Rajčatový hokus pokus - nová sezóna II



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?)
22.6.2019 9:25

22.6.19 Svůj svátek (18.6.) jsem oslavil sežráním prvního rajčete ze zahrady. Trochu paradoxně o 10 dní dřív než loni. Nelinka z dubnové výsadby měla 2 zralá. Jedno jsem tam ještě nechal. Chuťově kolem 6, tedy níž než v zimě koupené, ale tady doufám, že se to za slunečného počasí zlepší.

Balkóny poskytují neutěšený pohled: listy i některé celé rostliny odumírají, i když se tam sem tam vyskytují zralá rajčata. Objevila se suchá hniloba, přihnojuji dusičnanem vápeno-amonným (Kristalon růst) v zálivce 2%. Efekt minimální. Teplota půdy v květináčích, a to jak černých tak bílých, je přes 30°C. Nadmořská výška zahrady se v tomhle počasí stala z nevýhody výhodou: teploty jsou tam až o 6°C nižší než v rozpáleném městě (26 vs 32). Před rajčata jsem zasadil saláty, předpokládám, že půdu částečně zastíní. Zalévám ráno, abych udržel nižší teplotu půdy. Chtělo by to půdu asi i pokropit někdy kolem poledne, ale to zatím nezvládám. Až saláty odrostou, přikryji půdu bílou netkanou textilií. Na chalupě zatím bez suché hniloby.  

 

Milan HP 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 29.5.2019 17:35

29.5.19 Sklidil jsem těch 5 zralých rajčat z balkónu. MM tak za 5, červená cherry kyselá za 3 - 4.
Téměř po týdnu jsem zkontroloval sazenice na chalupě. Dvěma Crimson Crushům pěstovaným až do vysazení na chodbě za sklem téměř zbělaly spodní listy. Přidávám se k názoru Evy, Ivana a Michala (vlákno Rajčata – plíseň?): UV záření a možná nejen UV. Ani jedna sazenice, která byla na balkóně na přímém slunci už docela dlouho díky studenému počasí (všechny ostatní), touhle vadou netrpí. CC to ale viditelně přežijí. Byl jsem ale trochu zklamán tím, že rajčata moc nepokročila – očekával jsem trochu větší skok. Pravda, docela dost (víc jak polovina) z nich rozkvetlo, ale plody nikde nevidět. Dubňáci s plody doslova živoří, ale ty plody se pomalu zvětšují. Zcela určitě jim ta ukvapená výsadba ubere hodně na plodnosti. Tedy pokud vůbec přežijí. Ty bez plodů si vedou líp.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 6.6.2019 22:32

6.6.19 Tak nejdřív to lepší: další rajčátka z balkónu sklizena v obrovském množství dvou kusů (červené cherry). Další se sice také už začínají červenat, ale to spíš hanbou, že jim to tak dlouho trvá.wink
Ta horší zpráva je, že Ústecko také postihla bouřka s krupobitím: čím vyšší poloha, tím víc a větších krup. Balkóny přežily bez závažnějších škod (ostatně jeden je krytý), ale bojím se pomyslet na to, jaké škody vznikly na zahradě v té výšce. Sice po zkušenostech z let minulých vím, že rajčata jsou houževnatá, ale jsou tam i okurky a papriky. Kdeže loňský červen (a nejen ten) je.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 12.6.2019 9:20

12.6.19 Zahrada zůstala netknutá, dokonce ani okurky neutrpěly, takže tam asi krupobití nedošlo. Celou neděli jsem strávil vyštipováním výhonů, které jsem předtím zanedbával. Některé výhony jsem zapíchl do hlíny, abych viděl, zda řízky ještě stihnou mít plody.
Zvýšil jsem počet sazenic na 48 přidáním 3 sazenic Brioso na zkoušku. Dubňáci konečně chytli druhý dech a rostou pěkně, ale kromě těch cca 10 rajčat už mezi nimi a májovci (vysazené 17. – 19.5.) není vidět žádný rozdíl: ti už také mají několik pingpongových míčků, hlavně Stupice. Jsem zvědav, zda dubňáci poskytnou první zralé rajče. Zajímavé je, že v dubnu zapíchnutý řízek také přežil, a to i přesto, že nebyl nijak speciálně chráněn proti mrazu. Teď už kvete.
Na balkóně 10 téměř zralých rajčat, ale jinak rostliny viditelně trpí vedrem (i 40°C) a i pokračující infekcí. Zatím se neprojevuje suchá hniloba. Rozhodl jsem se v červenci začít od píky: s novou půdou i substrátem, vše sterilizováno, hnojení pouze Kristalonem, regulace teploty, tedy pokud to bude možné. V červenci chci totiž vysít semínka keříkových odrůd pro zimní pěstování za oknem. Plán je mít už vzrostlé rostliny ještě na podzim. Ale pouze do 10 kousků. I osvětlení bude jiné: k LED zdrojům přidám růstovou zářivku kvůli UV. Možná je to všechno šílenost, ale mne to baví, i když to moc nevychází jako letos. Kdybych to vzdal, co bych dělal???

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 22.6.2019 9:25

22.6.19 Svůj svátek (18.6.) jsem oslavil sežráním prvního rajčete ze zahrady. Trochu paradoxně o 10 dní dřív než loni. Nelinka z dubnové výsadby měla 2 zralá. Jedno jsem tam ještě nechal. Chuťově kolem 6, tedy níž než v zimě koupené, ale tady doufám, že se to za slunečného počasí zlepší.

Balkóny poskytují neutěšený pohled: listy i některé celé rostliny odumírají, i když se tam sem tam vyskytují zralá rajčata. Objevila se suchá hniloba, přihnojuji dusičnanem vápeno-amonným (Kristalon růst) v zálivce 2%. Efekt minimální. Teplota půdy v květináčích, a to jak černých tak bílých, je přes 30°C. Nadmořská výška zahrady se v tomhle počasí stala z nevýhody výhodou: teploty jsou tam až o 6°C nižší než v rozpáleném městě (26 vs 32). Před rajčata jsem zasadil saláty, předpokládám, že půdu částečně zastíní. Zalévám ráno, abych udržel nižší teplotu půdy. Chtělo by to půdu asi i pokropit někdy kolem poledne, ale to zatím nezvládám. Až saláty odrostou, přikryji půdu bílou netkanou textilií. Na chalupě zatím bez suché hniloby.  

 

Milan HP 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.180 (?), 23.6.2019 8:28

To vám tam místo salátů vyrostou topoly. Salát je rostlina krátkého dne. Lepší by bylo asi mulčovat trávou. Alex

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 28.6.2019 23:04

Saláty jsou pochopitelně letní ledové. Dnes jsem je kontroloval a po topolovitosti není ani známky. Naopak, ty na nejprudším slunci si vedou nejlíp. Ale určitě máte pravdu v tom, že mulčování pomůže. Mně jen bylo líto ten prostor nevyužít. A také navíc zalévám prostor nad kořeny rajčete mimo do země vsazené kelímky. Pro ochlazení. Zatím dobrý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 134.154 (?), 25.6.2019 7:32

Milane, písal si, že tie balkónové v júni zlikviduješ, tak ich netráp, určite sú už prehnojené a ťažko sa spamätajú. Ak máš aj nejakú chorobu, tak všetko vyčisti, vydezinfikuj, hneď ďalšie nevysievaj, daj aspoň mesiac pauzu. Nepouži ani odrezky zo záhrady. Určite Zeminu "nekrop" cez obed! Pôda na záhrade nie je určite prehriata. Pomôže nástielka z pokosenej trávy.Rajčiny si pustia korene hlbšie pri nedostatku vlahy. Suchá hniloba nemusí byť len reakcia na nedostatok vápnika, ale hlavne na stres spôsobený prílišnými kontrastami v počasí a tiež nesprávnym hnojením a polievaním...

  Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 28.6.2019 23:42

Evi, přesně to, tedy likvidaci a dezinfekci, se chystám udělat, jen jsem se k tomu ještě nedostal. A taky nejspíš opustím program "výsev v červenci, rajčata v lednu" (nakonec to ještě snad budu mít rajčata z pozdní sklizně). Dospěl jsem k názoru, že se mi tady šíří septorius, ale některé popisované příznaky prostě nesedí. Žádné skvrny, žádné postižení stonku, jediná věc, která na to ukazuje je nepoškozenost plodů. Pořád ještě to může být něco fyziologického. 

Nejspíš budu v nové sezóně doslova a do písmene dodržovat Tvoji metodu: výsev na začátku listopadu, nižší teploty než přímo doma, hnojení až po konsolidaci po přesazení a to Kristalonem podle návodu.  Otužování, kdykoliv jsou podmínky příznivé. Pokud ani to nevyjde, je něco shnilého ve státě dánském. Faktem je, že počasí je skutečně extrémní a že moje zaběhlé metody hnojení nemusí být to pravé ořechové - tedy viditelně něco neklape. Snad to jednou vykoumám.

S tím přehřátím půdy na zahradě si ale nejsem jist (v květináčích je to téměř jistota). Měření (teploměrem na vínosmiley) prokazují teploty až přes 30°C, což se domnívám, že je moc na účinnou absorbci vápníku. Zatím se ale suchá hniloba na zahradě neprojevila. Háček je v tom, že tohle horké počasí bude pokračovat., takže se to může změnit ze dne na den. A samozřejmě nekropím půdu, hlavně proto, že tam v tu dobu nejsem.

Díky moc za pomoc.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 9.7.2019 22:23

9.7.19 Konečně mám zase přístup k počítači. Jinak totiž trávím dny i noci na chalupě: je tam mnohem klidněji a příjemněji. A taky mohu sledovat vývoj svých plodin. Okurky, ledový salát a i papriky mi dělají radost, ale u rajčat se vyskytly komplikace. Sice jsem je zatím uchránil před suchou hnilobou (možná díky salátům a polévání půdy nad kořeny), ale vyskytl se stejný problém jako dole na balkóně: spodní listy nejdřív zežloutnou – ne nutně všechny – a pak úplně seschnou. Plody ale zůstávají netknuté. Tempo usychání je viditelně rychlejší v horkém počasí. Vrchní části ale rostou, kvetou a i rozvíjejí další plody. Tenhle jev se loni, ačkoliv bylo stejně horko a sucho, vůbec neprojevil. Mám za to, že jsem si tu infekci přenesl se sazenicemi. Momentálně hledám laboratoř, která by přesně určila původce problému. Dostal jsem tip na Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, ale zatím se mi neozvali. Napadlo mne, že jsem si tu infekci způsobil používáním granulovaného hnoje už na začátku doma, případně že pochází z některého ze substrátů a příští sezónu budu používat pouze hnojiva umělá. Teď tedy nechávám podle svého zvyku vše na Matce Přírodě, napomáhám jenom tím, že suché a napadené listy pravidelně odstraňuji. Je to trochu jako závod: bude infekce postupovat rychleji, než stačí rajčata růst? Situace ovšem není tak zlá, jak by se z popisu mohlo zdát. Mám na keřích desítky kilo zelených rajčat (Tornáda i kolem 3 kg na rostlinu – dva výhony), Stupické, Strabena, Nelinka a Mountain Magic už mi daly kolem kila červených a další jsou v procesu červenání. Ostatní odrůdy ale ještě nic, a to včetně Startek. Překvapilo mne Tomato Berry, které má být velmi rané, ale zatím, tedy kromě té chudinky na balkóně (ale i tam později než jiné odrůdy), nejeví žádný sklon k červenání. A Evě T. dozrávaly jako jedny z prvních, i když pod jménem Garden Berry. Jsou ty dvě odrůdy opravdu jedno a totéž?
Balkóny procházejí postupnou likvidací, i když i tam něco málo sklízím. Počítám, že do konce července budou prázdné, takže je budu moci důkladně dezinfikovat.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 3.8.2019 22:38

3.8.19 Tak, první část asanace je dokončena – tedy desinfekce (Savo) a vymalování mého pokoje. Antibakteriálním a protiplísňovým Eternalem. To a moje dovolená také způsobily mé dlouhé odmlčení (počítač mimo provoz). Balkóny pak procházejí stejným procesem, ale je to trochu běh na dlouhou trať – stále ještě tam mám rostliny, které dokázaly přežít a mají plody. Plánuji ještě pravidelné desinfekce UV zářivkou.
Na zahradě je boj mezi nákazou a odolností rajčat stále nerozhodný: některé rostliny jasně prohrály (Stupické rané polní a i některé Startky), jiné naopak vzdorují ztrátě listů docela hrdinsky (Tomato Berry, Mountain Magic, Crimson Crush. Mandat) a stále rostou, kvetou a rozvíjejí plody. A plody zralé a zrající nejsou postiženy a jsou chuťově standardní (možná trochu kyselejší díky nedostatku listů). Dosavadní sklizeň je ovšem oproti loňskému roku mnohem nižší: loni za červenec cca 38 kg (57 rostlin), letos cca 9 kg (48). Pravda, nechávám je hodně dozrát a se sklizní nepospíchám, ale zpoždění způsobené počasím v květnu je i tak velmi zřetelné – dva až tři týdny. Za první 3 dny srpna jsem ale sklidil přes 12 kg – začalo zavařování. Suchá hniloba se i přes horké počasí, možná díky salátům v předpolí a jejich zalévání 2x denně, zatím neobjevila. Celková očekávaná úroda je tak na úrovni poloviny loňské: budu rád, když sklidím 100 až 120 kg. Paradoxní je, že díky oholeným stonkům nemám moc obavy z plísně bramborové: nebude mít, kde se uchytit, protože zbývají jen vrchní části rostlin, tedy pokud přijde. Když jsem svůj hokus pokus na zahradě začínal, měl jsem za to, že mám jen jednoho nepřítele. Chachá, jaká naivita. Ale stále odmítám používat chemické postřiky. Možná jednoho dne přístup změním, ale ten den zatím nenastal.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika