Rajče Stupické polní rané



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
Qesham - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 183.190 (?) 
20.7.2015 0:10

Někde jsem četl, že Start F1 má jako jednoho rodičů Stupické a druhého Slávu Porýní. Bohužel to nikde nemohu dohledat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 20.7.2015 5:08

U hybridních odrůd F1 žádná firma neuvádí rodiče, je to její know how. Rajče Stupické polní rané vzniklo křížení (Mikado x Sláva Porýní) x Solanum racemigerum. Semena rajčete Start F1 jistě nevznikají křížením Stupického x Sláva Porýní.

Pokud jde o otcovskou lini, lze na internetu dohledat:
Doc. Dr. Eva Pekárková – Troníčková z VÚRV Praha Ruzyně je mimo jiné autorkou hybridní indeterminantní odrůdy rajčete Start S F1, kde se při výrobě hybridního osiva využívá cytoplasmatická samčí sterilita CMS.

Nebývalý pokrok ve šlechtění rajčat však v posledních letech poněkud opomíjel chuťové vlastnosti. Výjimkou je např. český hybrid ′Start F1′ s výraznou aromatickou chutí, kterou získal od své otcovské komponenty, bulharské linie s „krví“ planého rajčete
Jestli se nějakým způsobem podílí Stupické polní rané na mateřské linii, není nikde uvedeno.

                         Vladimír
 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 26.7.2015 16:47

Včera jsem byl na Návštěvním dnu SEMO a tak mně to nedalo a zeptal jsem se na Start F1. Mateřská linie opravdu má něco společného se Stupickým polním raným. Matka ja Ostravské rané, které vzniklo křížením ze Stupického polního raného, plody podobné, stejná chuť, listy normální rajčatové (ne bramborové).

                       Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 84.89 (?), 25.3.2016 20:51

Tento rok som si opäť vysial Stupické polní rané - nové semená Semo 15ks v balení (balené 2015). Sadil som do kelímkov po dve semená, že slabšie rastlinky neskôr pretrhám. 2 rastlinky vyrástli ako skutočné Stupické, no jedna očividne nebude Stupické podľa tvaru lístkov. Už som ju skoro vytrhol, ale zaujala ma veľkými klíčnymi listami a najsilnejším rastom zo všetkých mojích pestovaných odrôd. Tak si ju presadím a nechám sa prekvapiť, čo za odrodu mi to v Semo primiešali do sáčku - možno práve to "Ostravské rané" wink

Stupické polní rané a iná primiešaná odroda
Stupické polní rané a iná primiešaná odroda
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 26.3.2016 8:04
Je otázkou, jestli to nejsou jen první pravé listy a potom se objeví obvyklé bramborové listy. Jistě bude zajímavé co z toho vyroste. Ostravské rané to asi nebude spíš tam může být nějaké náhodné křížení nebo genová vzpomínka na Slávu Porýní. Vladimír
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin16 - (20) - 97.220 (?), 31.3.2016 18:30

U mňa sa Stupické bohužiaľ neosvedčilo :(čo mu je ľúto, plánoval som viac rastlín kôli tomu, že dozrieva ako prvé v obdobý keď je ešte paradajok málo (na neskoršiu dobu máme tornádo - u mňa neprekonateľné). Teraz naspať k stupickému, mám prudký južný svaj ktorý je doslova vyprahnutý, 2 týždne vkuse prší, no stačia 3 dni a zem je opať totálne rozpraskaná + neustáli slnečný úpal tejto odrode nerobia dobre - nenarástli vačšie ako 70cm, a maximum 8-10 plodov na rastlinu (skôr menej) a k tomu mali problém dozrievať pri stopke :(

Pre porovnanie, ostatné odrody rástli normálne, dosiahli výšku cca 2 metre a mali 6-8 vijanov (podľa odrody, niektoré menej, niektoré viac) a plody dozrievali celé, nič nebolo treba vykrajovať. U uja, ktorý býva pod kopcom, je to naopak najlepšia odrody, asi naozaj nemá rada celodenný úpal a kolísanie vlhkosti v pôde (udržať to vlhké je nereálne)

Martin, 550 mnm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 31.3.2016 20:35

To není nic divného. Každý pěstujeme to co se nám osvědčilo, co nám chutná a co dává sklizeň v době, kdy chceme již rajčata konzumovat.

                      Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin16 - (20) - 97.220 (?), 31.3.2016 21:38

Určite sa ale stupické nechám, aj na tento rok mám pripravené 3 rastliny, len na predľženie sezóny, bohužiaľ, neskôr už na nich okrem mňa siahne málokto (kôli tomu že sú tak z tretiny zelené a nikto ich nechce, mne vyktojit nevadí, tých pár plodov)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 31.3.2016 21:51

Jsem stejně vysoko, rajčata mám ve folníku a Stupická pěstuju dlouhou dobu. Problém se zelenou částí plodu nemám, naopak, když se červenající plody sklidí, na míse nebo v kartonu spolehlivě dojdou i v chladu. Jen když jsem začátkem sezóny nedočkavý abych ochutnal, beru i "podtržené". To že mají Stupická většho bubáka je odrůdová vlastnost, to se ovlivnit nedá. Zkuste Bejbina, tam je to lůžko, či jak se to jmenuje, nepatrné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin16 - (20) - 97.220 (?), 31.3.2016 22:15

Bejbona nemám, a na túto sezónu už ani zháňat nebudem, mám 35 odrôd, na viac už nemám miesto, ono s tým dozriemvaním okolo stopky má stupické problám ako jedine, všetko je volne, bez skleníka alebo fóliovníka.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika