Rajčatový hokus pokus - nová sezóna



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?)
21.1.2019 23:29

21.1.19 Řízky první generace začínají postupně odcházet (3). Odešel i řízek Startky, který měl dvě rajčátka. Tam jsem to asi způsobil já: znovu jsem odřízl vršek, už když měl plody nasazené. Nezbylo mu dost horních listů. Obecně zjišťuji, že si semenáčky vedou lépe než řízky, i když některé řízky z první i druhé generace už také kvetou a nasazují na plody. Jen jestli budou mít sílu je rozvinout. Jeden podzimní MM řízek má ještě jeden zrající plod (1 jsem už sklidil), ale rostlina díky tomu neroste a po jeho utržení se těžko vzpamatuje.
1 Maglia Rosa setá 6.10. už má 2 hrozny květů, ostatní MR a i Mini Kumata na květ nasazují a nejsou to jen ty náznaky. U rozkvetlého Stupického stále nevím, zda tam bude plod. Možná, že sazenice budou mít rajčata dřív než řízky. Tedy pokud vůbec.
Problémy jsou rovněž s teplotou v těchto mrazech: těsně za oknem (dvojitým vakuovým) někdy slézá až na 13 stupňů, zatímco v místnosti je kolem 20.
Do růstové směsi jsem přestal přidávat dřevěný popel. Dva řízky (G1 i G2) mi začaly kudrnatět, což přičítám přebytku draslíku.
Příští zimu asi vyzkouším růstový stan mimo okna bez denního světla. S nastavitelnou teplotou i intenzitou osvětlení. Kdo nesází, nevyhrává.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?), 17.1.2019 9:10

Katko, vypadají fakt dobře. Gratuluju. Takže kolik máte celkem odrůd a rostlin? 

Co se osvětlení týká, napadlo mne, že je potřeba sledovat přírodní cyklus. Nevím ještě, zda je to správně, budu teprve ověřovat, ale je to celkem logické. Malým rostlinkám stačí na růst méně světla, ale postupem času, jak pokračují ve vývoji, bude třeba přidávat. Pozoruju totiž, že uvadá víc a víc listů úměrně k tomu jak rostlina roste a jak stíní své spodní listy. Já už jsem ve stádiu květů a malých plodů, takže vyberu vhodné jednotlivce, přesadím je do velkých květináčů a přidám jim osvětlení - intenzitu i čas. Myslím, že za stávajících podmínek bych se plodů nemusel dočkat dřív. Ostatně je tomu tak i v přírodě: moje jsou tak někde v dubnu a to světla valem přibývá. U umělého osvětlení - to přírodní letos zatím lze téměř ignorovat - je možné také změnit vzdálenost zdroje od rostlin (intenzita ubývá se čtvercem vzdálenosti), ale tady se právě dostávám do problémů. Jednotlivé odrůdy a typy rostlin rostou nestejně rychle, takže při stejné výšce jedněm hrozí připálení a druhým se světla nedostává. Souvisí to i s jejich pozicí vůči zdroji. Například moje 3 Vilmy jsou jako schůdky: ta největší 25 cm, prostřední tak 12 až 15 a ta nejmenší jen 5. Jsou to trochu šachy, ale je nutná maximální flexibilita.

Přírodní cyklus také napodobuju tím, že jim na noc snižuju teplotu: vypnu topení. Takže spím teple oblečenýfrown, sdílíme totiž společnou místnost.

Agro substrát jsem už vyřadil dávno, zvlášť pak ten univerzální a nejsem sám. Vůbec univerzální substráty většinou plní ty jednotlivé funkce jen částečně. Výseváč používám od Gramofloru a růsťák Florii s mykorhizou.

Zlomenému Tiny Timovi držím palce. Moje nalomená Maglia Rosa už nasazuje na květ.smiley

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?), 21.1.2019 23:29

21.1.19 Řízky první generace začínají postupně odcházet (3). Odešel i řízek Startky, který měl dvě rajčátka. Tam jsem to asi způsobil já: znovu jsem odřízl vršek, už když měl plody nasazené. Nezbylo mu dost horních listů. Obecně zjišťuji, že si semenáčky vedou lépe než řízky, i když některé řízky z první i druhé generace už také kvetou a nasazují na plody. Jen jestli budou mít sílu je rozvinout. Jeden podzimní MM řízek má ještě jeden zrající plod (1 jsem už sklidil), ale rostlina díky tomu neroste a po jeho utržení se těžko vzpamatuje.
1 Maglia Rosa setá 6.10. už má 2 hrozny květů, ostatní MR a i Mini Kumata na květ nasazují a nejsou to jen ty náznaky. U rozkvetlého Stupického stále nevím, zda tam bude plod. Možná, že sazenice budou mít rajčata dřív než řízky. Tedy pokud vůbec.
Problémy jsou rovněž s teplotou v těchto mrazech: těsně za oknem (dvojitým vakuovým) někdy slézá až na 13 stupňů, zatímco v místnosti je kolem 20.
Do růstové směsi jsem přestal přidávat dřevěný popel. Dva řízky (G1 i G2) mi začaly kudrnatět, což přičítám přebytku draslíku.
Příští zimu asi vyzkouším růstový stan mimo okna bez denního světla. S nastavitelnou teplotou i intenzitou osvětlení. Kdo nesází, nevyhrává.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Katkos - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 99.86 (?), 22.1.2019 21:14

Takze presadenu mam uz 1/2 rastliniek v kelimkoch, nech lepsie zakorenia a substrat je az po listky. Jedna sa o: Gartenperle 2x (suverenne aktualne najvyssie rastlinky, neda sa povedat, ze vytiahnute, listky maju siroke pekne, len stonka a hrubka listu slabsia). Pear drops 2x tiez pomerne vysoke, 2 x Rottkapchen (červene cherry dwarf typ asi ako Vilma), Dwarf shadow boxing 2x pekne, Window Box red (asi ako Red Robin, red cherry dwarf) 1x, Tiny Tim 3x, zlomeny sa zreparoval ad integrum, uz je aj presadeny bokom aby zapustil korienky, Tumbler, Tumbling Tiger, Aztek 2x, Venus 3x, Vilma 2x, Darinka1x, Orange 1x, Minigold 2x, Bajaja 1x, Black zebra cherry 1x (klicilo neuveritelnych 6 tyzdnov, z coho vyplyva, ze casto treba byt trpezlivy a nevesat hlavu). Marmande nevyslo ako jedine. Mozno zistim, preco mam Venus 3x a je to nakoniec Marmande, ktore mi upadlo z prstulaugh   Potom by klicivost bola 100% To potesi, no nie?  A rastlinky vyzeraju k svetu. Nafotim persp. snad cez vikend. Robota, papiere nepustia. 

Katka           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?), 23.1.2019 19:23

Joj, Katko, vy jste se rozjela. Ostatně podobně jako já, jenže mně už chybí prostor, takže ty méně nadějné musím vyřazovat, aby udělaly místo těm zdatnějším.

Budete je ještě před dovolenou v březnu přesazovat? Ono je to tak, že čím větší rostlina, tím víc spotřebuje vody a tím víc půdy musí mít, aby tu vodu udržela. Odhaduju, že cca 1 litr půdy, substrátu či směsi by měl na týden stačit. A raději snížit teplotu. A přisvětlování v březnu už nejspíš nebude nutné: na jižním okně dostanou 9 - 10 hodin denního.

Držím palce.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?), 28.1.2019 22:55

28.1.19 Dnes jsem sklidil poslední rajče z řízku MM první generace. Ale zároveň jsem i řízek zlikvidoval, protože veškerou energii investoval do těch dvou plodů, které měl, a „zapomněl“ při tom růst. Nebyla šance, že by se vzpamatoval. Ještěže mám stále dozrávající rajčata z loňské úrody (i když tam už se také blíží dojití zásob). Z kvetoucího Stupického totiž také nic nevzejde, květ uvadl. Není divu, bylo příliš málo vzrostlé. I Maglia Rosa shazuje květy, i když vijanů stále přibývá: 3 kvetoucí a jeden v poupatech. Rozkvetly i další Ř2, Start a Mountain Magic, a jedno Mini Kumato, ale je otázkou, co z toho rozvinou. Už jsem se vzdal naděje na rajčátka v únoru. Problém vidím především ve světle: denní je při tomhle počasí zanedbatelné a umělé sice dá 8 000 lx, ale jen seshora na vrcholcích rostlin, které pochopitelně nejsou v jedné výšce, i když jsem je uspořádal podle vzrůstu a přizpůsobil tomu lampy. Je nutné osvětlení i ze stran, ale teď už je pozdě to předělávat. Poučení pro příště. Spodní listy dostávají jen minimum světla a tak se jich rostliny zbavují, protože v nich neprobíhá asimilace, i když živin musí mít dost, protože je pravidelně hnojím.
Vysoké rostliny vyvazuji mezi dvě tyčky do serpentin, takže můžu jejich výšku mírně upravovat. Ale má to své limity. A přesazuji, ale jen podle volného místa. Časování bylo špatné: balkonovník nelze ještě provozovat. Počítám tak začátkem března, tedy když budu mít štěstí na počasí. Loni byl březen studenej jak psí čumák.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (733) - 129.206 (?), 29.1.2019 9:17

Milane, je sympatické, že tu uvádzaš aj svoje neúspechy v pestovaní. Vypestovať zrelé rajčiny v zimných mesiacoch je naozaj veľmi problematické.To by chcelo vykurovaný sklenník aj so správnym prisvetľovaním, ešte k tomu so správnym dávkovaním závlahy a hnojenia. To vyžaduje ale obrovské skúsenosti.Možno tie kvety a listy zhadzujú aj nesprávnymi vysokými dávkami hnojív pri slabších svetelných podmienkach. Ja som pre tohoročnú kvetináčovú kultúru vysiala pár druhov pokusne tiež prv o 3 týždne(9. 11.2018 na skúšku Stupické skoré poľné, Magliu Rosu, Pink passion, Tomatoberry(GardenberryF1),Sleeping Lady, Subarctic Plenty, Štart F1)  Časť z nich som nechala po prepikírovaní v chlade- vých. okno: 17-12stupňov, bez prisvetľovania, min. polievanie- rastliny pomalý rast, ale sú pevné- nevyťahujú sa. Zvyšok juhozáp. veľké okno: 22-17 stupňov, prisvetľovať som začala od 5. januára. Mali aj zaťažkávaciu skúšku- od 15. do 22. jan. som ich týždeň nepolievala, prežili bez úhony. Maglia Rosa, Stupické, Tomatoberry začínajú nahadzovať púčiky, uvidíme, ako sa vysporiadajú s kvetmi a nasadzovaním plodov.

 Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?), 29.1.2019 23:22

Evi, myslím, že to není přehnojováním: stejné příznaky, tedy zaschnutí spodních listů, se projevují i u rostlin, které nebyly hnojeny. Letos to vypadá trochu jinak než loni, ty listy zaschnou zelené (loni žloutly), prostě kolem 1 cm od stonku seschnou na tenkou nitku a z listu nezbyde téměř žádná hmota. Škoda, že nemůžu poslat fotku. Není to ani přeléváním, protože je spíš trápím suchem. Na mne to působí dojmem, že ta rostlina ví, co dělá: zbavuje se zbytečných listů, ve kterých díky minimálnímu světlu neprobíhá asimilace. Moje světelné podmínky jsou mnohem horší než Tvoje (prohlíd jsem si polohu Tvého domu na Googlu) a taky si nemůžu regulovat teplotu, jak bych chtěl, protože s nimi bydlíme. Ale přivedlas mne na myšlenku přendat pár menších jedinců na chodbu, kde je tak 14°C a okna jsou východní, ale nestíněná jako u mne lodžií. Jenže to je společná chodba, takže jim nemůžu přisvětlovat a ani použít odražeče, lidi by si stěžovali na tmu na chodbě. Takže je tím spíš obětuju. Tady jsou totiž neustále mlhy a totálně zataženo.

Ale abych nebyl jen negativní: spousta jich už kvete, dokonce ve větších hroznech (loni jen max. 2 - 3 květy na vijanu) a dneska jsem objevil rostoucí rajčátko na Mountain Magiku 1. generace. A přestože listy opadávají, ty rostliny rostou dál, jakoby se nechumelilo. Navíc světelné podmínky se budou zlepšovat a přijdou snad i jasné dny, takže to zas až tak černě nevidím. Možná jsem si jen stanovil příliš ambiciózní cíle. Už jsem i trochu slevil: rád bych měl rajčata do Brexitu 29.3.smiley Klony MM určitě budou, o tom není pochyb. Navíc chci řízkovat i ty ze semínek (4 rostliny = cca 16 řízků).

Jo, a Mini Kumata už taky kvetou, takže jsou skoro stejně raná jako Maglie Rosy. Velké Kumato je pak opravdu pozdní (DTM 80), ale zato vydrží na policismiley.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3217) - 135.180 (?), 31.1.2019 13:16

Milane,

pokud opravdu chceš sklízet rajčata z přisvěcovaných rostli v zimě, tak by to chtělo nějaké odrůdy jejichž biologický rytmus je přizpůsobený ročnímu cyklu. Nejjednodušší by byly přesevy z těch odrůd, které jsou dnes na trhu z českých nebo slovenských skleníků (Hranáčik, Brioso, Angelle apod.). Se Stupickým nebo Startem to asi nepůjde i když jim dáš dost světla, vody, hnojení, atd.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?), 1.2.2019 0:47

Vladimíre, nejsou ty odrůdy, které navrhuješ, hybridní? Brioso určitě, to jsem našel.

Určitě budu muset změnit strategii. Zase je jich příliš mnoho na oknech, stíní si, spodky nejsou osvětleny. Letos jsem vsadil na Eviny odrůdy (Maglia Rosa, Mini Kumato, Sleeping Lady), Mountain Magiky pěstuju z jiného důvodu a Stupice a Startky jsou tam jako kontrolní skupina. No a pak tam mám ty cherry, co nevím, jak se jmenují - zatím vypadají dobře, i když jsem je sel později. Uvidím, co se stane. Rozhodně budu uvažovat i o změně odrůd. Ale možná bude lepší ta zimní rajčata z našich skleníků koupit, prý jsou výborná. A když mám ještě teď loňská rajčata, překlenovací období bude krátké. Jen mám strach, že když se vzdám těch zimních rajčat, budu se nuditfrown.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3217) - 135.180 (?), 1.2.2019 8:05

Pochopitelně nechci nijak ovlivňovat to co budeš pěstovat. Jen jsem chtěl připomenout, že lze jednoduše získat semena odrůd, které jsou v našich zimních podmínkách geneticky přizpůsobené pěstování pod světly. O tom, že jsou to odrůdy pěstované úspěšně na prodej ve sklenících na našem území snad nemůže být pochyb. Pochopitelně jsou to všechno hybridy F1, ale i zde na webu se lze dočíst, že řada zahrádkářů provádí přesevy těchto odrůd z kupovaných rajčat a jsou s nimi spokojeni. Nakonec to Mini Kumato od Evy jsou semena vybraná z hybridních plodů koupených někde v Australii. Já se v žádném případě nechystám pěstovat nějaká rajčata pro konzum v zimních měsících, ale kdyby ano, jistě bych nedal přednost těm třem odrůdám o kterých píšeš. Rád si o tom zimním pěstování zde na tomto vlákně počtu, jen by mne potěšilo, kdyby tam bylo více těch pozitivních výsledků. Přeji Ti, ať se i nadále v zimě nenudíš.
           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika