Rajče Stupické polní rané



host - 213.156 (?)
26.3.2016 10:45

Někde jsem četla, že stupické je co do formy rostliny mezi in a determinantní, má se nechávat více výhonů. Zkoušet to ale nemíním, nemám ty pralesy ráda, vždycky šly na jeden, snad protože jsem to nevěděla, tak doufám že to bude fungovat. Mám stejně jen pár rostlinek na prodloužení sezony, nijak zvlášť mi nechutnají, jenom aby už byly!

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 7.6.2014 13:12

Všechna tyčková rajčata pěstuji na jeden výhon. Na to mám také uzpůsobeno vedení na spirálách.  Nemám pocit, že pěstování na více výhonů přináší u Stupických rajčat event. jiných rajčat nějaké výhody. Konkrétně u Stupických rajčat třetím rokem používám stejný způsob jako u biftekových, dva zálistky vyštípnu celé a u třetího pod vijanem květů zašípnu vrchol nad druhým listem. Letos pěstuji (zleva na fotografii) Stupické polní rané, Stupice (ze semen z ameriky), Moravský div (takto se prodává Stupické polní rané v Bělorusku a odtud se s tímto názvem rozšířilo po celém světě) a Stupické skleníkové. To vše jen pěstuji pro porovnání jednak na balkoně a také ve volné půdě na zahradě.
           Mr Big

Stupices
Stupices
Stupices 1.6.2014
Stupices 1.6.2014
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 213.156 (?), 26.3.2016 10:45

Někde jsem četla, že stupické je co do formy rostliny mezi in a determinantní, má se nechávat více výhonů. Zkoušet to ale nemíním, nemám ty pralesy ráda, vždycky šly na jeden, snad protože jsem to nevěděla, tak doufám že to bude fungovat. Mám stejně jen pár rostlinek na prodloužení sezony, nijak zvlášť mi nechutnají, jenom aby už byly!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
433kefudflodur - (22) - 79.34 (?), 7.5.2019 14:14

Obracím se s prosbou není mi jasný Váš popis vyštipování zálistků z 21 a 22.5.2018. Přikládám snímek rajčete, šlo by na něm názorně upravit případně vysvětlit konkrétněji jak postupovat při pěstování dle Vaší metody?

Rajče Stupické
Rajče Stupické
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.151 (?), 7.5.2019 17:16

Z Vašeho příspěvku není patrno na koho se vlastně obracíte. Hledal jsem v tomto vláknu, ale žádný příspěvek z 21.5.2018 jsem nenašel.

Jen k tomu obrázku bych chtěl dodat, že je na té rostlině několik přerostlých zálistků, nevím jestli to je záměr a chcete pěstovat toto rajče na více stonků nebo je to jen opomenutí.

Po vyjasnění těchto věcí Vám jistě dotyčný poradí.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 13.83 (?), 31.8.2014 16:12

pre zaujímavosť pripájam fotku mojich tohtoročných výpestkov na balkóne paneláku, kde na jednej rastline narástli plody akoby rôznych odrôd. Najväčší akoby biftekový typ váži 78g, potom 20g a 5g.

Prvé plody boli menšie, kyslé (niečo ako odroda Vilma -mne nechutná), s ľahko odlúčiteľnou tvrdou šupkou - hovorím si už túto odrodu ani nebudem pestovať, ale terajšie sú väčšie sladko-kyslé a jedny z najchutnejších rajčín. Asi hodne záleží na priebehu počasia a vlahy.

Do akých tvarov a akej váhy vám narastajú plody tejto odrody?

Stupické polní rané - plody z jednej rastliny
Stupické polní rané - plody z jednej rastliny
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.2 (?), 31.8.2014 17:38

Letošní rajčatová revize. Stupické zůstává s Bejbinem základem chovu. V letošním průběhu léta prakticky sklízím jen tyto dvě odrůdy a nějaká žlutá koktejlová a hrušky Perun. Ostatní mají vijany zelených plodů bez náznaků zrání. Přes stesky mnohých o suchu u nás nejpozději ob den lije, takže jsem rajčata ve folníku prakticky celý srpen nezléval. Ovšem dramaticky chybí slunce, ráíno je vždy jasno, během dopolene se zatáhne a odpoledne prší, jak v Indonéském pralese. Teplo taky nic moc. Košťáloviny si to pochvalují, ale rajčata to těžce nesou. Plíseň vcelku ok, teprve minulý týden jsem poprvé stříkal, do té doby byly rostliny čisté, což je s podivem. Pokud jde o tvar Stupického, občas udělá nějaký úlet, ale většina plodů je kulatá. Zajímavé je, že letos plody dozrávají pěkně až k bubáku, skoro je nemusím vyřezávat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Dana22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (325) - 157.25 (?), 31.8.2014 17:49

Taky jsem měla první plody malé a kyselé, přestože jsem je nechala dlouho zrát. Bohužel Stupické jako první ze všech mých rajčat chytilo plíseň.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 1.9.2014 8:21

Žádné rajče není ideální. Každé má své pozitivní a také negativní vlastnosti. Stupické polní rané- už z názvu je patrné, že se jedná o rajče určené pro venkovní pěstování, velmi rané to je pro oblasti s krátkým obdobím vhodným pro pěstování rajčat (jako u nás). Proto je oblíbené na celém světě.
Plody Stupického mají mít velikost 40-60 g, což je velikost, kterou většina plodů u mne na zahradě v letošním dosáhla. Na balkoně v pětilitrových kbelících mám plody poloviční, rostliny mně tam bujně rostou, listy krásné, ale asi jim něco chybí, hlavně asi ten pořádný kořenový systém. Oproti zahradě se mně ale tato rajčata z balkónu zdají chutnější, mají větší sladkost.
Nevyrovnanost plodů je odrůdovou vlastností tohoto rajčete. Slabá rostlina na začátku vegetace, poměrně velký počet květů, malý kořenový systém možná i chybějící živiny- drobná rajčátka. Možná by bylo vhodné je otrhat, většinou jen odebírají živiny potřebné pro jiné plody. Stupické polní rané také často na začátku sezóny tvoří dvojité nebo trojité plody jako některé biftekové odrůdy (květ se dvěma nebo třemi pestíky), proto ta dvojnásobná nebo trojnásobná velikost. Stupické polní rané má i jiné špatné vlastnosti, praskání plodů a nevyzrávání plodů u stopky (žlutý límec).
Asi by bylo vhodné pěstovat místo Stupického polního raného nějakou jinou odrůdu, ale jakou, když taková chuťově kvalitní raná odrůda neexistuje.
           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 1.9.2014 12:20

Přiznám se, že mi chutnají více jiné odrůdy, než zrovna Stupické. Je na můj vkus i příliš měkké. Zbyla mi letos jedna rostlina, tak jsem jí dal do skleníku a zpočátku bylo vidět, že se tam asi moc nehodí. Ale od poloviny července se "rozjela", kvete a plodí o stošest, nechal jsem jí volně se plazit po zemi a nyní porost této jedné rostliny zabírá 3 m2 plochy. Ty počáteční problémy byly dány pravděpodobně vysokou teplotou ve skleníku, který se nedá odvětrat a teploty tam v létě dosahují i více jak 45 °C (např. Bejbinu to ale nevadí). Tyto již pominuly a to byl zřejmě impuls k tomu, aby rostlina začala normálně vegetovat.

Plodnost ve venkovních podmínkách je malá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 1.9.2014 15:29

     Stejný původ jako Stupické má odrůda Tamino z Německa. Je ze stejného křížení, část materiálu zůstala v Německu, část se po válce přivezla do Čech. Stejný list, vyšší odolnost proti tvorbě té zelené skvrny okolo stopky. Jestli má více rozdílných vlastností nebo nějakou jinou přednost nevím.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika