Roubování okurek na tykev 2016



bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 34.135 (?)
8.6.2016 9:14

Jsou to moc zajímavé postřehy. Já nechal okurky po ošetření jazýčkového roubování na parapetu několik týdnů (kvůli mrazům), už na nich byly malé okurčičky a můžu potvrdit, že potom dlouho nechtějí růst, začínají až teď, cca 2 týdny po vysazení na záhon. Mnohem líp se chovají melouny, které jsem rouboval do rozštěpu a vysadil dříve a proti mrazu chránil plachetkou.  Zkoušel jsem letos roubování poprvé a nemám toho takové množství. Mám pocit, že jazýčková metoda je nejjistější (měl jsem úspěšnost 6 ze 6), ale u rozštěpu (6 z 9) se mi zdá zase vitálnější růst. Srovnávám ale okurky a melouny a navíc roubování v různé době (melouny duben, okurky květen). B.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 29.5.2016 18:44

Letošní roubované okurky již začínají ve sklenících plodit, takže je čas na sepsání několika postřehů, které by se mohly ev. hodit někomu pro příští roky.

Na jednom širokém parapetu v obýváku jsem vypěstovala asi padesát sazenic okurek. Roubuji v několika dávkách asi po deseti, více naráz by mne ani nebavilo, ani by se mi nevešlo na parapet. V metodách roubování vede jazýčková. Letos jsem neměla 100% úspěšnost, asi tři rostliny se mi rozpojily po odvázání, u jedné uhnila podnož a jedna se mi ulomila v ruce při odřezávání kořene okurky. Opět jsem zkusila metodu do vrcholu tykve čerstvě vyklíčenou okurku po navrtání párátkem. U této metody rostliny musí být pod kbelíkem i 14 dní a ze šesti rostlin se mi chytly dvě. Příště již nebrat, jde o slepou cestu roubování, alespoň u mne. Více rostlin než v předešlých letech jsem roubovala metodou do rozštěpu při přibližně stejné síle podnože a roubu. Touto metodou jsem opravovala neujaté rozpojené rostliny, dále jsem jí klonovala z jednoho semínka okurky až tři rostliny. V případě primárního užití metody do rozštěpu by to chtělo vysít okurky tak o 14 dní dříve než tykve. Tykev není nutno přesazovat, nepoškodí se kořeny, je trochu náročnější na ovazování, ale jak se roub chytne, je vyhráno.

K termínu výsevu okurek: Sama vysévám první várku 1.3. a potom postupně až do 25. dubna. Hlavně z důvodu nedostatku místa. Ideální termín je od 15.3. do 15.4. podle toho,  jak kdo má teplý skleník a kdy si může dovolit okurky vysadit. Nedoporučuji naroubované okurky ponechávat déle než 10 dní po odstranění kořene okurky v malém kelímku, kořeny v něm trpí a rostlina žloutne. Při přesazení do většího kelímku lze dobu na parapetu o dalších deset dní prodloužit, ale déle opravdu ne. Parapetem zmořené sazenice potom po přesazení dlouho "sedí", nerostou a často je předeženou i sazenice o měsíc mladší.  J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 34.135 (?), 8.6.2016 9:14

Jsou to moc zajímavé postřehy. Já nechal okurky po ošetření jazýčkového roubování na parapetu několik týdnů (kvůli mrazům), už na nich byly malé okurčičky a můžu potvrdit, že potom dlouho nechtějí růst, začínají až teď, cca 2 týdny po vysazení na záhon. Mnohem líp se chovají melouny, které jsem rouboval do rozštěpu a vysadil dříve a proti mrazu chránil plachetkou.  Zkoušel jsem letos roubování poprvé a nemám toho takové množství. Mám pocit, že jazýčková metoda je nejjistější (měl jsem úspěšnost 6 ze 6), ale u rozštěpu (6 z 9) se mi zdá zase vitálnější růst. Srovnávám ale okurky a melouny a navíc roubování v různé době (melouny duben, okurky květen). B.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
happy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 254.170 (?), 8.6.2016 10:41

Taky se připojím. Zkoušel jsem poprvé roubování okurek na Sprintera. Vyzkoušel jsem jak jazýčkovou metodu, tak do rozštěpu. Úspěšnější jsem byl u rozštěpu, u jazýčkové se mi rostlinky rozpojovaly. V obou případech jsem používal jen roubovací kolíčky ze sema, u rozštěpu bez ovazování a bylo to dostačující. Také se mi zdá, že okurky po přesazení do skleníku chvíli stály (sadil jsem je 2.5.), možná pro ně ještě bylo v noci chladno. Ven sázena neroubovaná okurka (15.5.) už ma cca 10cm okurku, kdežto ty roubované ve skleníku zatím jen kvetou. Happy 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika