Rýchlenie rajčat 2019



Katkos - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 99.86 (?)
28.2.2019 22:36

Pekny vecer prajem,

suhlasim, ze vyznamne ubudlo prispevkov, aj ja sa priznam, ze rychlo precitam, co je nove a stale chcem prispiet az s vysledkami - az ked budem mat cas prihodit fotky. Prihodim cez vikend slubujem, mam to od januara pracovne skutocne krute... Zatial slovne, Gartenperle kvitnu, su najvyssie, Vilma, Aztek, Venus, Dwarf Shadow boxing, Rottkapchen, Window box red, Tumbler, Tumbling Tiger, Pear drops - teda Tomata do kontajnerov, dwarfy, previsle, su krasne, pevne, hrube stonky, zdrave rastliny, nijako im neubližil vysev uz v decembri. Neskor vysiate pomalicky rastu, snazia sa prezit drobne traumy sposobene nasim slachtenym potkanom, najviac mu smakuju cerstvo vyklicene papriky, ide ma porazit. Vcera to zaklincovala dcera, ktora chcela byt osozna mamke a prenasala mi rajciaky pod umele svetlo, kedze som este vecer nebola doma z prace. Spadol jej na zem cely sadbovac a skantril dalsie papriky, Kumata, San Marzano, Galeru. Prezil Mongolskij Karlik, Sleeping Lady, Maglia rosa. Bifteky klicia uspesne, aj Orange Russian 117. Touto cestou dakujem obom prispievatelom vyssie za zaslanie semienok a nech sa im darilaugh    P.S. pozdravila by som aj firmu Neoseeds, nevyklicila mi od nich ani jedna paprika. Paradajky ano, az na Gold Nugget.        

Katka    

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 129.206 (?), 26.2.2019 16:15, zobrazeno: 45751x

Vlákno rajčata 2019 sa už dlho načítava, tak som založila toto. Už viac rokov sa pokúšam dopestovať v bežných podmienkch rodinného domu s nevykurovaným sklenníkom v záhrade čo najskôr vlastné rajčiny. Testujem preto skoré odrody v kombinácii so skorým výsevom a následným prisvetľovaním za oknami, otužovaním za pekného počasia vonku -časť v nádobách vo dvore(ak hrozia mrazy prenášam do vnútra), časť v nevykurovanom sklenníku. Pre tohoročné rýchlenie som prvé odrody vysievala už 10. novembra, 7 druhov rajčín - ŠtartF1,Stupické poľné skoré, GardenberryF1(Tomatoberry), Maglia Rosa, Sleeping Lady, Pink Passion, Subarctic Plenty. Prisvetľovať som začala až 4. januára. Ako prvá rozkvitla Gardenberry F1(Tomatoberry garden) -9.2.2019,Maglia Rosa 11. 2. a Štart F1-12. februára.

Vlani pre pestovanie v r.2018 som vysievala
30. novembra 2017 odrody: anglické novinky Pink CharmerF1(48 dňová), Sugar Gloss F1(55), Maglia Rosa(55),Stupické skoré poľné(54),Sleeping Lady Dwarf(60), ako prvá rozkvitla Sl. Lady, o 4 dni po nej Maglia Rosa a o ďalšie 2 dni Stupice.Tie UK novinky zakvitli podstatne neskôr, predbehli ich aj Tomatoberry, Gardenberry a Štartky vysiate o týždeň neskôr. Všetkým som venovala rovnakú starostlivosť. Takže ako najvhodnejšia pre skoré pestovanie, hoci aj za oknom sa mi javila Maglia Rosa, prvé kvety -14.2.2018,
od vysiatia po dozrievanie ubehlo 105 dní prvé plody som trhala 31. marca 2018, nasledovne 9. 4.2018 Stupické skoré poľné a Gardenberry, v 2. polovici apríla Sleeping Lady a Štartky. Anglické skoré propagované novinky od Vegetalis-Pink CharmerF1 a Sugar GlossF1 nesplnili očakávanú skorosť, oberala som ich až v máji, boli síce chutné s dobrou úrodnosťou, ale túto sezónu majú u mňa pauzu.

 Dnes som tretí krát vo februári otužovala vonku na dvore 3 hod., teplota na slnku 22 stupňov, v tieni 12 stupňov, mierny vietor.

   Eva T

Dnešné otužovanie
Dnešné otužovanie
Maglia Rosa
Maglia Rosa
GardenberryF1
GardenberryF1
ŠtartF1
ŠtartF1
Sleeping Lady Dwarf
Sleeping Lady Dwarf
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.180 (?), 28.2.2019 8:24

S tím vláknem Rajčata 2019 máš pravdu. Také mne napadlo založit nov é vlákno, kde bych občas dával aktuální fotky z mých raných výsevů, mělo se to jmenovat "Pěstování raných rajčat v pařeništi" nebo nějak ta podobně, ale zavrhl jsem to proto, že by se asi nenašel nikdo, kdo by pěstoval rajčata v pařeništi a tak bych byl asi jediný přispěvatel a bez diskuze je vlákno zbytečné. Skleníky má dnes plno zahrádkářů a tak se snad najde někdo, kdo se s námi podělí o své zkušenosti.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 129.206 (?), 28.2.2019 9:52

Vladimíre, to by som bola rada, rajčinári akosi málo prispievajú(čo nás ubúda?),človek si rád prečíta skúsenosti iných. Páči sa mi to vlákno s tvojimi skúsenosťami odrôd, ktoré pestuješ s názvom Tatiana´s TOMATbase tam vlastne ani nevadí, že ostatní nejak neprispievajú, ale každý si rád prečíta.

 EvaT.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Katkos - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 99.86 (?), 28.2.2019 22:36

Pekny vecer prajem,

suhlasim, ze vyznamne ubudlo prispevkov, aj ja sa priznam, ze rychlo precitam, co je nove a stale chcem prispiet az s vysledkami - az ked budem mat cas prihodit fotky. Prihodim cez vikend slubujem, mam to od januara pracovne skutocne krute... Zatial slovne, Gartenperle kvitnu, su najvyssie, Vilma, Aztek, Venus, Dwarf Shadow boxing, Rottkapchen, Window box red, Tumbler, Tumbling Tiger, Pear drops - teda Tomata do kontajnerov, dwarfy, previsle, su krasne, pevne, hrube stonky, zdrave rastliny, nijako im neubližil vysev uz v decembri. Neskor vysiate pomalicky rastu, snazia sa prezit drobne traumy sposobene nasim slachtenym potkanom, najviac mu smakuju cerstvo vyklicene papriky, ide ma porazit. Vcera to zaklincovala dcera, ktora chcela byt osozna mamke a prenasala mi rajciaky pod umele svetlo, kedze som este vecer nebola doma z prace. Spadol jej na zem cely sadbovac a skantril dalsie papriky, Kumata, San Marzano, Galeru. Prezil Mongolskij Karlik, Sleeping Lady, Maglia rosa. Bifteky klicia uspesne, aj Orange Russian 117. Touto cestou dakujem obom prispievatelom vyssie za zaslanie semienok a nech sa im darilaugh    P.S. pozdravila by som aj firmu Neoseeds, nevyklicila mi od nich ani jedna paprika. Paradajky ano, az na Gold Nugget.        

Katka    

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.132 (?), 1.3.2019 16:18

Doufám, že to pro Vás nebude mít žádné trvalé následky. Doporučuji toto vlákno vůbec neotvírat. Rychlení zeleniny je normální disciplína všech zahrádkářů, kteří mají skleník. Koupí si sazenice (nebo si je sami předpěstují)  a vysadí je brzy do nevytápěného skleníku (salát, ředkvičky, kedlubny a jiné klšťáloviny). Na to ten skleník je. S rajčaty je to trochu složitější. Jejich poměrně dlouhé předpěstování není vzhledem ke krátkosti dní a zimě jednoduché a také žádná přísada se v době, kdy by se mohlo hovořit o nějakém rychlení, neprodává. Proto tak, alý zájem o rychlení rajčat. Toto vlákno by mělo být inspirací pro ty odvážné, kteří se chtějí o rychlení rajčat pokusit.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
ariadna - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (87) - 71.136 (?), 1.3.2019 17:13
Tak tak. A my menej odvazni si radi precitame o uspechoch a postupoch inych, aby sme boli do buducna mudrejsi. Zacala som predpestovavat v januari, ale bez prisvecovania, tak rastliny nie su ani zdaleka take ukazkove, ako tu obcas vy pokrocilejsi pridavate fotky:) No ale paradajky to napriek svetlozelenej farbe ani nahodou nevzdavaju tak sa z nich aj tak velmi tesim.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.156 (?), 3.3.2019 7:27

Ariadna, také nemám všechny sazenice takové jako mám na fotce. Ne, že by ty ostatní živořily, ale pro focení vybírám vždy to nejlepší. Nemyslím si, že toto vlákno je o tom, kdo bude mít první rajčata, jestli jeho rajčata budou největší a nejchutnější, kdo bude mít silné a nevytáhlé sazenic, kdo bude mít nejvšší úrodu, atd,., ale jde o to vyměnit si zkušenosti a pobavit se o tom, co právě děláme.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ariadna - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (87) - 71.136 (?), 3.3.2019 10:39
Vladimir, tak to ma upokojuje:) Dufam, ze ked bude viac slnka za chvilu, tak sa moje svetlozelene zazracne premenia na tmavozelene.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Katkos - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 99.86 (?), 2.3.2019 18:59

Dobry vecer,

pripajam slubene foto. Cast spred mesiaca pod umelym svetlom (kuchynska linka ziarivka, vysadba medzi 06.12 a 31.12.) a dnesne otuzovanie na slniecku. K tomu pre usmev mojho "killera Misa" v kludovom rezime (masaz od panicka, ooo aj ja chcem) a v zivom (umytie hrubej spiny pred vstupom do umyvacky riadu). Kto nechce, nech neotvara nekomentuje.

pekny sobotny vecer tomatofilom

Katka

            

Umyvacka riadu
Umyvacka riadu
Rajčiny spred mesiaca
Rajčiny spred mesiaca
Dnesne otuzovanie
Dnesne otuzovanie
Killer v klude
Killer v klude
Dnesne otuzovanie 2
Dnesne otuzovanie 2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 129.206 (?), 2.3.2019 20:20

Katka naozaj na prirýchľovanie budú asi najlepšie balkónové a dwarf druhy, máš ich pekné. Pridávam ešte popis na prihnojovanie kristalonom pre kvety a plod, ktoré plánujem od budúceho týždňa testovať na časti rajčín- citujem : najlepšia kombinácia na rozrobenie hnojivej dávky na dobré kvitnutie a nasadzovanie plodov u rajčín je nasledovné: 100g žltého a 100g hnedého Kristalonu rozrobíme v 2l plastovej fľaš i(t. j.200g hnojiva na 2l vody), takto rozpustené koncentrované hnojivo následne riedime 10 ml koncentrátu na 1 L vody- teda celá 2- l fľaša je na 200 litrov hnojivej zálievky. Takto získame doporučený roztok (EC 1,0) Doporučené EC: 0,5 - 1,8 EC (podľa veku rastlin.) pužívať sa môže v hydropónii, pestovaní v pôde i postrekom na list.

 A ešte jedno bio: Pred Vianocami som našla na nete tento návod, ktorý tento rok vyskúšam:

Do vedra si napustíme teplú vodu (cca 6 litrov), ktorá by však nemala mať viac ako 35 stupňov Celzia. Do vody pridáme 15 gramov suchého droždia a 15 lyžíc cukru. Celú zmes dobre premiešame. Teplota vody musí byť do 35 stupňov preto, aby kvasnice nestratili svoj účinok. Zmes necháme odstáť cca 8 hodín, ideálne cez noc, a potom to celé dobre premiešame. Túto zmes pripravujte vo väčšom vedre.
Kvasnice sú bohaté na makro aj mikroelementy, aminokyseliny, organické železo a vitamíny skupiny B.
Droždie blahodarne pôsobí práve na rozvoj koreňového systému a priesada potom oveľa lepšie prospieva a stáva sa odolnou voči najrôznejším hubovým chorobám a škodcom, je vynikajúcim stimulátorom rastu, zvyšuje imunitu rastlín, obsahuje užitočné huby, ktoré v pôde stimulujú rozvoj potrebných mikroorganizmov a tie potom potláčajú tie pre rastlinky škodlivé.

Použitie
Ak budete mať hnojivo hotové ráno, môžete to vyskúšať ešte predtým než vyjde slnko a druhú polovicu si nechajte na večer, keď slnko zapadne. Toto hnojivo sa najviac osvedčilo na uhorky a paradajky, no vyskúšať ho môžete na všetko.
Tip
Hnojivo si môžete dať aj do rozprašovača a postrekovať listy rastlín, čím ich chránite pred rôznymi ochoreniami. Skvelé hnojivo, ktoré nestojí takmer nič a napriek tomu je veľmi efektívne. 
Ešte som sa dočítala, že použitie je účinné, ak je teplota pôdy minimálne 20 stupňov.

Už ste to niekto skúšali?  

 Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika