Odpovedám vám na vašu pripomienku. Na budúci rok si pripravte dva odrezky. Pri jednom použite polystyrenovú tácku a pri druhom RW, položte ich v miestnosti na parapetnú dosku a o mesiac sa choďte pozriet a uvidíte výsledok.

Připojit reakci

vin_jc (79) - xxx.xxx.89.170 (?)
22.6.2015 15:47

Možná dobrá myšlenka. Podle mých pouze 3-letých zkušeností je však nejdůležitější pro zakořenění řízků stálá teplota tuším kolem 24 C. To řešíte jak?

S Rockwolem nemám bohužel žádné zkušenosti, tak by mě zajímalo, jak ho oddělíte od jemných kořínků, nebo to takhle vysadíte a necháte být?

Jaký je tedy Váš další postup s mladou sazeničkou na Vaší fotografii?

Připojit reakci

jez33 (97) - xxx.xxx.69.102 (?)
22.6.2015 18:28

RW je na zakorenovanie super, rastlina sa z neho nevybera, sadi sa aj s nim. Teplotu mozete regulovat rozne, npr najdete miesto ktore ma prirodzene dlhodobo 24 C :D pripadne tomu mozte pomoct nejakou zizinkou, topnym kablom atd napojenym na termostat, ktory kupite aj z druhej ruky za babku. nejaky obyc primitivny. To len tak z rychlika co ma napadlo. Popozerajte ceske konopne forum, o klonovani, teplote atd je tam dost info, mozno sa inspirujete. Jeden by sa divil co ti chlapci a dievcata dokazu vykoumat.

Připojit reakci

23.6.2015 12:21

Na Vašu reakciu odpovedal celkom fundovane pán Stano, za čo mu ďakujem. Mladé sadenice samozrejme vysádzam aj s RW. Nakoľko sa jedná o prírodný materiál, nevadí to. Skúšal som samozrejme aj oddeliť RW od koreňou, viac menej zo zvedavosti a zistil som, že korienky sú dosť silné na to, aby to zvládli. Sadenička vysadená s RW do 2-3l kontajnera má po 2 týždňoch krásne prerastený koreňový bal. Foto doložím.

Připojit reakci

Georg Black (323) - xxx.xxx.38.186 (?)
24.6.2015 8:50

Mladé sadenice samozrejme vysádzam aj s RW. Nakoľko sa jedná o prírodný materiál, nevadí.

Nejsem žádný ekoterorista. Ale jste si jist, že jde o přírodní materiál? Osobně bych si tipl, že tam ten balík zůstane nadosmrti (min vinaře). Pak už zbývá jen otázka, co všechno RW obsahuje a co se z něho bude pod zemí v bezprostřední blízkosti kořenů uvolňovat.

Máte to nějak z této strany podchycené???

Děkuji za info GB.

Připojit reakci

25.6.2015 10:05

RW je materiál, ktorý sa bežne používa pri velkoplošnom pestovaní zeleniny formou hydropónie. Je rozdiel medzi kamenou vlnou používanou v poľnohospodárstve a vlnou používanou v stavebníctve. Vlna používaná v poľnohospodárstve je čadičová vata najväčšej kvality, vlastne tavená hornina pri ktorej sa vlákna ukladajú na seba bez pridania pojiva. Má vynikajúcu absorpčnú schopnosť (vyvážený pomer vody a vzduchu). Vata ktorá ostane okolo koreňou rastline neškodí, lebo čadičová vata je len prírodný materiál a obsahuje len to, čo my sami do nej dodáme(hnojivá, minerály)

Vata používaná v stavebníctve má inú hustotu a sú do nej pridávané pojivá. Len pre informáciu prikladám článok o kamenej vate používanej v stavebníctve, na ktorú sa taktiež vsťahujú prísne normy. Niektorí používajú aj túto v poľnohospodárstve, lebo je dostupnejšia a cenovo výhodnejšia. Ale to by som neodporúčal. Ja používam iba vatu, ktorá je vyrobená na účely pestovania. Podľa mňa je to momentálne najlepší materiál na predpestovanie rastlín buď zo semiačka, alebo odrezkami.

Kamenná vlna
Označení kamenná vlna, nebo čedičová vlna je označení pro tepelné izolace vyrobené na bázi roztavené horniny čediče, což je vlastně sopečná vyvřelina, hornina. V případě čedičové vlny, či kamenné vlny ve znění podle výrobce se jedná vždy o materiál, který má přírodní zdroj. Je to tedy sopečná hornina čedič a tento se při výrobě taví. Roztavený kámen, čedič se rozvlákňuje na vlákna budoucí tepelné izolace a přidáním pojiva vzniká kamenná vlna (čedičová vlna). Obecnější označení pro tyto materiály je minerální vata, jedná se v podstatě o stejné materiály s podobným názvem, což je marketinkovou záležitostí výrobců, konkurencí jenž se chtějí lišit častěji je používán název kamenná vlna.

Každý výrobek z těchto materiálů: kamenná vlna a čedičová vlna, ať již se jedná o rohože, pásy, desky apod. z kamenné vlny, tento musí být odsouhlasen hlavním hygienikem ČR a tudíž také musí být zdravotně nezávadný vůči lidskému zdraví a v souladu s přírodou. Kamenná vlna musí projít přísnými zkouškami a získat příslušné certifikáty a atesty akreditovaných zkušeben ČR. Některé tyto výrobky jsou také ověřeny i v zahraničí EU, jelikož se jedná o nadnárodní či celosvětové výrobce tepelné izolace kamenná vlna. Výrobky na současném trhu, například pod označením ISOVER (čedičová vlna), Rockwool (kamenná vlna), jsou vyrobeny vždy z minerální vaty, kamenné vlny (čedičové) vlny a jejich fyzikální, tepelné, akustické a protipožární vlastnosti jsou si velmi podobné, jelikož základ je stejný minerální vata.

zdroj: internet

Připojit reakci

host - xxx.xxx.31.134 (?)
25.6.2015 12:40

Ja si myslím že GB mal skôr na mysli to, čo sa vyluhuje do pôdy z pojiva, ktorým je fenolformaldehydová živica, ktorá je 0,5-3,5% hmotnosti RW.

Podľa môjho názoru to bude zanedbateľné množstvo, a určite tento spôsob vyskúšam. Ďakujem.   Stano

Připojit reakci

host - xxx.xxx.31.134 (?)
25.6.2015 13:07

Ešte otázka.Kde kupujete,,Agro-RW´´ bez pojiva. Ďakujem

Připojit reakci

jez33 (97) - xxx.xxx.69.102 (?)
25.6.2015 22:04

Pojivo sa pravdepodobne pouzit musi vzdy. Ide o to ake. Myslim si, nie je to moj obor. Ako som tak teraz v rychlosti behal po nete, narazil som na nejake info o neformaldehydovych pojivach v RW. Vyskocil na mna dalsi vyrobca izolacii s technologiou ECOSE (iny ako zdroj Vaseho zlolzenia RW). Pri tom som si spomenul ako mi pri vyrobku Agrawool zienka/chlapik povedal ze to je nejako spajane cukrom (lol)...ecose/glucose. Vtedy mi to prislo dost divne, teraz mi to nejako do seba zapada :D Nebude to asi cukor ale... :)   Je patent na pojivo z polysacharidu nerozpustnom v studenej vode - ale nie je to vhodne do sklenikov :D moze sa to rozpadat.  Aby som sa tu nerozpisoval, ked sa v tom chce niekto vrtat,tag: Grodan, Agrawool, RFX-1...

Vcelku dobrym zdrojom "AgroRW" su growshopy / internet.

Osobne by som na pestovanie RW na priemyselne ucely nepouzival. Uz len ta hydrofobnost. Grodan saje vodu velmi dobre, dlhodobe namacanie v roztoku je potrebne len na pripadne nastavenie pH.

Grodan uvadza zlozenie RW zhruba takto: 46% Silica, 16% Calcium, 14% Aluminum, 1% Magnesium, 8% Iron, 2% Sodium, 1% Titanium, 1% Potassium, and 1% Manganese (Source: Cultivos vegetales en substratos C.T.I.F.L.)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.125.75 (?)
24.6.2015 10:59

Sadenice po 2 a pol týždňoch vysadenia do substrátu.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.125.75 (?)
24.6.2015 11:02

obrázok

Obrázky:

Připojit reakci

24.6.2015 11:04

obrazok

Obrázky:

Připojit reakci

11.7.2015 20:53

Zabudol som pridať ešte jednoočkové odrezky, ktoré sa v RW tiež pekne zakoreňujú.

Obrázky:
Zakorenenie jednoočkových odrezkov.
Zakorenenie jednoočkových odrezkov.

Připojit reakci

11.7.2015 21:05

Skúšal som tiež zakoreniť zelené odrezky. Aj tieto sa v RW pekne zakoreňujú.

Obrázky:

Připojit reakci

J.f.K (322) - xxx.xxx.244.2 (?)
13.7.2015 11:37

RW neboli rock_wool je kamenná vata. Ze stavařského hlediska je výrobně levnější variantou ke skelné vatě, protože čedič je levnější než sklářský písek a potaš (tavící soli). Pro zahradníky je lepší v tom, že obsahuje i minerální prvky, které rostlina využije jako živiny. Žádné lepidla vata neobsahuje, protože je do dané gramáže nafoukána zahorka, kdy ještě vlákna mají zbytkovou "lepivost" původní taveniny, navíc je pak pohromadě drží i zatuhlost jednotlivých zacupovaných a překřížených vláken (to prostě nerozmotáte). Stejný, ale neslepený produkt by byl písek/drť vzniklá za studena drcením zdrojové suroviny (čediče). 

Rozpad v zemi je poměrně rychlý, pokud rostliny z živců odeberou draslík, zůstene jen silikátový prach.

blush B.B.

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.96.51 (?)
5.8.2015 14:27

Prikladám ešte fotografie zelených odrezkov

Obrázky:

Připojit reakci

Josef. (2658) - xxx.xxx.237.212 (?)
5.8.2015 21:08

Děkujeme, velmi pěkné ;-)

Josef.

Připojit reakci

5.8.2015 23:22

Po presadení do substrátu pekne rastú.

Obrázky:

Připojit reakci

Vladis (91) - xxx.xxx.43.46 (?)
6.8.2015 15:06

Z akého dôvodu zakoreňujete jednoočkové odrezky? Po presadení do vinice musia mať korene plytko pri povrchu zeme nie? Ja sa naopak snažím aby bol odrezok aspoň 30 cm dlhý.

Připojit reakci

6.8.2015 22:04

Dobrý večer, máte pravdu, že vždy je lepšie zakoreňovať dlhší odrezok. Prečo som ja zakoreňoval jednoočkové, Vám hneď vysvetlím. Keďže mám odrody zo zahraničia, ktoré sú ešte aj tam novinky a nechceli mi predať viac ako po jednom trojočkovom odrezku, tak som z neho robil 2 a 1 očkové odrezky. Jednoočkové odrezky v tomto obdobý už dobehli dvojočkové, niektoré majú už teraz výšku 2 m. A aby neboli plytkokoreniace, riešim to takto: vykopem jamu hlbokú napr. 60 cm, vysadím do nej rastlinu, ktorej vrch zakoreneného odrezku je od vrchu jamy napr. 15-20 cm. Rastlinu zasypem len po odrezok, tam pridám ešte cca. 3 cm hobľovancov, kroré udržuhjú vlhkosť a kyprosť pôdy pri zalievaní a zvyšných 20 cm prihrniem až na jeseň. Rastlina je zakorenená v hĺbke ako pri normálnom odrezku, ak nie hlbšie. Pred príchodom zimy celú rastlinu nakopcujem zeminou.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.64.12 (?)
13.10.2017 11:52

Prosim čo je to RW? Gde sa da zohnat?

Připojit reakci

Daník (779) - xxx.xxx.73.186 (?)
12.7.2015 21:27

Nějak jsem přehlédl, kdy je nejlepší odebrat řízky, jak a z kterého místa (jak vyzrálé)

Připojit reakci

5.8.2015 23:36

Dobrý deň,

prepáčte, že vám odpovedám až teraz, ale čo sa týka odrezkov, tie odoberám, či zdrevnatené, alebo zelené, tak isto ako pri iných spôsoboch množenia. O odoberaní odrezkov bolo písané už dosť na tomto fórea preto to nechcem zbytočne rozvádzať. V tomto nemám nič špeciálne.

Milan

Připojit reakci

host - xxx.xxx.37.148 (?)
5.8.2015 11:51

zdravim pestovatelov,

mam na vas jednu otazku, ta pena - cadicova vata,  je podobna florexu, ktory sa pouziva v kvetinarstve?

premyslal som ci sa to da taktiez puzit ako zakorenovacia hmota.

poprosim vas nazor, dakujem

Připojit reakci

5.8.2015 23:30

Dobrý deň.

Neskúšal som množiť vo florexe. Podľa mňa je mejen vzdušný a cenovo náročnejší ako RW a tiež neviem a ani som nepozeral z akého materiílu je florex vyrobený / neviem, či je to prírodný materiál/. A hlavne oveľa rýchlejšie vyschýna ako RW. Vyskúšajte, ale osobne si myslím, že nie je lepší ako RW. /tak prečo v ňom pestovať?/

Milan

Připojit reakci

host - xxx.xxx.20.213 (?)
6.8.2015 8:43

ja som vatu kupil od firmy co robi zelene strechy. Tam treba material, co udrzi nejaku vlahu co najdlhsie. Vata pre agro ma vlastnost natiahnut vodu na rozdiel od vaty pre tepelne izolacie, ktora je hydrofobizovana. Vodu tak ochotne nesorbuje. Kedysi, ked sa zacala na slovensku vyrabat, tak to bolo jedno, ale dnes je to dost vyznamna chemicka uprava. Preto obycajnu vatu na tepelnu izolaciu by som na tento ucel radsej nepouzival.

Připojit reakci

6.8.2015 21:50

Pane Červenka,

1. nevolám sa Pěnička, ale Penička

2. príspevok som dal do Fóra preto, lebo môže serióznym pestovateľom uľahčiť zakoreňovanie rastlín a škoda, že Vy medzi takých nepartíte, lebo inak by ste neboli schopný písať tie veci, čo píšete. Myslím si, že okrem Vás nikoho nezaujímajú. Pekný večer fantastický pán Červenka!

Připojit reakci

Jiří 1968 (1267) - xxx.xxx.137.210 (?)
6.8.2015 22:14

Taky přeju hezký večer, za ten překlep se omlouvám, jinak si stojím za svým, žádný normální pěstitel by v Rokwoolu a podobném svinstvu nic nepěstoval.Pracuju ve stavebnictví a vím co je to za hnus.Zkuste materiály na ryze přírodní bází, pemza,láva, zeolit atd.Pro vylepšení Ph.,můžete přidat rašelinu, dosáhnete mnohem lepších výsledků.

Připojit reakci

PP. (5365) - xxx.xxx.9.135 (?)
6.8.2015 22:26

Máte málo informací. Jednak jde o materiál na přírodní bázi. je to šutr v podobě vaty. Ale to byste měl vědět, z profese. Nejde tu o vylepšování ale o pěstební substrát. A používá se naprosto běžně v hydroponických pěstírnách rajčat třebas. Která si kupují v hypermarketech normální zákazníci.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.129.165 (?)
7.8.2015 7:49

Rockwool je kamenna mineralni vlna, vyrabi se z 'kamene' (cedic, gabro, diabas).

Připojit reakci

Jiří 1968 (1267) - xxx.xxx.137.210 (?)
7.8.2015 11:58

Tady jsou mé chatrné poznatky, o šutru v podobě vatylaughPři výrobě minerální a čedičové vaty se opravdu používají zmiňované materiály, namátkou přidám ještě křemem.Při výrobě jsou tyto materíály taveny při teplotácch 1000-1500 stupňů Celsia(vysoká energetická náročnost).Aby z nich bylo možno vyrobit umělá vlákna, tak se pro dosažení tvarové stability vážou na pojiva (Fenolformaldehydovou pryskyřící),která v horkém vzdušném proudu rychle tuhne.Podíl pojiv dle požadované mechanické pevnosti je 3-1O% u minerální a zhruba 3% u čedičové.Dále se ještě používá, jako podpůrný prostředek síran sodný.Desky pro zateplení fasád se impregnují silikonovým olejem, typické,žluté zbarvení dodáva vatě formaldehydová pryskyřice.Do všech tzv.přírodních izolací se ještě přidávají látky, chránící izolaci proti škodlivým činitelům, plísním,roztočům, houbám a hlodavcům.Pro práci a skladování platí určitá pravidla, nesmí se tyto materiály skladovat na volných prostranstvích, v dosahu zdrojů povrchových a spodních vod, nesmí přjít do styku s deštěm, sněhem apod.Takže, další hloupá rada pro dnešní den zní-vybodněte se na šutry přeměněné na vatu a používejte osvědčenéné přírodní materiály.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.129.165 (?)
7.8.2015 13:47
Nebavime se zde o zatepleni fasad, ale o Agro Rockwool(u), který se bezne pouziva v hydroponii.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.12.207 (?)
7.8.2015 16:17

Pan cervenka, tuto trosku zlyhava vasa logika. Mineralna vlna co sa pouziva na izolaciu je pri aplikacii sucha a musi splnat iste parametre. Musi byt hydrofobna, nesmie v tom nic rast ziadne riasy plesne atd. Mineralna vlna na agro ucely musi splnat presne opacne parametre. Cize musi dobre viazat vodu, musi byt vhodna ako substrat pre rastliny. Nikto nebude vyhadzovat peniaze pri vyrobe agro mineralnej vlny na chemicke prostriedky, ktore su nepotrebne ba co skodlive pri agro aplikacii. Inymi slovami, vlna na izolacie a stavby a vlna na pestovanie su sice v zaklade tie iste materialy, ale modifikacia totalne odlisna. 

Připojit reakci

jirilan (749) - xxx.xxx.62.25 (?)
6.10.2015 14:00

Použil jsem vlnu z odpadu ze zateplování paneláku. Zkusil jsem množit kiwi argutu a dostavil se úspěch. Mám dvě prokořeněné kostky ze zasazení v polovině léta. Zítra přesadím do květináče. Zkoušel jsem také sazenici z řízku z muchovníku ale ta chytila plíseň.

Připojit reakci

Silviu Szkipala (4) - xxx.xxx.139.179 (?)
7.8.2015 16:13

zaujimavy postup. urcite to vyskusam. dakujem

Připojit reakci

host - xxx.xxx.77.177 (?)
12.8.2015 22:19

Dobry den, tiez robim pokusy so zakorenovanim. Rozhodne vyskusam aj tento sposob, z robvnakych dovodov ake uvadzate vy. Malo mnozitelskeho materialu zaujimavych a hl;avne zatial nedostupnych odrod. Mam vsak niekolko dotazov. Grodanove kocky uz dostat aj narezane. Podla Vasich slov ten rozmer asi urcujete tzv. Od oka. Mozte skusit odhadnut ake velke ich robite? Tiez ma zaujima, ci v tomto pripade bol pouzity nejaky stimulator. Ako sledujem fotografie, sadenicky mate ulozene na zakorenenie v nejakom foliaku/skleniku. Myslite, ze podobnych vysledkov je mozne dosiahnut aj v priestoroch s mensim oslnenim, napr. v bytovych podmienkach? Dakujem. Jujto

Připojit reakci

host - xxx.xxx.97.218 (?)
19.8.2015 11:47
zdravím, koupil jsem malé kostky a zakořenění révy opravdu proběhlo úspěšně, ted by mne jen zajímalo kdy kostku s vínem zasadit na zahradu, ted na podzim nebo až na jaře?
Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.124.82 (?)
25.8.2015 23:39

Dobrý večer prajem,

pravdepodobne ste zakoreňovali zelené odrezky. Tieto by Vám po zasadení na záhradu do zimy asi dostatočne nevyzreli. Odporúčam Vám ich zsadiť do väčšej nádoby cca. 10 l, kde Vám ešte budú rásť a pred príchodom mrazov ich treba odložiť do pivnice a na jar vysadiť, nič tým nestratíte. Budete mať istotu, že Vám rastliny prezimujú.

Veľa úspechov. Milan

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.124.82 (?)
25.8.2015 23:51

Dobrý deň prajem,

máte pravdu, že kocky dostať už aj narezané, ale pláty (rohože) sú cenove prijateľnejšie. Rohož o veľkosti 1m x 15 cm kúpite okolo 3,40 - 3,60 Eur. Z tejto si ja robím kocky 5 x 5 cm. Skúšal som aj menšie rozmery, ale pri hrubších odrezkoch je potom málo miesta. Zakoreňoval som aj so stimulátorom aj bez neho. Odrezky s očkom aj bez očka, ale veľké rozdiely v tom nevidím. zakoreňoval som ich pri normálnej izbovej teplote pri okne aj v bytových podmienkach dosiahnete dobrú úspešnosť. Skleník nemám vyhrievaný, tam prenášam rastliny, keď to počasie dovolí.  V RW rastliny znesú aj vysoké teploty. Zelené odrezky som zakoreňoval aj v skledíku aj vonku v tieni.

veľa úspechov praje Milan

Připojit reakci

host - xxx.xxx.77.177 (?)
29.8.2015 11:39

Dakujem. Presne takuto rohoz som mal na mysli.Len som nevedel, ci rezat na rozmer 7.5x7.5x7.5 co je vyska rohoze, alebo to skusit aj na 5x5x7.5. Predsa len niektore odrezky zo vzrastnejsich rastlin dosahuju aj hrubky cca 1.5 az 2 cm. Bal som sa aby tych 5x5 cm nebolo malo. Ale svojou odpovedou ste ma upokojil. Prinajhorsom pri hrubsich odrezkoch si odrezem jeden platok hrubsi a dam ho napoly. Dufam, zesa mi bude daritaspon z polovice tak ako vam. jujto

Připojit reakci

host - xxx.xxx.206.35 (?)
21.9.2015 1:30

Dobrý den,

v mých podmínkách - cca 550 mnm západní Čechy se mi podle odrůdy daří zakořenit řízky révy s úspěšností 60 - 90 %  venku na vyvýšeném záhonu, který vznikl ohrazením a následným zaplněním posekanou trávou a pilinami převážně z jehličnatých stromů (určeno pro vápnostřezné rostliny), v podstatě kompost.

Vzhledem k tomu, že révových řízků bývá poměrně velké množství, úspěšnost bych tolik neřešil, spíš bych se zaměřil na období a ošetření řízků před zakořeněním. Zakořeňování směřuji na období, kdy řízky jsou již téměř vyzrálé, tzn září, popř. říjen, ale hlavně s ohledem na fázi měsíce (musí jít do novu, tzn. zmenšuje se, lépe před novem) a namočím je zpravidla do nějakého zakořeňovacího přípravku.

Pak to dobře funguje

Gabi Monib

Připojit reakci

host - xxx.xxx.55.32 (?)
6.10.2015 6:48

Teší ma, že sa Vám so zakoreňovaním takto darí. Je dobré si takto pripraviť nejakú tú sadenicu ku jesennej výsadbe. Nad vyvýšeným záhonom uvažujem už dlhšie, ale k jeho realizácii sa asi tak skoro nedostanem. Nie je to však jediný dôvod, prečo túto metódu zakoreňovania vo vonkajších podmienkach nevyskúšam. Je to hlavne z toho dôvodu, že miesto nie je nekonečné, takže odrody, ktoré mám množím len vtedy, ak chcem rastlinu premiestniť. Máte pravdu, dreva na jeseň je zo starších rastlín dosť. Tu je pre pár rastlín aj 20 percentná úspešnosť viac než postačujúca. Keďže však vývoj nezaspal a stále sa objavujú novšie, chutnejšie, odolnejšie, na pohľad atraktívnejšie odrody, ako farbou, tak aj tvarom, veľkosťou plodov, či strapcov. Na ktorých v ich domovine pri dobrej agrotechnike dosahujú priemerné úrody z koreňa bez problémov cez 30 kg, je tu stále túžba zaobstarať si tie výnimočné odrody, ktorých kozistenciu bobulí a chuť tak vábne popisujú. Odrody dorievajú stále skoršie a človeka prirodzene láaka ochutnať ich a zistiť ako chutí príchuť jablka, aké sú to tie slivkové, morušové a marhuľové tóny. Lenže pokiaľ je odroda "mladá", je aj materských rastlín menej a dopyt po odrezkoch vyšší. Bežne sa stáva, že ceny jedného trojočkového odrezku presiahnu desať eur. Tam sa potom inak pozerá na úspešnosť zakorenenia. Keďže sa režú na jeseň, je tu obdobie na zakoreňovanie v predjarí, aby mohli ísť sadenice hneď na jar von do zeme. A pre tento účel slúži metóda pána Peničku, ktorý sa s nami o ňu tak ochotne podelil. A čím je odroda novšia a zaujímavejšia, tým menej materiálu na množenie sa dá zohnať a cena zaň nehrá až takú úlohu. Keď človek zoženie len jeden dvoj, či trojočkový odrezok túžobne očakávanej a ťažko zháňanej odrody snaží sa o zakorenenie s čo najvyššou úspešnosťou. Neviem ako ostatní, ja už rohož z keramickej vaty zakúpenú mám. ;)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.55.32 (?)
6.10.2015 6:58

Prepáčte, myslel som samozrejme čadičovej vaty (grodan, rockwool) určenej na pestovanie rastlín. Z growshopu. Nejako sa mi tam tá keramika nedopatrením dostala. ;)

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.123.241 (?)
20.10.2015 15:24

Ďakujem srdečne za vyčerpávajúcu odpoveď pre "Gabi Monib". Veľmi pekne ste to napísali a popísali výhody môjho spôsobu, s ktorými súhlasím aj ja. Doplnil by som len dve veci. 1. Jeho spôsob sa dá uskutočniť až po zamrznutých, cca. v polke mája, kedy dáva odrezok do zemi, čo pri mojom spôsobe v tomto období mám už rastlinu zakorenenú so silným výhonom. Táto prinesie prvé plody už na budúci rok. 2. Z jedného odrezku jedno-  alebo viacočkového vypestujem rastlinu z ktorej ešte ten istý rok do zimy spravím napr. 5 ďaľších sadeníc. Takže z jedného očka viem pri tomto spôsobe zakoreniť cca. 6 hotových rastlín. Čo pri niektorých vzácnych odrodách je obrovský prínos. Veľa úspechov želám Vám a všetkých nadšencom pestovania viniča.

Připojit reakci

jan14 (90) - xxx.xxx.61.163 (?)
12.10.2015 6:46

skvelý nápad s tou minerálnou vlnou na množenie viniča, tiež sa roky trápim s množením viniča odrezkami s rôznymi ne-úspechmi, tento rok to určite vyskúšam s roxkwoolom, ďakujem za inšpiráciuenlightenedyes

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.103.214 (?)
25.11.2015 20:07

Dobrý večer prajem všetkým pestovateľom. 10.10. som ešte vyskúšal, či aj takto pozde sa dokáže zakoreniť zelený odrezok v RW. Na odrode "Тайна монаха" (jedná sa o novinku 2015 od pána Višneveckého, je to super skorá odroda dozrievajúca okolo 15.7., strapce do 2 kg, bobule chrumkavé do 20gr so silnou muškátovou chuťou s ovocnou vôňou) bol vrchol 3 m letorastu zelený, bolo mi ľúto nechať ho zamrznúť. Keďze sa jedná o vzácnu novinku, spravil som 3 odrezky. Po mesiaci, ako vidno na fotografiách z 12.11. sú na odrezkoch korienky. Odrezky boli na východnej strane okna na parapete, na južnej strane by mali lepšie podmienky, ale aj tak zakorenenie prebehlo v poriadku. Tu už len dodať, aby ste sa tešili z nových rastlín pri tomto spôsobe zakoreňovania. Milan

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.96.3 (?)
1.12.2015 13:00
Kde se dá tato super skorá odrůda koupit?
Připojit reakci

6.12.2015 0:21

Táto odroda a napr. aj odroda Chrust (85 dní) od daného šľachtitela je aj na východe vzácna novinka a mňa veľmi teší, že ich môžem mať spoju s inými novými odrodami vo svojej zbierke. Pozorne sledujem novinky od pestovateľov z východu, ktorí sú momentálne top v stolovom viniči a zaujímavé veci potom aj ja chcem mať u seba.  Ak je záujem o ne, tak na jeseň 2016 by mohli byť sadenice na predaj.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.157.239 (?)
1.12.2015 13:31

Jde to taky v kravinci, jen to trošku zavání.

Připojit reakci

jirilan (749) - xxx.xxx.206.182 (?)
6.12.2015 9:34

Jak přezimujete vaši sazenici z 10.10.? Vydrží do jara?

Připojit reakci

Standa_hk (5552) - xxx.xxx.248.136 (?)
6.12.2015 9:41

... a už jste si pořídil modré LED svetla na zimní přisvěcování? Předpokládám, že řízkovance budou nevyzrálé a celou zimu je bude nutno udržet v pomalém růstu. Červené světlo je nutné pro stavbu nové hmoty (rychlý růst) a zelené světlo rostliny nevyužijí (vracejí ho do okolí, takže je vidíme jako právě tu "nespotřebovanou" zelenou).

S.

Připojit reakci

13.12.2015 19:24

Prepáčte, že odpovedám až teraz, ale prisvetlovať rastlinky zatiaľ neplánujem. Chcem vyskúšať, či to rastlinky na parapete aj za takýchto podmienok zvládnu. Pred pár rokmi som našiel v novembri na záhade odlomený mocný výhonok odrody JULIAN. Spravil som z neho 3 sadenice, ktoré sa pekne zakorenili a na jar som ich daroval priateľom. Tak chcem vlastne vyskúšať, či dokážu prežiť pri prirodzenom osvetlení rastliny zo zeleného výhonku. s pozdravom Milan

Připojit reakci

Standa_hk (5552) - xxx.xxx.248.136 (?)
15.12.2015 0:59

Čas nejde vrátit. Až zjistíte, že bylo nutné přisvěcovat bude už pozdě. Jde o to, že při přisvěcování jen 1/3 využitelného spektra není příliš energeticky náročné a přitom poskytne lepší výsledky než přisvěcování plným spektrem od zářivek.

Pokud chcete experimentovat, nedělejte to na vzácných novinkách. Popřel by jste tím původní záměr...

Připojit reakci

milanfiala (1142) - xxx.xxx.95.70 (?)
23.12.2015 9:24

Nazdar Milan čo povieš na Korpašove novošlachtence stoloveho hrozna, Korpaš ml.na fotke.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.52.44 (?)
23.12.2015 14:23

Z jaké publikace jsou ty fotky? Dají se někde sehnat nějaké informace o těch odrůdách? Co já vím, tak oba (otec a syn) šlechtí především v rámci Vitis vinifera, takže jejich odrůdy nejsou odolné vůči chorobám.

Připojit reakci

23.12.2015 21:26

Je to časopis sady a vinice čislo 3 vychadza iba 6 kuskov ročne.

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.87.127 (?)
26.12.2015 18:58

Pozdravujem ťa Milan,

o Korpašových novošlachtencoch mám poznatky a niektoré vyzerajú celkom zaujímavo. Pokiaľ viem, sú v štádiu pozorovania a čakajú, či si aj po čase zachovajú svoje vlastnosti. Ale sám osobne sa chcem s pánom Korpášom ml. stretnúť a na danú tému sa s ním porozprávať. Plánoval som to už v tomto roku, ale časovo som to nestihol zrealizovať. Ale momentálne mi robí radosť môj vianočný darček, ktorý rozšíril moju zbierku o 90 zaujímavých odrôd (šlachtiteľ Pavlovskij) napr. Рудик, Родничёк,  Ромбик, Памяти Буйненко (В-14-9), Бодрый,С-5-6, В-17-2, С-7-4, Невеста, Ласточка, Тюльпан, Эверест. (od Višniveckého) Слава Украине a tiež zaujímavé odrody od Burdaka, Silkova, Goluba, niečo z japonska a iných.

S pozdravom Milan

Připojit reakci

26.12.2015 19:17

Máte správnu poznámku. O tom experimentovaní máte pravdu, nemalo by sa to robiť na vzácnych odrodách. Rastliny som začal prisvetlovať, uvidíme výsledok, ale podľa mňa je väčší problém v tomto období múčnatka. Už v minulosti na nevyzretom zelenom odrezku som zistil tento problém. Čo zo zdrevnateného odrezku zasadeného aj v tomto čase som to nespozoroval. Rastlina bola zdravá.

S pozdravom Milan

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.101.155 (?)
16.1.2016 23:31

Dobrý večer prajem, touto cestou sa chcem poďakovať za názor o prisvetlovaní rastlín v tomto období.  Bez vášho dotazu by som to asi neskúsil. Prisvetľal som v pomere 60/červené a 30/modré. Musím hodnotiť, že im určite pomohlo. Rastliny majú nové listy, ktoré sú zdravé a peknej zelenej farby. Nie sú vytiahnutá ale evidentne vidno, že zmohutneli. Musím teda povedať, že prisvetĺovanie môžme využiť buď pri pozdných zelených odrezkoch, alebo pri skoršom zasadení vyzdetých odrezkov. Prikladám foto rastliny.

S pozdavom Milan

Obrázky:

Připojit reakci

Standa_hk (5552) - xxx.xxx.248.27 (?)
17.1.2016 0:57

Čím menší nároky jsou na velikost přírůstku a čím vyšší jsou na vyzrávání a zdravotní stav, tím výrazněji se projeví přisvěcování modrou. Já osobně bych vyzkoušel i opačný poměr 45%modrá + 25% červená + 30% přirozené osvětlení přes okno.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.234.228 (?)
24.12.2015 13:59

Odkud prosím čerpáte informaci o odrůdě Tajna monacha pana Višněveckého, když tato odrůda není popsána ani na jeho webu, tam je pouze foto? Jak lze tuto novinku získat? Musím navštívit přímo šlechtitele? Děkuji. V.L.

Připojit reakci

26.12.2015 19:07

Dobrý večer,

nie všetko je na webe, niektoré veci získavam priamo od pestovateľov z východu, z literatúry. Mám viac odrôd o ktorých sa nedozviete na webe takmer nič.

S pozdravom Milan

Připojit reakci

2.1.2016 16:32

Milan diky za pekne stranky ukrajinskych pestovatelov zaujali ma tieto odrody.

Obrázky:
Bajkonur
Bajkonur
Diamonds
Diamonds
Sherkhan
Sherkhan
Hostina
Hostina
Hostina
Hostina
Gordey
Gordey
Ivanhoe
Ivanhoe
Zolotushka
Zolotushka
Rada
Rada
Ivanhoe
Ivanhoe
Aygezard
Aygezard
Gourmet
Gourmet

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.78.214 (?)
3.1.2016 12:04

Tie odrody čo sa ti páčia sú peknè a ja som rád, že čast z nich je aj v mojej zbierke. Zaujímavé plody má Раджа. Podobnè plody má aj nová odroda Памяти Буйненко.

S pozdravom Milan.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.230.194 (?)
15.1.2016 7:53

Dobrý deň,

velmi ma zaujali Vaše informácie na tomto fóre. Tiež ma chytila za srdce vínna réva a zháňam informácie a zohnal som si tiež nejaké odrody. Ale chcel som sa spýtať, ako sa dá zohnať množiteľský materiál z východu?

Vdaka,

S pozdravom Peter.

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.55.64 (?)
17.1.2016 16:58

​Dobrý deň,
som rád že aj Vám vínna réva učarovala a že spoznávam ​ď​alšieho nadšenca.
Ja si materiál z východu zais​ť​ ujem už v septembri. V tejto dobe je už všetko zaujimavé preč. A prečo z východu? Pre Vás sú jednoduchšie a lacnejšie možnosti.
Ja sám mám cez 300 odrôd, pán Skyva, pán Teplán, firma Slovplant a iný na ​S​lovensku, čo ich poznám majú tiež zaujimavé odrody.
V ​Č​echách napríklad pán Kotrle, pán Jedlička, pán Knížek, mám tiež od nich niektoré odrody. Ked spočítam odrody v našich zbierkach, ve​ľ​
a pestovate​ľ​ov aj na východe nemá odrody čo máme my. A pestovate​ľov​
ktorých som spomenul môžem odporučiť​, určite Vám budú vedieť poradiť​.
Kontakt na mňa; milanovvinic@gmail.com,  tel. 0905 269 109

S pozdravom Milan

Připojit reakci

jan14 (90) - xxx.xxx.125.155 (?)
21.1.2016 7:07

pre východniarov odporúčam nakupovať cez internet na dobierku, napríklad v slovplant a aj iné zásieklové obchody sú soľahlivé, a len skoré odrody, napríklad NERO je točervená skorá stolová odroda a dá sa z nej vyrábať aj víno

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.234.57 (?)
19.3.2016 13:34

Dobrý deň,

prikladám fotografie kníh z ktorých čerpám tiež informácie.

Obrázky:

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.234.8 (?)
18.1.2016 13:52

Dobrý deň prajem všetkým pestovatelom. Blíži sa čas na zakorenovanie odrezkov. Mám tu pre vás informáciu.

RW alebo AGRO vata môže byť rôznej hustoty.
50-55kg/m³- nasiakne najmenej vody, ale je najviac vzdušná.
70-75kg/m³- nasiakne viac vody, ale je menej vzdušna
80-85kg/m³- má najlepšiu nasiakavosť, ale najmenšiu vzdušnosť.
Môžu byť v hrúbkach od 2cm-10cm.
Ja osobne používam gramáž 50-55 o hrúbke 7,5 alebo 10cm.

S pozdravom Milan, milanovvinic@gmail.com
Připojit reakci

host - xxx.xxx.17.210 (?)
18.1.2016 16:22

Tiez pouzivam agro vatu na klicenie semien. Co sa tyka vzdusnosti... Ked je sucha je vzdusna, ale za mokreho stavu je to voda, bez akejkolvek vzdusnosti. Preto hovorit o vzdusnosti je trochu zavadzajuce.

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.55.64 (?)
18.1.2016 17:13

Dobrý večer,
nikoho nezavádzam a ani nemám snahu Vás teraz presviečat informáciami čo sú na webe.
Dáme iba trochu logiky.  Vaše semiačka vo vate, keby nemali v nej vzduch, tak Vám asi zhnijú. /Ak je podľa vás nasiaknutá vata len voda, prečo potom neklíčite semená priamo vo vode?/
A to sa týka akéhokolvek materiálu nasiaknutého vodou, ak je jeho štruktúra hustejšia(dané množstvo v menšej forme) dlhšie schne a naopak. Napríklad z mokrej zemi si spravte gulu, a staké isté množstvo zemi vedla nej nechajte volne položenú. Čo myslíte čo skôr vyschne?
S pozdravom Milan.

Připojit reakci

18.1.2016 18:38

OK, jedna nula pre vas. Ale ak by boli semiacka vo vode, tak by mozno ani nezhnili, ale islo by o hydroponne pestovanie. Co sa tyka schnutia mokrej vaty a suvis s velkostou porov, ide o kapilarny efekt, co suvisi s povrchovym napatim vody.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.228.254 (?)
7.3.2017 23:28
Dobry den pane Penicka, Ty nadoby s rizkama mate celou dobu oterene? Resite vlhkost vzduchu okolo rizku? Diky. Luboa
Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.57.27 (?)
12.3.2017 10:04

Dobrý deň,

odrezky nemám prikryté, jednoočkové sú takmer celé vo vate. Viacočkové taktiež neprikrývam. Vo vate je dosť vlhkosti, ak sú odrezky kvalitné, netreba ich prikrývať, zakorenia sa. Ak sú viacočkové odrezky dobre vyzreté a prikryjete ich prvé dni kým očká vyrašia,(obávate sa aby vrchné očko, očká nevyschli) nič sa im nestane, ale pre istotu, treba kotrolovať, aby nezačali plesnivieť. Samozrejme prístup vzduchu a svetla musíte zabezpečiť.

S pozdravom Milan.

Připojit reakci

katoo (279) - xxx.xxx.167.81 (?)
12.3.2017 17:23

Dobrý den pane Milane,

jak často pak vatu vlhčíte (zaléváte) a jakým množstvím vody?

Děkuji Luboš

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.234.58 (?)
13.3.2017 14:00

Dobrý deň pán Luboš,

prvé 2-3 týždne netreba, vata má dosť vlhkosti. Stačí vatu skontrolovať dotykom jej vlhkosť. Ak sa Vám zdá, že je málo vlhká, stačí preliať zvrchu krhličkou. Aby bola vata vlhká. Akým množstvom vody, záleží od množstva kociek.

Milan

Připojit reakci

katoo (279) - xxx.xxx.167.81 (?)
13.3.2017 15:31

Děkuji za vysvětlení wink

Připojit reakci

host - xxx.xxx.33.80 (?)
18.1.2016 18:49

Zdravím, nemôžete tu napísať názov tej vaty akú treba použiť.Predsa každá má nejaký názov a číslo pod ktorým sa predáva?

vďaka

Připojit reakci

19.1.2016 9:05

Skuste google: mineralna vlna + zelene strechy, alebo mineralna vlna + hydroponia a dopatrate sa urcite k niecomu

Připojit reakci

jan14 (90) - xxx.xxx.125.155 (?)
21.1.2016 4:45

z mojej skúsenosti: stavebne vaty sú ošetrené proti nasiakovosti vodou, takže práca s nimi je komplikovanejšia ale sú lecnejšie ako tie ktoré sú určené na pestovateľské účely, ja som ich namáčal mesiac a aj tak pred použitím som každý nakrájaný kúsok musel samostatne stláčaním "napumpovať" vodou, sú rôzne značky: nobasil, isover, rocwool a iné. tie na pestovateľske účely sa volajú: grodan, tie nie sú ošetrené proti nasiakavosti vodou, ale sú veľmi drahé, a používajú ich hlavne pestovatelia marišky a daju sa kúpiť len u nich na internete alebo v ich predajniach. existuje ešte aj výsadbová pena: horticubes, ale je tiež drahá! 

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.234.8 (?)
21.1.2016 8:52

Dobrý deň,

volajú sa napríklad podla vyrobcov, GRODAN, CULTILENE, ROCWOL alebo len AGRO VATA-VLNA.

A či su drahé? Pri rozmere pláta 100x15cm, a rozmere kocky 5x5cm čo je postačujúce, sa z neho získa 60ks. Pri menších rozmeroch na tenšie odrezky ešte viac. Pri cene pláta 3-4€ v predajni, na internete alebo priamo od výrobcu, čo je ešte lacnejšie, treba zvážit či je to drahé.
A kupovať stavebnú vatu do ktorej sú pridávané zložky proti odpudzivosti vody, na odrezky, odrezok ktorý nás stál 1-40€?

S pozdravom Milan

Připojit reakci

host - xxx.xxx.156.1 (?)
21.1.2016 9:06
Pokiaľ by ste chceli touto metódou dopestovať sadenice pre hektárový vinohrad tak vtedy možno povedať že je to drahé.Pre dopestovanie 20-30 sadeníc je táto položka za grodan rohože smiešna. Stano
Připojit reakci

21.1.2016 13:44

Su drahsie ako stavebne. pretoze sa vyrabaju v mensom objeme. A to niekolko radov.

Připojit reakci

PepaPepa (166) - xxx.xxx.15.52 (?)
3.2.2016 20:21

Nasiel som vonku na ceste kus stavebnej vlny, tak som ju zobral domov na pokusy. Napichal som do nej zopar odrezkov z hrozna, co mi tento rok vyrastlo a teraz cakam. Je to uz asi 2 tyzdne a zatial sa nic nedeje.

Vlna bola velmi dobre nasiakava, stacilo ju parkrat stlacit a vypila liter vody. Pod vlnu som nasypal trochu strku. Mam to vnutri pri okne, pri teplote tak 22-23C. Vodu som zatial nedolieval, je to stale mokre. A ma to trochu tendenciu chytat pliesen.

Myslite si, ze z toho nieco bude?

Ktorou castou to tam vlastne treba zapichnut, musi tam byt ocko?

Ako hlboko sa to ma zapichnut do tej vlny?

Obrázky:

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.234.246 (?)
4.2.2016 22:37

Dobrý večer,

teší ma že skúšate tento spôsob zakorenovania. Ale škoda, že nepostupujete tak ako som písal.
Keď najdete kus vaty(neviete ako dlho tam bola a neviete čo všetko do nej napadalo) a zoberiete si ju domov. A ešte k tomu stavebnú!
 Ohĺadom agro a stavebnej tu je toho napísané dosť. Odporúčam zakoreňovať v agro vate.
Pleseň chytajú iba nekvalitné odrezky/nevyzreté/, na fotkách mi niektoré tak pripadajú. 
Teplota je v poriadku, niektoré púčiky sa už prebúdzajú.
Neviem, či ste namáčali odrezky pred napichaním do vaty vo vode? Aj to pomôže k skoršiemu zakoreneniu.A tiež je rozdiel či zakoreňujete teraz, alebo apríl- máj. Je tam rozdiel v teplote a dĺžke dňa. Okno, alebo skleník. Či je odrezok z chladničky, alebo čerstvo odstrihnutý. Potom môže byť rozdiel aj dva týždne.
Či očko vyslepíte alebo nie, aj tak sa odrezok zakorení. Ja ho radšej nechávam.
Približne do 1/2-2/3 vaty, pri jednoočkových odrezkoch stačí aj 1cm od spodku vaty.
Akú hrúbku má Vaša vata? Pripadá mi tenká?
Ak máte kvalitnú vatu a kvalitné odrezky úspešnosť je 100%.
Prajem Vám trpezlivosť a úspešnosť pri zakoreňovaní.
S pozdravom Milan.
Připojit reakci

PepaPepa (166) - xxx.xxx.234.106 (?)
5.2.2016 7:18

Toto beriem naozaj len ako pokus. Nepotrebujem mnozit, takze to len skusam. Aj ked mozno by sa mi mohli vratit vstupne naklady na kupu sadenic ak by som teraz zacal predavat svoje sadenice :-)))

Ale v tom pripade by som si fakt kupil profi agro vlnu.

Diskusiu som si celu precital, je tu vela roznych dohadov a prekvapuje ma, ze nikto vlastne nevyskusal, ci tu stavebnu vlnu je mozne pouzit alebo nie. Tu v diskusii su len same dohady a ziaden prakticky pokus.

Vlnu co som nasiel ma hrubku tak 5-6cm. Co mi prijde ideal. Je to ta fasadna, velmi hutna a pevna. Po navlhceni sa trochu stiahla, tak na 4cm. Kocky som rezal na rozmer tak 6x6x6cm, mozno trosku menej, ako sa mi podarilo. Odrezky som nenamacal, vonku som ich odstrihol a hned napichal do mokrej vlny. Strihal som asi 2cm pod ockom a zapichol som to az na doraz, tak aby vliezlo aj ocko do vlny. Co bola trochu komplikacia. Nabuduce to napicham len tenkou castou a nebudem sa trapit s ockom.

Kazdopadne mate pravdu, vlna bola spinava a asi som ju mal najskor poriadne vycistit, povysavat a poriadne umyt vodou, mozno aj dezinfikovat savom. Urobim cez vikend dalsi pokus...

Připojit reakci

5.2.2016 8:37

Moje sazenice actinidie arguty zakořeněná ve fasádní vlně shodila listy, /byly napadené něčím, co připomínalo svilušku /  nyní znovu obrazila a úspěšně se vyvíjí. Jak jsem napsal výše, její řízek byl založen koncem léta. Při zakořeňování asi nejvíce záleží na době založení řízku. V současné době zkouším zakořenit řízky samce arguty řezané v prosinci. Mají výhony už asi 8cm dlouhé a zatím se neobjevují kořínky u kostek. Řízky jsem řezal těsně pod spodním očkem a ponechal na nich asi 3 očka. Fasádní vlna je pro pokusy použitelná a pro naši potřebu snadno dosažitelná.

Obrázky:

Připojit reakci

21.2.2016 21:04

Davam stavebnej vlne este jednu sancu. Tentokrat to robim poctivejsie. Vlnu som dobre vycistil a premyl v horucej vode. Pouzil som hrusie a kvalitnejsie odrezky, ktore mi zostali po reze vinica. A pouzil som aj stimulator zakorenovania. Tak snad sa to tentokrat podari.

Zvysne odrezky davam do vlhkeho piesku, uvidim aka bude realna uspesnost.

Tie povodne odrezky z prveho pokusu uplne zoschli, k zivotu sa prebera jedine odroda Nizina. Z tej by este nieco mohlo byt, ale korene zatial nema.

Obrázky:

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.234.28 (?)
22.2.2016 10:25

Dobrý deň,

keď to budete robiť, tak ako sa to má, výsledok sa dostaví.
1.-používate stavebnú vatu, do ktorej sú pridávané oleje a iné látky aby bola vodoodpudivá. Ak chcete tento spôsob zakoreňovania skúšať, nič proti tomu nemám, ale vo vate na to určenej.
To ako v topánkach čo nie sú do vlha, stúpiť do vody a čudovať sa potom prečo máte mokré nohy.
2.- hrúbka vaty 4cm je málo (keby nebola stavebná, tak Vám poradím, dajte si dve na seba a budete mať 8 cm)
3. -podla obrázku, očká asi nemáte vo vate. Aj pri jednočkovom odrezku sa očko musí dotýkať vaty. Pri viacočkovom odrezku, musí byť aspoň spodné očko vo vate!

A ak to chcete robiť naozaj poctivo, prosím Vás zaobstarajte si kvalitnú vatu a dodržujte postup, výsledok sa dostavý. Prajem vela úspechov.
S pozdravom Milan.
Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.115.41 (?)
20.3.2016 19:05

Dobrý deň,

prikladám foto jednoočkových odrezkov odrody JUBILEJ NOVOČERKASKA.

Niektoré vyrašili skôr a niektoré pozdejšie ale predsa všetkých 77 kusov.

Včera presadené do kontajnerov. 

Milan

Obrázky:

Připojit reakci

21.3.2016 18:52

No ja mam problem. Celkom dobre zakorenuje Nizina, uspesnost tak 4/5. Ale Monarch mi pustil koren iba jeden z 5 a rovnako aj Preobrazenie. Niektore orezky mi pomerne rychlo ozeleneli, ale korene nepustili a postupne zoschli. Je dost mozne, ze nemam ani dobre teplotne podmienky. Normalne kurime tak na 23-24C. Chladnejsie je len v komore, ale tam je tma. A v garazi, ale tam je len tak 10C, co je uz malo a aj pomerne tma.

Niektore odrezky mam este v piesku v komore, tak uvidim ako im sadnu podmienky. Idu tam ovela pomalsie do zelena..

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.234.16 (?)
22.3.2016 15:54

Dobrý deň,

teplota je v poriadku, o tme a 10C ani neuvažujte. Akú používate vatu?

Ak máte agro vatu, tak potom je problém v odrezkoch. Obe spomenuté odrody sa u mňa bez problémov zakoreňujú. Prikladám foto kde sú odrody Vostorg nový červený, Vostorg čierny, Tymur ružový, Arkadia krásnaja, Viktória, Vatikán, Brusničnyj, Zarja Nesvetaja. A na dalšom Talizman a všetky očká rašia.

Ja potom presádzam do substrátu KEKKILA, má hrubšiu štruktúru a preto dobrú vzdušnosť.

Milan

Obrázky:

Připojit reakci

23.3.2016 17:22

Tak ta uspesnost stupa aj u mna, v mojej stavebnej vlne. Dalsie dva odrezky Monarch a dva Preobrazenie pustili korene. Takze nakoniec som celkom uspesny, na domace mnozenie je to dobry postup. A celkom zadarmo. Akurat to trva velmi dlho, korene su az po takmer 3 mesiacoch...

Připojit reakci

9.4.2016 13:20

Tak nakoniec sa ukazuje, ze stavebna vlna je uplne v poriadku a bez problemov to zakorenuje aj v nej. Len to chce svoj cas, trva to minimalne 2 mesiace. Uspesnost je tak 90%. Zakorenene odrezky postupne presadzam do bezneho zahradneho substratu s primiesanou 1/3 zeme zo zahrady.

Zdalo by sa vsetko ok, ale mam teraz uplne iny problem. Takmer vsetky sadenice idu postupne do kvetu, davaju energiu do strapcov a rast do listov vyrazne spomaluje. Co s tym, mam to odrezat? Kde a ako?

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.16.25 (?)
9.4.2016 13:31

Áno, treba to odrezať.  Najlepšie je to robiť čím skôr aby sa rastlina zbytočne navysilila. Normálne to odstrihnite nožničkami 0,5mm od hlavnej osi rastliny. Zvyšok kvetnej stonky uschne a odpadne.

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.57.219 (?)
23.4.2016 23:08

Dobrý večer,

kvietok treba samozrejme čím skôr odstrániť.

Ja pri zakoreňovaní neodstraňujem spodné očko a na fotografii je ukážka aká je v tom výhoda.

Tu je zakorenení dvojočkový odrezok odrody Ruta. Vrchné očko nevyrašilo a tak zo spodného vyrašil výhonok a odrezok pustil aj pekné korienky.

S pozdravom Milan.

Obrázky:

Připojit reakci

24.4.2016 7:31

U mna to vyzera, ze je uplne jedno ci da odrezok do stavebnej vlny aj s ockom alebo bez ocka. A taktiez ci sa pouzije stimulator zakorenovania alebo nie. Myslim, ze to boli vyhodene peniaze. Nezakorenilo mi len par kusov z prvej aj druhej vlny. Vyzera to, ze najdolezitejsie je odhadnut spravnu vlhkost, vlna nesmie byt moc mokra, lebo sa mi chytaju plesne a nesmie byt moc sucha. Posledny pokus som robil tak, ze kocky vlny som na par minut namocil do roztoku sava a vody v pomere asi 1:20. A potom som to dobre umyl, preplachol som vodu asi 10x a vlnu som dobre stlacal, aby nasala do seba vodu. A odrezky som uz nemal priamo na okne, ale boli na stole v miestnosti, takze sa tak netahali za svetlom a dobre pustali korene.

Niektore odrezky som daval aj do mokreho piesku, ale tam je uspesnost zakorenenia len asi 30%. Monarch dokonca len 10%. Vlna je rozhodne ovela lepsia, nech je akakolvek.

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.234.59 (?)
25.4.2016 18:00

Dobrý deň,

ja som už písal, či s očkom alebo bez očka, zo stimulátorom alebo bez neho, prebieha zakoreňovanie v agro vate úspešne.

Ale v príspevku som chcel hlavne poukázať, že ak máte napríklad len jeden odrezok vzácnej odrody a vrchné očko/ očká/  vám z akéhokolvek dôvodu nevyrašia, nemusí to byť ešte stratené. Ak je aspoň spodné očko v poriadku, vyraší vám z neho výhonok. Ak spodné vyslepujete, máte smolu. 

Pleseň je iba na nevyzretom odrezku! Zakorenil som a zakorenujem niekolko stoviek odrezkov ale v AGRO VATE.

S pozdravom Milan.
Připojit reakci

zyjan (496) - xxx.xxx.84.71 (?)
17.2.2016 9:03

Takovýto způsob zakořeňování zabere spoustu prostoru, daleko vhodnější se mi jeví řízkování do hoblin, pilin, kdy se dřevitý materiál zapařuje a zakořeňování má pak daleko vyšší úspěšnost. 100 procentního zakořenění nelze dosáhnout nikdy, protože něco také záleží na řízku, zda má v sobě vytvořené kořenové buňky.  Někdy se stává, že u některého z keřů z jedné sezony nezakoření nic. Minulý rok mi to udělal Augustovskij a tuším Prim.

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.118.164 (?)
17.2.2016 10:41

D​obrý ​deň prajem.​

Pri zakoreňovaní odrezkov viniča ma videla moja 4,5 ročná dcéra Rúth. Rozhodla sa, že aj ona chce mať svoje viniče. Tak som išiel odstrihať prúty z odrody Preobraženie /je pri dome na pergole /. Nechal som ich 24 hodín namáčať vo vode a potom sme sa pustili do zakoreňovania. Ja som pripravil debničku, nasypal Keramzit a navrch uložil mokrú vatu, tú som narezal na 42 kociek. Pripravil som do nich dierky. Nastrihal som dvoj a jednoočkové odrezky. Kedže ma Rúth videla odrezky namáčat do zakorenovača, tak aj ona tak chcela. Našie​l​
som starý práškový Vetozen nasypal do misky a mohli sme začať. Sama si odrezky namáčala do prášku a zastrkovala do vaty. Medzi odrezkami som zbadal aj tri odrezky nie dobre vyzreté, /aj ked po zastrihnutí javili zelenú farbu/ chcel som ich vymeniť/ /snažil som sa jej vysvetliť že tieto musíme vymenit, lebo sú nekvalitné na zakorenovanie/
Ale moju Rúth presvedčiť,​ ​keď si ona myslí, že sú dobré je nemožné,     a ​tak ​skončili vo vate. Už po pár dňoch bolo vydno​,​ že​ ​navrchu vaty okolo týchto troch odrezkov je biely povlak​ ​/pleseň /. A odrezky aj stmavli.
Dva odrezky sme dali,​ ​nenamočené vo vode, poznačil som ich páskou. Označené odrezky začali rašiť pozdejšie o​ ​2-3 dni. Čerstvo nastrihannè odrezky netreba namáčať do vody, nemá to vplyv na úspešnosť, v minulých rokoch som to tiež nerobil. V tejto dobe všetky odrezky /39/sú vyrašené a podla mna majú aj korene. Na fotke odrez​​ k​u​, ktorý som zobral ​z​ kraja​,​ ich už vidno. Odrezky sú na parapete na okne a kedže v izbe máme kachlovú pec​,​ nie sú zo spodu vyhrievané napríklad radiatorom​ ​/čo by im pomohlo​/​,​ ​ani iným zdrojom, ani prisvetlované.
Odrezkom zasaden​ý​m napríklad v marci​ ​/3 mesiac /stačí na kvalitné zakorenenie jeden mesiac. Dôvod viacej slnka a hlavne dlhší deň.

Preto môžem znovu povedať že pri tomto spôsobe zakoreňovania, ak máte KVALITNÉ ODREZKY A KVALITNÚ VATU JE ÚSPEŠNOSŤ 100%
A keď to zvládne dieťa, zvládnete to aj vy.

13.2 sme odrezky poliali 1% roztokom ADVANCED NATURAL POVER ROOT STIMULATOROM 100% bio. Pomáha rozvoju zdravých a silných korienkov a zvyšuje odolnosť voči chorobám.
Vlani som používal ALGA GROW 100% bio, od Plagron. Môže sa použíť už pri napichaní odrezkov.
20.2 ich ideme s Rúth presádzať do kontajnerov ​s​o zeminou.
Foto doložíme.
                                     S pozdravom Rúth a Milan

Obrázky:

Připojit reakci

17.2.2016 12:05

s tymi nevyzretymi zelenymi prutmi to bol dokaz sporom :-)

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.234.127 (?)
17.2.2016 12:54

Áno, to bol dôkaz! Ale nie sporov!..., ale to, že odrezok musí byť kvalitný ako aj pri iných spôsoboch zakoreňovania. A nepísal som o nevyzretých zelených prútoch, ale o prútoch čo pri zastrihnutí javili zelenú farbu. Kvalitný prút, po prestrihnutí má peknú sviežu zelenú farbu. Namrznutý od bledunko zelenej až po tmavo hnedú. 

A prajem Vám, nie vela sporov, ale veľa úspechov v pestovaní a ešte viac pri užívaní si plodov vašej práce.

S pozdravom Milan.

Připojit reakci

17.2.2016 13:17

Pokud udržíte nedozrátý zelený řízek při životě, pak nemusí být s jeho zakořeňováním problém ani v obyčejném substrátu pro klíčení semen (kdysi dávno, v jedné mojí bývalé práci to tak jeden vrátný u nás z odrůdy Poklad Panonie, která rostla u vrátnice, v době sezony, obyčejně dělal). Jindy můžete mít sebelepší silný vyzrálý řízek, ale pokud na něm nejsou zárodky kořenů, pak Vám to nezakoření ani kdybyste spojil všechny geniání metody dohromady.

Připojit reakci

17.2.2016 13:56

"můžete mít sebelepší silný vyzrálý řízek, ale pokud na něm nejsou zárodky kořenů, pak Vám to nezakoření"

Ale ked sa odrezky narezu tak nemaju ziadne zarodky korenov. Nie? Tie sa predsa casom vytvoria v tej mineralnej vlne. Alebo sa mylim?

Připojit reakci

17.2.2016 15:31

Podle mého názoru se budoucí kořeny, stejně tak jako podočka nebo třeba budoucí poupata tvoří během předchozí sezony. Když tam na jaře nejsou, tak s tím nic nenaděláte.

Připojit reakci

17.2.2016 17:23

Co su to buduce korene? smiley

Vytvaraju sa v celej dlzke prutov?

Připojit reakci

17.2.2016 17:47

Budoucími kořeny mám na mysli ložiska s kořenovými buňkami - mista, kde Vám dřevo zbytní, praskne a pak začne vytvářek kořeny.

Kořeny se můžou vytvořit kdekoliv, po celé délce, ale stejně tak nikde.

Na druhé je to můj názor založený na mém pozorování. Jinak - opravdu se mi stává, že některé řízky ze stejných keřů udělají pouze mladé lístky, ale kořeny se nevytvoří, některé vytvoří velmi silné kořeny, jiné slabší - i když všechny udržuju ve stejných podmínkách.

Připojit reakci

JakubM (81) - xxx.xxx.199.27 (?)
17.2.2016 18:20
Neexistují ani zárodky a ani ložiska nebo něco podobného. Rostlina má schopnost změny funkce jednotlivých buněk a z nich složených pletiv. Působením vnějších podmínek (vlhko, teplo, atd.) je schopna rostlina změnit funkci a vytvořit kořeny. Je to otázka fyziologie atd. Pro lepší zakořeňování se používají stimulátory, které jsou složeny z organických kyselin, které působí jako fytohormony.
Připojit reakci

17.2.2016 22:32

Jak si pak ale vysvětlit, že některé řízky nezakoření vůbec, jiné zase zakoření velmi dobře a přitom se jedná o řízky ze stejného šlahounu, navíc pěstovaných za stejných podmínek? Některé řízky, ať se o ně staráte sebevíce, zapařujete je, používáte stimulátory Vám pak žádné kořeny udělat nemusí?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.19.131 (?)
18.2.2016 10:16

Vysvětlení spočívá v tom, že réva vinná je liana. Má zakódovaný složitý hormonální systém pro dosažení jednoho cíle. Využít okna ve stromovém patře a prodrat se ke slunci nad koruny stromů a toto okno se v přírodě může objevit kdekoliv, na kterémkoliv místě keře.  Proto keř neinvestuje do jednoho kmene, ale podpoří většinou výhony na vrcholu keře nebo ty, které sedí někde u země u zdroje vody a živin a ty žene vzhůru. Staré opouští a mladé vlky přednostně zásobuje.

Monopodiálně sympodiální větvení letorostů pak způsobuje, že napohled kompaktní letorost se stejně vyvinutými očky, může mít úplně jiné schopnosti každého očka pro dlouživý růst nebo zakořeňovanání.

Schválně zkuste nařízkovat očka z jednoho letorostu, které maj v kolénku úponek nebo jsou bez úponku a uvidíte, jak se výtěžnost může lišit jenom na základě této jediné vlastnosti.

Připojit reakci

18.2.2016 18:51

Dobře Jakube, bylo by ode mě hloupé přít se s absolventem vinařské školy a absolventem Mendelovy univerzity. Některé věci jsem věděl (všichni víme jak vypadá zanedbaný révový keř) a některé jsou pro mě novinkou.
Takže se nebavme o ložiscích, ale o dispozicích buněk změnit se na kořeny.
To s těmi úponky mě zaujalo a určitě to vyzkouším.   :)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.173.179 (?)
1.2.2018 22:24

Existují zárodky i ložiska zárodků pletiv, Říká se jim meristematická (zárodečná) pletiva, jsou umístěna mezi dřevem a lýkem výhonu a v pupenech. Schopnost rostliny změnit funkce jednotlivých bněk rostliny po jejich diferenciaci na určitý druh pletiva je velmi malá. Fytohormony jsou různé sloučeniny, nejenom organické kyseliny, například hormon dozrávání etylen je plyn.

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.234.166 (?)
26.2.2016 14:46

Odrezky pripravené na presádzanie do kontajnerov zo zeminou.

Milan

Obrázky:

Připojit reakci

27.2.2016 10:28
Kam ty kontejnery budete teď dávat? Máte vytápěný skleník, nebo za okno?
Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.234.204 (?)
3.3.2016 6:59

Dobrý deň,

mám teplú a dobre presvetlenú miestnosť. Potom pôjdu do skleníka, ktorý v tomto prípade nemusím vykurovať.

S pozdravom Milan.

Připojit reakci

jan14 (90) - xxx.xxx.115.158 (?)
8.3.2016 7:46

krásne korienky majú, moje žiaľ ešte korene nepúšťaju, výhonky sú už podobné vaším, no žiaľ korene vôbec ešte nevidno, asi je v miestnosti nízka teplota cca 16 stupňov

Připojit reakci

8.3.2016 12:06

Neklesejte na mysli. 9..2. jsem založil 2x révu. Jedna už je v květináči a u druhé se nyní objevil jeden kořínek.  Založených 7 řízků révy ze dne 20.2. také obrazilo a kořeny zatím žádné.

Řízky kiwi samce. Založeny koncem prosince. Ze 3 ks jeden už mám v květináči a roste, druhému právě vyrazil jeden kořínek a třetí zatím nic.

Zakořeňuji ve stavebním rockwolu na okně v paneláku, kde je asi 22 st., bez použití stimulátoru. Ať se daří!

Připojit reakci

8.3.2016 12:24

...stavebny rockwool nema tie spravne vlastnosti. Ale asi vam posluzi ked nie je nieco ine poruke. Ak si chcete vylepsit ten stavebny, namocte ho do vody na par mesiacov, on sa zmeni

Připojit reakci

8.3.2016 17:32

Přidávám taky foto mého pokusu.

Obrázky:

Připojit reakci

bred_ik (845) - xxx.xxx.113.229 (?)
8.3.2016 14:33

16°C je na tvorbu kalusu a tím i zakořeňování nízká teplota. Teplota musí být nad 20°C, nejlépe kolem 25°C.

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.234.163 (?)
10.3.2016 8:44

Pri vyššej teplote prebieha zakorenovanie rýchlejšie. Skúste použiť spodný ohrev.

Presádzal som nové odrezky z Ukrajiny, vo vate prebehlo zakorenovanie výborne.

Obrázky:

Připojit reakci

Kohba (21) - xxx.xxx.31.24 (?)
20.2.2016 19:07

Děkuji velice za radu, hned jak se dostanu do města koupím RW kostky a vyzkouším. Už mám v kýblu s vodou nastříhané výhony.

Jen nevím jestli to má cenu. Moje maminka si přála totéž co pěstuji já, co to je netuším, dostal jsem od nebožtíka strýce sazenici a tu úspěšně pěstuji. Hrozny má velmi chutné a dozrává koncem září.

Ale když to tady tak čtu, mám dojem že mám možnost koupit spoustu jiných, asi i lepších odrůd. Ale přeci jen to zkusím, pokud se nepodaří koupíme.

Takže ještě jednou děkuji, přeji mnoho pěstitelských úspěchů a hlavně zdraví celé Vaší rodině. Lukáš

Připojit reakci

endycz (14) - xxx.xxx.56.54 (?)
24.1.2018 22:36

zdravím, technický dotaz, nepovedlo se mi to najít, takže, kdy je nejlepší začít zkoušet zakořenit řízek v RW? Leden, únor? tak abych mohl vysadit +- v květnu. - obývák kolem 20 st dostatek světla

Díky Tom

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.234.28 (?)
22.2.2016 11:03

Dobrý deň Vám prajem pán Lukáš!

Ďakujem za prianie a tiež želám veľa úspechov a zdravia celej rodine.
Keď máte odrodu hrozna, čo Vám chutí a spoľahlivo dozrieva a ešte máte v nej spomienku na strýka, tak to rozhodne má cenu skúsiť. Nevadí že nemá meno, (a čo takto dať mu meno po strýkovi) ale má príbeh.
Verím a prajem Vám, aby zakorenenie prebehlo v poriadku a aj maminke prajem, aby sa z neho tešila.
A k Vášmu chutnému hroznu si môžete dokúpiť ašte skorú chutnú odrodu s ktorou si vyplníte celú sezónu.

S pozdravom Milan.
Připojit reakci

vin_jc (79) - xxx.xxx.89.175 (?)
29.2.2016 17:55

Dobrý den pane Peničko, Vámi popisovaný způsob zakořeňování má několik výhod, pro které ho hodlám letos vyzkoušet. Nepochopil jsem ale přesně funkci keramzitu. Popisujete vrstvu cca 3 cm, keramzit je na Vašich fotografiích na povrchu mokrý. Ten keramzit na počátku zalejete vodou? Kolik vody? Omlouvám se za možná hloupou otázku, ale možná je to i důležité. Děkuji.

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.234.204 (?)
3.3.2016 0:05

Dobrý večer,

funkcia keramzitu je drenážna. Z mokrej vaty doňho stečie prebytočná voda, preto je mokrý. Vata si dlho udrží vlhkosť, ale ak sa Vám zdá po určitom čase málo vlhká, iba ju prelejte zvrchu vodou. Prebytočná voda znovu stečie do keramzitu. Korienky ked prerastú cez vatu, idú za vlhkom v keramzite /majú tam vlhko a vzduch/ budete prekvapený ako sú niektoré dlhé. A sú dosť pevné, aby sa pri vyťahovaní nepoškodili. Miesto keramzitu, by sa mohol použit aj triedený riečny štrk, je lacnejší, ale omnoho ťažší /napr. bednička 60x40cm s 10cm vatou nasiaknutou vodou má celkom slušnú váhu aj bez štrku/a aj korienky by sa asi poškodili. A nemusíťe sa ospravedlňovať, kto sa nepýta nič sa nedozvie, lebo si myslí, že všetko vie a potom to aj tak dopadne.

Prejem Vám veĺa radosti pri zakoreňovaní.
                                                                                        Milan

Připojit reakci

vin_jc (79) - xxx.xxx.182.35 (?)
7.3.2016 17:24

Nebylo mi to jasné a připadalo důležité. Děkuji za vysvětlení. Vin_Jc

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.234.44 (?)
14.5.2016 22:52

Prikladám fotografie na povzbudenie pri zakorenovaní.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.113.15 (?)
16.5.2016 14:10

Dobrý deň,

tento Váš spôsob zakoreňovania bude určite dobre použiťeľný aj pri iných rastlinách, ktoré sa zakoreňujú vo voľnej pôde ťažšie. Napríklad egreše, ruže, odrezky vzácnych odrôd paradajok, zemolez, čučoriedky, vegetatívne podpníky... Super že ste si to nenechali len pre seba, ale ukázali to aj ostatným. Určite vyskúšam. S pozdravom Radovan

Připojit reakci

maros625 (9) - xxx.xxx.136.86 (?)
28.5.2016 19:48

Dobrý večer p.Milan

Je možné odobrať odrezky aj teraz, prakticky pred kvitnutím, alebo radšej počkať do jari?

Ak by som odobral teraz a by zakorenili, môže sa potom v jeseni vysadiť vonku?

ˇˇdakujem vopred za odpoveď :::

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.160.43 (?)
31.5.2016 12:11

Dobrý deň, odrezky bude lepšie odoberať po odkvitnutí, ale záleží v akom stave ich máte. Tam kde bol mráz, je vegetácia v stave, ako by bol iba začiatok mája. U mňa a dokonca aj v niektorých častiach južného slovenska bol mráz ešte aj 16.5. Niektoré odrody to u mňa znovu schytali. Odrezky nesmú byť vodnaté, netreba sa ponáhlať. Využijete nepotrebné výhony alebo zálistky, ktoré by ste inak vyhodili preč. Po zakorenení ich môžete presadiť priamo na stanovište, alebo do kontajnera so substrátom a neskôr na stanovište, alebo necháte v kontajnery cez zimu napr. v pivnici a vysadíte na jar. Odrezok Vám do príchodu zimy vyzrie, do akej dĺžky, záleží na počasí a odrode. Veľa úspechov Vám želá Milan.

Připojit reakci

31.5.2016 13:45

Teď dosti rychle vysychá voda v nádobkách s řízky. Myslím, že by bylo dobré zalévat dešťovou vodou, aby se nezvyšoval poměr rozpuštěných minerálů a neměnilo se nepříznivě ph.

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.48.65 (?)
8.8.2016 22:57

Dobrý večer, sadenice zakorenené vo vate presadené do záhrady alebo do kontajnerov pekne rastú, sú silné a zdravé. Z rozprávania aj od iných pestovatelov, môžem potvrdiť výbornú úspešnosť pri zakoreňovaní. Chcem Vám predstaviť odrodu ktorú som vlani dopestoval mojou metódou. Ultra skorú odrodu CHRUST, doba zrenia 85 dní. Na jar mi aj na nej zmrzli výhony, ale na štastie, aspoň na jednej rastline mi nahodila dva signálne strapce. Táto je na mieste kde začína svietiť slnko okolo 10 hod. Takže nie uplne ideálne miesto. A aj napriek tomu hrozno bolo chutné už 26.7. Má sladkú a zaujímavú chuť. Prikladám aj fotografie aj Galahadu vedĺa nej rastúceho ktorý v tej dobe mal ešte tvrdé zelené plody. Rastliny Chrusta mám zdravé a to v tomto roku sa chorobám darí. Niektorý si ju mýlia s odrodovou Chrustik, ktorú má v ponuke napr. aj Slovplant. Ponúkam niektoré údaje na porovnanie.

CHRUSTIK: Termín dozrievania: veľmi skorý, 105 – 115 dní, Farba: mliečne biela Chuť: harmonická Hmotnosť bobúľ: 8-9 g Hmotnosť strapcov: 400-600 g Odolnosť k chorobám: vysoká Mrazuvzdornosť až - 26 ° C;

CHRUST: Termín dozrievania: 85 dní Farba: žltá Silnorastúca, Hmotnosť bobúľ: 12-16g, Hmotnost strapcov: do 2500g

S pozdravom Milan.

Obrázky:

Připojit reakci

9.8.2016 7:44
Vyzkoušel jsem v minulosti několik metod řízkování. Letos na jaře jsem koupil RW vatu a vyzkoušel. Úspěšnost byla 100%. Rostliny po vysazení do substrátu v květináči tvoří rychle hustou kořenovou soustavu. Letos poprvé pěstuji vodní melouny a do této vaty jsem vysel melouny i tykve jako podnože, na kteř jsem následně melouny rouboval. Opět klíčivost 100 % a hlavně žádné padání klíčních rostlin. Nakonec jsem do RW vysel i papriky a rajčata. Konec konců ty rajčata, papriky a okurky, které jsou běžně v supermarketu jsou vypěstovány většinou hydroponicky v RW. Od letošního roku nic jiného používat nebudu. Děkuji panu Peničkovi za super nápad.
Připojit reakci

9.8.2016 8:32

Takto sadím rajčiny už tretí rok. Tohto roku som mal viac rastliniek ako inokedy a tak, ked už boli dosť veľké, som ich "rozhodil" po celom dome, aj pred okno do dcérinej izby. Zabudol som na tie v tejto izbe, že tam vôbec sú, a spomenul po takmer dvoch týždňoch. Vyzerali riadne zvednuto, ale spamätali sa. Keby neboli vo vate, ktorá perfektne drží vlahu, bolo by po nich. Na agro-vatu nedám dopustiť, perfektný materiál.

Připojit reakci

vin_jc (79) - xxx.xxx.89.166 (?)
12.8.2016 8:58

Pane Milane, můžete dát odkaz na podrobnější popis zmiňované odrůdy CHRUST?? Pro nevinařské oblasti je každá tak raná odrůda moc zajímavá. Děkuji, Vin_Jc.

Připojit reakci

12.8.2016 23:16

Dobrý večer,

podrobnejší popis odrody Chrust nenájdete, je to nová odroda od pána Višneveckého. Priatelia na Ukrajine majú v tomto roku tiež prvú úrodu.
Ja tiež patrím do nevinárskej oblasti, preto som v tomto roku doniesol hlavne ultra skoré nové odrody.
S pozdravom Milan.
Připojit reakci

12.8.2016 23:52

Dobrý večer.

10.8. som presádzal zelené odrezky 

do kontajnerov. Pri niektorých odrodách som skúsil aj koreňový stimulátor 

Rootmost. Odrezky som nechal namočené v roztoku (5ml prípravku na 1l vody). Netreba preto každý odrezok namáčať osobitne, čo ulachčuje prácu. Na fotografii je priTalizmane použitý Rootmos. 

S pozdravom Milan.

Obrázky:

Připojit reakci

Vladis (91) - xxx.xxx.34.44 (?)
13.8.2016 7:39

Hm, zaujímavé s tými zelenými odrezkami, asi to na budúci rok vyskúšam. Kedy ste tie odrezky dali zakoreniť?

Připojit reakci

13.8.2016 9:57

Pred 4 týždnami

Připojit reakci

solutan (159) - xxx.xxx.168.161 (?)
4.3.2019 17:19

Kde se dají sehnat tyto štítky na sazenice v Čechách?

Připojit reakci

Petr z H (435) - xxx.xxx.167.166 (?)
4.3.2019 17:59

Proč v Čechách? Však si je za pár korun objednejte na eBay, ve všemožných provedeních, materiálu, barvách...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.34.163 (?)
14.8.2016 22:03

Máte zkušenosti s touto metodou zakořeňování i s nějakými obtížně zakořeňujícími odrůdami, jako třeba Vostorg? Chtěl bych poprvé v zimě také zkusit zakořeňování, ale i když se jeví metoda velmi úspěšná a tedy takžka dokonalá, nechci se hned zklamat nebo zkoušet něco předemnou ověřené.

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.234.149 (?)
18.8.2016 21:56

Dobrý večer,

so zakoreňovaním aj odrôd ako je Vostorg mám dobré skúsenosti. Skúšal som Vostorg, Vostorg čierny, Novyj Vostorg Krasnyj. Všetky sa pekne zakorenili, ale Vostorg potreboval na to dlhší čas ako spomínané, alebo iné odrody. Nebojte sa, zvládnete to.
S pozdravom Milan.
Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.234.149 (?)
18.8.2016 23:31

Dobrý večer,

dnes Vám predstavím ďalšiu zaujimavú odrodu s príjemnou, ĺahkou, sladkou chuťou čerešní vlani dopestovanú mojim spôsobom.
ČIERNA VIŠŇA
- ultra raná odroda (90-105) dní
-bobule 6-10g
-strapce 500g-1kg
- mrazuvzdornosť -24 ° C.
- farba čierna
- Jej CHUŤ ma dostala, ešte som nejedol hrozno s takou chuťou. V ústach som cítil chuť čerešní a nie hrozna.
S pozdravom Milan.
Obrázky:

Připojit reakci

22.8.2016 23:44

Prikladám fotografie kde je dokonalé prekorenenie v substráte odrody VOSTORG.

Obrázky:

Připojit reakci

Hospůdka na mýtince (96) - xxx.xxx.38.61 (?)
24.1.2018 23:33

Dle mého asi v době střihání keřů, tzn. asi v půlce února.

Tato doba se ovšem velmi mění s nadmořskou výškou a polohou v rámci ČR, případně SR.

Mělo by to být dostatečně dlouho před prouděním mízy. Dřívější termín nevadí.

Vloni odebrané řízky mi kořenily velmi dobře a některé jsem vysazoval až v čevnu, bez problému.

Připojit reakci

25.1.2018 19:46

díky za odpověď, řízky už mám, mám je ve sklepě, ale šlo mi spíše o to, jak dlouho to při této metodě trvá než se zakoření, abych je mohl v květnu zasadit :-) špatně jsem se vyjádřil 

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.168.60 (?)
28.1.2018 15:31

Dobrý deň,

ja už v teraz mám vo vate viac ako 1000 odrezkov. Ja som musel začať skôr, aby som stihol všetky zakoreniť. Samozrejme ich prisvetlujem.
Malé množstvo môžete na juhovýchodnej strane na parapete aj teraz. Ale podľa mňa, Vám bude stačiť, keď začnete koncom februára, alebo začiatkom marca. Ak sadenice budú mať dobré podmienky (svetlo, teplo, kvalitný substrát) budete ich v máji môcť vysadiť na trvalé miesto.
S pozdravom Milan.
Připojit reakci

Hospůdka na mýtince (96) - xxx.xxx.38.61 (?)
3.2.2018 10:01

Kořínky začínají pouštět v podstatě okamžitě, po týdnu a ž dvou jsou již dobře vidět. Podle odrůdy a teploty jsou dostatečně rozsáhlé během jednoho měsíce.

Problém je, že zároveň i raší a potřebuji dostatek světla a udržet je v dobrém stavu do doby výsadby už bývá obtížnější. Proto bych nespěchal, polovina až konec března je u mne optimální.

Připojit reakci

6.2.2018 22:22

díky moc za reakce, bohužel jsem si je přečetl pozdě, nicméně o víkendu jsem začal, ale mám to v chladnější místnosti, tak to asi chvíli zabere, takže snad se mi to podaří do května nějak udržet a v květnu nebudou mrazíky.

tom

Obrázky:

Připojit reakci

jan14 (90) - xxx.xxx.159.76 (?)
26.1.2017 10:31

tak ako sa vám darí v množení tento rok? mne už jeden prútik z 30tich korienky zapustillaugh

Připojit reakci

mosnym (1) - xxx.xxx.205.81 (?)
16.2.2019 10:58

dobrý den chcem sa opytat či na odrezkoch odstranujete spodne očko ktore sa zapichuje do vlny,

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.99.148 (?)
9.2.2017 13:19

Dobrý deň,

prepáčte že odpovedám až teraz. Ja so zakorenovaním začnem až v tomto mesiaci. Netreba sa ponáhľať. Bolo málo slnka a zima. A tohtoročná zima mi robí starosti o vinič. Mal som teplotu -30°C.  Viac dní pod -25°C a celý mesiac -15-20°C. Táto zima mi preverí mrazuodolnosť viniča. Keďže s takýmto mrazom som vôbec nepočítal, nemal som vinič proti nemu chránený. Iba nové rastliny nakopcované zeminou. Aj sneh, ktorý by chránil, napadol až po najväčších mrazoch. Prúty niektorých odrôd, aj keď sa zdali v poriadku a aj očká boli zelené, námočené vo vode nemajú snahu rašit. Ešte je zavčasu robiť záver, ale nemám s toho dobrý pocit.

Milan
Připojit reakci

10.2.2017 6:38

Teplota -30°C není ideální, myslím, že většina východoevropských odrůd nemá šanci takové zimní mrazy vydržet bez poškození. Ale každopádně budu držet palce!yes
Na Hané zatím bylo jednou -20°C, jinak párkrát -15 až -17°C. Díval jsem se na očka Solarisu a vypadala dobře i když i tam jsem mrazem spálená očka našel, zejména v místech, kde byl mohutnější zálistkový výhon.

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.234.113 (?)
17.2.2017 12:08

Ďakujem.

Dokonca oblasť Dudince-Šahy čo je na juhu na hranici s Maďarskom bol mráz cez-30°C. A tu pestuju vinič, hlavne europske odrody. Prajem Vám čo najmenej škôd po mrazoch.

Milan

Připojit reakci

host - xxx.xxx.188.29 (?)
12.2.2017 9:23

Chci zkusit Rockwool, ale jak velký kostky? Jestli jsem to někde nepřehlídl.

Poradí někdo jakou velikost vybrat pro jednoočkové řízky? 

Petr

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.234.113 (?)
17.2.2017 11:55

Dobrý deň,

písal som už o tom. Pláta majú 15cm x 100cm. Kocky je potom najednoduchšie nakrájať na rozmer 5x5cm. Rozmerom stačia aj pre hrubšie odrezky. Prajem veľa úspechov.

Milan

Připojit reakci

host - xxx.xxx.188.29 (?)
17.2.2017 13:10

Asi jsem to přehlídl v nějakém delším příspěvku, ale tohle moc pomůže.  Díky. :)  Tak jdem na to. ;) 

Petr

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.57.27 (?)
18.3.2017 13:59

Dobrý deň,

skúšal som, či sa zakorenia aj tenšie odrezky. Napríklad aj tenšie ako je hrúbka ŠPAJDLE. Pri zakorenovaní v zemine, vo vode, na skrini, atp, by pravdepodobne zhnili. Niekedy nám pri vzácnejšej odrode môžu ostať aj takéto tenké odrezky a môžte ich využiť na získanie novej rastliny. Odrezky na fotografiách sú po dvoch týždňoch od vloženia do vaty.
Na ďalších fotografiách sú odrezky normálnej hrúbky.
Veľa úspechov prajem.

Milan
Obrázky:

Připojit reakci

HonzaH. (43) - xxx.xxx.156.67 (?)
23.3.2017 12:08

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat zkušených rockwool-pěstitelů. Když jsem loni zakořeňoval řízky do vaty, kterou jsem si sám nařezal na kostky a nasázel do bedny nahusto (jako na výše uvedených snímcích) měl jsem pak velké problémy oddělit jednotlivé sazenice od sebe, jelikož kořeny prorůstaly do sousedních kostek. Oddělelní bylo možné jen za cenu polámání křehkých kořínků. Tento problém zde dosud nezazněl a myslím že je poměrně zásadní. Myslím, že stojí za úvahu radši koupit jednotlivé kostky, které již mají po obvodu ochranu z folie. Nebo si udělat na kostky rastr..

Honza

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.234.182 (?)
23.3.2017 14:16

Dobrý deň,

samozrejme aj mne prerastú korene cez druhé kocky. Ale sú dostatočne silné aby sa nepoškodili, a sem tam ak sa odlomí korienok to nevadí. Je ich tam v kocke ešte dosť. Tu je dôležitá drenáž, do ktorej sa ťahajú korienky. A veľkosť kociek napr. 5x5cm. V takejto kocke je dosť korienkov. Ja zakoreňujem veľa odrezkov a nemám tento problém. Ja si namočené pláta položím do bedničky a až v nej si ich režem na kocky. Pre mňa je to takto najjednoduchšie a najrýchlejšie.

Potom Vám poradím, dávajte si kocky do sadbovačov (majú rôzne rozmery a môžete ich používať veľa rokov). Sadbovač si upravíte na rozmer bedničky. Prikladám fotky kde kocky boli pri sebe a ako vidno korene sú v poriadku.

S pozdravom a veľa úspechov praje Milan.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.121.156 (?)
18.4.2017 21:57

Dobrý večer, chcem sa podeliť so skúsenosťami s mojim pokusom o zakorenenie viničových odrezkov v agro-vate.

Vatu som si zohnal od p. Milana, pláty o hrúbke 7 a 10 cm. Narezal som ich na potrebné veľkosti, v celosti hodil do vane, kde som ich polial sprchou a nechal cca 10 minut nasiaknuť vodou (priamo z mestského vodovodu, žiadne dažďové a iné upravované vody som nepouzíval). V 1. prípade som si z papierovej krabice urobil vaničku, do nej som dal cca 2 cm keramzitu, na to položil namočené pláta agro-vaty. Vatu som rozrezal na 5cmx5cm kocky o hrúbke 7 a 10 cm. Do každej kocky som urobil zvislý zárez nožom. Nakoniec som do každej zasunul odrezok viniča. Prúty viniča mám zo strihania vinohradu, niekoré boli čerstvé, niektré ležali na zemi aj 10-14 dní (tie som si narezal na 3 očkové rezky, zviazal a hodil do suda s vodou čo tam natiekla od začiatku roka, tak na cca 2-4 hodiny. Potom som ich osušil a spolu s čerstvými pozapichoval do nakrájanej agro-vaty. Spolu 7x5 teda 35 odrezkov viniča. Urobil som to 1.3.2017.

Pripojené foto je urobené po mesiaci okolo 1.4. Umiesnené to bolo pod strešné okno do kúpelne, kde ak priamo svieti slnko je teplo aj do 30-35 stupňov, ak nie tak teplota klesne aj o 10 stupňov, takže žiadne dodržiavanie stálej teploty, pomerne veľký rozdiel bol aj medzi dňom a nocou, v podstate som ani žiadne merania teploty nerobil. Po tomto mesiaci je na jednom obr. vidieť aj pekné korienky - najväčšia moja obava bola z nezakorenenia a podporilo ju aj to, že letorasty vypučali pomerne skoro, korienky vyšli až ku koncu pokusu.

Jednotlivé odrody - sú tam stolové aj na víno rašili rôzne, ale v priebehu mesiaca sa viac-menej podobiehali. Ešte som zabudol vec najzásadnejšiu - z napichaných odrezkov sú zakorenené všetky t.j. 35 kusov.

Obrázky:

Připojit reakci

18.4.2017 21:59
Obrázky:

Připojit reakci

18.4.2017 22:04

Všetky 3 obrázky sú k príspevku - aj 2 predchádzajúce. Sorry zabudol som sa podpísať >>>> Miro!!! wink

Obrázky:

Připojit reakci

18.4.2017 22:08

POKRAčOVANIE >>> V 2. prípade som použil hliníkový plech na pečenie, takisto 2 cm keramzitu + namočené pláta agro-vaty. Všetky úkony a veci boliurobené ako v 1. prípade. Bolo to urobené cca 5 dní po 1. pokuse. Pripojené foto je urobené tak isto okolo 1.4. Umiesnené to bolo pod strešným okno vo väčšej izbe, kde odhadom bola teplota rovnomernejšia. Rast letorasto aj korienkov zhruba rovnaký.
Tu bolo viac druhov odrôd ako v 1. prípade - a tiež aj stolové aj na víno. Zapichol som 35 odrezkov a zakorenilo všetkých 35 kusov. V ďalšom príspevku bude ešte 1 obrázok. >>> Miro

Obrázky:

Připojit reakci

18.4.2017 22:11

Ešte jeden obrázok k pokusu č. 2.

Miro

Obrázky:

Připojit reakci

18.4.2017 22:14
2. POKRAčOVANIE: Na 3. pokus som použil klasický plech na pečenie, takisto 2 cm keramzitu + namočené pláta agro-vaty. Všetky úkony a veci boli urobené ako v oboch predchádzjúcich prípadoch. Bolo to urobené 20.3.2017. Pripojené foto je urobené tak isto okolo 1.4. Umiesnené to bolo pod vedľajším strešným oknom oproti pokusu č. 2. Zapichol som 25 odrezkov a zakorenilo tiež všetkých 25 kusov. V 1 prípade pri tomto pokuse - dával som už všetko čo som kde mal, jeden odrezok bol trochu zašpinený od hliny - pri ňom sa po 2 týždňoch ukázal nejaký kúsok bielej vaty - asi plesenka. Takže ak by som to veľmi stručne a veľmi jednoducho zhrnul, môžem povedať že pri minimálnej starostlivosti (sem-tam aj žiadnej) a pri, pre mňa minimálnych nákladoch, 100% uspešnosť. Takže už žiadne PET flaše a iné čo som skúšal po minulé roky. Z výsledkom som veľmi spokojný, v prípade potreby niečo zakoreniť sa budem uberať touto cestou. S pozdravom a prianím všetkého dobrého Miro
Obrázky:

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.234.133 (?)
20.4.2017 15:42

Blahoželám a ďakujem za pekné spracovanie Vašich skúseností pán Miroslav, so zakoreňovaním vo vate. Ja iba potvrdím a doplním, že vatu netreba namáčat 24 hodín vo vode ako som písal v prvom príspevku (v príspevku sa mi to už nedá opraviť). Vatu stačí vložiť do vody a keď nejdú z nej už bublinky, je dostatočne nasiaknutá vodou. Takto to trvá iba niekoľko sekúnd. Vodu, ak nemám inú, ako z vodovodu, používam tak isto, túto chlórovú z vodovodu. Želám Vám veľa radosti z Vašich úspechov.

Milan

Připojit reakci

host - xxx.xxx.148.237 (?)
20.4.2017 17:26

Moc děkuji Milanikovi za založení tohoto velmi inspirativního vlákna a psaní do něj.

Myslím si, že tato metoda bude dobře použitelná při množení i jiných, daleko hůře zakořeňujcících řízkovanců.

Rafael.

Připojit reakci

20.4.2017 18:49

Je to skvělá metoda. Použil jsem ji s úspěchem při množení kiwi arguty.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.243.253 (?)
20.4.2017 19:51

Dobry den, a kedy ste brali odrezky z arguty? boli to vyzrete vyhony alebo nove letorasty? Dakujem

Připojit reakci

Peter.pe (140) - xxx.xxx.64.12 (?)
27.4.2017 12:21

Tiez potvrdzjem, je to uspesna metoda :-) za necely mesiac, sa mi vsetko pekne zakorenilo. Len mi vcera pes spravil skrt cez rozpocet som ich dal kochlikov, nech este poriadne zakorenia pred tym ako ich vysadim a dal som ich von k domu nech sa otuzuju, a po prichode z prace som zistil ze vyse polovicka je vyrhana a pokusana :-(No ale metoda je to super uz budem pouzivat len ju.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.121.88 (?)
28.4.2017 21:58

Zdravím,
ešte som našiel jeden pekný obrázok k horeuvedeným 3. pokusom s agro-vatou. Myslím, že takýto nebol v tomto vlákne verejnený - ukazuje ako pekne sa vyvíja koreňová sústava vložených odrezkov v agro-vate a dokumentuje úlohu napr. keramzitu, ktorý je nasypaný pod narezanými kockami agro-vaty s odrezkami. Ako vidieť je to tak krásne prerastené koreňmi, že narezané kocky agro-vaty sa dajú zodvinúť komplet spolu, teda držia pokope. Aj keď sú korene takto prerastené, dajú sa pekne vytiahnuť z vedľajších kociek nakoľko sú už dosť pevné. Všetko dobré prajem

Miro

PS: pripojil by som sa k pánovi predomnou, s prosbou či by "p. jirilan" špecifikoval činnosti pri práci s odrezkami kiwi arguty.
Dakujem.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.121.88 (?)
28.4.2017 22:00

... a ešte jedna fotečka.

Miro

Obrázky:

Připojit reakci

Mart (230) - xxx.xxx.8.80 (?)
29.4.2017 14:15

Dobrý den, mám dotaz k používanému keramzitu. Používáte speciální keramzit pro hydrokulturu nebo obyčejný stavební. A jakou velikost, 8-16mm?

Díky, Martin.

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.11.95 (?)
1.5.2017 0:01

Dobrý večer pán Martin,

Keramzit používam bežne dostupný v obchodoch o veľkosti 8-16mm, ktorý je v baleniach 5-50l. Podĺa mňa sa používa pre hydrokultúru taký istý, možno v inej veľkosti (podĺa velkosti rastlín), nič špeciálnejšie na ňom nebude.

S pozdravom Milan.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.120.102 (?)
2.5.2017 0:30

Zdravím p Martin,

ako napísal p. Milan, plus - čo kúpite to tam bude!!!

Myslím že veľkosť nehrá žiadnu rolu...

(ja som kúpil 5 kilove balenie za cca 3,6o eura... bez problémov,,,

slúži to len na to aby sa korene mali kde rozvinúť./ak treba)

Miro

Připojit reakci

Mart (230) - xxx.xxx.8.80 (?)
19.5.2017 8:14

Dobrý den, koupil jsem dle Vaších rad obyčejný stavební keramzit(Liapor) o frakci 8-16 mm.V popisu u výrobce Liapor uvádějí, že ketamzit pro hydrokulturu je o něco těžší, asi o 70 kg na m3, pro množení to asi bude jedno.Letos jsem ještě pár řízků množil běžně ve vodě se stimulátorem Stimulax, tyto zakořenily dobře, přesto že byly již narašené.V jedné sklenici jsem použil Clonex, tyto řízky uhynuly, podotýkám že byly již narašené.Asi ten Clonex je hodně silný stimulátor.Se Stimulaxem jsem množil již několikrát, dává dobré výsledky.Martin

Připojit reakci

29.4.2017 18:23

Argutu řežu koncem listopadu. Použil jsem nařezané výhony, slabší než tužka,  ty jsem založil jako rouby. V únoru jsem je "zakostkoval". Koření pomaleji než réva. Výhony pro kořenění řežu pod očkem. Pan Pěnička měl skvělý nápad.

Připojit reakci

solide (358) - xxx.xxx.78.100 (?)
15.5.2017 13:40
dobry den, chcem sa spytat, planujem si namnozit touto metodou vinic odrody Concordia. Z vrchnej casti masivne vyrazili listky. Mam ich odstranit, a nechat len jeden listok, alebo ako postupovat? Dakujem J
Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.38.203 (?)
16.5.2017 22:09

Dobrý večer, môžete poslať fotografiu odrezku? 

Připojit reakci

solide (358) - xxx.xxx.5.140 (?)
19.5.2017 7:02

Tu je foto

Obrázky:
penickova metoda odrezky
penickova metoda odrezky
Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.0.40 (?)
23.5.2017 10:52

Dobrý deň, v čom máte tie odrezky?

Připojit reakci

7.6.2017 15:35

v Rockwoole, ako ste radil. uz vidiet ako prerastaju korene. Dnesne foto

Obrázky:
penickova metoda
penickova metoda
Připojit reakci

roni (163) - xxx.xxx.172.42 (?)
7.6.2017 21:02

Zda sa, ze ste nenerezali RW predom - ale mate ho v jednom kuse, teraz bude problem ich rozdelit- hrozi poskodenie korenov.

Připojit reakci

16.6.2017 14:09

zial s tym uz nic neurobim, dufam ze sa to nejako podari -:) Podla vas uz sadit do zeme?  Stankovic

Připojit reakci

milanfiala (1142) - xxx.xxx.51.13 (?)
18.3.2018 12:09

Dobrý kámoš, ktorý ma cestovnú kancelariu a chodí na ukrajinu pozerať a koštovať stolové hrozno, má 500 odrôd, tu su jeho teraz zakorené viniče.

Obrázky:

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.45.128 (?)
30.3.2018 19:20

Prajem všetkým príjemné sviatky a posielam fotky na povzbudenie pri zakoreňovaní vinča.

Milan

Obrázky:

Připojit reakci

mardal (4) - xxx.xxx.181.178 (?)
10.4.2018 10:30

Zdravim Vas, skusil som zakorenit par odrezkov v agrovate pred mesiacom, teraz ich presadim do kontajnera so zeminou. Neviem, ci som v tejto diskusii prehliadol, ale neviem dokedy mam to v kontajneri nechat, ci to na stanovisko vysadit v jeseni alebo az na buducu jar a za akych podmienok to udrziavat do vysadenia ci uz v jeseni, popripade na buducu jar.

Budem Vam velmi vdacny za Vasu odpoved a prajem prijemny den a vela uspechov vo Vasej zasluznej praci.

dali

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.45.128 (?)
18.4.2018 23:45

Pozdravujem Vás.

Sadenice môžete vysadiť na stanovisko po 15.5.,alebo keď si budete istý, že už nehrozia neskoré jarné mrazy.

Milan

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.59.211 (?)
10.2.2019 21:53
Dobrý večer prajem, blíži sa čas zakoreňovania a možno niekto už aj zakoreňuje. Chcem vám ukázať jeden pokus. Na fotografii sú odrezky po troch týždňoch zakoreňovania. Jedny boli vo vode a druhé zakoreňované mojou metódou, vo vate. Jedná sa o tú istú odrodu so začiatkom zakoreňovania v ten istý deň na rovnakom mieste, na parapetnej doske pri okne. Pri zakoreňovaní nebol použitý stimulátor rastu. To znamená, že odrezky mali na zakorňovanie úplne rovnaké podmienky. Voda bola pravidelne menená. Výsledok môžete posúďiť sami. Ešte chcem pridať jednu radu pri zakoreňovaní vo vate pri použití spodného ohrevu. Je dobré odrezky vo vate zasypať perlitom. Nebude sa toľko vyparovať vlhkosť a vata bude lepšie udržiavať teplotu. Prajem veľa úspechov v zakoreňovaní. Milan
Obrázky:

Připojit reakci

4.3.2019 7:30

Moje zkušenosti se zakořeňováním ve vatě nejsou tak jednoznačné jako u pana Peničky. Na rozdíl od něj jsem použil stimulátor Stimulax III, ale můžu konstatovat, že stejné odrůdy zakořeňované ve vodě a ve vatě měly naprosto stejnou délku i počet kořenů..
Pokud jsou řízky kvalitní, tak asi moc nezáleží na tom, v jakém médiu se zakořeňuje. Nejlepších výsledků se dosahuje u řízků skladovaných kratší dobu, s délkou skladování úspěšnost zakořeňování klesá.

Připojit reakci

bohous (79) - xxx.xxx.167.66 (?)
9.3.2019 9:07

Zdravím všechny, rád bych také chtěl zakořenit pár řízků. Nikdy jsem to ještě nezkoušel, přečetl jsem na přeskáčku většinu diskuse a shlédl několik videí z Ukrajiny. Můžete mi odpovědět na pár upřesňujících dotazů? Předem se omlouvám, jestli jsou odpovědi již někde v diskusi:

1. U dvouočkového řízku musí být horní očko částečně ve vatě nebo už nad ní? Jak přesně řízek upravit (pod spodním očkem 1cm, nad horním 5cm, nebo jinak)?

2.Provádíte svislé drážky v oblasti zakořeňování?

3. Máte zkušenosti s parafinováním horní části řízku, nebo s vylomením hlavního horního očka (aby se posílilo zakořeňování ze spodního)?

4. Je vhodnější umístění na osluněný parapet nebo do polostínu?

5. Zaléváte nebo postačí voda z nasáknuté vaty po celou dobu zakořeňování? Pokud zaléváte, je vhodné vodu přihnojit?

Děkuji za reakci. Bohouš.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.65.1 (?)
9.3.2019 10:32

Todle všechno je hezké, ale podle mě zbytečně složité. Vždycky vezmu několik řízků, je vlastně jedno jak dlouhé, dám je do sklenice od okurek, zaleju tak z 3/4 vodou, dám na okno a po měsíci (+-) jich tak obvykle 80% až 100% zakoření. V tomhle je víno skoro jak plevel, zakoření prakticky vždycky.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.101.32 (?)
10.3.2019 15:21

Odpovědi na dotazy pana Bohouše:

1. U dvouočkového řízku nemusí být očko ani částečně ve vatě. Upravuji takový řízek tak, že jej zakrátím cca 0,5 cm pod spodním očkem a spodní očko vyslepím. Ošetřím stimulátorem.

2. Ano, doporučuje se to.

3. Sám s parafínem nepracuji. Vylomit horní očko nedává smysl, z čeho by pak vyrůstal výhon?

4. Dávám spíše do polostínu.

5. Pokud máte vatu jednolitou, jen rozřezanou na kostky, tak odpařování probíhá jen horní částí. Pak stačí poprvé zavlažit cca po 3 týdnech. Pokud ovšem jednotlivé kostky vaty nepřiléhají a odpařuje se také z boků, je třeba zalít dříve.

Připojit reakci

KUKY (3645) - xxx.xxx.38.136 (?)
10.3.2019 16:35

Tohle je stav po třech týdnech zakořeňování. Z keře hned do vody, nejnižší očko vyslepeno, lžička práškového stimulátoru do vody, voda měněna co 5 dnů (už jen čistá, bez stimulátoru). Než začala rašit, tak stála na radiátoru, pak na parapetu. Jsou vidět zárodky kořínků. Květenství mám už vyštípané. Je to nějaká labrusca.

Obrázky:

Připojit reakci

10.3.2019 21:22
Pre pána Bohouše. Dobrý deň. 1.Pri dvojočkovom odrezku je horné očko nad vatou. Spodné v polovici vaty. Pod spodním odstrihnút do šikma,(cca1cm) kvôli lepšiemu zapichnutiu do vaty. Nad horným vzdialenosť neriešte, ako vám vyjde (napr.3-5cm). 2.Nie. Nemám nato čas. Korene sa vytvoria aj bez.toho, ale nič s tým nepokazíte ak to použijete. 3. Neparafínujem, ale ak chcete môžete. Pri dvojočkovom odrezku, očko nevylamovať. Pri viac očkovom odrezku po vypučaní, nechať iba.jeden výhon. 4. Slnko, svetlo je dôležité, ale treba dať pozor ak je už slnko veľmi silné, aby nedošlo k popáleniu rastlín. 5. Toto záleží od množstva vaty, teploty. Ja mám odrezky v bedničkách 40x60 cm. Do doby zakorenenia nemusím dolievať vodu. Vlhkosť si skontrolujte dotykom. Pri doplnení vlhkosti môžete použiť aj hnojivo. Ak budete mať ešte otázky, kľudne mi dajte vedieť. Veľmi veľa úspechov v zakoreňovaní prajem. Milan
Připojit reakci

11.3.2019 8:28

Děkuji všem moc za rady, tento týden se do zakořeňování pustím. Ještě mám dotaz, zda se u někoho objevily problémy s révokazem u těchto pravokořených sazenic.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.43.236 (?)
13.3.2019 18:22

Ja zakoreňujem už pár rokov tak, že 30-40 cm dlhé prúty dám do nádoby s 10cm vody. Je jedno kde sa spraví spodný rez, vo vode aj tak réva nevytvorí kalus, malo by to zmysel pri zakoreňovaní v pilinách, rašeline a podobne a réva pustí korene z hocijakého miesta. Nádobu s odrezkami umiestnim na parapetu pri priemernom slnečnom svetle. Zárodky strapcov odstraňujem hneď ako je to možné. Po 5 týždňoch má už väčšina rastlín niekoľkocentimetrové korene a môžu sa presadiť do pet-iek so zemou. Úspešnosť 80% a viac.

Připojit reakci

13.3.2019 19:56

Pane Milan, ten keramzit udržujete vlhký, nebo jej necháváte suchý? Zkouším zakořenit 6 řízků, viz foto. Udělal jsem i přihřívání zespodu, ale jen několik wattů. Tak uvidím. 

Obrázky:

Připojit reakci

14.3.2019 23:37
Dobrý večer. V prvom rade je lepsie mat nadobu vyššiu ako je hrúbka vaty. Nádoba musí byť celá vyplnená vatou, inak zbytočne zo všetkých strán vysychá. Prebytočna voda, ktorá stečie do keramzitu, ho udržuje vlhký. Pri väčších nádobách je tam dosť vlhkosti po dobu zakorenenia. U vás si raz za čas skontrolujte dotykom vlhkosť vaty. Ak bude treba, navlchčite ju. S pozdravom Milan.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.154.254 (?)
5.5.2019 17:38

Dobry den, mne zacali posledne dni uschynat listy, kde by mohol byt problem? V agrovate su odrezky cca mesiac, postupne sa vsetky krasne zazelenali. Vata je cely cas na dotyk vlhka, zhruba raz za tyzden som ju polieval…teraz som ju polial viac, je zatopena cela 3 cm vrstva keramzitu. Foto v prilohe.
Co sa tyka presadzania do substratu do kvetinacu, mozem hned ako uvidim prerastat korienky z vaty (rozmer vaty cca 7x7x7)?
A napadla ma este jedna otazka – bolo by mozne dat odrezky vo vatovych kockach hned od zaciatku rovno do kvetinaca so substratom a tam udrzovat vlhkost? Vyhol by som sa presadzaniu a riziku poskodenia korenov.
Dakujem za odpovede.

Obrázky:

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.189.56 (?)
9.5.2019 21:40
Dobrý večer. 1. Pravdepodobne veľa vody, raz za týždeň polievať a teraz mať celý keramzit pod vodou to je priveľa. Treba vyliať vodu. (Ja po mesiaci pridávam do keramzitu vodu s hnojivom na zosilnenie.) 2. Odrezky nemuseli byť dobre vyzreté. Potom začínajú odumierať lístky a nakoniec celá sadenica. 3. Rastliny sú slabé, treba ich ešte nechať dlhšie vo vate. Korene musia byť silné. Kocky sú zbytočne veľké, 5x5 úplne stačí. Ak nechcete poškodiť korene, pri pár sadeniciach si kocky obalte z boku fóliou, alebo si priamo zakúpite takéto kocky. A zeminu dávať pod kocky som neskúšal. Pravdepodobne by bola veľmi vlhká pod vatou a korene by skôr začali odhnívať ako rásť. Prikladám fotografiu rastlíny pripravenej na vysadenie do kontajnera so substrátom. Prajem veľa úspechov. Milan
Obrázky:

Připojit reakci

16.5.2019 10:21

Zdravím, mám podobný problém, dával jsem také hodně vody. Všechny řízky zakořenily, trvalo to ale déle, asi 6 týdnů a neměly tak pěkné kořínky, jako uvádíte na obrázku.. Po vysazení do kontejnerů (před 3 týdny) 2 řízky hezky rostou ale 4 živořily a teď zacházejí - viz foto. Nejhorší jsem vyndal z kontejneru, ale kořínky byly pěkné a čisté, bohužel jsem je nevyfotil, zase jsem je zasadil. Myslíte, že sazeničky ještě můžou začít růst? Mám je na parapetu, venku je pořád hrozná zima. Děkuji, Bohouš.

Obrázky:
Zacházející řízky révy
Zacházející řízky révy
Připojit reakci

host - xxx.xxx.234.222 (?)
18.5.2019 1:11
zdravím... vysadil som zakorenené vyrašené odrezky do záhrady a ako som ich dnes kontroloval zistil som že na jednom mi pes zlomil ten zelený olistený výhonok.Kedže s pestovaním viniča len začínam experimentovať potrebujem poradiť či to ešte može prežiť alebo už z toho nič nebude... ďakujem
Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Ide to aj (ne)chemicky522.5.2019514
BIO ochrana revy2821.5.201910148
Choroba vínné révy? 1020.5.20193097
Degustační ocenění odrůd révy vinné819.5.2019988
Galachad vadnutie trapiny, scvrkavanie bobuli1418.5.20191120
Peničkova metóda zakoreňovania viniča 21018.5.2019180795
Zkušenosti s odolnějšími stolními odrůdami - PIWI4815.5.201918182
Nemoc na listech vinné révy 815.5.2019573
Hnojení révy na list215.5.2019288
Sazenice révy 20168515.5.201945685
Sáčky na hrozno1513.5.20194197
Zem na vinnou révu + postřik412.5.20198132
Zasychání a zkroucení na koncích nových vyrašených výhonů 910.5.2019957
Jarní mrazíky148.5.20192534
Rašení z tažně 38.5.2019478
Proti okusu zveri - ochrana revy v lete86.5.20196003
Konec přípravků Magus, Omite a dalších akaracidů (?)106.5.201915592
Jarní mrazuodolnost pupenů révy65.5.2019863
Réva ve skleníku384.5.201926069
Malé hrozny 112.5.20191287
Co vaše réva 2019?2629.4.20196694
Štěpování révy - stratifikace7829.4.201968580
Odrůda Talisman1826.4.201911119
Řez mladé révy2324.4.201921073
Vedení vína na fasádě domu 912.4.20191342
Vinaři z okolí Frýdku-Místku 11211.4.201936682
Prodej sazenic - Krausovi Mělník482.4.201973002
Usychajuce listy na odrezkoch v substrate 929.3.2019787
Vinaři z Českomoravské vrchoviny729.3.20192862
Doporučte moštovou červenou odrůdu vinné révy PIWI3223.3.20197491
Co Vaše réva 2018?1084.3.201936064
Neudržovaná réva vinná113.3.20195553
Réva a mykorhizní houby62.3.20191244
Co je to za révu? 1021.2.20194209
Vinárske chatky 119.2.2019607
Výsadba odrůd révy bronner, souvignier gris917.2.20195320
Sklep - malba1214.2.20197333
Somerset Seedless 3028.1.201927380
Počet hroznů328.1.20191073
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Pes rozhrabuje zahradu23.5.2019
Chov pstruhov22.5.2019
Porod22.5.2019
Porod22.5.2019
Otevírání - zavíraní dvířek kurníku22.5.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů