Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Réva vinná > Co Vaše réva 2017

Co Vaše réva 2017

Mikeš13 (1510) - xxx.xxx.224.76 (?)
14.9.2017 7:54

Míval jsem pochybnosti o pravosti Olšavy, ale zřejmě to bude ona. Zajímavé je, že v celém hroznu je dohromady tak 5 peciček, takže je skoro bezsemenná. Jestli to je anomálie letošního roku, nevím, v minulosti jsem si toho nějak nevšímal. Chuťově je to docela příjemná odrůda, ale také dokáže vymrznout ve dřevě (oproti jiným zde pěstovaným odrůdám).

Obrázky:

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Pocul som staznost na drobnu velkost bobul, ..., roni, 23.9.2017
Míval jsem pochybnosti o pravosti Olšavy, al... , Mikeš13, 14.9.2017
Olšava - 2017 - nevzpomínám si zda tato odrů... , Vlastimil POLEHLA, 13.9.2017
kmínky se řežou až na jaře kdy nehrozí silně..., Daník, 10.9.2017
Dnes som cestoval autom skoro 2 hod do prace... , milan fiala, 10.9.2017

Co Vaše réva 2017

Martin (51) - xxx.xxx.17.241 (?)
10.2.2017 13:09, počet návštěv: 34376
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Přeji všem pěstitelům révy v roce 2017 hodně úspěchů, málo jarních mrazíků a slabý tlak různých nemocí.

Tento rok se tu objeví spousta nových pěstitelů, případně se loňským začátečníkům začne letos pořádně zelenat, a tak se tu objeví spousta dotazů. Protože já jich budu mít určitě spoustu, už dopředu děkuji zkušenějším a i přímo matadorům za jejich cenné rady a postřehy.

Révě zdar!

P.S.: Máte někdo praktickou zkušenost s jednou jakoukoliv odrůdou, kterou by u sebe pěstoval na různé druhy vedení? Tj. RH střední, kordon ve skleníku, pergola atd. A mohl je prakticky porovnat co se růstu týče, výnosu týče a kvality týče.

Připojit reakci   

Co Vaše réva 2017

Jaroslav Pavlíček (159) - xxx.xxx.245.218 (?)
11.2.2017 22:04
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Zdravim, pěstuji Medinu na vlastních kořenech na středním vedení, na vertiku a na pergolovem tvaru. Vyšší tvary mám u stěny, takže kvalitu nelze porovnávat s keři v otevřené poloze. Zdá se mi, že čím výše je keř vyveden, tím je bujnost růstu nižší a plodnost vyšší. Vertikální tvary mám u stěny 4 m. vysoké, plus vidím v tom že není potřeba provádět osečkování a probírat zálístky. mínus, že se neobejdu bez žebříku. 

Hibernal mám na středním vedení, plodné dřevo tvaruju na tři varianty. 

První je vodorovný kordón s 2-4 okými čípky, druhý je tvar se dvěma krátkými tažni - 5 oček +/-

a třetí varianta kterou jsem nařezal letos je řez podle systému Simonit & Sirch kdy jsem nechal na keři jeden tažeň a dva až tři čípky.

Z loňské sezóny se osvědčil nejlépe kordonový tvar, neboť na kordonu je větší podíl bazálních a spících oček a ty po omrznutí bujnějších letorůstků obraziíly a zaplodily. Vloni mi keře plodily jen z bazálních oček, vrcholové omrzly, ale i tak byla sklizeň pěkná. Jak je vidět na fotu.

Prohrabal jsem fota, pro srovnání chrupka bílá vedená na hlavu a stejný keř po letech na středním vedení, zde je už půlka hroznů sklizená.

A poslední fotka hovoří sama za sebe:-)

Obrázky:

Chrupka, vedení na hlavu
Chrupka, vedení na hlavu
stejný keř po 10 letech na středním vedení (ten první)
stejný keř po 10 letech na středním vedení (ten první)

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

host - xxx.xxx.157.239 (?)
12.2.2017 5:31

To je dílo, to jsou plody, nejdřív dřina, potom hodycheeky! Pěkné. SPCH

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

KUKY (3372) - xxx.xxx.38.136 (?)
12.2.2017 21:33

Dnes jsem začal řezat a ještě jedno krátké odpoledne a budu mít hotovo. Bylo nad nulou, réví vlhké, šlo pěkně ohýbat. Očka zdravá, mrazy zatím snad škodu nenapáchaly. Dorazily mně 3 sazenice z Kruhu (Boglárka, Conegliano a Pomerančová) a vypadají pěkně. Chci vyzkoušet Vertiko, nemám už moc místa.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

13.2.2017 20:18

Dneska jsem něco nafotil

Obrázky:

hibernal kordon
hibernal kordon
hibernal simonit&sirch
hibernal simonit&sirch
hibernal dva tažně
hibernal dva tažně
Madlenka královská kordon
Madlenka královská kordon
spodni vinohrad 10 let starý
spodni vinohrad 10 let starý
horní vinohrad 4 roky
horní vinohrad 4 roky
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

13.2.2017 21:12

Hezkésmiley. Ty kmeny ve spodním vinohradu v meziřadí tam patří?

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

13.2.2017 21:43

Jo, původně jsem měl nižší vedení, ale teď to potřebuju rozšířit, tak jsem je natáh do boku, a postupně to podhřižuju, abych tam projel sekačkou. Koukám že jsi z Hradce, zrovna mi tam dneska odjela žena.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

HonzaH. (26) - xxx.xxx.156.67 (?)
14.2.2017 15:00

Jaroslave koukal jsem na ten řez Simonit a Sitch. Vypadá to velmi zajímavě a logicky. Máte zkušenost, že by jej někdo u nás již zkoušel? Jaké jsou s ním zkušenosti ve středoevropských podmínkách?

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

15.2.2017 22:33

Osobně nikoho takového neznám, ale myslím že se už podle tohoto u nás řezat bude.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

host - xxx.xxx.195.71 (?)
14.2.2017 18:01

Je vidět že se s tím moc nemažete. ten 4 letý vinohrad ma krásně rovně zapěstovné kmínky.laugh

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

15.2.2017 22:35

No, děkuji, ale šlo by to lépe zapěstovat.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

24.2.2017 7:56

Tento rok mě čeká ještě úprava drátěnky. Z důvodu jakéhosi estetična jsem použil dřevěné hranoly jako sloupky. Pro jejich fixaci do země jsem použil natloukací trny, které jsem pro krajní sloupky do země zabouchal zešikma a zhruba do poloviny hloubky jsem trn obkopal a zabetonoval. Tedy vznikl betonový límec kolem trnu. Dráty jsem natáhnul, napnul a do podzimu bylo vše v pořádku, přes zimu ovšem dráty poněkud povolily a když teď slezl sníh, zjistil jsem, že šikmými sloupky lze celkem úspěšně verglovat (hýbat sem a tam) s vůlí tak 2 cm, neboť zemina kolem betonu povolila.

Celkem mě limituje místo kolem sloupků, abych udělal pořádnou zemní kotvu na druhou stranu od drátěnky a sloupek ke kotvě přichytil. Na jednom videu o zakládání vinice (One Acre Nappa Valley) jsem viděl zajímavý systém zemní kotvy. Jedná se o dutou tyč, která se nabouchá do země a pak se do ní vloží trn a na ten se buší kladivem a tím se pak v zemi ze špičky vytlačí jakési pevné dráty, které se různě proklikatí do půdy a tím by se měla kotva zafixovat podobně jako zemní vrut. Výhodu bych viděl v tom, že tato kotva je tenká a tedy se lépe bude zabouchávat do země než se pokoušet zavrtat zemní vruty (mám dost kamenitou zeminu). Na českém internetu jsem tu kotvu našel (Gripple Zatloukací kotva do země - Fenox). No a nevýhoda je dosti vysoká cena za kus.

Obrázky:

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

Jaroslav Pavlíček (159) - xxx.xxx.79.4 (?)
24.2.2017 9:07

Taky budu letos jeste ladit dratenku, mam betonove sloupky zakopane 80cm do zeme ale chce to presne jak radi literatura krajove sloupky zabetonovat a udelat bud zabetonovanou vzperu, nebo poradnou kotvu. Nase pudy kdyz rozbrednou tak jsou jak plastelina. ono sloupky ve vinici nikdy nedrzi jak beton (krom zamrznutych), a mirne verglovat s nima jde, jde o to jestli se nevychylujou moc.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

Radomír okraj Č.B.pánve 490mnm (78) - xxx.xxx.217.13 (?)
24.2.2017 16:29
Jak povolily mrazy, začala réva ve skleníku plakat.To je celkem obvyklé.Ale začala slzet réva na středním RH vedení.Bývá to obvykle kolem půlky března, tak se trochu obávám mrazejků, které by mohly udeřit.Většinou, jak si to píši bývá ve vedení Solaris nebo frankoamerikáni.Letos slzí rondo, vostorg,aladdin, garold nebo galahad.Trochu vlhne somerset.
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

katoo (198) - xxx.xxx.167.81 (?)
24.2.2017 18:48

Ano u mě už solaris pláče. Koukám na teploměr a je nula frown

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

PP. [PE, 550] (5044) - xxx.xxx.9.135 (?)
24.2.2017 19:53

Nepláče, slzí. Pláče se na pohřbu.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

host - xxx.xxx.100.59 (?)
25.2.2017 19:53

Na JM réva "plače"

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

26.2.2017 10:32
Příští týden se mají teploty pohybovat až nad 10 stupňů. Jsem zvědavý jaké jaro letos bude, přijde mi trochu brzy tak vysoké teploty.
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

3.3.2017 16:43
Tak jsem dnes procházel révu a několik postřehů.Tradičně z moštáků na čele pelotonu rondo a solaris.Muscaris dotlačil jako první mízu až do konce letošního tažně, který je zatím svisle- nevyvázaný.Zato potomek solarisu cab. cortis zatím žádný ani nekápne.Dubljanský také zatím sucho.Oba mám vícekrát a nic.Asi je v CC více vinifery i když starší mopr již také slzí.Na nejteplejším místě mám po jednom vostorg a irinku a oba slzí.Mezi nima je moje nejranější modré-2krát baltika, ale obě zatím netlačí, ani starý frankoamerikán u okapu. Je to letos jakésy čudné.Tak nás snad nezaskoçí větší mrazejky. Ať to roste Radek
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

3.3.2017 17:39

U mě se slzení solarisu zastavilo s mírným ochlazením v minulých dnech. Jiné odrůdy taky ani nekápnou. CC mi navíc vypadá že dost promrznul. Divné je že když jsem jej před několika dny stříhal (roční sazenice) výhony byly cca 1,3m nad zemí zelené. Šlo je celkem dobře vyvázat k drátu. Nyní se mi zdají jakoby dost suché :-/  uvidíme co z toho bude.

Přeji taktéž zdárný bezmrazivý růst.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

host - xxx.xxx.120.102 (?)
30.4.2017 22:32

Zdravím, tu "zatloukací kotvu" dajte len na krajné stĺpiky, tie vnútorné normálne zabetónujte. Ako už niekto povedal - so stlpikom ide vždy kapánek hejbat - po silnych vetroch zo severu ho aspom lepšie dáte do pôvodnej roviny :-))))  Miro

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

2.5.2017 9:00

Áno, tak to mám v plánu. Krom své hlavní viničky mám ještě experimentální tří-sazenicovou vinici pod balkonem, kde jsem si již vyzkoušel ty zatloukací kotvy a drží dobře. Jediným zádrhelem se ukázal klasický napínací drát používaný k pletivu (poplastovaný pozink), který nevydržel napnelismus a praskl. Tj. uvažuju pro hlavní viničku použít ocelová lanka na to přímo určená. Zatím jsem se k zatlučení kotev pro hlavní viničku nedostal, protože mi tam zatím neraší ani lístek, zdá se, že mrazivá zima a dubnové mrazy provedly masakr.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

Georg Black (311) - xxx.xxx.38.186 (?)
2.5.2017 9:43

Dobrý den,

chci jen připsat svoji zkušenost z letoška. Několik let (5) jsem různě laboroval s drátěnkou. Letos jsem přes zimu koupil a instaloval drátěnku z Osl... u (kovové sloupky + zavrtávací kotvy) a musím říct, že jsem moc litoval, že jsem to neudělal rovnou.

• bez postraního drátu na vynutí drátěnky to nikdy nebude to pravé ořechové, je třeba mít možnost vypínat drátěnku bez obav vyvalení sloupku a 2m páka na horním konci má obrovskou sílu
  • nechtěl jsem nic betonovat
  • neuvěřitelně rychlá instalace
  • při troše šikovností nejsou potřeba ani vypínací kleště na ty griple, lez docílit správné pozice mírným předepnutím sloupků a pak jejích datažením pomocím vypínaní drátů drátěnky.
  • kovové sloupky díky svému profilu jdou velmi lehce do země, v mém případě jen zatlučením
  • origoš dráty(bezinal) zatím nepoužívám, bo jsem nenašel rozumně balení pro mé potřeby
  • měl jsem vyvazovací dráty na kotvách, ale musely být dál od sloupků a bylo to vyloženě o zdraví, takhle je to téměř u sloupků a je to celkem na pohodu + plánují tam ještě dát nějakou popínavku, aby tam opravdu níkdo nezakopával

Takže uvidíme rozdíl v sozóně, zatím jsem nadšen.

GB

PS: Plus ty vyvazovací dráty se dají přidělat i k dřevěným sloupkům

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

2.5.2017 20:32
Také tak to v posledních dvou sezonach buduji, oslavan také, jen pro sloupky jezdím k italům do Mikulova.I před několika lety zatlučené trubky tahám a měním za zavrtávací kotvy.Krásná, rychlá práce a drží.U Pavlova směr Klentnice jsou krajní sloupky někde šikmo, okoukl jsem a zvolil stejné řešení.Očka kotev a lanka netrčí tolik do prostoru a není to tolik zakopávací.Na pálavě na tom lanku byl navlečen zelený tubus.
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

3.5.2017 8:07

Dobrý den,

moc bych se přimlouval za nějaké fotky Vašeho řešení drátěnky. Šlo by?

Stejně tak i pan Radomír okraj Č.B.pánve, mohl byste zde dát pár fotek?

Jen co se k tomu dostanu, tak vyfotím i to své experimentální řešení a dám zde.

Martin

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

3.5.2017 10:54

Dávám sem tedy fotky moji drátěnky. Červeně jsou označeny použité prvky z výše zmíněného obchodu. Zakřížkován je bordel, který je dočasný a nemá s konstrukcí níc společného. wink

Obrázky:
krajní sloupek drátěnky
krajní sloupek drátěnky
detail uchycení loňské sazenice
detail uchycení loňské sazenice
úchyt na vyvazování tažňů
úchyt na vyvazování tažňů
napínák drátu
napínák drátu
na dvojdrátí použitý původní napínák
na dvojdrátí použitý původní napínák
celkový pohled na řadu
celkový pohled na řadu
oko kotvy se ztrácí v zemi a nad zemí mám jen půlkruh
oko kotvy se ztrácí v zemi a nad zemí mám jen půlkruh
celkový pohled
celkový pohled
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

3.5.2017 16:28
V Mikulově na Valtické mají sloupky opravdu levné, ale pro bezinal a kotvy jsem byl v oslavanu.
Obrázky:

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

5.5.2017 17:26
Nafocen detail sloupku.
Obrázky:

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

Martin (51) - xxx.xxx.4.177 (?)
3.5.2017 17:02

Plním svůj slib a dávám fotky i svého drátěnkového systému. Jde o tu experimentální 3 sazenicovou viničku pod balkonem. Sloupky jsou dřevěné 70x70 délky 2 metry. Zatloukací kotva. Dráty používám klasické napínací pletivové. Šikmé dráty mám chráněné plastovou trubkou, asi nějakou elektrikářskou, kterou jsem natřel hnědou barvou.

Jedna z mála sazenic, která se mi probudila, Supaga. Chtěl bych se zeptat na názor, který z výhonů nechat jako budoucí kmínek. Zda ten nejvrchnější (bude vyrůstat z největšího objemu starého dřeva) nebo ten nejspodnější (kmínek bude kompaktnější po větší délce).

Obrázky:
Celkový pohled
Celkový pohled
Supaga - který výhon ponechat?
Supaga - který výhon ponechat?
Detail zatlučené kotvy
Detail zatlučené kotvy
Klasické napínáky
Klasické napínáky
Chránička drátu z kotvy ke sloupku
Chránička drátu z kotvy ke sloupku
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

Georg Black (311) - xxx.xxx.124.132 (?)
3.5.2017 21:26
Přečtěte si pdf ing kratochvila. Je to základ a dozvíte se navíc i něco o hrobečkování.
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

Janek (7) - xxx.xxx.226.212 (?)
3.5.2017 14:52

Mám podobně pozitivní zkušenost. Jen mi v opěrných tyčkách přišel Oslavan trochu dražší. Navíc je nepošlou poštou, takže pro ně musím do Náměště. Napsal jsem o tom článek na blogu - odkaz pod mým profilem. Je tam i seznam materiálu co jsem použil, tak snad to někomu přijde vhod ;-)

JInak na začátek každé řady jsem právě ke kotvě zasadil keřovou růži, ta by drát měla hezky popnout a navíc by měla být signalizační rostlinou pro Padlí. Tak uvidím :-)

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

3.5.2017 15:40

Ano kvůli dopravě sloupků jsem déle hledal vhodnou dopravu cena/výkon. Když jsem ji sehnal(zdarma), Tak mi sdělili, že pro ně není problém to poslat třeba přes Toptrans. Takže neváhejte a klidně se na to optejte. Těch pár sloupků není dnes pro dopravce žádný problém. Ačkoli ze stránek vyplývá, že je poštou neposílají, tak se s nimi dá domluvit.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

4.5.2017 8:59

Drátěnku jsem stavěl minulý rok, nakonec jsem kupoval z Agropodnikas, velmi milá paní, která vše připravila a já si dojel osobně do valmezu. Sloupky mají trošku jiné než oslavany, vrtal jsem do nich jednu dírku, abych měl spodní drát 80cm nad zemí a horní dvojdrátí 200cm nad zemí (jestli se nepletu, přesně si to nepamatuji).

Krajní sloupky zabetonované a střední jen zatlučený do země (drží). Drát jsem vzal Bezinal 2,2mm, což není ideální na dvojdrátí, špatně se s ním totiž pracuje. Bohužel menší balení než 25kg neměli. Příště bych už zkusil něco tenčího od nás v železářství. Systém řetízků pro posuvné dvojdrátí zatím nemohu hodnotit, nepotřeboval jsem.

Přikládám fotky.

Obrázky:

Posuvné dvojdrátí na řetízkách
Posuvné dvojdrátí na řetízkách
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

1.4.2017 7:03
Kdy očekáváte, že vám začne rašit vaše réva? Nebo již někomu začala?
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

host - xxx.xxx.134.70 (?)
1.4.2017 8:01

Mne už prvé odrody začínajú, ale je to ešte len v takom štádiu že sa zväčšujú a otvárajú puky, žiadne zelené časti ešte nevidno.

Inak čakám že bude veľa očiek po zimných mrazoch suchých. Lebo keď som odoberal koncom zimy odrezky na rozmnoženie, tak z 35 vyrašili len 3. Ostatné boli suché. Tak som bol ešte včera kupovať sadenice a dnes to idem zasadiť. Zobral som na skúšku aj Diamant tak som zvedavý ako sa mu bude dariť..

Vladis

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

1.4.2017 8:22

Očekávám že začne. Kdy, to je irelevantní, jak by řekl Perry Mason. Protože to nemůžu nijak ovlivnit, řídí to Sv. Petr. Nejsou to závody.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

Mimmo (1042) - xxx.xxx.91.93 (?)
1.4.2017 14:27

V loňském roce jsem zasadil v Bulharsku sazeničku Primu a už vyrašila. Do poloviny února byla pod sněhem bez další ochrany. Opravdičtí vinaři, kteří zde pěstují citlivé odrůdy, nechávají révu celou zimu zabalenou v plastových pytlích a teprve minulý týden ji vybalili. Jinak by ty teploty (v lednu každoročně pod -20 st.) nepřežila. Možná námět k zamyšlení i v okrajových oblastech ČR.

Moje réva na Vysočině ještě samozřejmě spí.

Obrázky:
Prim
Prim
Ochrana révy před mrazem
Ochrana révy před mrazem
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

host - xxx.xxx.68.13 (?)
1.4.2017 17:20

Akože plastovy pitel ochráni pred mrazom?  Ti určite!!!

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

11.4.2017 13:17
Kišmiš 342 ve skleníku je divoch.Velice brzy raší, je krásně vytální.Vedle stejná tříletá hlava Liepajas dzintars tak dobře neroste.Ale chuť muškátu je i ve skleníku úžasná.Somerset je o rok starší.Na vertiku to nezabere tolik místa a hrozny ozobáváme začátkem července.
Obrázky:

kišmiš 342
kišmiš 342
Somerset má na vertiku ve spodních patrech už po 3 hrozínkách
Somerset má na vertiku ve spodních patrech už po 3 hrozínkách
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

roni (133) - xxx.xxx.172.42 (?)
14.4.2017 22:53

Predpoved pocasia na 10dni hlasi mrazy aj na juhu SK. Termin cca rovnaky ako vlanajsie znicujuce mrazy. Avsak uz dnes je vinic naraseny vyrazne viac ako vlani v case mrazu. O tyzden to este podrastie.
Paradoxne vlani skody na vinici boli velmi zle - takmer vsetky vyhonky - ale skody na KIWI velkoplodom boli len mierne hoci rasia skor a teda vyhonky boli v pokrocilejsom stadiu vyvoja - dokonca aj zatvorene kvety kiwi prezili mraz.
Kto vie ci ked teraz vyhonky hrozna budu v pokrocilejsom stadiu ako vlani ci paradoxne nebude odolnost voci mrazu vyssia?
U nas su teraz vyhonky od 2-5cm

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

Vladis (83) - xxx.xxx.242.186 (?)
15.4.2017 16:16

nezáleží na tom v akom štádiu výhonky budú. keď prídu mrazy zmrzne všetko. Ja mám ale väčšie obavy ako vinič bude rásť po zimných mrazoch. U mňa to vyzerá že niekde zamrzli celé kmene - hlavne bianka, burgundské biele, čiastočne nero - zatiaľ rašia len zospodu pri zemi. Prim a jednu neznámu muškátovú odrodu môžem rovno vykopať - zmrznuté úplne všetko. Definitívne to budem vedieť až koncom mesiaca, ale vyzerá to fakt zle, takú zimu ako bola teraz nepamätám za 25 rokov ako tu bývam. Prekvapil ma cabernet cortis, ten raší pekne.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

15.4.2017 22:23
Pane Vladis, napište prosím jaké mrazy Vám tak révu poškodily. U mě bylo minimálně -24 a vypadá, že přežily všechny a to jsou jedno a dvouleté révy. Odebíral jsem v březnu řízky a Bianca už pěkně roste. Solaris zatím zakořenil ale neraší, viditelně má poškozené očka od mrazu. V blízkém okolí však byly mrazy i -30, ale tam révu myslím nikdo nepěstuje, aspoň o tom nevím. Přeji hodně zdaru při dalším vinaření. Katoo
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

Vladis (83) - xxx.xxx.242.186 (?)
16.4.2017 8:16

Ani tu nebolo menej ako -24. Boli to 3 týždne také že nočná teplota sa blížila k -20 alebo niekedy aj menej, proste dlho trvali tie silné mrazy ale koľko bolo najmenej to už neviem. Keď som strihal vinič tak prúty normálne slzili aj drevo bolo na reze zelené, ale puky sú suché. Ale prim je suchý kompletne (5 ročné rastliny)

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

katoo (198) - xxx.xxx.188.182 (?)
16.4.2017 9:06
To je smutné. Tady zatím první raší americký somerset sedles, puká Bianca, CC a Solaris vypadá že očka pomrzla.
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

host - xxx.xxx.132.209 (?)
16.4.2017 13:31

Pri takýchto zimách záleží ako bol ker zaťažený v minulom roku. 2 ročné viniče bez úrody v minulom roku prežijú väčšinou dobre. Staršie kry ktoré niesli vyššiu úrodu môžu zmrznúť úplne až po zem. Môže sa stať že naštepená časť už nevyraší, z podpníka asi áno. Hlavné je kry nepreťažovať úrodou (max. 2 strapce na letorast u muštových, 1 strapec u stolových). Radovan

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

17.4.2017 11:29

Měl bych dotaz, jestli někdo neví co jsou takové malé kuličky na zelené rašící révě. Řízky co mám doma už raší a na každém zeleném výhonu je plno malinkých asi 1mm velkých kupiček. Viz foto.

katoo

Obrázky:

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

Jiři FM (926) - xxx.xxx.137.210 (?)
17.4.2017 12:05

Nic závažného, jsou to soli(minerály)vylučované listy, jinak révky vypadají superyes.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

17.4.2017 12:12

Děkuji pane Jiří za vysvětlení, měl jsem obavy jestli mi tady neřádí nějaký hnusák a nekladě vajíčka (ikdyž ten počet je opravdu veliký). 

Jedná se o Biancu, vypadá že jich budu mít letos asi 8 k vysázení, mrazy přežily výborně a to i očka.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

kamo - SZ SK (391) - xxx.xxx.59.198 (?)
17.4.2017 19:17

Zdravím p.Katoo, príspevkom Ste mi pripomenuli otázku o mojom prvom viniči z pred 4 rokov, kedy som sa na tieto "výpotky" pýtal smiley

Vtedy mi to Wimpi vysvetlil takto: odkaz

Máte krásne zdravé sadenice, mne minulý rok vysadená Bianca ešte len raší.

Pekný zvyšok Veľkonočných sviatkov všetkým vinaromsmiley

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

18.4.2017 12:11

Taktéž zdravím pane kamo smiley  děkuji za osvětu, tušil jsem že by to nemuselo být něco špatného, ale pro zichr jsem se raději zeptal.

Fotka byla z ulomeného přebytečného výhonu řízku. Biance se tady evidentně daří a roční dřevo je krásně silné, vyzrálé. Jen jsem s touto odrůdou jaksi nepočítal jako nosnou pro moje potřeby. Chuťově není špatná, dozrála mi celkem dobře, netrpěla nějak výrazně chorobami.

Ale jsou to jen moje poznatky za první rok co zkouším pěstovat révu, další roky mohou být zcela jiné. Doufám v Solaris, ale ten mi jaksi nedozrál a byl značně kyselý a trpěl dost na choroby. Může to však být přetížením jednoletého keře, letos si to pohlídám líp.

Přikládám fotky rodící Biancy a nedozrálého Solarisu

Obrázky:
Bianca
Bianca
Solaris
Solaris
Řízek révy Bianca k dnešnímu dni
Řízek révy Bianca k dnešnímu dni
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

host - xxx.xxx.168.106 (?)
21.4.2017 15:48

Pomůže pokud obalím kmínky révy proti zimě slámou? nebude to ve finále horší než nedělat nic? Zatím jsem jenom přihnul zeminu.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

22.4.2017 21:36

Po minulorocnych jarnych mrazoch a zniceni skoro vsetkych narasenych vyhonkov revy som si povedal: Bol to extremne zly rok taky si nepamatam za poslednych 10-15 rokov. Bral som to ako velky vynimku, ktora sa dlho nebude opakovat. Dnes som kontroloval skody po rannom mraze 21.4. a percento znicenych vyhonkov revy je vysoke - hrubym odhadom okolo 50% - niekde vyrazne viac inde menej.
Tentokrat ma sklamal kamenny murik pri ktorom mam jeden riadok revy. Vlani to zachranil a skody tam boli nizke. Teraz vyzera, ze vobec nepomohol. Nemal naakumulovane ziadne teplo, ktore by vyziaril v case mrazu. Dva dni predtym bola teplota cely den cca 1C a snezilo - tak ani murik nemal vyssiu teplotu.
Dalsi velky kontrast voci vlanajsiemu mrazu: Vlani na kiwi len mierne zmrznutie- skody nizke - na rozdiel od revy. Ale teraz kiwi total vsetky listy znicene. Takze teraz reva odolala vyrazne lepsie.
Bilancovat skody je este priskoro, predpoved pocasia ukazuje este niekolko dalsich nebezpecnych noci.
poloha: juhozapadne SK, pod M. Karpatami.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

22.4.2017 23:20

ake mate tohtorocne skusenosti s rosenim revy pocas mrazu?
Urcite to niektory skusali, napr. Bred_ik poslal obrazok vinohradu po roseni.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

23.4.2017 8:36

Mám jen pár hlav stoních odrůd.Vloni jsem révu přikrýval, kropil Cropaidem, nic naplat, všechno černé na uhel.Letos jsem se na to vybodl a ejhle, to co nezmrzlo v zimě je O.K.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

23.4.2017 21:36

To ze mi nepomohol kamenny murik bolo pravdepodobne sposobene vetrom. V predpovedi hlasili sily vietor, hoci ja som si nevsimol ci bol naozaj. U nas kazdopadne nebol len prizemny mraz ale aj vo velkej vyske. Znova ako aj vlani mi na fasade komplet zmrzli listy na popinavej okrasnej reve - pavinic trojlalocny. A zmrzli aj vysoke orechy a gastan.
Hoci skody velke, tesi ma, ze to bolo aspon bezpracne. Vlani som balil vinic a nepomohlo, tak teraz som to uz nerobil -vysledok podobny, no usetril som robotu.
Dnesnu noc je tiez riziko prizemnych mrazov. Bol teply a napoly slnecny den, verim, ze teraz kamenny murik pomoze.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

Vladis (83) - xxx.xxx.33.179 (?)
25.4.2017 9:01

U mňa to tento rok vyzerá s rašením biedne. Semorodáky konkordia, delaware, lýdia,  talian ale aj cabernet cortis sú na tom dobre, prezimovali veľmi dobre a prírastky majú okolo 2 až 4 cm.

Solaris ten len veľmi neochotne začína rašiť z hlavy a čiastočne na ťažňoch. Bianka - zo 70 krov ani jeden neraší z hlavy alebo na ťažňoch, všetko len pri zemi a aj to teraz zmrzlo (prízemné mrazy 16, 20, 22,23 apríl), nero je na tom rovnako. Niektoré kry majú už 7 rokov a celkom hrubé kmene tak ma to trochu prekvapilo, ale divné je že niektoré očká na hlave sú zelené, ale nerašia. Možno za to môže aj chladný apríl, uvidíme či sa to ešte preberie.

Prim a jedna neznáma muškátová odroda vôbec nič...

Jeden semenáč ktorý pestujem už 6 rokov raší najlepšie a tento rok prinesie prvú úrodu tak som zvedavý..

Obrázky:
semenáč
semenáč
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

25.4.2017 21:40
Tady stejně jako loni se mrazík snad ani neukázal.Po vsi neomrzlé ořešáky vesele razí nové přírůstky.Od Nás několik km také mrazík neškodil, co màm zpràvy přes známého.Tam také jedou z révou v několika stovkách hlaviçek.Některé odrudy jsou trochu moc ranné,,většinou ruské stolní a z moštàků Dubljanskij, tam už jsou vidět budoucí hrozínky.Ale super je Solaris, Regent a Cabernet cortis, ty pozdním rašením výhonků se snad vždy vyhnou mrazíkům.Přitom Solaris slzí snad jako první.Somerset je raný, ale ve skleníku je ve startu každoročně trochu opžděný, ale pak všechny převálcuje.Nyní mají letosty púl metru a koikám po prvním rozvitém kvítku.Liepajas dzintars je pomalejší venku i ve skleníku, ale je fakt ranej a vždy zpoždění dožene a je k jídlu mehi prvníma.A chutovka oproti jinejm obrbobulovejm stolákům.Mezi prvníma ňamkama ještě musím vyzdvyhnout Garold.U nás patří šmakem do první trojky.Není moc diskutován, ale je super-úrodnost, ranost,vzhled, odolnost.Doporučuji a rozšiřujii v okruhu znàmých.
Obrázky:
Dubljanskij
Dubljanskij
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

25.4.2017 21:46
Omlouvám se za překlepy, alé píši z telefonu.Počítač je mi ukradenej.
Obrázky:
Muscaris
Muscaris
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

Pita (25) - xxx.xxx.237.147 (?)
27.4.2017 19:32

Mne v CB se po zime nezazelenala jen jedna rostlinka. I kdyz z celkoveho poctu sesti uz je to slusne procento :-) Uvidime, treba dostane "druhou mizu"  a jeste to da. Nevim odrudu ani u jednoho, jelikoz jsem koupil domecek i s revou...

Obrázky:

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

26.4.2017 14:18

U mě to nevypadá dobře, tak 60% nově nasazených sazenic mi mráz sežehl do černa.  Myslíte, že se probudí vedlejší očka a ještě se to vzpamatuje?

U Bianky dobrý, kupodivu mělo pár lístků jen černé okraje, ale dnes už po tom není ani památky a roste si vesele dál.

Letos jsem zasadil malou mikrovinici, viz. - a ten mráz mě teda štve..

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

26.4.2017 18:10

Jestli přežily se ukáže až zhruba po třech týdnech.Vloni mi tak zmrzly všechny i ty starši, prorašily z podoček a ty starší i zaplodily.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

26.4.2017 22:54

Aj mne teraz pomrzli rasiace ocka na tohtorocnych vrublovanych sadeniciach. To iste sa mi stalo aj vlani. S tymi mladymi nebol problem, vyhnali nove ocka a rastli dalej. To niekolkotyzdnove oneskorenie nahralo vyznamnu rolu.
Problem bol so starsimi od ktorych som uz cakal urodu a mnohe zo zaloznych ociek nezarodili.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

Radomír okraj Č.B.pánve 490mnm (78) - xxx.xxx.237.109 (?)
27.4.2017 9:05
Koření dobře i na jaře, nebo potřebují zimní teploty.Budou řízky, nebo prodaváte hotově rostliny.Tuším, že je mají u starkla za 9,90kč.
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

15.5.2017 21:43

Rano 10.5. u nas na juhu SK opat silne mrzlo. Strechy boli komplet omrznute aj do vysky 10m. Reva mi silne omrzla, cca 25% vyhonov znicenych. A betonovy murik v svahu mi znova nepomohol, hoci neskoro vecer i rano bolo bezvetrie a den predtym bolo 11C skoro jasno - cakal som, ze naakumuloval teplo. Ale murik je cca 100cm reva rastie hned pri nom a kusok ho prevysuje. 
Pritom predpoved hlasila len prizemny mraz.
Mam aj revu pri cca 130-150cm betonovom mure hrubky 25cm asi 4m od domu a tam reva po oba roky bez poskodenia - tu je to este aj chranene silnou jablonou. 

Ked mi omrzol vinic pred rokom pokladal som to za udalost cca raz za 15rokov. A tento rok mi omrzol este viac, hned 2 krat.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

Jan Skýpala (16) - xxx.xxx.147.212 (?)
5.5.2017 14:32

Koukám na předpovědi a začínám mít pocit, že co přežilo duben, to pomrzne příští týden... sad

(Olomouc)

Obrázky:
Předpověď pro Olomouc
Předpověď pro Olomouc
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

5.5.2017 14:43

To bude jen při zemi, nebo do dvou metrůwink. SPCH

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

host - xxx.xxx.16.204 (?)
8.5.2017 9:31

Má být plus jeden. Dejte mi vědět jak jste na tom s rašením Solaris mám už mám tak 5cm s květenstvím až na jeden ten nejlepší se ještě neprobudil. Muller jeste nic a Muskat moravsky jen castecne. Na to že v únoru to bylo živé mi příjde že vymrzli nenarašená očka.  

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

8.5.2017 10:31
Solaris u mě zatím bez známky pučení pupenů, jenom slzení.
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

host - xxx.xxx.178.235 (?)
8.5.2017 12:29

Solaris, RR,Hibernal a j. obstály, nevydržel Sevar a St.Martin, u nich snad ještě nějaký ten záložní pupen, pokud ho očekávaní zmrzlíci nezdolají AB, Slovácko

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

10.6.2017 13:19

Máš fotky z loňska St.Martina. A jaké zkušenosti s ním máš?

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

26.6.2017 11:28

St.Martin obrůstá ze zálohy.Je překvapivě vzrůstný a klidně bych ho oželel.Víc mě mrzí ztráta Severu, který se špatně vzpamatovává po mrazu.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

Jan Skýpala (16) - xxx.xxx.61.97 (?)
8.5.2017 20:36

No já to sleduji z dálky 9000 km, s obavami, co najdu, až se vrátím ze služební cesty v sobotu domů. Odjížděl jsem ve čtvrtek minulý týden, mám Phoenix a Muscat Blue, obě odrůdy už byly narašené krásně, některé výhony už i po třech otevřených listech.

Microsoft aplikace Počasí ve Windows 10, která teda poslední rok funguje (alespoň pro mě) neuvěřitelně přesně, včetně hodinové předpovědi (kdy začne pršet, kdy skončí), už korigovala noc z úterka na středu na nulu — tak doufám. AccuWeather nadále straší mínus dvěma.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

7.5.2017 22:44

Odrody ako Solaris su extremne plodne. Nasadzuju kvety ako dive. Daju aj z jedneho ocka 3 vyhonky a na kazdom su aj 2-3 kvety. Po zmrznuti bez problemov nasadia kvety zo zaloznych ociek a stihnu dozriet. Su sice pracne na zelene prace - odstranovanie /skracovanie vyhonov - ale istota urody po zmrznuti za to rozhodne stoji.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

9.5.2017 13:38

Brněnsko - Bianca už je v květu (6.5.2017)

Nové sazenice Hibernalu - většina, cca 70% už má 1-3lístky.

Sevar - čekám až se probudí podočka, mráz ho koncem Dubna nehezky poznamenal.

Savilon, Mery - první lístky.

Malverina 2-3 lístky :-)

Obrázky:
Bianca
Bianca
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

proky (21) - xxx.xxx.241.241 (?)
9.5.2017 13:56

zdravím z jihu čech, jsem naprostý laik, pořídila jsem 3 hlavy, sázené loni ke zdi pergoly, sazenice (venus modrý bezsemenný, afrodita též bezsemenná a arkádia bílá semenná), venus cca metrový má krásné zelené první listy, druhé dvě se zdají, že vůbec neraší, loni však byly všechny olistěné, ale ruka má nenechavá ty dvě bílé ostříhala, neublížila jsem rostlinkám myslíte, že se vzpamatují, celodenní slunce

děkuji

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

9.5.2017 18:25

Venus letos statečně mrazům vzdorovala, o odolnosti dalších dvou nemám páru.Počkal bych ještě, možná se objeví i u nich nějaký ten záložní pupen.Tak, jak se mně to stalo u odrůdy Sevar.Je dobré se neukvapovat, navíc i vinná réva se dá přeroubování na jiné bezsemenné a odolnější.  AB

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

9.5.2017 19:09

Pokud to bylo ve vegetačním klidu, pak celkem bez problémů. Výška kmene může být klidně i pár centimetrů s tím souvisí jen ostřik dešťovou vodou, čím výš tím míň atd. jiné konsekvence. Jinak réva zvládne skoro všechno.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

host - xxx.xxx.254.170 (?)
23.5.2017 17:05

Dobrý den, mám dotaz. Mám bezsemennou révu Jupiter tři roky starou. Letos i přes mrazy nasadila na květ na výhonech z hlavních oček i 3 květenství a na podočkách jsou květy také. Nechávali by jste u tak mladé révy všechny květy nebo raději něco vyštípnout? Pokud vyštípnout, tak které?  Díky. A.S.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

24.5.2017 8:00

Trošku záleží na způsobu vedení, stanovišti, síle rostliny a jak chcete mít vysokou listovou stěnu. V každém případě bych to u révy, kterou máte 3. rokem redukoval. Počkejte, až budou jednoznačně viditelné malé hrozny a ty nejhezčí nechejte - ideálně 1 - 2 na letorost. Zmiňujete, že vám vyrašili výhony jak z oček, tak z podoček - ty z podoček bych zavčas vyškubal, ať se vám keř moc nezahustí. Fotka by asi řekla víc.. Pokud můžete přiložit fotku, určitě to pomůže :-)

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

31.5.2017 20:34

Tak konečně jsem se dostal k vyfocení. Přikládám foto Jupitera.

Obrázky:

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

31.5.2017 20:37

A ještě jedna fotka.

Obrázky:

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

15.6.2017 22:06
Tak letos první padlí.Po loňské neblahé zkušenosti s krystalem v zimě vyklučeným to letos odstartovalo rondo.Fazochy průběžně vylamuji, slabší letorosty jsou již vylámány a tak jsem sáhl po síře a odstranil listy kolem hroznů.Hlavy 7-10 dní po odkvětu, bobulky se zdají v pohodě.Trochu se divím při tomto suchém a teplém počasí.V řadách kolem skleníků to tak nedýchá.Na viničce je rondo zatím v poho.
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

22.6.2017 12:58

Letos se opět potýkám s několika problémy révy.

1. Dvouletá sazenice údajné odrůdy Bianca (podle mě to Bianca není), trpí každým rokem potrhanými listy viz. foto.Provedl jsem letos akorát přihnojení na list a minulý týden postřik Kumulusem.

2. Opět jako loni se mi na listech vícero odrůd oběvují zaschlé fleky, na odrůdě Královna vinic a Einset Seedless navíc i svetlé fleky (padlí?).

3. Pozastavený růst u jednoletých sazenic, které letos pustily znovu od země. Vyrostly několik cm a zastavily se a to trvá už několik týdnů.

Obrázky:
Potrhané listy Bianca?
Potrhané listy Bianca?
Detail listu - Bianca?
Detail listu - Bianca?
Zaschlé fleky - Královna vinic
Zaschlé fleky - Královna vinic
Světlé fleky - Královna vinic
Světlé fleky - Královna vinic
Zaschlé fleky - Solaris
Zaschlé fleky - Solaris
Slabý růst - Beloje čudo
Slabý růst - Beloje čudo
Slabý růst - Sieger
Slabý růst - Sieger
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

host - xxx.xxx.69.210 (?)
22.6.2017 22:47

Tak znetvorené listy by neurčil ani šalamún. K určeniu by mohlo pomôcť to, že Bianca neskôr pučí, vďaka čomu uniká neskorým mrazom (u mňa spoľahlivo), no potom nasadzuje raketový rast a často predbehne tie skôr pučiace odrody. Vyzerá to ako spálené nejakým postrekom, keďže stonka je ok, len listy sú poškodené.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

27.7.2017 19:50

Asi draslík. listy vypadají že je tam nějaký problém možná i bor. Pokud to není přehnojení pak bych zkusil koupit krystalon a lignohumát granulát na listovku a do konce roku ke kořenům co 14 dní. Dolů se toho dostane minimum, proto listovku. Pak ještě moc vody mě napadlo, ale s tím by přišel i def. hořčíku.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

kamo - SZ SK (391) - xxx.xxx.67.13 (?)
12.8.2017 17:49

Zdravím,

vedel by prosím niekto povedať, čím sú spôsobené škvrny na jeseň vysadenej réve Bianca? Na 3. obrázku na nových listoch mi to pripadá aj na vlnovníka zakúpeného s rastlinou v obchode.

Obrázky:
škvrny na liste - réva Bianca
škvrny na liste - réva Bianca
škvrny na listoch - réva Bianca
škvrny na listoch - réva Bianca
mladé listy - réva Bianca
mladé listy - réva Bianca
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

host - xxx.xxx.11.185 (?)
20.8.2017 11:57

Buďte v klidu, na prvních dvou obrázcích je hypersenzitivní (obranná) reakce rostliny, pravděpodobně na padlí, na třetím je vlnovník révový.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

host - xxx.xxx.163.30 (?)
26.6.2017 11:15

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na škůdce vinné révy a případné řešení... Mám vinnou révu na pergole a letos jsou na ní zkroucené listy. Listy jsou ztočené do ruličky o průměru cca 1 cm, jakoby něčím zevnitř slepené. Když ruličku rozmotám, najdu tam akorát trošku bílé pavučinky, ale tvora žádného. Listy jinak zůstávají pěkně zelené, zatím... Netuší někdo, co to způsobuje a jak se toho zbavit? Přijde mi to, jako by se tam někdo zamotal, nakladl vajička a pak utekl.. předem děkuju

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

7.7.2017 10:13

Ty ruličky má na svědomí zobonoska révová. Většinou stačí ruličky s vajíčky otrhat a zlikvidovat.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

Zyjan (475) - xxx.xxx.84.88 (?)
4.7.2017 0:32

Hlásím první náznak peronospory (Muškát Zuzana) a také první známky padlí -
- 3. červenec 2017

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

host - xxx.xxx.214.224 (?)
7.7.2017 8:51

U nás s padlím bojuju už skoro měsíc.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

mino BA (59) - xxx.xxx.1.163 (?)
7.7.2017 11:11

Terez, strapec panenskej urody      mino BA

Obrázky:
Terez
Terez
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

Zyjan (475) - xxx.xxx.84.88 (?)
8.7.2017 16:15

@minoBA
Krása - u mě se hrozny teprve nalévají... - Holt, jih je jih.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

9.7.2017 11:42

Na některých střapcích mi praskají bobule, nevíte čím to může být?

Poslední dny tady slušně lilo.

Obrázky:

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

14.7.2017 20:54

Dobrý večer, takhle se projevuje poškození kroupami, nebyly u Vás? Jinak u mne to vypadá takto, bazální očka opět zachránila letošní úrodu. Snad.

Obrázky:

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

15.7.2017 10:07
Ano pane Pavlíčku, kroupy byly minulý týden a poškodily tady jablka, švestky, dýně, cukety, okurky... Zeptal bych se Vás ještě kolika střapci mohu zatížit dvouletý keř Solarisu? Má 5 letorostů a na čtyřech jsou po dvou střapcích. Děkuji Luboš
Obrázky:
Solaris
Solaris
Solaris
Solaris
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

Jan Skýpala (16) - xxx.xxx.64.50 (?)
14.7.2017 12:35

Loni na podzim zasazené kousky krásně bují a šplhají do výšky. A první ze sazenic už dosáhla dvou metrů. To mě trochu překvapilo, v půlce července jsem to ještě nečekal, ale je to tak. Za takové dva týdny této výšky dosáhnou i další šplhouni.

Co teď? Zastřihnout vršek? Nebo ještě nechat být (tyčky mají ale nad zemí právě jen ty dva metry)

(sazenice jsou od Krausů z Mělníka, odrůdy Phoenix a Muscat Blue; vysazeno v Bohuňovicích na Olomoucku, 240 mnm, pozemek je bývalé široké řečiště zdejšího Trusovického potoka, takže velmi kamenitá a písčitá půda)

Obrázky:
Šplhá to vzhůru
Šplhá to vzhůru
První z rostlin už má přes dva metry
První z rostlin už má přes dva metry
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

16.7.2017 15:05

Aktuálně u mě na viničce.

Obrázky:

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

vimon (388) - xxx.xxx.176.144 (?)
16.7.2017 18:04

Před 3 roky jsem dal řízek révy Preobrazenie do květináče a dnes 2 docela pěkné hrozny. Jsem zvědavý jak to bude chutnat!

Obrázky:
Preobrazenie
Preobrazenie
Preobrazenie
Preobrazenie
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

18.7.2017 9:54

Podle mě se ta rostlina tváří, že poněkud strádá. Nejsem si jist, jestli to dá do dalších let jen v květináči.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

host - xxx.xxx.119.151 (?)
18.7.2017 21:41

Mne sa vôbec nezdá že by strádala. Možno je to len vaša podvedomá predstava, keď vidíte vinič zasadený v kýbli. Určite ho bude treba presadiť, ale možno majiteľ hnojí na list a korene prijímajú len vodu. V tom prípade si pri pravidelnej zálievke vystačí. Pestovanie v kýbli má svoje výhody.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

vimon (388) - xxx.xxx.224.127 (?)
19.7.2017 5:20

Myslím, že rostlina zatím nestrádá, protože je hnojena ke kořenům i na list. Zálivku má pravidelnou. S jejím zasazením do země se samozřejmě počítá, ale ten komu byla určena, zatím neměl připravené místo. Výhoda pěstování v kýblu je, že v zimě byla ve skleníku a hlavně na jaře, kdy mi venku zmrzlo 80% narašených odrůd, tak tato réva už kvetla. Když jsem ji po zmrzlých dával ven, byla už po odkvětu. Neberte prosím toto jako propagaci pěstování révy v kýblu, ale byl to takový pokus a protože mám pěstování révy jako koníčka, tak se tím bavím.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

19.7.2017 7:17

Ok. Je to Vaše věc. Nechtěl jsem ani vyvolávat nějaký flame. Podle mých zkušeností vypadá 3 letý kmínek poněkud jinak. Ale může to být i odrůdou. Všichni tady jsme pionýři pěstování révy v podmínkách často velmi diskutabilních. wink

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

19.7.2017 7:21

A taky si ji může vzít sebou na dovču, nebo aspoň na vejlet. Jeden takhle vyvez tchýnin jazykwink.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

20.7.2017 16:16
Kišmiš 342 je tady ve třech exemplařích, ale tento jediný roste a plodí super.Bezpeckový a chutově celkem dobrý.Je už k jídlu..Nechal jsem po dvou hroznech na letorostu.Roste opravdu silně a kmen je za několil let dost tlustý.Nějaký čásek medituji o tom, zda přetížená raná odruda při včasné sklizni je schopna dohnat v srpnu a září s ještě kvalitní listové plochy nahromadění asimilátů do starého dřeva a hlavně kořenů.Mohlo by to tak teoreticky fungovat.Čtu a kupuji co se dá, ale o tomto jsem se nikde nedočet.Máte na to nějaký názor, vyčteno nebo v praxi vyzkoušeno?
Obrázky:

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

21.7.2017 6:27

Možná to bude vypadat jako neochota, ale myslím, že se ptáte na špatném místě. Jediný, kdo Vám opravdu fundovaně odpoví je Váš keř. A to s jednoletým zpožděním. wink

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

21.7.2017 16:46

Ono pokud se nechá na ranné odrůdě větší zatížení, tak se doba zrání posune na později. Ranné odrůdy dojdou později, ty pozdější třeba vůbec nedozrají. Taky na to hřeším, na rannějších odrůdách nechávám větší zatížení, třeba letos mají u mě některé odrůdy zatížení nulové, tak si na tento jalový roku musí zaplodit dopředu. Pokud jsou hrozny na jídlo, není potřeba nějaká extra cukernatost. Samozřejmě všeho s mírou, zatížení má být takové aby letorosty narostly dostatečně dlouhé a zvládly keř vyživit.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

10.9.2017 8:14

Somerset Seedless. Zkušenosti po několika letech. Pěstovaná u jižní stěny. Letos zatím nejvyšší a nejlépe vyzrálá úroda. Roste bujně. Mrazuvzdornost neskutečná, nezmrznou ani nejslabší konce výhonů. Chuť zvláštní, čím déle to pěstuju, tím víc mi nějak nesedí. Rodině to chutná. Dobře vyzrálé hrozny (obrázek) jsou sladké. Bezsemenost dobrá, sem tam pecička, neruší to. Pro moji polohu výtečná odrůda až na tu chuť.

Obrázky:
Somerset Seedless
Somerset Seedless

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

roni (133) - xxx.xxx.253.99 (?)
23.9.2017 21:59

Pocul som staznost na drobnu velkost bobul, ale z vaseho obrazku vyzera velkost bobul solidna - tipoval by som aj viac ako 2g.
Ako sa vam zda velkost bobul?

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

30.8.2017 10:01

Jak máte oddělenou trávu od hlíny? Chtěl bych to podobně, ale bojím se toho, že tráva bude enormě expandovat.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

30.8.2017 15:39

Mám jak "neviditelný obrubník"  a pak jen obryto. vychází to nastejno. Kosím komem obou stejně a občas je třeba vytrhat prorůstající trávu (hlavně pýr plazivý). u malého množství jako mám já se to dá udržet :)

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

Jan Skýpala (16) - xxx.xxx.49.207 (?)
27.8.2017 12:20
Zdravím, jakožto pěstitel začátečník se potřebuji zeptat... Loni na podzim jsem zasadil kontrejnerovanou révu, krásně roste, silné pruty, vylamuji fazochy a podobně. Nicméně nyní se mi na listech objevily šedé fleky a to na všech odrůdách (mám Phoenix, Muscat Blue a Victoria). Přestože se jedná o Piwi odrůdy, zřejmě je něco napadlo. To beru, furt vnímám rezistenci spíše jako zvýšenou odolnost a ne jako úplnou imunitu. Jen se chci zeptat, jestli mi poradíte... 1) oč konkrétního se se jedná? Je to padlí nebo něco jiného? 2) má smysl nyní rostliny něčím (čím?) postříkat, když jsou to zatím jen pruty a letos nemají ani jednu hrozinku? Nebo to mám nechat být a jen listy vyhodit do popelnice (nekompostovat), až samy uschnou? Díky za veškeré rady. /Honza
Obrázky:
Phoenix
Phoenix
Victoria
Victoria
Muscat Blue
Muscat Blue
Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

27.8.2017 12:50

Je to padlí. Interspecifické odrůdy nejsou rezistentní, jsou jen odolnější a minimální postřiky bývají někdy nutné. Teď probíhá infekce pupenů, kde padlí přezimuje. Proto je postřik vhodný. Teď bych použil Topas, Talent, Zato, Diskus, Kumulus... třikrát v odstupu asi čtyř pěti dnů. A přípravky bych prostřídal: DMI, strobiluriny, síru. Záleží, co máte třeba doma.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

host - xxx.xxx.104.15 (?)
28.8.2017 6:57

Pokial pestujete PIWI kvoli obmedzeniu postrekov tvrdou chemiou, lepsou volbou by bola len sira (Kumulus, Thiovit) + bikarbonat draselny (vitisan). Pri takto vysokych teplotach bude ucinok velmi dobry. Ku kurativno-eradikativnemu ucinku Discusu by som bol skepticky.

Trnavsko 145 mnm.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

Jan Skýpala (16) - xxx.xxx.84.59 (?)
29.8.2017 8:57

Děkuji za rady.

Doma jsem měl půl pytliku Discusu z jarního stříkání angreštu, tak jsem to hned večer vzal tím. (to bylo ještě předtím, než sem napsal příspěvek host - xxx.xxx.104.15)

Jinak ano, PIWI odrůdy jsem si vybral proto, abych nemusel tolik stříkat. Nejsem žádný fanoušek (fanatik) do Bio, na druhé straně pokud lze trochu snížit množství chemie, kterou na zahradě používám, tak to vítám.

Takže jsem koupil uváděný Kumulus a za pár dní to vezmu jím. A ještě budu muset někde schrastit ten Vitisan, v obchodech jsem na něj včera nikde nenarazil, nicméně vidím, že z internetu se objednat dá.

/Honza, Bohuňovice (Olomoucko), 240 mnm.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

host - xxx.xxx.225.115 (?)
28.8.2017 7:47

...vědci zkoumali více než 300 druhů fungicidů a pesticidů a pozorovali jejich vliv na mozkové buňky.

Ukázalo se, že jeden druh fungicidu, strobiluriny, v mozkových buňkách způsobil genetické změny, jaké lze často pozorovat i u lidí, kteří trpí autismem nebo neurodegenerativními nemocemi, jako je například Alzheimerova choroba.

Tento typ fungicidů se přitom běžně používá pro ošetřování plodin jako špenát, salát, jablka nebo hroznové víno.

...

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

28.8.2017 12:26

Jo, jo, také jsem to četl.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

HonzaH. (26) - xxx.xxx.128.42 (?)
28.8.2017 23:23

Tak u mne sklizeno. Solaris - výsadba 2015, 200 keřů, hodně pomrzl v květnu (90% narašených pupenů), celé léto sucho, malé bobule, celkem cca 40-50 kg, cukernatost 25. Cabernet cortis + Cabernet cantor - výsadba 2016, 300 keřů. Pár ponechaných hroznů, cukernatost 18-20. Žraly to vosy - sklizeno a vypresováno pár litrů šťávy na pití pro děcka. Bez jakékoli chemic. či bio-ochrany, letos bez náznaku chorob. 

pozn: okres Brno-venkov, 300 mnm.

H.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

31.8.2017 8:56

Dnešní měření cukru:

Solaris 23° Bx

Cabernet Cortis 17° Bx

Má se ochladit tak přemýšlím co se solarisem, mám jen dva keře po cca 5-ti střapcích.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

4.9.2017 14:49

Dnešní měření:

Solaris 25,5°Bx

Cabernet cortis 19°Bx

Bianca 17°Bx... ta je ale přetížená, hrozny velké, bobule 2-3g.

Poraďte co udělat s Biancou, bude toho cca 3-4kg. Sklízet bych chtěl koncem září pokud počasí dovolí, keře jsou bez chorob.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

Majus (45) - xxx.xxx.224.3 (?)
6.9.2017 16:42

Dobrý den, letos jsme zasadili na jaře vinnou révu (7 hlav), podle rad mám nyní vyvázaný od každé jeden výhon, vyštípané zálistky a počítám, že začátkem března budu řezat. V návodech psali, že při dobré péči sazenice první rok vyrostou i 1,5m. Mně některé vyrostly málo a jiné až 3 metry a o tom jsem se nic nedočetla. Mám tam ty 3 metry nechat přes zimu a řezat to až v tom březnu nebo je mám zkrátit o něco dříve? Moc děkuji.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

6.9.2017 18:04

Já to chápu a dělám tak, že řežu až po novém roce, kdy už nehrozí silné mrazy, u mě to byl letos až ten březen. Řeže se na požadovanou výšku kmínku nebo na výšku kmínku + tažeň (kmínko-tažeň), tak to aspoň dělám já. A samo se řeže až do místa, kde je dřevo zelené. 

Snad jsem to napsal srozumitelně wink

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

7.9.2017 11:44

Měl bych k tomu několik postřehů, které nemám prakticky ověřené, ale viděl jsem je zde na fórech.

1) Pokud se zkrátí kmínek již teď (osečkování), začnou již teď rašit pupeny, které by měly rašit až příští rok

- Aby se tomu předešlo, tak je potřeba nechat několik zálistků, které převezmou růstovou roli hlavního kmínku a začnou se prodlužovat (a pupeny zůstanou v klidu)

2) Pokud se kmínek zkrátí, dojde k jeho rychlejšímu nabývání na objemu a přípravě na zimu jeho kvalitnějším vyzráváním, dřevnatěním.

Nevím jak moc jsou tyto dva názory v protikladu a jaká je tedy nejlepší metoda.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

milan fiala (840) - xxx.xxx.51.5 (?)
10.9.2017 11:21

Tento rok je výnimočný nebolo treba veľa postrekov všetky stolové odrody sú chutné.A chodite aj na vinobranie po sklípkoch na morave.Tu je foto Blatnicke vinobraní.

Obrázky:

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

milan fiala (840) - xxx.xxx.155.150 (?)
10.9.2017 20:39

Dnes som cestoval autom skoro 2 hod do prace na 2 tyždnovku, kámoš mi volal aby som sa zastavil a pozrel jeho stolové hrozno Talem.Skoro som odpadol 2kg určite malo dlhé tak 30 cm nato že mu na jar premrzol nádherné strapce.

Obrázky:

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

Daník (511) - xxx.xxx.100.59 (?)
10.9.2017 20:57

kmínky se řežou až na jaře kdy nehrozí silnější mrazy, zpravidla únor-březen. Pokud kmínek nemá sílu tužky, žeže se na pupen těsně nad zemí a příští rok se zapěstuje nový. Vyvazujte kmínky tak, aby byly rovné a svislé.

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

Vlastimil POLEHLA (725) - xxx.xxx.165.146 (?)
13.9.2017 22:14

Olšava - 2017 - nevzpomínám si zda tato odrůda zde byla prezentována.Získal jsem ji asi v r.2001,kdy bylo o odrůdy velká nouze.Je to skvělá a pravá masitá stolní odrůda s velými bobulemi českého šlechtění.Omlovám se za kvalitu snímků.Foceno přes ochrannou síť a špinavé sklo. - Mičurin II (470 m)

Obrázky:

Připojit reakci

Co Vaše réva 2017

14.9.2017 7:54

Míval jsem pochybnosti o pravosti Olšavy, ale zřejmě to bude ona. Zajímavé je, že v celém hroznu je dohromady tak 5 peciček, takže je skoro bezsemenná. Jestli to je anomálie letošního roku, nevím, v minulosti jsem si toho nějak nevšímal. Chuťově je to docela příjemná odrůda, ale také dokáže vymrznout ve dřevě (oproti jiným zde pěstovaným odrůdám).

Obrázky:

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Preočkovanie starého vinohradu 9316.11.201784596
Odrůda cabernet cortis1016.11.20172894
Vinaři z okolí Frýdku-Místku 10916.11.201721347
Nej odruda a nej zklamání 2017214.11.2017412
Vosy - jak na ně? 3713.11.20175852
Co Vaše réva 201712812.11.201734377
Odrody odolne praskaniu s dlhou vydrzou na koreni94.11.20171246
Réva ve skleníku273.11.201717306
Odrůda Královna vinic (královna vinohradu) 73.11.20171054
Řízkování a mšička révová42.11.20171439
Určení odrůdy 1114.10.20174188
Peničkova metóda zakoreňovania viniča 18113.10.2017118831
Jak odstranit lepidlo po etiketách1010.10.2017996
Super skorè odrody - Tajná Monacha, Chrust 207.10.20173631
Black Magic875.10.201764896
Somerset Seedless 262.10.201720521
Zkušenosti s odolnějšími stolními odrůdami - PIWI371.10.20175645
Co dál s novou révou?825.9.2017945
Co je to za révu? 524.9.2017597
Zmrzla nebo ještě po raší? 1422.9.20172242
Solaris 2220.9.20172059
Zarezanie do kmienka vinica619.9.20172860
Okousané květy313.9.2017308
Vinic ako zivy plot 6710.9.201734468
BIO ochrana revy228.9.20174422
Odrůda Concordia1130.8.201719020
Peronospora, má cenu ještě letos stříkat?430.8.2017650
Nestejnoměrné dozrávání229.8.2017372
Co rebim zle ze strapce nedozreju 328.8.2017780
Co jí je a jak ji zachránit 1424.8.20172459
Svilušky na hroznech220.8.2017401
Nej sladkost i velikost bobulí519.8.2017822
Odrůda " Izabella B "1915.8.201727901
Choroba na bobulích hroznu410.8.2017853
Identifikacia odrody 14.8.2017414
Ochrana hroznů proti ptákům503.8.201736487
Vylamování zálistků222.8.201711447
Cervene listy 101.8.20171427
Vinič v 763 mn.m3923.7.201730309
Vitis Boscoop Glory321.7.2017753
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Kurník - izolace?18.11.2017
Co jí koza15.11.2017
Co jí koza14.11.2017
Kozy v zimním režimu13.11.2017
Co jí koza11.11.2017
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů