Rajčatový hokus pokus - průběh



pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?)
22.12.2017 8:32

Chtěl bych třetí várku zasít do kelímku jen do poloviny zaplněného substrátem (myslím, že směs s krtincem není to pravé ořechové) a pak sazeničku postupně zasypávat, aby lépe kořenila a sílila.

Ano, samozřejmě. Dělám to taky tak - seju 2 semínka do dostatečně velkého květináče, substrát jen do poloviny, až vzejdou, jednu rostlinu odstraním (stačilo by 1 semínko, vždy mi klíčí 100%), a až dostatečně povyroste, zasypu zeminu až po okraj. Jednak je to oproti přepichování úplně bezpracné, navíc se nijak nezasahuje do slabé rostliny, ta roste bez narušení kořenů od klíčení až do smrti. A jako bonus získám velmi silné sazenice a mnohem lepšími kořeny pro výsadbu na stanoviště (foto jsem dával v jiném vlákně na jaře). Pan Vladimír kdysi oponoval tím, že nemá tolik místa na finální květináče a že je nějakým způsobem postupně uvolňuje do pařníku a na okna na jejich místo dává nové. Ale on předpěstovává stovky sazenic. Mě jich bohatě stačí kolem 50, i tak jich je až moc, takže se na 2 okna v pohodě vlezu.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 21.12.2017 23:39

Nikdy jsem nezkoušel nějaké podobné experimmenty (myslím tím zasypávání). Ze své zkušenosti vím, že již druhý den po přesazení roslinky, které mají jen děložní lístky rostou. Mají jen dvě možnosti- buď začít růst nebo uschnout a ten rozdíl je hned poznat. Jinak jeden den, pět dní i deset dní nehrají zas tak velkou roli. Pro mne je důležité to, že mám už zaběhlý systém jak a skoro bez práce vypěstovat včas a v dostatečném množství sazenice pro mou potřebu. Proto nepoužívám přídavná světla, vyseji semena, když začnou klíčit tak kelímky strčím za okno. Tam jen občas zaliji, cca jednou za tři až čtyři dny. Po prvním přesazení kdy dávám čtyři rostliny do jednoho kelímku, přesazuji ještě jednou- jedna rostlina do jednoho kelímku. Potom jen otužování a odsun na zahradu.

Jinak to zasypávání si nedovedu představit. To zasypete tak brzy děložní lístky? Nebo máte děložní lístky až nad kelímkem?

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 22.12.2017 8:32

Chtěl bych třetí várku zasít do kelímku jen do poloviny zaplněného substrátem (myslím, že směs s krtincem není to pravé ořechové) a pak sazeničku postupně zasypávat, aby lépe kořenila a sílila.

Ano, samozřejmě. Dělám to taky tak - seju 2 semínka do dostatečně velkého květináče, substrát jen do poloviny, až vzejdou, jednu rostlinu odstraním (stačilo by 1 semínko, vždy mi klíčí 100%), a až dostatečně povyroste, zasypu zeminu až po okraj. Jednak je to oproti přepichování úplně bezpracné, navíc se nijak nezasahuje do slabé rostliny, ta roste bez narušení kořenů od klíčení až do smrti. A jako bonus získám velmi silné sazenice a mnohem lepšími kořeny pro výsadbu na stanoviště (foto jsem dával v jiném vlákně na jaře). Pan Vladimír kdysi oponoval tím, že nemá tolik místa na finální květináče a že je nějakým způsobem postupně uvolňuje do pařníku a na okna na jejich místo dává nové. Ale on předpěstovává stovky sazenic. Mě jich bohatě stačí kolem 50, i tak jich je až moc, takže se na 2 okna v pohodě vlezu.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 247.166 (?), 22.12.2017 8:51

Pane, Petre, ibaže táto metóda je dobrá pri siatí až v marci, s tým, že je už dosť svetla a môžete ich preniesť do sklenníka na otužovanie v apríli. takže ich na oknách nemáte veľmi dlho. Mimochodom, vaše foto je zo sklenníka. Aj moje sadenice z výsejby v marci sú krásne pevné, no ja aj tie pikýrujem, podporuje sa tým tvorba nových koreňov.  Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 22.12.2017 9:12

Je úplně v pořádku, že každý pěstujeme sazenice a také rajčata tak, jak nám to nejvíce vyhovuje. Milan experimentuje a chce si vyzkoušet všechno. A také chce slyšet názory ostatních. Závěr si udělá sám, dle svých podmínek. V zásadě není až tak velký problém vypěstovat sazenice rajčat. Jestli jsou trochu vyšší, nebo silnější až zas tak není důležité, důležitější je jak budou růst na zahradě. Pochopitelně každý chceme mít krásné silné sazenice.

Je pravdou, že mám omezené možnosti na předpěstování sadby, mám k dispozici jediné okno o šířce 120 cm, kde musím předpěstovat víc jak 200 ks sazenic rajčat a paprik. Vzhledem k tomu, že pěstuji plno odrůd, tak jsem nucen pěstovat sazenice v kelímcích. V kelímcích se také pěstuje, aby se nenarušily jejich kořeny při přesazování. O přepichování se jedná při prvním přesazování malých rostlinek jen se dvěma děložními lístky. Jinak při dalším přesazování až po výsadbu na záhon jsou rostliny přesazovány s nenarušeným kořenovým balem. Na přiloženém fotu jsou vlevo čtyři sazenice vyjmuté z kelímku a vpravo čtyři jednolivé sazenice s kořenovým balem.

           Vladimír

Sazenice při přesazování
Sazenice při přesazování
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 6.138 (?), 22.12.2017 10:02

Vladimíre a všichni, mám tu výhodu, že mám k dispozici až 6 oken, všechna sice bídně osvětlená, ale to řeším tím přisvětlováním. A nepotřebuju 200 ale jen tak 50 sazenic, a to ještě počítám s kamarády. K tomu ale musím připočíst ty rostliny, které chci použít na řízkování. Ty budou také na parapetě.

Musím přiznat, že si vedu hůř než vy ostatní, soudě podle vašich fotek. Doufejme, že je to jen zatím, než se naučím ty grify. Ale i tak jsem docela spokojen. S tím rozsazením počkám až bude jasné, co vyklíčí a co ne.  

První holandská Bonseta už taky vyklíčila, jen po Vitadoru není ani vidu ani slechu. Ale to se může zítra změnit.

A co se klíčivých substrátů (Agro nebo Forestina) týká, zdá se, že je skóre zatím nerozhodné. Ale na vyhodnocení ještě počkám.

Díky za povzbuzení a tipy.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 22.12.2017 10:07

Byla to jen reakce na p.Milana, který chce slyšet zkušenost s postupným zahrnováním. Takže jsem mu potvrdil, že tato metoda je dobrá. Stejně tak, jako při výsadbě sazenic na záhon zasadím pod zem téměř celou rostlinu a nechám koukat jen pár listů, aby se vytvořilo maximum nových kořenů, stejně tak dobře funguje tato metoda i při předpěstování a postupném zahrnování rostliny až po vršek květináče, čímž zabije 2 mouchy jednou ranou: podpoří tvorbu nových kořenů a eliminuje zbytečně vytáhlý stonek při nedostatku světla. A obojí je jen dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 247.166 (?), 22.12.2017 10:13

Samozrejme, Vladimíre Petre, všetko závisí od podmienok na záhrade a zaužívaných zvykov preto je dobré že Milan to skúša viacerými spôsobmi, môj otec kedysi vysieval račiny priamo do sklenníka, slabé jedince vytriedil, prípadne tam ešte na redšie popresádzal a po 15 máji vysádzal von a v sklenníku vtedy pestoval len papriku, uhorky, zjari reďkovky a šalát a zo 3 korene nejakých skorých, zrejme zakrslých balkonoviek s plodmi strednej veľkosti pre skoré plody Vtedy sa ešte u nás na dedine(1960)  cherry nepestovali . Inak keď sa mierne naruší prekorenený bal, nie je to na škodu, dokonca niekde odporúčajú nehrnkovať priesady, ale vysádzať von prostokorenené s veľkým balom- asi tak, ako to robieval môj otec. Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 6.138 (?), 22.12.2017 21:07

Evi a Vladimíre, tak mi je, ty moje krasavice, synáček konečně vyfotil. Tady jsou ty obrázky. Je poněkud srandovní, že byly zasety ve stejný den (2.12.). Ta menší se zarazila někde v hlíně, takže jsem ji "exhumoval" a znovu zasadil a přestože má vlastně 10 dnů zpoždění, zdá se mi, že si vede slušně.

Posuďte sami.

Milan HP

Zasypané sazenice
Zasypané sazenice
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.138 (?), 22.12.2017 21:13

Druhá fotka

Ve světle
Ve světle
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 247.166 (?), 22.12.2017 22:08

Milane, prajem veľa radosti z pestovania rajčiniek, vidno, že ich rozmaznávate, tak nech vám vaše Hokusy -pokusy prebiehajú podľa vašich predstáv a plánov. Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika