Odrůda révy Solaris



bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 46.152 (?)
25.11.2013 13:20

Ještě se vrátím k letošní sklizni Solarisu. Známý na Znojemsku ho letos sklízel koncem srpna o cukernatosti 23-25°. Při zatížení keřů 4 kg na hlavu je to super výsledek, jestli si dobře pamatuji, má asi 400 keřů. Vše s jedním postřikem proti houbovým chorobám po odkvětu.
Moje zkušenosti jsou letos rozdílné. Na jednom místě zahrady byl silně napaden padlím, že ani dva postřiky nepomohly, na jiném místě o 300 m dál nebyl ani jeden postřik a napaden nebyl vůbec.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 46.152 (?), 25.11.2013 13:20

Ještě se vrátím k letošní sklizni Solarisu. Známý na Znojemsku ho letos sklízel koncem srpna o cukernatosti 23-25°. Při zatížení keřů 4 kg na hlavu je to super výsledek, jestli si dobře pamatuji, má asi 400 keřů. Vše s jedním postřikem proti houbovým chorobám po odkvětu.
Moje zkušenosti jsou letos rozdílné. Na jednom místě zahrady byl silně napaden padlím, že ani dva postřiky nepomohly, na jiném místě o 300 m dál nebyl ani jeden postřik a napaden nebyl vůbec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 25.11.2013 15:43

u mě byl poškozen oidiem jen lehce, stačil jeden postrik bio pripravkem, naopak CC - jeho dítě (v rodokmenu) trpěl padlím o poznání více, sice ne na plodech, ale listy a réví mělo a má skvrny po padlí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 15.99 (?), 25.11.2013 21:35

V polovici októbra som odstrihol zámerne ponechané 2 posledné, najmenej sladké strapce Solarisu pestované na vertiku na sever od domu. Cukornatosť muštu po rozmliaganí obidvoch strapcov bola 25,0 ČNM. Je zaujímavé, že rozdiely v dozrievaní strapcov a v obsahu cukru v rámci 1 rastliny Solaris z nemeckej škôlky boli dosť veľké. Zatienenie, resp. oslnenie vertika bolo pritom viac menej rovnomerné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 26.11.2013 9:55

Bobule i na jednom střapci nemají stejnou cukernatost, což lehce zjistíte refraktometrem.Horní jsou sladší.Při pozdním sběru by rozdíl neměl být nějak markantní.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petik - (29) - 34.163 (?), 28.11.2013 20:40

Tedy přikládám letošní výsledek. Sklizeň byla v půli září, o cca tři týdny později než loni. Cukernatost zhruba plus minus 23 stupňů. Což při té letošní bídě jak to všechno jelo pomalu zaplať pán Bůh. Letos jsem během roku nepoužil žádný postřik, čerstvě zjara akorát před pučením Kuprikol. Žádný cukr jsem nepřidával, kvašení jsem nechal na přírodě tj. bez přídavku ušlechtilých kvasinek a výsledek není špatný. Burčáku jsme něco vypili, tohle je poslední lahvinka, kterou nechám zrát zašpuntovanou. Chuťově je to suché víno a protože nemám vyšlechtěný jazýček, tak to nedokážu přesněji určit, prostě je chutné ;) Už jsem se letos těšil i na Dornefelder, že bych nějakou lahvinku naplnil, ten ale po srpnových deštích moc popraskal, vosy se na hrozny vrhly a zbylo toho tak na chuť do pusy. Jo a poprvé jsem měl letos na jediným keři zcela výstavní dva hrozny Žlutého Muškátu. Žádný postřik během roku. Bobule byly zdravé, nasládlé - půlka října. Když jsem je pak už chtěl odříznout jednoho dne, našel jsem jen ucvaknuté s kouskem šťovky hrozna, já bych řekl, že to byly srnky. Musím však přiznat, že některé spodní listy byly lehce postižené plísní, ale rozhodně keř netrpěl a na postřik se mi to nejevilo nutné. Omlouvám se za offtopic, tohle už patřilo do jiného vlákna. 

Musíte si k fotce lehnout, nevím proč, v počítači se mi ukáže fotka na výšku, ale po natažení na web se položí.. 

Solaris 2013, 600 mnm
Solaris 2013, 600 mnm
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 29.11.2013 7:57

Solaris bude nadějnou odrůdou právě pro polohy od 600 mnm jak svým příspěvkem i jiskrným vínem dokazujete.Letos jsem sklízel  (JM) na tříletých sazenicích a kromě náletu ptactva jsem zjistil, že jde o dost vzrůstnou odrůdu a bude asi vyžadovat dva kmínky v daném prostoru.Důležité je, že Vám víno chutná i s menším obsahem kyselinek, což se dá koneckonců vyvážit směsí s kyselejším vínem (Hibernal, RR).Ale ty jsou pozdnější a pro Vaši výšku příliš pozdní.Sladší vína jsou v oblibě u našich žen.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 29.11.2013 8:10

já jsem letos panenskou sklizen RR musel uspisit dokonce na zac.října-kvuli obave vetsich mraziku, i presto, ze to nebyl idealni rok jsem s cukernatosti spokojen, ostatni parametry na mereni se pro me jiz nevyplati, jinak Solaris je opravdu velice bujny, obzvlast na SO4, na 125AA to je lepší, ale tato podnoz u me trpi na deficit Mg

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 143.52 (?), 30.12.2013 20:08

SO4 je v růstu méně bujná než Kober 125 AA, tudíž dost pochybuji, že by se Solaris choval jinak než ostatní pěstované odrůdy a jako jediný byl na SO4 bujný ;) Nepřepsal jste se?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 30.12.2013 20:22

no mne tedy na SO4 roste velice bujne, ostatni odrůdy vcetne Solarisu na 125AA jsou u mě středně bujné

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 3.143 (?), 4.1.2014 17:52

Solaris pěstuji již mnoho let.  Co se týká podnoží, zdá se mě udaný bujný růst na SO4 zvláštní.  Zajímavostí Solarisu je rychlý nástup v prvních letech po výsadbě, ale protože dobře a pravidelně plodí, po začástku plodnosti růst rychle omezí a spíše roste slaběji. Pro doplnění uvádím, že naše vinice jsou kompletně zatravněny - takže růst je přirozeně slabší, hlavně v letech s vláhovým deficitem v průběhu letních měsíců.  Pochopitelně v půdách dobře hnojených a zásobených vláhou může odrůdá růst úplně jinak.

Co se týká často zmiňovaných příznaků nedostku hořčíku, je to pro tuto odrůdu typické i u nás, možná to má trochu na svědomí i amurská krev.  Nicméně u pětiletých a starších vinic se tento příznak už neprojevuje. Podotýkám, že pravidelně používám komplexní listová hnojiva.  Speciální hořečnatá hnojiva nepoužívám.  Naše vinice jsou totiž vysázeny na vápenitých spraších, které mají přirozený přebytek vápníku i hořčíku. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika