co je to za květinu?



host - 204.34 (?)
26.11.2008 15:23

Diskusi o tomto záhadném druhu sleduji již od začátku a taky by mne moc zajímalo, co to opravdu je.

Všechna čest hostu 67.226 za jeho velkolepé pátrání. Pátrejte prosím dále.

Josef.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
KarlosH - (21) - 186.98 (?), 20.10.2008 13:51

Mno to je mi záhada.  Listovím to opravdu připomíná Hoyu, nicméně ty úponky s příchytnými terčíky snad voskovku vylučují, a když ne tyto, tak voskovka. H. carnosa obvykle nese na nodu pouze dva listy. Tato rostlina má 3.  A vůbec, znáte někdo mučenku s takovými úponkami? Většina mučenek má mučenkově typické listy, obvykle dělené, a ne takto uspořádané.

No totok...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 20.10.2008 16:21

Toto je opravdu záhada, co to je.Můj názor je ten, že se jedná o nějakého křížence nebo si tuto rostlinu přivezl někdo z tropů, namnožil a rozšířil po známých nebo to je stará rostlina našich prababiček.Prohledám starý atlas pokojovek a pokud něco najdu, písnu sem.Lád´a.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 242.231 (?), 20.10.2008 21:31

Karel Hieke tvrdí, že voskovek je asi 200 druhů! (K. Hieke- Pokojové rostliny)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 73.206 (?), 21.10.2008 9:25

Přísavné terčíky na konci úponků mají kytky rodu Cissus. Že by některá z nich??

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 21.10.2008 21:40

Cissus nemá přísavní terčíky, ale úponky stejně jako vinná réva, ostatně patří také do stejné čeledi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.18 (?), 22.10.2008 1:35

Řekla bych taky voskovka... jestli si nepustila vzdušné kořínky jako filodendron... :-))?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 73.206 (?), 26.11.2008 16:46

Léta pěstuji mexický Cissus tuberosus. Ten tedy přísavné terčíky má a to takové kvality, že je obtížné je na podzim po zaschnutí výhonů odstranit z okenního rámu - drží jak přilepené.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 67.226 (?), 25.11.2008 21:21

Již v době uveřejnění tohoto dotazu, mne tato rostlina velmi zaujala. Lákala mne představa, že by se i u mě v bytě, jen tak sama od sebe, šplhala svým osobitým a zajímavým způsobem po zdi. Myslel jsem si, že najít tak zvláštní rostlinu na webu, nemůže být problém. Jenže ouvej. Prošel jsem web křížem a nic. Krážem to snad ani nejde vzhledem k obsáhlosti toho media a také mých časových důvodů. Tak jsem si vyhledal asi tři odborníky v zahraničí, o kterých jsem si myslel, že by mi mohli pomoci. Bohužel, ani jeden se neozval. Využil jsem tedy „své známosti“ jedné ochotné pracovnice známého výzkumného ústavu zabývajícího se flórou. Ani její vysoká odbornost a odbornost jejich spolupracovníků nepřinesla očekávaný výsledek. V tomto čase jsem poprvé podlehl beznaději. Byl jsem ve stavu tak hluboké krize, že jsem dokonce pojal podezření, zda zveřejněná fotografie není povedenou fotomontáži. Při brouzdání internetem, samozřejmě najdete bezpočet krásných a zajímavých rostlin, které ke svému vzrůstu používají úponky. K předmětu svého zájmu se přichycují v zásadě čtyřmi způsoby, ovinutím, adhezí, vrůstáním (jemných kořínků) a snad dokonce i využitím podtlaku. Popínavé rostliny a mechanismus jejich úponků zaujaly i samotného Darwina.
Problém je v tom, že převážná většina rostlin využívá prvně jmenovaného principu. Nenechávejte bez povšimnutí svůj loubinec na fasádě. V říši rostlin není zřejmě jeho přichycování tak běžnou záležitostí.
Pro mne už zbývala poslední možnost. Bez dovolení zadavatelky, zveřejnit její fotografii na podobných cizojazyčných forech a čekat až tento způsob zabere. Jak to dopadlo?
Reakcí nebylo mnoho a pokud už nějaká, vždy s kondicionálem. Mne výsledek neuspokojil. Rostlina a důkaz, že je to zrovna tato, nenalezen!
Tvrdit, že je to na 99% to či ono na základě úponků je odvážné. To by to mohla být i nějaká exotická okurka. Spíš však bude patřit rodově či přímo k něčemu, jako je Cobaea, Saritea, Ampelopsis, Pyrostegia, Mactadyena, Pandeora …….?
Určitě by k identifikaci dopomohlo výrazně lepší foto, detaily a především květ, byl-li kdy. Prosím tímto zadavatelku Lenču, bude-li ještě kdy zde, zda by se v tomto směru nemohla polepšit. Mne osobně by i velmi zajímalo, jak k této rostlině přišla. Pátrat již zřejmě po ní nebudu. Podruhé jsem propadl beznaději, a tak podávám tuto svoji rekapitulaci a podávám i kapitulaci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 114.115 (?), 25.11.2008 22:50

Nejspíš to bude ďáblovo osidlo. Podrobnosti o této vzácné a málo prozkoumané rostlině může poskytnout profesorka Prýtová z anglických Hogwarts, která patří k největším odbornicím nejen na něj, ale i na další rostliny jako je úponice jedovatá či mimbletonis mimbletonia (tato rostlina je tak vzácná, že ani nemá český název).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 204.34 (?), 26.11.2008 15:23

Diskusi o tomto záhadném druhu sleduji již od začátku a taky by mne moc zajímalo, co to opravdu je.

Všechna čest hostu 67.226 za jeho velkolepé pátrání. Pátrejte prosím dále.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika