Peničkova metóda zakoreňovania viniča



KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?)
10.3.2019 16:35

Tohle je stav po třech týdnech zakořeňování. Z keře hned do vody, nejnižší očko vyslepeno, lžička práškového stimulátoru do vody, voda měněna co 5 dnů (už jen čistá, bez stimulátoru). Než začala rašit, tak stála na radiátoru, pak na parapetu. Jsou vidět zárodky kořínků. Květenství mám už vyštípané. Je to nějaká labrusca.



Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23   
                     
host - 101.32 (?), 10.3.2019 15:21

Odpovědi na dotazy pana Bohouše:

1. U dvouočkového řízku nemusí být očko ani částečně ve vatě. Upravuji takový řízek tak, že jej zakrátím cca 0,5 cm pod spodním očkem a spodní očko vyslepím. Ošetřím stimulátorem.

2. Ano, doporučuje se to.

3. Sám s parafínem nepracuji. Vylomit horní očko nedává smysl, z čeho by pak vyrůstal výhon?

4. Dávám spíše do polostínu.

5. Pokud máte vatu jednolitou, jen rozřezanou na kostky, tak odpařování probíhá jen horní částí. Pak stačí poprvé zavlažit cca po 3 týdnech. Pokud ovšem jednotlivé kostky vaty nepřiléhají a odpařuje se také z boků, je třeba zalít dříve.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 10.3.2019 16:35

Tohle je stav po třech týdnech zakořeňování. Z keře hned do vody, nejnižší očko vyslepeno, lžička práškového stimulátoru do vody, voda měněna co 5 dnů (už jen čistá, bez stimulátoru). Než začala rašit, tak stála na radiátoru, pak na parapetu. Jsou vidět zárodky kořínků. Květenství mám už vyštípané. Je to nějaká labrusca.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milaník - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 41.123 (?), 10.3.2019 21:22
Pre pána Bohouše. Dobrý deň. 1.Pri dvojočkovom odrezku je horné očko nad vatou. Spodné v polovici vaty. Pod spodním odstrihnút do šikma,(cca1cm) kvôli lepšiemu zapichnutiu do vaty. Nad horným vzdialenosť neriešte, ako vám vyjde (napr.3-5cm). 2.Nie. Nemám nato čas. Korene sa vytvoria aj bez.toho, ale nič s tým nepokazíte ak to použijete. 3. Neparafínujem, ale ak chcete môžete. Pri dvojočkovom odrezku, očko nevylamovať. Pri viac očkovom odrezku po vypučaní, nechať iba.jeden výhon. 4. Slnko, svetlo je dôležité, ale treba dať pozor ak je už slnko veľmi silné, aby nedošlo k popáleniu rastlín. 5. Toto záleží od množstva vaty, teploty. Ja mám odrezky v bedničkách 40x60 cm. Do doby zakorenenia nemusím dolievať vodu. Vlhkosť si skontrolujte dotykom. Pri doplnení vlhkosti môžete použiť aj hnojivo. Ak budete mať ešte otázky, kľudne mi dajte vedieť. Veľmi veľa úspechov v zakoreňovaní prajem. Milan
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 167.66 (?), 11.3.2019 8:28

Děkuji všem moc za rady, tento týden se do zakořeňování pustím. Ještě mám dotaz, zda se u někoho objevily problémy s révokazem u těchto pravokořených sazenic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.236 (?), 13.3.2019 18:22

Ja zakoreňujem už pár rokov tak, že 30-40 cm dlhé prúty dám do nádoby s 10cm vody. Je jedno kde sa spraví spodný rez, vo vode aj tak réva nevytvorí kalus, malo by to zmysel pri zakoreňovaní v pilinách, rašeline a podobne a réva pustí korene z hocijakého miesta. Nádobu s odrezkami umiestnim na parapetu pri priemernom slnečnom svetle. Zárodky strapcov odstraňujem hneď ako je to možné. Po 5 týždňoch má už väčšina rastlín niekoľkocentimetrové korene a môžu sa presadiť do pet-iek so zemou. Úspešnosť 80% a viac.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 167.66 (?), 13.3.2019 19:56

Pane Milan, ten keramzit udržujete vlhký, nebo jej necháváte suchý? Zkouším zakořenit 6 řízků, viz foto. Udělal jsem i přihřívání zespodu, ale jen několik wattů. Tak uvidím. 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milaník - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 41.123 (?), 14.3.2019 23:37
Dobrý večer. V prvom rade je lepsie mat nadobu vyššiu ako je hrúbka vaty. Nádoba musí byť celá vyplnená vatou, inak zbytočne zo všetkých strán vysychá. Prebytočna voda, ktorá stečie do keramzitu, ho udržuje vlhký. Pri väčších nádobách je tam dosť vlhkosti po dobu zakorenenia. U vás si raz za čas skontrolujte dotykom vlhkosť vaty. Ak bude treba, navlchčite ju. S pozdravom Milan.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 154.254 (?), 5.5.2019 17:38

Dobry den, mne zacali posledne dni uschynat listy, kde by mohol byt problem? V agrovate su odrezky cca mesiac, postupne sa vsetky krasne zazelenali. Vata je cely cas na dotyk vlhka, zhruba raz za tyzden som ju polieval…teraz som ju polial viac, je zatopena cela 3 cm vrstva keramzitu. Foto v prilohe.
Co sa tyka presadzania do substratu do kvetinacu, mozem hned ako uvidim prerastat korienky z vaty (rozmer vaty cca 7x7x7)?
A napadla ma este jedna otazka – bolo by mozne dat odrezky vo vatovych kockach hned od zaciatku rovno do kvetinaca so substratom a tam udrzovat vlhkost? Vyhol by som sa presadzaniu a riziku poskodenia korenov.
Dakujem za odpovede.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milaník - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 189.56 (?), 9.5.2019 21:40
Dobrý večer. 1. Pravdepodobne veľa vody, raz za týždeň polievať a teraz mať celý keramzit pod vodou to je priveľa. Treba vyliať vodu. (Ja po mesiaci pridávam do keramzitu vodu s hnojivom na zosilnenie.) 2. Odrezky nemuseli byť dobre vyzreté. Potom začínajú odumierať lístky a nakoniec celá sadenica. 3. Rastliny sú slabé, treba ich ešte nechať dlhšie vo vate. Korene musia byť silné. Kocky sú zbytočne veľké, 5x5 úplne stačí. Ak nechcete poškodiť korene, pri pár sadeniciach si kocky obalte z boku fóliou, alebo si priamo zakúpite takéto kocky. A zeminu dávať pod kocky som neskúšal. Pravdepodobne by bola veľmi vlhká pod vatou a korene by skôr začali odhnívať ako rásť. Prikladám fotografiu rastlíny pripravenej na vysadenie do kontajnera so substrátom. Prajem veľa úspechov. Milan



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 167.66 (?), 16.5.2019 10:21

Zdravím, mám podobný problém, dával jsem také hodně vody. Všechny řízky zakořenily, trvalo to ale déle, asi 6 týdnů a neměly tak pěkné kořínky, jako uvádíte na obrázku.. Po vysazení do kontejnerů (před 3 týdny) 2 řízky hezky rostou ale 4 živořily a teď zacházejí - viz foto. Nejhorší jsem vyndal z kontejneru, ale kořínky byly pěkné a čisté, bohužel jsem je nevyfotil, zase jsem je zasadil. Myslíte, že sazeničky ještě můžou začít růst? Mám je na parapetu, venku je pořád hrozná zima. Děkuji, Bohouš.

Zacházející řízky révy
Zacházející řízky révy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  21,  22,  23   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika