Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Při vkládání příspěvků prosím respektujte pravidla pro vkládání příspěvků. Pro vyhledávání obchodů, poskytovatelů služeb a nejvýhodnějších cen použijte internetové katalogy, srovnávače a vyhledávače, pro inzerci pak specializované inzertní a aukční servery.
Připojit reakci do diskuze Peničkova metóda zakoreňovania viniča
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Dobry den, mne zacali posledne dni uschynat listy, kde by mohol byt problem? V agrovate su odrezky cca mesiac, postupne sa vsetky krasne zazelenali. Vata je cely cas na dotyk vlhka, zhruba raz za tyzden som ju polieval…teraz som ju polial viac, je zatopena cela 3 cm vrstva keramzitu. Foto v prilohe.
Co sa tyka presadzania do substratu do kvetinacu, mozem hned ako uvidim prerastat korienky z vaty (rozmer vaty cca 7x7x7)?
A napadla ma este jedna otazka – bolo by mozne dat odrezky vo vatovych kockach hned od zaciatku rovno do kvetinaca so substratom a tam udrzovat vlhkost? Vyhol by som sa presadzaniu a riziku poskodenia korenov.
Dakujem za odpovede.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG.
Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů a rozměry 4920x3218 obrazových bodů.
Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Souhlas autora:*Jako autor příspěvku souhlasím s jeho časově neomezeným zveřejněním na serveru ZAHRADA.cz
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 16 a číslo 18.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
Stránky: 1, 2, 3, 4, 5...>   

Peničkova metóda zakoreňovania viniča

Milaník (96) - xxx.xxx.125.75 (?)
22.6.2015 12:40, počet návštěv: 182407
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Peničkova metóda zakoreňovania viniča.

Volám sa Milan Penička a pred pár rokmi som si vysadil prvé sadenice viniča v Babinej pri Zvolene (420 m.n.m). Keďže sa nachádzam v oblasti nie celkom vhodnej na pestovanie, veľa som si od toho nesľuboval.  Moja túžba, odtrhnúť si krásne, šťavnaté a chutné strapce ma však viedla k tomu, aby som to skúsil. Po čase, keď sa už dali zohnať odrody od ruských a ukrajinských pestovateľov, som zistil, že aj v týchto podmienkach sa dá dopestovať kvalitné hrozno. Postupne sa zo záľuby stala vášeň, lebo vinič je rastlina, ktorá sa vie za starostlivosť štedro odmeniť Popri získavaní informácií o nových odrodách som sa dozvedel aj o záujme o ne a to ma viedlo k tomu, aby som sa sám pokúsil namnožiť si nové zaujímavé odrody. Skúšal som množenie vo vode, v pilinách, v piesku, v kokosovom substráte, v perlite, na skrini, ale každý spôsob mal aj svoje nedostatky. Pri množení vo vode bolo nevyhnutné vodu pravidelne meniť a udržiavať ju na určitej hranici. V kokosovom, alebo rašelinovom substráte bolo potrebné udržiavať určitú vlhkosť, aby to nezhnilo ani nevyschlo. Podobné to bolo aj pri ostatných spôsoboch. Viac krát sa stalo, že práve tie najvzácnejšie sadenice sa možno vďaka priveľkej starostlivosti nepodarilo dopestovať. Aj keď pri niektorých spôsoboch som mal celkom dobrú úspešnosť, všetko to stálo veľa času a námahy. 
Stále som hľadal spôsob, vďaka ktorému by pri minimálnej starostlivosti bola úspešnosť 100%. Možno práve spôsob, ktorý vám chcem predstaviť, takýto je. Od zasadenia odrezku až po dobu jedného mesiaca netreba ani polievať, ani vodu vymieňať, len hotovú prekorenenú sadenicu vybrať a zasadiť do kvalitného substrátu. Skúšal som to z jednoočkovými aj viacočkovými odrezkami a funguje to. Jedná sa o pestovanie v Rockwool kockách – (čadičovej vate najvyššej kvality so skvelou absorpčnou schopnosťou). Je to materiál, ktorý je sterilný, nedržia sa v ňom plesne ani hniloba a je vzdušný. Konkrétne ja používam „rohož“, ktorú si nakrájam na rozmery mne vyhovujúce. Tieto vložím do mäkkej vody na 24 hodín, vlákna nasiaknu dostatočne vodou. Následne ich vložím do nádoby, ktorá je do výšky 3-5 cm vysypaná keramzitom. Tak isto aj mokrá vata sa dá nakrájať na požadované rozmery. Na záver zostáva už len napichať odrezky a čakať na pekne zakorenené odrezky s dobre vyvinutým koreňovým systémom.  Tento spôsob vám vrele odporúčam.

S pozdravom a prianím pestovateľských úspechov Milan.

Obrázky:
Odrezok po mesiaci.
Odrezok po mesiaci.

Jednoočkové výhonky
Jednoočkové výhonky
Připojit reakci   
recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

host - xxx.xxx.157.239 (?)
22.6.2015 12:45
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Už ste si to zapatentovali?

Připojit reakci

22.6.2015 13:30

Prikladám ešte jeden obrázok.

Obrázky:
Korene sú silné a zdravé.
Korene sú silné a zdravé.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.185.138 (?)
22.6.2015 14:41

Ve vodě stačí použít polystyrenový tácek a máte pořád stejnou část potopenou.

Připojit reakci

23.6.2015 10:41

Odpovedám vám na vašu pripomienku. Na budúci rok si pripravte dva odrezky. Pri jednom použite polystyrenovú tácku a pri druhom RW, položte ich v miestnosti na parapetnú dosku a o mesiac sa choďte pozriet a uvidíte výsledok.

Připojit reakci

vin_jc (79) - xxx.xxx.89.170 (?)
22.6.2015 15:47

Možná dobrá myšlenka. Podle mých pouze 3-letých zkušeností je však nejdůležitější pro zakořenění řízků stálá teplota tuším kolem 24 C. To řešíte jak?

S Rockwolem nemám bohužel žádné zkušenosti, tak by mě zajímalo, jak ho oddělíte od jemných kořínků, nebo to takhle vysadíte a necháte být?

Jaký je tedy Váš další postup s mladou sazeničkou na Vaší fotografii?

Připojit reakci

jez33 (97) - xxx.xxx.69.102 (?)
22.6.2015 18:28

RW je na zakorenovanie super, rastlina sa z neho nevybera, sadi sa aj s nim. Teplotu mozete regulovat rozne, npr najdete miesto ktore ma prirodzene dlhodobo 24 C :D pripadne tomu mozte pomoct nejakou zizinkou, topnym kablom atd napojenym na termostat, ktory kupite aj z druhej ruky za babku. nejaky obyc primitivny. To len tak z rychlika co ma napadlo. Popozerajte ceske konopne forum, o klonovani, teplote atd je tam dost info, mozno sa inspirujete. Jeden by sa divil co ti chlapci a dievcata dokazu vykoumat.

Připojit reakci

23.6.2015 12:21

Na Vašu reakciu odpovedal celkom fundovane pán Stano, za čo mu ďakujem. Mladé sadenice samozrejme vysádzam aj s RW. Nakoľko sa jedná o prírodný materiál, nevadí to. Skúšal som samozrejme aj oddeliť RW od koreňou, viac menej zo zvedavosti a zistil som, že korienky sú dosť silné na to, aby to zvládli. Sadenička vysadená s RW do 2-3l kontajnera má po 2 týždňoch krásne prerastený koreňový bal. Foto doložím.

Připojit reakci

Georg Black (325) - xxx.xxx.38.186 (?)
24.6.2015 8:50

Mladé sadenice samozrejme vysádzam aj s RW. Nakoľko sa jedná o prírodný materiál, nevadí.

Nejsem žádný ekoterorista. Ale jste si jist, že jde o přírodní materiál? Osobně bych si tipl, že tam ten balík zůstane nadosmrti (min vinaře). Pak už zbývá jen otázka, co všechno RW obsahuje a co se z něho bude pod zemí v bezprostřední blízkosti kořenů uvolňovat.

Máte to nějak z této strany podchycené???

Děkuji za info GB.

Připojit reakci

25.6.2015 10:05

RW je materiál, ktorý sa bežne používa pri velkoplošnom pestovaní zeleniny formou hydropónie. Je rozdiel medzi kamenou vlnou používanou v poľnohospodárstve a vlnou používanou v stavebníctve. Vlna používaná v poľnohospodárstve je čadičová vata najväčšej kvality, vlastne tavená hornina pri ktorej sa vlákna ukladajú na seba bez pridania pojiva. Má vynikajúcu absorpčnú schopnosť (vyvážený pomer vody a vzduchu). Vata ktorá ostane okolo koreňou rastline neškodí, lebo čadičová vata je len prírodný materiál a obsahuje len to, čo my sami do nej dodáme(hnojivá, minerály)

Vata používaná v stavebníctve má inú hustotu a sú do nej pridávané pojivá. Len pre informáciu prikladám článok o kamenej vate používanej v stavebníctve, na ktorú sa taktiež vsťahujú prísne normy. Niektorí používajú aj túto v poľnohospodárstve, lebo je dostupnejšia a cenovo výhodnejšia. Ale to by som neodporúčal. Ja používam iba vatu, ktorá je vyrobená na účely pestovania. Podľa mňa je to momentálne najlepší materiál na predpestovanie rastlín buď zo semiačka, alebo odrezkami.

Kamenná vlna
Označení kamenná vlna, nebo čedičová vlna je označení pro tepelné izolace vyrobené na bázi roztavené horniny čediče, což je vlastně sopečná vyvřelina, hornina. V případě čedičové vlny, či kamenné vlny ve znění podle výrobce se jedná vždy o materiál, který má přírodní zdroj. Je to tedy sopečná hornina čedič a tento se při výrobě taví. Roztavený kámen, čedič se rozvlákňuje na vlákna budoucí tepelné izolace a přidáním pojiva vzniká kamenná vlna (čedičová vlna). Obecnější označení pro tyto materiály je minerální vata, jedná se v podstatě o stejné materiály s podobným názvem, což je marketinkovou záležitostí výrobců, konkurencí jenž se chtějí lišit častěji je používán název kamenná vlna.

Každý výrobek z těchto materiálů: kamenná vlna a čedičová vlna, ať již se jedná o rohože, pásy, desky apod. z kamenné vlny, tento musí být odsouhlasen hlavním hygienikem ČR a tudíž také musí být zdravotně nezávadný vůči lidskému zdraví a v souladu s přírodou. Kamenná vlna musí projít přísnými zkouškami a získat příslušné certifikáty a atesty akreditovaných zkušeben ČR. Některé tyto výrobky jsou také ověřeny i v zahraničí EU, jelikož se jedná o nadnárodní či celosvětové výrobce tepelné izolace kamenná vlna. Výrobky na současném trhu, například pod označením ISOVER (čedičová vlna), Rockwool (kamenná vlna), jsou vyrobeny vždy z minerální vaty, kamenné vlny (čedičové) vlny a jejich fyzikální, tepelné, akustické a protipožární vlastnosti jsou si velmi podobné, jelikož základ je stejný minerální vata.

zdroj: internet

Připojit reakci

host - xxx.xxx.31.134 (?)
25.6.2015 12:40

Ja si myslím že GB mal skôr na mysli to, čo sa vyluhuje do pôdy z pojiva, ktorým je fenolformaldehydová živica, ktorá je 0,5-3,5% hmotnosti RW.

Podľa môjho názoru to bude zanedbateľné množstvo, a určite tento spôsob vyskúšam. Ďakujem.   Stano

Připojit reakci

host - xxx.xxx.31.134 (?)
25.6.2015 13:07

Ešte otázka.Kde kupujete,,Agro-RW´´ bez pojiva. Ďakujem

Připojit reakci

jez33 (97) - xxx.xxx.69.102 (?)
25.6.2015 22:04

Pojivo sa pravdepodobne pouzit musi vzdy. Ide o to ake. Myslim si, nie je to moj obor. Ako som tak teraz v rychlosti behal po nete, narazil som na nejake info o neformaldehydovych pojivach v RW. Vyskocil na mna dalsi vyrobca izolacii s technologiou ECOSE (iny ako zdroj Vaseho zlolzenia RW). Pri tom som si spomenul ako mi pri vyrobku Agrawool zienka/chlapik povedal ze to je nejako spajane cukrom (lol)...ecose/glucose. Vtedy mi to prislo dost divne, teraz mi to nejako do seba zapada :D Nebude to asi cukor ale... :)   Je patent na pojivo z polysacharidu nerozpustnom v studenej vode - ale nie je to vhodne do sklenikov :D moze sa to rozpadat.  Aby som sa tu nerozpisoval, ked sa v tom chce niekto vrtat,tag: Grodan, Agrawool, RFX-1...

Vcelku dobrym zdrojom "AgroRW" su growshopy / internet.

Osobne by som na pestovanie RW na priemyselne ucely nepouzival. Uz len ta hydrofobnost. Grodan saje vodu velmi dobre, dlhodobe namacanie v roztoku je potrebne len na pripadne nastavenie pH.

Grodan uvadza zlozenie RW zhruba takto: 46% Silica, 16% Calcium, 14% Aluminum, 1% Magnesium, 8% Iron, 2% Sodium, 1% Titanium, 1% Potassium, and 1% Manganese (Source: Cultivos vegetales en substratos C.T.I.F.L.)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.125.75 (?)
24.6.2015 10:59

Sadenice po 2 a pol týždňoch vysadenia do substrátu.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.125.75 (?)
24.6.2015 11:02

obrázok

Obrázky:

Připojit reakci

24.6.2015 11:04

obrazok

Obrázky:

Připojit reakci

11.7.2015 20:53

Zabudol som pridať ešte jednoočkové odrezky, ktoré sa v RW tiež pekne zakoreňujú.

Obrázky:
Zakorenenie jednoočkových odrezkov.
Zakorenenie jednoočkových odrezkov.

Připojit reakci

11.7.2015 21:05

Skúšal som tiež zakoreniť zelené odrezky. Aj tieto sa v RW pekne zakoreňujú.

Obrázky:

Připojit reakci

J.f.K (322) - xxx.xxx.244.2 (?)
13.7.2015 11:37

RW neboli rock_wool je kamenná vata. Ze stavařského hlediska je výrobně levnější variantou ke skelné vatě, protože čedič je levnější než sklářský písek a potaš (tavící soli). Pro zahradníky je lepší v tom, že obsahuje i minerální prvky, které rostlina využije jako živiny. Žádné lepidla vata neobsahuje, protože je do dané gramáže nafoukána zahorka, kdy ještě vlákna mají zbytkovou "lepivost" původní taveniny, navíc je pak pohromadě drží i zatuhlost jednotlivých zacupovaných a překřížených vláken (to prostě nerozmotáte). Stejný, ale neslepený produkt by byl písek/drť vzniklá za studena drcením zdrojové suroviny (čediče). 

Rozpad v zemi je poměrně rychlý, pokud rostliny z živců odeberou draslík, zůstene jen silikátový prach.

blush B.B.

Připojit reakci

Milaník (96) - xxx.xxx.96.51 (?)
5.8.2015 14:27

Prikladám ešte fotografie zelených odrezkov

Obrázky:

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2, 3, 4, 5...>   
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Ide to aj (ne)chemicky1018.6.20191412
Co vylámat nebo střihnout 618.6.2019268
Řez mladé révy3618.6.201922809
Vinná réva nerodí. Loni ještě bylo pár hroznů518.6.2019384
Nemoc na listech vinné révy 1415.6.20191640
Víno na balkón1915.6.201928229
Postrek révy pred kvetom 2019613.6.2019798
Proti okusu zveri - ochrana revy v lete1812.6.20196880
Vinná réva - Tereza412.6.20199143
Jak příští rok udělat řez 512.6.2019433
Sáčky na hrozno168.6.20194692
Co vaše réva 2019?306.6.20197827
Vertiko36.6.2019333
Biely povlak na viniči 123.6.20191002
Dotaz na Kumulus WG23.6.2019336
Zkušenosti s odolnějšími stolními odrůdami - PIWI4931.5.201919066
Slahouny1231.5.20196147
BIO ochrana revy2821.5.201910603
Choroba vínné révy? 1020.5.20193366
Degustační ocenění odrůd révy vinné819.5.20191145
Galachad vadnutie trapiny, scvrkavanie bobuli1418.5.20191295
Peničkova metóda zakoreňovania viniča 21018.5.2019182408
Hnojení révy na list215.5.2019443
Sazenice révy 20168515.5.201946111
Zem na vinnou révu + postřik412.5.20198261
Zasychání a zkroucení na koncích nových vyrašených výhonů 910.5.20191144
Jarní mrazíky148.5.20192757
Rašení z tažně 38.5.2019617
Konec přípravků Magus, Omite a dalších akaracidů (?)106.5.201915829
Jarní mrazuodolnost pupenů révy65.5.2019954
Réva ve skleníku384.5.201926563
Malé hrozny 112.5.20191426
Štěpování révy - stratifikace7829.4.201968966
Odrůda Talisman1826.4.201911326
Vedení vína na fasádě domu 912.4.20191528
Vinaři z okolí Frýdku-Místku 11211.4.201937172
Prodej sazenic - Krausovi Mělník482.4.201973370
Usychajuce listy na odrezkoch v substrate 929.3.2019889
Vinaři z Českomoravské vrchoviny729.3.20193012
Doporučte moštovou červenou odrůdu vinné révy PIWI3223.3.20197789
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Chov pstruhov18.6.2019
Chov pstruhov18.6.2019
Chov pstruhov17.6.2019
Chov pstruhov17.6.2019
Chov pstruhov17.6.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů