Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Plodová zelenina > Rajčata 2019

Rajčata 2019

seky (104) - xxx.xxx.121.128 (?)
11.2.2019 19:38

Já doporučuju tyto odrůdy: Mandat F1, Strillo F1, Jahodo. 

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Rajčata 2019

Mr Bigggg (2494) - xxx.xxx.135.180 (?)
1.11.2018 11:50, počet návštěv: 61774
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Tak dnes jsem zahájil sezónu 2019 výsevem semen determinantních odrůd rajčat.
           Vladimír

Připojit reakci   

Rajčata 2019

viktor111 (142) - xxx.xxx.168.28 (?)
1.11.2018 12:11
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

to ja este len zhanam semena... mandat opat chut plodnost odolnost mne strasne vyhovuje, oxheart ma sklamal takze uz asi nie aj ked v salate bol super, start,spencer, orkado a moneymaker udajne vynikajuca chut nepestovali ste ho uz pan vladimir?dik za odpoved

Připojit reakci

Rajčata 2019

Mr Bigggg (2494) - xxx.xxx.135.156 (?)
1.11.2018 17:59

Ne, Moneymaker jsem nikdy nepěstoval. Existuje plno chutných rajčat, ale každý máme jiné vnímání chutě. Je třeba vybrat si rajčata, která mně nebo Vám budou chutnat a to jedině tak, že je zkusíme pěstovat.. Nemusí to být ty, které někdo považuje za nejchutnější. Pro mne to, že někdo napíše, že je to rajče chutné znamená jen to, že bych ho mohl příležitostně ochutnat.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

Milan HP (459) - xxx.xxx.6.138 (?)
2.11.2018 16:08

Money Maker jsem letos dostal na jaře od kámoše. Nijak mne nenadchl (MM, ne kámoš) ani chutí (tak 5 na stupnici 0 - 10) ani plodností. Vyřazuji ze svého repertoáru. Už jen ten název napovídá, že je komerční. Stejně tak jsem moc neocenil Kumato: bylo nejpozdnější ze všech (Wiki říká DTM 80). Chuť zvláštní, ale mne neoslovila (také 5)

Zato asi zkusím Tamina, popř. Matina pro jejich ranost. Ale až na jaře, zimní pokusy provádím s odrůdami, které jsem už měl, protože vím, co od nich čekat. Máte s nimi někdo zkušenosti? Mini Kumato už mají pravý lístek.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.243.114 (?)
2.11.2018 17:13

Tamina je zřejmě to samé jako Matina - bramborový list, rané, ale žádná chuťová hitparáda. A také moc dlouho nevydrží, měknou.  Kumato mi vždy zraje ve stejnou dobu jako ostatní rajčata.

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.168.21 (?)
2.11.2018 18:40

Tamina má menší plody tak 3-5cm. Měl jsem jí letos ve skleníku vedle ostatních rajčat a opravdu začala zrát dříve, asi tak o 10dní. Takže já jí příští rok dám opět, ale jen pár rostlin. Walter

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.168.21 (?)
2.11.2018 18:47

Původně jsem chtěl Matinu, ale tu jsem prostě nesehnal.

Připojit reakci

Rajčata 2019

2.11.2018 23:16

Kumata nebo Mini Kumata? Měl jsem Kumata jak na balkoně, tak na zahradě. V obou případech na chvostu pelotonu v ranosti. Pravda, ze semínek, která byla odebrána z F1 odrůdy, čili nespolehlivých.

A co se Taminy týká, jestliže má bramborový list, je to asi kříženec Stupického s něčím. Takže spíš dám přednost předkovi. Měknutí by mi asi nevadilo, budou na sklizeň v létě a brzkém podzimu, ale ta chuť mne odrazuje. Díky za info.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.191.123 (?)
2.11.2018 18:33

Odrazovat Vás nebudu a nechci, ale Taminu beru za podprůměrné rajče, a že by bylo nějak výjimečně rané, to si nemyslím. Pěstoval jsem ji jen dva roky, ani v jednom případě ale nebyla nejranější - Stupické a Tomatoberry dozrály o pár dnů rychleji a kvalitativně jsou obě někde jinde.

Připojit reakci

Rajčata 2019

2.11.2018 23:21

Tomatoberry jsou cherry, tedy podle názvu. Tyčková nebo keříková? Mrknu na to. A pokud říkáte, že jsou chutná, zkusím je zařadit ještě do zimního cyklu. Díky.

Připojit reakci

Rajčata 2019

3.11.2018 16:08

Tomatoberry je předchůdce Gardenberry, nevím jak to s tím názvem v tomto případě bylo. Pro mě je to nejchutnější rajče ze všech a také nejranější z těch co jsem dosud pěstoval. Nevýhody jsou vysoká cena osiva a také celková plodnost, myslím že běžný zahrádkář si toho asi nevšimne, já ale pozoruji že má těch plodů přecejen méně než ostatní cherry odrůdy.

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.61.187 (?)
3.11.2018 16:22

TOMATOBERRY se teď jmenuje GARDENBERRY.

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.234.92 (?)
29.12.2018 15:52

Moneymaker jsem pěstovala poslední dvě sezóny, ale letos z důvodu málo místa vyřadím. Chutí nenadchlo, ale sto lidí... sto chutí. Paní Dáša ze skupiny mě navnadila minulý rok na bulharské odrůdy, tak budu letos opět vysévat. Dále pak Black Trufle a Black Russian. Z českých Tipo F1. Datlové Valdo, Datlo, Santa orange, Dugar plum F1. Pollicino F1, Spencer, Gardeners delight, Sweet million... no a asi se ještě něco najde. Pokud by jste měl zájem o semena Moneymaker, mohu darovat.

Připojit reakci

Rajčata 2019

Jiří II (559) - xxx.xxx.61.187 (?)
2.11.2018 18:10

Včera jsem měl rajčatový salát z posledních letošních rajčat (fňuk... fňuk), která jsem sklízel před prvními mrazíky a která mi tudíž dozrála doma. S oblibou experimentuji s výsevem semen z odrůd F1. V letošním roce u mne chuťově zvítězilo potomstvo z Harzfeuer a v kuchyni zabodovalo potomstvo ze San Marzano (Nano nebo Mini). Propadákem u mne bylo Black from Tula, z předraženého osiva - 8 semínek, z toho 3 nevyvinutá, bratru za 35 Kč. Plody mi připomínaly bláto. Chutné, ale bláto.

Takže co budu vysévat vím, co nebudu vysévat, vím také smiley. Ať se vám všem daří pěstování vašich oblíbených odrůd!

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.243.114 (?)
2.11.2018 18:37

Tak my jsme sklízeli "poslední" rajčata před týdnem, byly jich čtyři zelinářské přepravky, vrchovaté. U nás (Přerov) ten první mráz v září vzal jen listy na vrcholu rostlin, takže spousta rajčat stačila dozrát a spousta za ten měsíc i dorostla. Rajčata budeme mít tak do Vánoc. Letos byly nejhorší Marmande - normálně jsou to bifteková rajčata, výborná na sušení na plátky, do salátu... Kupuji semínka v Lidlu, nikdy problém, letos tam nasypali něco jiného, tvar by to mělo, ale rajčata měla maximálně čtyři centimetry v průměru, uvnitř spousta přepážek, plné semínek a neskutečně praskaly, nebylo možné je ani utrhnout.

Připojit reakci

Rajčata 2019

Katkos (38) - xxx.xxx.99.86 (?)
3.11.2018 14:51

Kedze mame este nejaky cas na objednavky semienok, rada sa opytam skusenych. Mlsne jazycky Semo, ake ste mali skusenosti s Valdo, Jahodo, Mini a Bibi? Datlo a Pollicino uz mam. Co sa tyka zahranicnych webov, planujem objednat este Rose Berne, Ambrosiu Red a Caspian Pink cez ebay (resp objedna mi znamy priamo v UK a donesie). Ma vyznam do tychto sort investovat? Co sa tyka ambrosie red, bude asi v zip sacku tipujem, lebo slachtitel original JL Gardening ju ma vypredanu. Bol tu uz ospevovany Finik Zoltyi (je to iste co oranzevij?) , ale jeden nazor na zaciatku sezony pisal o slabych priesadach co sa tyka korenoveho systemu. Ujal sa? Pestovali ste niekto Indigo kumquat, Submarine Blush Tiger, Queen of the night, dark tiger, coyote, muudy waters, dwarfy- shadow boxing, cherokee tiger black? Su na jednom zdroji tak uvazujem, do coho investovat, tieto vyzerali zauijmavo.. Tiez spekulujem, ci stoji za tie peniaze Sladkaja devocka z estonskeho webu tu opakovane spominaneho (postovne 7,90 eur), Nastju slastjenu tam aktualne nevidim, len Nastju /to vyzera na klasicku velkost, nie cherry/ ani Finika- ziadny typ. Dakujem za nazory

Katka          

Připojit reakci

Rajčata 2019

3.11.2018 16:12

třešňové odrůdy od Sema u mě:

VALDO - podezírám záměnu za nějakou jinou, mi neznámou odrůdu, plody byly větší a hruškově protáhlejší než měly být, podle mě neodpovídaly tomu co má Valdo být, proto nechci hodnotit, koupím si jinou šarži a pak uvidím

JAHODO - je to typ Tomatoberry-Gardenberry, řekl bych že má více kvadratický tvar než ten japonský originál. Velmi vzrůstná rostlina (největší ze všech co jsem měl), rajčata se ale musí na keříku nechat dozrát. Pokud je neutrhnete předčasně, jsou skvělá, světle červená ale ni moc.

MINI - řekl bych že standardně dobré třešňové rajče, může sloužit jako základní odrůda pro běžné pěstitele, dlouhé vijany, rozhodně lepší než to co bývalo dostupné kdysi, tj. Cherolla a Idyll.

BIBI - od MINIho se liší tvarem se špičkou, během počasí v létě jako bylo letos trpělo zelenými límci, předčasně dozrával spodek plodu, jinak žádné větší přednosti nemělo takže Bibi asi vyřadím.

Připojit reakci

Rajčata 2019

10.11.2018 13:35

Dakujem za hodnotenie tychto odrod od Sema, pomohlo v rozhodovani... Viete mi poradit, kde zohnat Nastju Slastjonu a Sladkoju devocku? Na estonskom webe tu znamom, je sladkaja devocka zlacnena s exspiraciou 01/2019,  to sa neoplati a Nastja slastj.nie je vobec. Este by som chcela Finik zoltyi a krasnyj. Tie sa daju zohnat na ebay a Amazone, ale zisiel by sa spolahlivy jeden rusky zdroj za jedno postovne. Mate nejaky spolahlivy?

VDAKA. Katka

Připojit reakci

Rajčata 2019

Mr Bigggg (2494) - xxx.xxx.135.132 (?)
11.11.2018 7:36

Nechci Vás nijak odradit. Ale proč zrovna tyto hybridní odrůdy? Byly snad populární v letech 2014-2016, ale dnes, kdy jsou podle mne přinejmenším stejně dobré české odrůdy, tak je zbytečné shánět nějaká semena na Ebay. Jejich kvalita je pofiderní, většinou jsou to přesevy z hybridů F1. Ani estonský web už není to co byl, četl jsem plno stížností na to, že třeba Sladkaja děvočka vypadala a chutnala úplně jinak než jak měla. Momentálně nikdo z těch, které znám a kteří dříve kupovali na tomto webu a chválili semena už tam nekupuje. Možná mne někdo ze zde přítomných vyvede z omylu a jeho hodnocení bude veskrze kladné.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

13.11.2018 1:02

Dakujem pan Vladimir, pomohli ste mi v rozhodovani, nebudem cez estonsky web objednavat, aj to postovne je nekrestanske. Ale ebay asi neodolam, maju tam ambrosiu red, rose berne a caspian pink - jeden zdroj

S pozdravom

Katka  

Připojit reakci

Rajčata 2019

3.11.2018 15:11

Este jedna otazka - nazory na "Indiga". Tu citam skor negativne nazory. Predavajuci a weby ospevuju nielen vzhlad, ale aj chut: Indigo Rose, Apple, Blue berry, Cascade Village atd. Dizajn ma berie ovela menej, ako chut, odolnost voci chorobam a aby z toho nebol nekontrolovatelne rastuci "les" s malo plodmi. Pre ten "les" napr. rusim divoke rajce, nemam na neho miesto. dakujem.

Katka 

Připojit reakci

Rajčata 2019

3.11.2018 16:16

Chuť je subjektivní věc  - podle mě Indigo nepatří mezi nejchutnější rajčata. Plod je celkem měkký a zdá se mi že i dost nepravidelně velký- typově je blízko takovým Stupickým, ale chuť tak dobrá není.

Rajče je navíc velmi pozdní - dozrává opravdu tak o dva týdny později než ostatní.

Přesto si ho ve dvou rostlinách nechávám, protože barevně je ohromné, zaujme každého a do salátu je dobré.

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.252.175 (?)
7.11.2018 9:42

Mate niekto skusenost s paradajkami Birikino? Boli mi odporucene v obchode so semenami. Avsak cena je vyssia ako u gardenberry. 10ks za 4,20eur. Neviem ci stoja za vyskusanie. U mna zatial spokojnost s Datlo, Sweet Aperitif a Gardenberry.

Připojit reakci

Rajčata 2019

Eva T. (412) - xxx.xxx.10.161 (?)
14.11.2018 21:02

Vyskúšala som v minulosti veľa Blue- Indigo typov rajčín, chuťou väčšina neoslovila, ale môžem odporučiť Helsing Junction Blue a Clackamas BlueBerry- sú pomerne skoré a tiež sladké v plnej zrelosti.

Na budúci rok obmedzím počet pestovaných druhov budem určite pestovať Tomatoberry F1, Arielle F1-na sušenie, Aranca F1, Orange SantaF1, Ambrosiu Orange. Ďalej budem tradične dávať Stupické skoré poľné, Štartky, Bejbino, Corazone F1, Kumato a Minikumato, Orange Russian117, nejaké podlhovasté na sušenie a nejaké biftekové srdcia.  Asi dám aj Magliu Rosu a z trapaslíkov skoršiu väčšiu Pink Passion do kvetináčov.

9. 11. som vysiala na skúšku Stupické skoré poľné, Magliu Rosu, Pink passion, Tomatoberry(GardenberryF1),Sleeping Lady, Subarctic Plenty, Štart F1 a Pink Passion.

Vonku mám ešte 2 korene - Arielle a Aranca - včera som obrala posledné mierne vyfarbené plody-napodiv mali výbornú sladkú a výrazne rajčinovú chuť. 

V sklenníku mi ešte stále rodí Stupické, Štartky a Orage Santa.

Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2019

15.11.2018 8:54

Arielle F1 mně také moc chutnalo. Zdálo se mně takové masitější než některá cherry. Snažil jsem se je sušigt jen tak volně na venkovním parapetu, ale moc se mně to nedařilo. Výtěžnost vzhledem k velikosti docela nízká, ale chuť usušených skvělá.

Modré odrůdy jsem nikdy nepěstoval ani se na ně nechystám. Stejně tak nedávám žádnou prioritu cherry rajčatům, ale pro letošek jsem se rozhodl, že pro tato rajčata využiji samostatný záhon, na který bych dal víc jak čtyřicet sazenic cherry. Nebude tam nic speciálního, jen využiji semena těch odrůd, která se mně doma nahromadila (Rubinka, Jahodo, Sungold F1, Cherrry Pery Kumato, Ramallet Bombeta,  Mini Kumato, Mexican Honey,...). Račata vysadím hodně hustě, prořezávat je budu jen do výšky 60 cm a pak je nmechám jejich osudu. Všechno toto závisí na tom, jestli budu mít doma místo, kde sazenice předpěstovat. Z pro mne nových to budou cherry Supremo F1 a Supersweet 100 F1.

Z bifteků budu pěstovat jen své oblíbené španělské a k nim přidám Costoluto Genovese Brokenbar- snad nejlepší rajče pryo zpracování na omáčku (semena bych měl dostat někdy v průběhu prosince). Taky zkusím nějaké pro mne nové podlouhlé na sušení a protlaky Jersey Devil, Opalka, Polish Linguista, Andes Horn, Gilbertie...

Také jsem už zahájil sezónu výsevem keříčkových rajčat (1.11.), která dám brzy na jaře (v březnu) do pařeniště. Jsou to osvědčené Sophie´s choice, 0-33, Sarayev Shtambovyi, Sarayev Gruntovyi, Poranok, Betalux, Stupické polní rané (pěstované jako keřík) a z nových Alka F1, Sasha Altai, Bielyi Naliv, Krainy Sever, Klusha, Independence Livingston. Na semena dalších tří odrůd Efimir, Forest Fire a Silvery Fir Tree zatím čekám. Sazenicím se za oknem zatím daří dobře. Které odrůdy nakonec dám do pačřeniště rozhodnu až někdy v polovině března podle toho, v jakém stupni vývoje rostliny už budou. Dám asi přednost těm, které budou kvést a případně budou mít už nasazené plody.

Obrázky:
Sazenice za oknem
Sazenice za oknem
Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.153.50 (?)
22.11.2018 5:19

Dobré ráno, zaujal mě výsev semen rajčat na příští rok už nyní. Rád bych zkusil několik málo sazenic do květináčů za oknem v bytě, pařeniště ani skleník nemám. Můžete prosím doporučit vhodné odrůdy, pravděpobně keříčkové, které běžně koupím? Jinak posledních několik let pěstuji ke 100 rostlinám rajčat asi ve 20 odrůdách s různými výsledky, chytám se redukovat jak počet, tak odrůdy z důvodu nedostatku času a vody.

Připojit reakci

Rajčata 2019

23.11.2018 8:35

Firma Moravoseed má ve své nabídce čtyři balkónové odrůdy rajčat: Vilma, Venus, Aztek a Bajaja. Žádné z nich jsem nikdy nepěstoval. Jen z informací na internetu (mimo jiné před čtyřmi dny ve vlákně "Rajčata venku do Vánoc") si myslím, že vhodná by byla Vilma. Je to úrodná odrůda s chutnými červenými plody. Dvě další Aztek a Venus se žlutými a oranžovými plody nejsou zdaleka tak úrodné a Bajaja, který je enormě úrodný potřebuje podstatně větší nádobu na pěstování. Ve světě toho také moc není.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.99.86 (?)
25.11.2018 9:54

Peknu nedelu prajem,

pestovala som Venus, potvrdzujem nizsiu urodnost, krik je maly, nezabera miesto, skory. Plody boli pomerne rychlo zlte, vtedy este kysle, treba nechat dojst do plne oranzovej, vtedy sladke. Katka

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.230.39 (?)
29.11.2018 14:53

K rajčatům Aztek a Bajaja - loni jsem pěstovala a rozhodněstojí za to. Měla jsem je venku v nádobách.

Bajaja dozrával tak nějak postupně, Aztek najednou během asi dvou týdnů. Nakoupila jsem větší květináče právě kvůli informaci o Bajajovi ale nakonec nijak větší nebylo (a taky mi vzešlo snad všechno tak jsem toho měla najednou až moc), tak jsem je naprala asi po šesti sazenicích do 7,5 a 10 litrových nádob. Rostliny obou druhů byly tak nějak podbné - žluté měli stát jako keřík a červené být převislé, ale nakonec to bylo tak nějak půl na půl, některé žluté převisly a některé červené stály, úroda nebyla tak ohromná na objem jak popisoval výrobce ale rozhodně jsou ty druhy, kolem kterých neprojdete v době zralosti aniž byste se nezastavili a nezobli jedno (a druhé a třetí a čtvrté). Taky oproti skleníkovým rajčatům jsou chuťově někde hodně jinde, i když to mohlo být způsobeno loňským horkým létem, to už tu někdo psal že byl značný rozdíl mezi skleníkem a záhonem. 

Sáša 

PS. kdo také bude pěstovat v nádobách, veliké pěstební květináče jsem sehnala od firmy pasič a velká spokojenost, jak s cenou tak s dodáním - to není reklama, jen sama vím jaký je problém sehnat 25litrové květináče aby nestály stovku jeden..

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.161.55 (?)
24.11.2018 16:49

Dobrý den, překvapilo mě, že již někteří vyséváte rajčata. Jaké to má výhody a co brzy na jaře s již tak velkými rostlinami? Mám "skleník" z polykarbonátu, ale rajčata jsem v něm nikdy neměla, ale zvažuju že příští rok je tam dám. Venku na záhoně při sebemenším ochlazení brzy odejdou. Proto mám zároveň dotaz i na nějaké odrůdy vhodné do skeníku, které nejsou moc vysokého vzrůstu, asi nějaké keříčkové. Výška skeníku je po bocích nad záhonky cca.180cm. Děkuji

Připojit reakci

Rajčata 2019

24.11.2018 22:52

Peknu vecer prajem,

trochu mimo temy, len si chcem ako zaciatocnik overit, ci nerobim hluposti. Mam zlu podu, ilovitu, tazku, minuly rok tam povodny majitel dal hnoj, aky neviem. 4 roky tam pestoval rajčiaky. Zmeny nie su mozne, maly pozemok, stale na tom istom mieste budu plodiny 1.trate. Kombinacia 12m2 volnej pody + zvysok crepniky. Preorali sme + dali granulovany konsky hnoj+ siran draselny. Neskor chceme dat dolomiticky mlety vapenec a na jar pred vysadbolu by som chcela dat granulovany slepaci hnoj. Ponukli mi teraz zadarmo klasicky konsky hnoj. Mam vyuzit a zaorat ho po granulovanom.? Teraz uz nestihnem, ale buduci rok po sezone by ste volili moznost vyhadazt il prec a navozit ornicu. Ci staci hnojit ilovitu zem. A snad uz budem mat hotovy svoj kompost... Poradte dakujem. Katka    

Připojit reakci

Rajčata 2019

25.11.2018 11:18

Granulovaným hnojem si tu vaši jílovitou půdu nezlepšíte. Možnost získat koňský hnůj bych jistě využil. Teď na podzim bych ho dal do toho kompostu (oddělat vrchní vrstvu, dát tam ten hnůj a zakrýt tou oddělanou vrstvou). Ještě na jaře bych nějaký hnůj zapravil do brázd tak, abych rajčata ev. jiné rostliny nesázel přímo do tohoto hnoje (aby se kořeny nepopálily).

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

25.11.2018 23:08

Katko, Váš problém má dvě stránky: strukturu půdy a živiny. Pokud je země hodně jílovitá a tím tvrdá, rostliny těžko vytvářejí adekvání kořenový systém. Vím to z vlastní zkušenosti s rajčaty: zasadil jsem je až do podkladového jílu. A přestože jsem je patřičně hnojil, byla slabounká a neduživá. Takže je potřeba strukturu půdy zlehčit. Nejsnazší řešení je písek, ne kopaný, ten slehává. Dál je možné přidávat nezávadný biologický materiál, který vytvoří humus, ale to je běh na dlouhou trať. Osobně teď malinko zlehčuju půdu použitou směsí substrátu a zeminy z pěstování v květináčích. Z tohoto pohledu je koňský nezpracovaný hnůj mnohem lepší než granulát. Samozřejmě se dá koupit nějaký laciný substrát a také ho do půdy přidat. Mletý dolomitický vápenec také funguje jako písek, ale toho tam nemůžete dát tolik, aby to mělo význačný vliv na strukturu, která je to nejdůležitější. Živiny se pak dají přidat mnoha způsoby. Někdo nedá dopustit na jíchu, někdo na hnůj či slepičinec (ty je rozhodně lepší nejdřív kompostovat), někdo používá umělá hnojiva. Je potřeba si uvědomit, že přehnojení amoniakální (močovina) formou dusíku ztěžuje rostlinám příjem vápníku. O tom jsem se letos na jaře přesvědčil natvrdo. Takže teď spíš používám Kristalon nebo dusičnan vápenatý v zálivce v nízkých koncentracích. Zatím se to osvědčuje.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.99.86 (?)
29.11.2018 9:06

Ďakujem za dobré rady, na tom konskom hnoji budem pracovať, aby mi ho manžel doniesol, snáď to ešte zakopeme, keď sa oteplí, po tomto mraze. Čítala som expertov, ktorí to zvládli aj v januári. Sezónu 2018 som tam dopestovala mohutné rastliny, predchádzajúci majiteľ domu dal do pôdy nejaký hnoj. Len kvalita plodov mizéria, ale v apríli sme sa len sťahovali, už som nemala čas pestovať planty, tak som darom dostala nechutné medium červené čosi. V juni som sadila vlastne male priesady Cherolly, Idyll, goldkrone a venus. Žlté verzie fajn. Cherolla praskala, Idyll kysla. Zial, je tam aj polotien, tak veľké pestovanie na poli nevidím ružovo (btw sú odrody vhodne do polotiena?, asi blbosť...). V kvetináčoch boli ale aj tieto cherry výborne, len plodnosť nízka. Tak ako ste spomínali, vysypala som na pole asi 20 črepov hliny z pestovania 2018, aj to to trochu prekypri. 2x som striekala na listy proti plesni, nemoze to ublizit pode? Redukovala som kus aronie, čo tienila a zlikvidovala figu, ktorá nerodila. Inak sme región Košice 250 mn. Vďaka. Katka

Připojit reakci

Rajčata 2019

25.11.2018 11:33

To kdy se rajčata vysévají závisí na tom, kdy se budou vysazovat ven a také na tom, za jakých podmínek se pěstují sazenice. Já budu dávat rajčata ven do pařeniště okolo 20. března. Mám odzkoušeno, že v mých podmínkách (severní okno, teplota jen 17-18°C) musím vysévat velmi brzy, abych měl v době výsadby sazenice již s nasazenými květy ev. malými rajčátky. Pokud máte skleník z polykarbonátu (srovnatelná kvalita jako sklo), tak byste mohla opravdu pěstovat rajčata dříve, ale pokud nemáte možnost přitápět tak silnější noční mráz před 15.květnem může všechno vaše úsilí zmařit. Pokud byste i přesto do toho šla, tak je potřeba nad rajčaty uvnitř skleníku dopředu nachystat   nějakou lehkou konstrukci přes níž by se v případě hrozících nočních teplot pod 0 °C přehodila nějaká plachta nebo stará deka namočená ve vodě. Také z tohoto důvodu by byly vhodnější nižší odrůdy.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

26.11.2018 19:59

Vladimíre moc děkuju za odpověď. Ve skleníku mám přitápění, takže teoreticky bych tam rajčata mohla dát i před zmrzlými muži. Vy píšete, že dáte rajčata ven již okolo 20.března. Můžu se optat v jaké jste nadmořské výšce? přeci jen mi to přijde do pařeniště hodně brzo. My jsme cca.400m.n.m. Z odrůd co jsem tak zjišťovala se mi zamlouvá Darinka F1, Tereza nebo Šejk. Ale nemám s nima žádné zkušenosti. Nezkoušel jste je někdy v minuých letech? Jana

Připojit reakci

Rajčata 2019

27.11.2018 18:07

Předpokládám, že nechcete nějak moc často v tom skleníku topit, což by bylo neenkonomické. Něco jiného je zatopit, když teploty v noci klesnou hluboko pod nulu. V každém případě bych doporučil kontrolovat si teplotu a vlhkost ve skleníku dataloggerem.

Pro toto rané pěstování je třeba vybrat velmi rané odrůdy, protože pěstovat nějakou poloranou je zbytečné, protože co získáte brzkým vysazením ztratíte tím, že odrůda se dostává do zralosti poměrně pozdě (dlouhá doba od kvetení do vyzrání plodu). Další vlastností by měla být odolnost vůči chladnějším podmínkám.  Z českých odrůd jsem zkoušel Stupické polní rané (dávám ho do pařeniště každý rok a pěstuji ho jako keříčkové bez vyštipování), Darinku F1 (snad je to slovenská odrůda) jsem zkoušel v pařeništi v roce 2016, nebyla nijak mimořádná a protože se mně podařilo sehnat plno jiných velmi raných a chladu odolných rajčat, tak jsem se soustředil na ně. Většinou jsou to ruské odrůdy ze šlechtění z třicátých let minulého století, které prováděl P.Sarayev (M-22, I-2, Sarayev Shtambovyi,...), nějaké odrůdy z Kanady a USA a také z Polska (Betalux, Poranok, Alka F1). Stále dál zkouším co by bylo pro mne nejlepší. Asi budete muset také zkoušet.

Vladimír

PS.: Včera mně ty sazenice ne mou vinou spadkly z okna (ztráty velké až 30 %). Některé odrůdy nemohu už nahradit, protože nemám semena.

Vladimír.

Připojit reakci

Rajčata 2019

28.11.2018 12:08

Tak to je mi líto, že jste přišel o část výsevů. Musím se přiznat, že mě to Vaše ranné pěstování rajčat v extrémních podmínkách zaujalo. Nemíním sice s rajčaty nějak experimentovat, ale pár rostlinek bych fakt vyzkoušela, jestli by to i v našich valašských podmínkách zvládly. Co jsem tak brouzdala po internetu, tak nabídka semen co by přicházey v úvahu velice nic moc. A to co jste zmiňoval ani náhodou. Snad jedině to Stupické. Možná se ptám blbě, ale od Vás by pár semínek nebylo možné odkoupit? Nebo tip na nějaký český web s velkým výběrem semen? Díky Jana

Připojit reakci

Rajčata 2019

28.11.2018 16:46

Tak přece něco jsem našla - Siberian nebo Subartic plenty. Zkusím mrnout u nás v zahradnickém marketu, jestli to budou mít. Jana

Připojit reakci

Rajčata 2019

28.11.2018 23:08

Dobry vecer,

siberian mozete kupit na ceskej stranke permaseminka, subarctic plenty na ceskej neoseeds, to je zdroj, kde je vela cenovo dostupnych semien. Dostanete ich ale v zip sackoch. Objednavka isla hladko, ale este som z ich semien nesadila, tak sa neviem zarucit. Ale aj original zabalene napr. zo Sema ludia kritizuju, ze vyrastli ine veci. Vzdy je to trochu risk. Zo zahranicneho webu som bola spokojna zo semillas.de /Kanarske ostrovy/, zaujimave svetove odrody, aj heirloom, postovne lacne. Katka 

Připojit reakci

Rajčata 2019

29.11.2018 7:20

Re: Katka, ano na těchto stránkách jsem je také našla. Jinak Semo ani Moravoseed je v sortimentu nemají. Myslím, že ani NohelGarden. Popřemýšlím co ještě k nim ojednat, ať mě doprava nevyjde dráž než samotné zboží:-))

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.99.86 (?)
29.11.2018 9:27

Ja som od nich objednala vzácnu Ambrosiu Gold, údajne top cherry sladké, Isis Candy, Blonkopfchen, Harzfeuer, Rose Berne (medium pink-red, vysoký rating na portaloch), black pear, japanese black trifelle. Ak ešte nemáte nič, tam viete kúpiť ešte kvantum iných super odrôd. Ja ich už mám zakúpené z UK (doniesli mi ľudia žijúci tam). Zvážte artisany (blush, Pink), black plum, black prince- medium,  white cherry, thessaloniki, sweet milión, sugar plum, sioux, red pear, Indigo kumquat, ildi, glacier, galapagos- tie sú myslím divoké. Bifteky majú tiež dobre sorty, ale s tými v krátkej sezóne neuspejete. Som začiatočník, info mám len od skúsených z webu. Budúca sezóna má poučí 😁😂? Katka

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.99.86 (?)
29.11.2018 9:35

Spisala som len dobre hodnotené odrody z ponuky semillas na weboch, neriešila som úplnú rannost a skleník, takže nacitajte alebo múdrejší odpovedia čo z toho. Katka

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.99.86 (?)
29.11.2018 10:02

Otázka na skúsených, ktoré odrody sa Vám osvedčili z previslych-tumbling ako sladké? Event, z ktorých dobrých ste ich k prevísaniu prinútili? Napr.skorym odstipnutim vrchola a vedením výhonov vôkol črepníka. Teším sa ako decko lebo som objavila slnečný priestor, kde toho môžem dosť povešať... oka na hojdačku, máme 4 navyše a ešte dlhú tyc.😁😀🤗. Vďaka.Katka

Připojit reakci

Rajčata 2019

29.11.2018 12:06

Katko já tedy smekám, asi jste takový blázen jako jálaugh, už se nemůžete dočkat jara a chcete vyzkoušet všechno nové, zajímavé a s dobrými recenzemi od zahraničních pěstitelů. Nevím jaké máte na pěstování prostory, já nic moc a navíc to naše valašské podnebí-taky žádná hitparáda. Proto spíš pátrám po nějakých těch odolnějších zeleninách. Letos jsem také poprvé z těch neobvyklých zelenin zasadila černý kořen. I přesto, že podle zahrádkářů špatně klíčí a následně jsou problémy se škůdci, mě vzešel krásně. Jsem zvědavá. Měl by přečkat na zahrádce bez problémů až do jara.

Připojit reakci

Rajčata 2019

30.11.2018 14:38

Potvrdzujem, urcite som blazon, zanietenec (I love hearttomatoes), podla mna som v minulom zivote bola rolnik. Alebo je to tou robotou, kde ste denne v kontakte s mnozstvom agresivnych ludi, ktori nikdy nie su s nicim spokojni a vsetko chcu hned a len pre seba. Toto skvele cisti hlavu. Rastliny nerozpravaju, vidite uzitok svojej driny, precvicite chrbticu... A to nadsenie urcite poznate, ked idete z roboty, aspon na nieco sa tesite (okrem rodiny), ako to na zahrade podrastlo, ci zacervenalo, odtrhnete paradajocku z krika, zamlsate. Rano Vam nevadi vstat do roboty, lebo sa idete pozrite, co vyklicilo, narastlo...surpriseyes laugh Katka  

Připojit reakci

Rajčata 2019

30.11.2018 14:45

To podstatne som nenapisala, som v urovni 250 mnm, region Kosice,  mam 12 m2 pola, ktore je cast v polotieni, cast slnecna, orient. cca juhovychod, a cast pred domom je orient. Juh, kde su crepniky. Dost riesime, ci nezrusime bazen (nie je zapusteny), v podstate len robota, kopa penazi a nemame ho kedy vyuzit. Ked mame dovolenku, sme pri mori, ked sme doma, chodime z prace podvecer, to sa uz moc nenakupeme. Dcera je na strednej, tak ma vacsi zaujem o mobil ako o clapkanie vo vode. V tom pripade tam budu vyvysene zahony orient. na Juh, sen pestovatelalaugh. Katka      

Připojit reakci

Rajčata 2019

30.11.2018 23:25

Katko, je to přesně naopak: abychom se nezbláznili z dnes už nepochopitelného světa lidí, pěstujeme. Cokoliv, co máme také rádi k snědku nebo se nám to líbí. Protože to pěstování je krásně přímočaré, uděláme chybu, hned je to vidět, dáme tomu lásku a dřinu a to je také hned vidět. Nic se nedá okecat. A vládne jen Matka Příroda. Žádné výmysly, jen odvěké principy. A navíc ta radost, když něco dobře roste (zvlášť když mnozí říkají, že nebude), je prostě úžasná. Ze mě to dělá naprostého optimistu. A ještě k tomu je to dobrodružství zvědavých. Naprosto Vás chápu a sdílím to samé.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2019

1.12.2018 15:35

Katko a Milane, nejenže pěstujeme, ale i chováme. Oboje je k snědku a ještě je to pro nás relax. Tak jako na zahrádku, tak i ke zvířatům se těšíme a oni na nás, když nás vidí přicházet s krmenímsmiley.Katko nemám o moc větší zahrádku jako Vy, je spíš na jihozápad, ale mezi domy, takže na sluníčko taky nic moc. Na 1/4 mám skleníček. Bazén jsme též měli když byly děcka malé, ale teď jsme si s pořídili mobilní vířivku pro 4 lidi a úplně sto stačí. Vyhřívá až na 40°C a můžete do toho vlézt i navečer po práci, když už slunko zapadlo. A vodu měníme jednou za sezonu. My jsme s mojím takoví "peciváli"a na nějaké cestování moc nejsme. Raději se motáme okolo domu, zahrádky a zvířat a manžel někde v dílně. Když se nás někdo ptá kam letos na dovolenou, tak říkáme že jsme na dovolené celý rok a to domaheart

Připojit reakci

Rajčata 2019

1.12.2018 21:53

Jojo, my důchodci si to můžeme dovolit, tedy tu celoroční dovolenou. I když třeba ještě pracujeme.

Dneska mě dojali k slzám na Sazeničce.cz. Radí tam, jak si vypěstovat rajčata doma přes zimu. Jenže jen takové "rady nerady". Zalévejte přiměřeně, bohatá půda a sviťte jim. Ale nic o tom, kolik a čím. Nic praktického. Už se to rok pokouším vyzkoumat a stále nejsem o moc moudřejší. Snad za 10 let. 

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2019

2.12.2018 19:21

My sa radsej budeme ucit zo skusenosti pana Milana ako zo "sazeničce.cz" laugh.  Vsak tie dovolenky robia starosti - druhy marcovy tyzden ideme na lyze, to by priesady nemal kto polievat. Pribuzni nam kazdorocne preliatim dokazali skantrit aj izbove odolne rastliny (zistili sme, ze skor preziju ked ich nepoleju vobec), takze priesady na nich urcite nenecham. Sadenie bude teda dost neskoro, az treti marcovy tyzden. A v júli v lete 2018 - 2 tyzdne Chorvatska zase skoro neprezili paradajky v kvetinacoch (ja idiot som ich dala pod kvapkovu zavlahu, ktora je programovana 2x denne 5,00 a 22,00 hod na travnik, aby nezasli na sucho. Tak teda skoro zasli na plesen. Ale nakoniec sme nejake tie cherry mali, po postrekoch). Na poli, kedze nikto nevystipoval zalistky, vznikla nepreniknutelna dzungla, kedze som aj prehustila vysadbu. Darovali mi znami kopu priesad akoze ich odskusanej neznamej - nakoniec nechutnej sorty - medium cervene. Mala som radsej polovicu vyhodit. Zapasila som s pralesom 2 tyzdne. Bolo to nanic. Preto teraz vysadim uz len overene veci. No ale more musi byt. Jednak rodina nie je nadsenec paradajok, ale dovoleniek ano. Aj moja astma a alergie si to ziadaju. Takze vyber jednoznacny, prehrala by som boj za sklenik (pre mna palec hore) oproti moru na celej ciare. Inak ako vy riesite dovolenky, moji mili tomatomilujuci chytrolini? Katka          

Připojit reakci

Rajčata 2019

3.12.2018 8:52

Ještě do vánoc bych měl dostat semena masitých rajčat na protlaky Heinz 1439, Polish linguista, Opalka, Andes Horn, Gilbertie, Jersey Devil a Costoludo genovese Brokenbar. K nim bych chtěl dokoupit ještě San Marzano Gigante nebo Scatlone a vyzkoušet, kterým odrůdám se u mne bude nejvíce dařit. Chci posoudit v mých podmínkách jejich úrodnost (budu asi vážit), jak půjde oddělat slupka, jak hodně má to které rajče semen a jaká bude chuť po tepelném zpracování. Máte někdo tip na dostupná semena nějakého podobného typu rajčete, které bych mohl připojit k tomuto testování? Zatím mám dost času, vysévat budu až na přelomu února a března.
           Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

3.12.2018 17:54

Vladimíre, jediné, co Ti mohu nabídnout v tomhle oboru jsou Býčí koule. Jestli si dobře pamatuju španělsky Huevos de Toro. Zdarma a ochotně, protože je nebudu vysazovat. Jsou vzaté z plodu, který jsem dostal. Tedy bez záruky.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2019

3.12.2018 18:05

Děkuji za nabídku, ale já chci spíše rajče typu pasta než biftek, což Huevos de Toro je. Semena tohoto španělského bifteku mám, poslal mně je Andrés  (Baikal) z Mallorky. Dokonce jsem je už jeden rok pěstoval.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

3.12.2018 18:08

Na dovolenou prostě nejezdím. Tedy, loni jsem byl na necelý týden v srpnu a moji svěřenci v tu dobu chytli plíseň jako vrata. Vždycky, když jsem jezdíval na dovolenou, pršelo a bylo chladno: ideální plísňové počasí. Tak jsem to v zájmu pěstování letos odpískal úplně. Ale zrovna letos jsem nemusel.frownNojo, ale kdo to má vědět? Řešení vidím v krátkých dovolených (do týdne) a častěji. To rajčata vydrží bez vody. Jenže to se pak nevyplatí jet do ciziny. Ale musím říct, že toho fakt nelituju: užil jsem si to stejně parádně.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2019

3.12.2018 23:24

Pro pěstování rajčat není důležité, jestli někdo jede na dovolenou nebo nejede.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

4.12.2018 0:23

Není, pokud má člověk spolehlivý záskok. Letos třeba by bez něj za 10 dní uschly a já musel vozit vodu. Záskok by tohle neobětoval. Ale za sebe se přiznám, že už mne ta touha po cizokrajných dovolených docela přešla. Naraizoval jsem se dost po revoluci a užil si jak dobrodružství, tak stresu. Nejspíš už na to nemám energii. Rozhodně to necítím jako ztrátu, spíš naopak.

A co Ty, byl jsi na dovolené? Myslím třeba víc než týden?

Milan

Připojit reakci

Rajčata 2019

4.12.2018 11:10

Nemyslím si, že je vhodné dále rozívjet diskuzi na téma dovolená a rajčata.  Pokud je o toto téma zájem, chtělo by to nové vlákno třeba "Dovolená a zahrada" nebo "Dovolená a rajčata". Rád se k takovéto diskuzi připojím. Nerad bych, aby fórum Rajčata 2019 skončilo jako Rajčata 2018, kdy už někdy na jaře se toto vlákno otevíralo dvě až tři minuty. Jsem proto, aby se zde vedla diskuze především jen o rajčatech (plány na pěstování, odrůdy, substráty, pěstování sazenic, zalívání, problémy s rajčaty, jejich choroby, atd.). Na každý takovýto příspěvek se opravdu těším. Pochopitelně vím, že si každý může napsat co chce a toto ctím.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.168.28 (?)
4.12.2018 16:08

dnes som kupil semena rajcin orkado, to som zvedavy na tu chuť, oxheart ma sklamalo

Připojit reakci

Rajčata 2019

5.12.2018 9:04

I když Orkádo nepěstuji každým rokem, tak si myslím, že je to dobrá volba. Je to sice pozdnější odrůda, ale úroda bývá velká. Chuťově se podle mne nevyrovná staršímu hybridu Start F1, ale má jiné dobré vlastnost, které tato starší odrůda nemá. Plody jsou celé krásně červené, netvoří žlutý límec a jsou odolnější proti praskání. Pokud bych měl něco napsat o chuti, tak jevíceméně srovnatelná s ostatními českými hybridy této generace jako jsou Tipo, Toro, Uragán,  atd. Já tomu říkám česká chuť, která vychází ze šlechtění, pro které je používán jako rodič potomek Stupického polního raněho. To neznamená, že by Vás chuť nemohla zklamat. Každý máme chuťové preference jiné a také pěstování, počasí atd. se může na chuti podepsat.Podle mne je nejlepší, aby si každý vyhledal odrůdu, která mu bude nejvíce vyhovovat a to znamená zkoušet

Vladimír.

Připojit reakci

Rajčata 2019

5.12.2018 15:56

Moji milí skusení záhradkári,

Váš nový rajčatový imbecil, ktorý v rámci vášne aj obavy z fytocertifikátov objednal priveľa semienok, plus mu vyznamne pomohol a podelil sa priatel z UK, bude prosiť o rady, čo vysadiť a čo vyradiť, keďže záhradu nenafúkneme. S čím ste mali z môjho zoznamu zlé skúsenosti napíšte, ak Vás bude viac, vyradím a skúsim event. až dalšie roky, keď už moja skúsenosť na mojom území vyradí pre mňa "hlúpe" odrody.          

Cherry:

RED/PINK - ambrosia red, sweet million, sweet aperitif, daterrino, tomatoberry (toto mam zial z neoseeds), garnet, divoke rajče (uvazujem, ze predsalen hodim do maltovnika, ale mam z neoseeds, tak skor asi objednam z permaseminka.cz, u hlupaka by divoke zarucili urodu), grapoli Inverno, lupitas, mountain magic, sugar gloss, sugar plum, suncherry premium, gartenperle, window box red, Vilma, Tumbling tom red, tumbler, tumbling tiger, mandat, pollicino, rubinek, riesentraube, gardenerś delight, Bibi, Rottkappchen, Spencer, Tastier, Sub arctic planty, Pink bumble bee, Artisan Pink tiger, Red pear, Nectar AV, Principe Borghese    

YELLOW/ORANGE: perun, blondkopfchen, ola polka, sungold, sunlemon, sunpeach, datlo, bumble bee golden, ambrosia gold, ambrosia orange ubx, gold nuget, honeybee, minigold, Finik zoltyij, Venus, Aztek, Isis Candy, Ildi, Tumbling Tom yellow, Pear drops, Santa Orange, White cherry, Snowberry, Goldkrone

BLACK: black cherry, black zebra cherry, purple bumble bee, cafe bule, Brown berry, Black pear, Black plum (čiast. su medium asi) 

ŽÍHANÉ a INDIGO: Indigo Kumquat, Artisan Blush tiger, Ambrosia Blue, Tumbling Tiger, Clackamas Blue berry, Indigo rose (doslo darom, vieme preco, je nanic), Indigo cherry drops, Bicolor cherry, Cascade Village Blue

GREEN všetky velkosti: Artisan Green Tiger, Green Zebra, Michael Pollan 355, Frosted green doctor

KLASIK AJ PODLHOVASTE TYPU SM: RED/PINK: Manitoba, Uragan, Bejbino (medzivelkost), Start F1, Stupické, Rose Berne, Sejk, Darinka, Sweet casaday, San Marzano Nano, Harzfeuer, Crimson Crush, Stripped Roman, YELLOW-ORANGE: Goldene Konigen, Zlatava, Jaune Flaumme, Valencia, Lemon Plum, Orange, Orange Banana, Tangerine

BLACK MEDIUM aj BIFTEKY: Japanesse Black triffele, Black truffle, Black krim, Black prince, Black russian, Black from tula, Ukranian purple, Chocolate stripes, Cherokee purple, Queen of the night, Kumato, Tom Sacher      

BIFTEKY AJ SRDCIA: Ananas Noire, Azoychka, Anna Russian, Caspian Pink, Bullś heart-UK, Oxheart SEMO, Mortgage Lifter, Marmande, Soldacki, Brandywine Yellow, Black, Red (tie prídu ale z Neoseeds), Orange Wellington, Big Mama, Costoluto Fiorentino, Kellogś Breakfast klasik

No,... viem, že som zadala rozsiahlu ulohu. Sadit mienim po 1-2 korenoch, minuly rok som vysadila 80 korenov, teraz mi pribudlo miesto na previsle odrody, takych 8 korenov. Ostatne musime vyradit. Tak dajme hlavy dokopy. Srdecna vdaka. Katka     

Připojit reakci

Rajčata 2019

Peter.pe (129) - xxx.xxx.220.164 (?)
5.12.2018 21:18

Fuuuha, tak to je uz teda zbierka :-) tiez vacsinou sadim cherry,

Ja som mal minuly rok ambrosia rose ubx, a boli najlepsie, najviac chutili, tak som hned tento rok objednal ambrosiu orange ubx a ambrosiu red (to rose uz nemali).  tomato berry alebo gardenberry uz neviemktore, boli vcelku dobre ale museli sa nechat dobre prezriet, nemohli sa odtrhnut hned ako scerveneli. Ildy, je ich vela ale nas neoslovili, taka fadna chut, viacej nam chutilo Goldkrone. Zevraj aj sungold by malo byt vinikajuce, ale nepestoval som. Zlatava nas neoslnila, ani lemon plum. Bejbino vcelku uslo, je plodne, takisto aj Bibi, Kllasika Start F1 a Stupice by nemalo chybat. Tangerine F1 zene chutilo, ale sa mi zdalo ze ich bolo nejako malo.

Buduci rok sa chystam sadit a otestovat: Ambrosia gold, Ambrosia orange UBX,  Black strawberry, Rosella, New Girl F1, Indigo cherry drop, Siberian red, Arctic fire.

Připojit reakci

Rajčata 2019

6.12.2018 14:09

Opravdu impozantní seznam odrůd. Před stejným problémem jsem stál v roce 2015. Řešil sem to tak, že jsem vysadil cca 80 odrůd rajčat, celkem něco přes dvě stě rostlin. Dnes už vím, že jsem to přehnal, práce s tím bylo jako na kostele a přitom jsem všechny ty odrůdy nedokázal vzájemně porovnat. Dokonce si myslím, že jsem ani některé neochutnal a dal jsem je hned synovi, který si pravidelně chodil pro rajčata. Prostě jsem to nezvládl, ale přesto jsem řadu rajčat vyřadil a asi je už nikdy pěstovat nebudu (přitom jeden rok pěstování neznamená, že to rajče je špatné). Vlastně se nic neděje, vždyť na světě je známo více jak čtyři tisíce nehybridních odrůd rajčat, což není v silách nikoho z nás je vyzkoušet. A k tomu každý rok přibývají stovky hybridů.
Některé z těch odrůd co uvádíte jsem pěstoval, některé ještě stále pěstuji, některé jsem vyřadil a už nikdy je nebudu pěstovat. Pro vyřazení většinou nebyl nespokojenost s chutí, mně vlastně chutnají skoro všechna rajčata. Nebudu Vám radit které odrůdy máte v sezóně 2019, stejně možná zkusíte pěstovat všechno co máte. Těžko se nějaká semena jen tak vyhazují. Nabídnou něco to co nebudu pěstovat někomu jinému mně polud si tu konkrétní odrůdu nepřeje mně přišlo nesolidní a tak jsem letos na podzim vyhodil semena asi sta odrůd rajčat.
Kdybych byl dnes ve Vaší situaci, tak bych dnes postupoval tímto způsobem:
1.Prvně bych roztřídil odrůdy na tyčkové (indeterminační), keříčkové (determinantní a některé semideterminantní) a balkónové (trpaslíci). Je to důležité z hlediska pěstování- kolik máte tyčí nebo jiných způsobů vedení indeterminačních rajčat, jestli máte představu jak budete pěstovat keříčková rajčata (jestli necháte plody volně se povalovat po zemi nebo nějak tato rajčata podepřete), kde a jak budete pěstovat ty balkónové (obecně nazývané jako trpaslíci).
2.Já dávám přednost růžovým rajčatům, potom u mne následují červená, oranžová, černá snad zelená o když jsem jich nijak moc nepěstoval a nakonec ta s anthokyanidem (modrá nebo černá?), ale musím přiznat, že jsem se ještě neodhodlal je pěstovat. Takhle nějak je to s mojí chutí. Takže bych vybral převážnou část červených a růžových, tři až čtyři oranžové možná také černé (některé z těch co tam máte jsou si dost podobné), z těch zelených bych vzal jednu nebo dvě (jistě bych zkusil Aristan Green Tiger od šlechtitele Freda Hempela). Zapomněl jsem na ty žíhané, ale to opravu nevím, možná něco z dílny Aristan.
3.Asi samostatně bych řešil otázku cherry rajčat, Zrovna tam si myslím, že chuťová a barevná rozmanitost je jedině přínosem. Je příjemné vychutnávat si cherry rajčata, jednou červené, potom jinou barvu a jinou chuť. I když mně nechutnají všechny stejně tak ta změna je příjemná.
Možná Vám toto trochu pomůže se orientovat.
           Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

6.12.2018 15:47

Urcite mi to pomoze, jednoznacne je zaklad toto triedenie. Nemam skusenost s pestovanim determinantnych odrod v kvetinacoch. Planujem ich dat vyhradne do nadob, nie na pole. Minuly rok som davala do samozavlazovacich nadob, priemer 40cm, papriky po 2 ks a pacilo sa im tam velmi. Skusenost s rajčinami v tomto type nemam. Myslela som, ze tam maju kvoli priestoru na vodu, malo substratu, a teda malo zivin. Na poli je len kratko "plne" Slnko, skor polotien, podla mna kríčkové splesneju + zaberu vela miesta. Uz nebudem vysadzat zeler medzi rajčiny, to mi dost komplikovalo chodzu medzi tyckami a k zadnej rade sa potom vobec neviem dostat, lebo je pri plote suseda. Myslim, ze mam dost nacitane, takze triedenie odrod nejako zvladnem. Napr. Black prince alebo black russian je asi jedno. Black Krim alebo black from Tula, resp cherokee purple alebo chocolate stripes je asi jedno, rovnako black truffle. Japanese black triffele urcite vysadim.  Nie su to hybridy, semena mi vystacia 10 rokov, postupneho skusania. Su v suchej garazi v sklenenych flasiach, tt akt. okolo 0 st., max ocakavam do -15 st. v nasich podmienkach (-12 st bolo minuly tyzden) Ale to by ich nemalo poskodit ako som citala. Vdaka. Katka

Připojit reakci

Rajčata 2019

Eva T. (412) - xxx.xxx.214.11 (?)
6.12.2018 20:02

Veľká a ťažká úloha na vyberanie. Vladimírove kritériá dúfam pomôžu. Ja som vlani mala vysadených okolo 75 druhov, spolu asi 150 koreňov, ale určite by som to už nerobila, ani neodporúčala. Z väčšiny odrôd som mala som mala po1- 2 ks, iba Štartky, Bejbina, Stupice, Tomatoberry, Santa Orange, Orange Strawberry, Kumato som mala vysadených po viac koreňov.Bolo to náročné mať všetky tie druhy prehľadne označené, ale aspoň som vytriedila, to čo nemienim na budúci rok pestovať.Ako vidím, veľa druhov ste objednávala z Neoseeds, aj ja som v minulosti od nich objednávala, ale treba si dávať pozor pri vysievaní druhov, ktoré by mali byť najmä hybridy, ako napr. Tomatoberry F1, Orange Santa,...mnohé odrody majú zrejme z presevov, spokojná som bola iba s Orange Strawberry a niektorými ďalšími Heirloom odrodami, Indigo druhmi-rastliny mali zachované pôvodné vlastnosti.Tomatoberry od nich radšej ani nevysievajte, bola som sklamaná- dostať ho už kúiť aj v kamenných predajniach, Semo ho dodáva pod názvom GardenberryF1, vlani som pestovala aj originál TomatoberryF1 - semená z UK- oba druhy chuťovo aj vzhľadovo rovnaké.Orange Santa F1som žiaľ doteraz inde nezohnala, tak vysievam zatiaľ od Neoseeds, ale vždy viac semien, odlišné sú už pri schádzaní- tenšie a bledšie vyradím, ale aj tak, ešte sem tam niektorý koreň vlastnosťami nevyhovuje.

Aj keď každé odporúčanie je individuálne, určite by som z vašich horeuvedených Cherry posadila ešte Ambrosia Red, Sweet Aperitiv, príp. Suncherry Pollicino, Ambrosia Orange UBX, Datlo, príp Sungold (ten mi praskal, zo zelených Frosted green doctor, z indigo Clackamas Blue berry. Z Black medium by som dala Cherokee Purple, prípadne Black from Tula a Black Truffle, z Biftekov Ananas Noire, nejaké srdcia, skorú Annu Russian, Kellogś Breakfast...

Ešte som chcela upozorniť, že Subarctic plenty je klasickej veľkosti, determinantná a veľmi skorá odroda vhodná tiež do chladnejších polôh.

Ja by som určite nesadila Bibi, Tumbling tiger, Riesentraube, Perun, bumble bee golden, Indigo rose,  Chocolate stripes, Marmande...

Budete mať ťažké rozhodovanie, ale ja by som už nesadila viac než 30, -max. 40 odrôd. Určite aj z tých niečo vyradíte a ďalšie môžete skúšať nasledujúci rok. Prajem veľa radosti a úspechov z pestovania.

Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.250.237 (?)
14.12.2018 13:35

pro Katku:

Měla jsem letos 7 různých Artisanů Tiger a Bumble Bee. Rajčata jsou krásná, chutná, ale velmi málo úrodná. Přesto, že jsou to malá rajčátka, vijany jsou větvené jako u velkých rajčat.

Chladuodolné: Siberian Superior letos dozrával cca o týden dříve než Subarctic Plenty. Siberia, Siberian Early a Glacier, jsem vysévala o mnoho později, takže porovnání nemám. První dvě ale nešly sklízet, stopka se nedala zlomit a vytrhávala se z rajčete tak, že zůstalo poškozené.

Srovnávala jsem Tastier a Spencer. První mi vůbec nechutnal a ani druhý za mnoho nestál. Semena obou ale byla z Neoseeds. Testování vyhrál o chlup menší, ale výrazně chutnější Gardener's Delight.

Zklamaná jsem byla z Brandywine Red (Neoseeds). Představovala jsem si etalon masitého rajčete. Dozrávala malá s nijak výjimečnou chutí.

Porovnávala jsem si taky žlutá velká : Valencia, Tangerine, Summer Cider, Orange Queen. Orange Welington, První 3 vyřazuji, Valencia málo úrodná, Tangerine ukrutně kyselá, všechny 3 dozrávají později.

Vysela jsem několik převislých a zakrslých odrůd do truhlíku pro dceru. Ta byla nakonec do půlky července pryč a pak už nemělo vůbec cenu truhlíky převážet. Keříky zaplodily najednou a přes dlouhou sezónu a hnojení podruhé nenakvetly.

Letošním vítězem je pro mě Berner Rose a Caprese. To bylo roubované, z neznalosti jsem ho vedla na 9 výhonů, bylo velmi úrodné a chutné.

Obrázky:

Připojit reakci

Rajčata 2019

16.12.2018 1:51

Dakujem, dakujem, dakujem... odpoved pre mna sita, viem to vyuzit, viem, co vyradit. Rose Berne mam.., bude..

Katka

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.234.92 (?)
29.12.2018 18:18

To jste se pěkně rozšoupla :)... s některými mám zkušenost

Cherry:

sweet million - sladké velmí plodné a chutné stejně tak sweet aperitif,  sugar plum - pěstuji do teď, jsou velmi sladká datlová rajčáta... doporučuji, Vilma - pěstuji v truhlících. keříčkové rajče, vhodné do malých prosturů jako je třeba balkon nebo terasa, chuťově dobré a hodně plodící, u nás je milují děti. Tumbling tom red nebo yeloow - do závěsných květináčů, jako první chytly plíseň, chuťově dobré, také jako dekorace :).  mandat - dobré, slaďoučké, ale nevyrovná se Sugar plum... zbytečně drahé semínka (nahradila jsem odrudou Valdo a oranžovými Datlo... jsou podstatně lepší), pollicino F1 - pěstuji každoročně - výborné... gardenerś delight -pěstuji každoročně, také naše oblíbené, ale žádný zázrak... chuťově dobré a nepraskají.  

YELLOW/ORANGE: sungold - moc dobré, nejsladší jaké jsem měla, ale hodně praskají. Letos už nebudu vysévat, jinak jsem je měla každoročně, ale odrazuje mě to praskání, datlo - doporučuji, sladké datlové, bumble bee golden - nic moc, honeybee - sladké, výborné, ale už nepěstuji, Venus, Aztek - stejně jako Vilma, pěstuji společně, vhodné třeba i jako dekorace na stůl do pergoly... pakuždibujete rajčátka přímo z keříku :D :D, Ildi - chuťově dobré, ale praskaly, tak jsem je nahradila jinými, Tumbling Tom yellow - stejně jak ty červené, chuťově dobré, ale dost se mi lámali v převisu, Santa Orange - pěstuji už několikátou sezonu - datlové, velmi sladké, White cherry - chuťově dobré, ale žádný zázrak. Pokud chcete mít rozmanity salát všech barev (u nás to tak je... ještě přidám Black cherry :D a to je teprve efektní), Goldkrone. výborné, sladké, nepraskají

BLACK: black cherry - naše top i když jsou trochu praskavé, ale chuťově výborné a v našem okolí velmí oblíbené i přes divnou barvu :), purple bumble bee - navyrovnají se Black cherry... nevýrazná chuť, 

Indigo a žíhané už nepěstuji... nenadchly

reen zebra - zajimavá chuť... ale již nepěstuji

KLASIK AJ PODLHOVASTE TYPU SM: RED/PINK: Start F1 - dobrá kvalita, Stupické - nejhorší, co jsem kdy jedla (i přes kladné recenze), Sejk - výborný dle mého muže :),Orange Banana - takové mňangavé a celkem moučné. Hodila jsem jej do sušičky, Doporučuji Tipo F1

BLACK MEDIUM aj BIFTEKY: Japanesse Black triffele, Black truffle - skvělé a výborná chuť, Black krim, Black prince, Black russian - luxusní... moje nej, Black from tula, - ty černé mám hodně ráda... moje nejoblíbenější

Mám ještě jiné odrůdy, taj jsem vypsala, jen co mám odzkoušené. Biftekové mám teď Jergus F1

Dále pak budu pěstovat bulharské odrůdy Kalina F1, Prekos F1, Balkán F1, Berika a další... občas bych také potřebovala tu zahradu nafouknout

Připojit reakci

Rajčata 2019

30.12.2018 9:18

Kde ta semena bulharských rajčat kupujete?

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

dara1111 (32) - xxx.xxx.234.92 (?)
30.12.2018 14:27

Dobrý den, posílám odkaz na stránku semenarstvo.sk. Minulý rok jsem měla semínka od p. Dáši, která je měla odsud a byla jsem spokojená. 99% klíčivost.

Připojit reakci

Rajčata 2019

30.12.2018 15:02

Chtěla bych ještě letos zkusit Marmande, Může někdo doporučit web s dobrými semeny na tato rajčata? A zkušenost? Chuť, plodnost, odolnost? Díky za názory :)

Připojit reakci

Rajčata 2019

30.12.2018 17:39

Paní Daro,

dkuji za tu adresu na ten slovenský web. Jistě si tam něco vyberu (z těch bulharských) a objednám. Rajče Marmande jsem pěstoval už dříve, v roce 2012. Tehdy jsem se zhlídl v salátu Caprese a někde jsem se dočetl, že se mimo jiné dělá i z rajčete Marmande. Tak jsem si koupil semena, mám dojem, že to bylo v Lídlu za směšnou cenu. Myslím si, že i v pozdějších letech v Lídlu tato semena měli. Tehdy jsem neměl ještě zkušenosti s nějakými masitějšími odrůdami a tak jsem toto rajče srovnával s Cuor de Buore (ten typ co vypadá jako měšec). Tehdy mně připadalo Marmande trochu méně sladké i když rajčatově výraznější. Ale mohlo to být také rokem a způsobem pěstování. Myslím si, že by mělo být jedno z kterého webu objednáte asi to bude všechno stejné. Jen mne vždy odrazuje ta cena poštovného (hlavně když objednám jeden sáček).  Možná by bylo dobré počkat do poloviny ledna, jestli se někde v Supemarketech tato semena neobjeví. Také budu obíhat obchody a hledat co mají nového.

Vladimír

PS.: Letos jsem s pálivými paprikami dopadl bídně (nebyla voda a všechnp mně uschlo) a tak Vaše skvělé recepty budu moci odzkoušet až příští rok

Připojit reakci

Rajčata 2019

30.12.2018 17:45

Našel jsem obrázek z toho roku 2012.

Vladimír

Obrázky:
Rajče Cuor di Bue a Marmande
Rajče Cuor di Bue a Marmande
Připojit reakci

Rajčata 2019

30.12.2018 19:15

Pane Vladimíre, děkuji za odpověď. Dobrá počkám, i když jsem už hrozně nedočkavá. Trochu mě dnes při projíždění webu se semeny zarazilo, že tato rajčata Marmade by měla být keříčková a někde je mají tyčková, tak teď jsem z toho trochu jelen :). Počkám asi na ten Lídl a uvidím. Bydlím hned vedle Lídlu, tak to mám pod nosem. Ještě budu stejně objednávat nějaké Black tomata. Potřebuji nafouknoout zahradu :). Nadchla jsem se pro stejková rajčatka (pokud můžete doporučit) a ta zmiňovaná černá, ale musím mít kvůli rodiny i datlová a pár cherry, tak už teď přemýšlím, kam s tím :D

PS: S chilli papričkami jsem já měla letos úspěch i přes velké sucho, i když to byla dřina. Tak se Vám to určitě podaří příští rok :). Snad už nebude takové sucho. Byl to opravdu mazec. Všeho moc škodí :)

Darina

Připojit reakci

Rajčata 2019

31.12.2018 11:32

U nás se používají pro rajčata dva názvy: Keříčková (deternminntní), která ukončují růst hlavního stonku květem a rajčata tyčková (indeterminantní), která mohou teoreticky růst do nekonečna, vždy tři listy a za nimi květenství a tak dále, pokud to nepřeruší zima nebo vyčerpání rostliny. Marmande je něco mezi tím, ukončuje růst jako determinantní (nevím za kterým květenstvím), ale roste tak, že vždy po třech listech je květenství, což je znak indeterminantních. Proto se někdy označuje semideterminantní. Jde pěstovat jako keříčkové, tak i jako tyčkové, ale možná je vhdoné pěstovat na více stonků, aby byla většší úroda (nemám odzkoušené).

Semena nějakých steakových rajčat mohu poslat, možná tam mám i nějaká semena těch černých. Někdy začátkem ledna, až zkontroluji semena tak Vám nabídnu.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

31.12.2018 13:57

Moc děkuji za vyjasnění. Tak se mrknu na jaře v tom Lídlu a vyzkouším.

Pokud Vám nějaká semínka zbydou, ráda bych vyzkoušela nějaké nové odrůdy. Moc děkuji za nabídku.

Přeji klidného Silvestra, hodně zdraví a pěstitelských úspěchů v novém roce :)

Připojit reakci

Rajčata 2019

Eva T. (412) - xxx.xxx.10.26 (?)
31.12.2018 6:10

Pani Dara, Marmande skutočne dostať bežne v Lídli, je to stará semideterminantná odroda, pomerne kyslá, asi pred 7 rokmi som ju 1 rok pestovala, nechutila, požitie do šalátov, alebo na rozvarenie.

Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.17.163 (?)
2.2.2019 22:39

Semená bulharských rajčiakov sa dajú kúpiť v "Semenárstvo Nitra". Majú dostatočne prehľadnú webovú stránku, kde si môžete vybrať sekciu len "bulharské rajčiaky". Majú veľa odrôd bulharských rajčiakov a sú to balenia priamo z Bulharska od bulharských šľachtiteľov. Jednoduché objednávanie a ak uhradíte bankovým prevodom priamo na ich účet, obratom Vám pošlú zásielku. Zbytočne nepredražujú poštovné a ja som si nechala zásielku poslať najobyčajnejšou najlacnejšou poštou. Npaísala som im to do poznámky, lebo nechcem zbytočne platiť drahé poštovné. Semienka prišli krásne zabalené, nepoškodené, nestratené. Netreba ani zbytočne míňať na doporučené poštovné, ktorého zásielky podľa mojich skúseností aj dlhšie trvajú. Ak sa chcete niečo opýtať, môžete im zavolať v pracovnom čase, lebo majú aj kamennú predajňu, panie predavačky sú veľmi milé a ochotné odpovedať. Odporúčam Vám túto firmu a tento predaj, naozaj výborné. Ja som si objednala minulý rok veľmi veľa semienok, tak z nich budem siať ešte aj v tomto roku.

Mária Schwarzová

Připojit reakci

Rajčata 2019

3.2.2019 8:09

Už jsem si vybral nějaká ta bulharská rajčata a semena už mám doma. Mají tam cca 20 odrůd, z čehož je 16 odrůd vzájemně si podobných tyčkových hybridů. Jejich charakteristiky jsou si tak podobné (asi jako u českých hybridů), že člověk nemá podle čeho si vybrat. A tak jsem si vybral podele obrázku a doporučení zde na webu Rugby F1, polodeterminantní Prekos F1 nad jehož chutí se rozplýval na Tomatoville nějaký Rumun žijící v Německu. Pochopitelně jsem si objednal i ty dvě odrůdy, které nejsou hybridní a možná by měly něco společného s těmi původními bulharskými rajčaty- tyčkové cherry Mila a keříčkové rajče Berika. Cena semen 4,32 Euro, poštovné a balné 5 Euro. Nejsem dobrý na vyjednávání o cenách, to u nás zastává manželka, ale ta nemá moc ráda rajčata a tak ji do obchodů se semeny nezatahuji.smiley

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

30.12.2018 16:39

Už jste z těch bulharských něco pěstovala? Chci na tom slovenském webu něco koupit a akždá rada je pro mne dobrá.

Vladimír

PS.: Dotaz na 234.92

Připojit reakci

Rajčata 2019

30.12.2018 18:54

Měla jsem Prekos F1 (je rané, plodné, s malou špičkou, velmi dobré, voňavé), Riya F1 je podobná jako Prekos,  Rila F1 a Geo F1 a Kalina F1 jsou hodně podobné jako Tornáda (pevné, kulaté, dobrá chuť), Rugby F1 je takové u nás známější, růžové rajče dobré chuti stejně jako růžová Rozabella. Pak jsem měla žlutou (oranžovou) Zlatistu mi dost připomínala banana orange, nic moc. Bendida F1 byla dobrá s jemně citrónovou chutí. Z této stránky jsem si ještě objednala Jergus F1, je to prý původem slovenské rajče, měla jsem ho minulý rok a bylo super, stejkové, sladké. 

Letos si ještě doobjednávám Balkán F1 a Beriku.

Odpověď pro p. Vladimíra

Připojit reakci

Rajčata 2019

3.1.2019 8:16

Tak už jsem zadal synovi aby mně objednal čtyři z těch bulharských. Beriku a Prekos F1 budu zkoušet z přímého brzkého výsevu přímo na záhon (setí asi tak nějak začátkem dubna pod sklo- ještě jsem to nikdy nezkoušel). Zatím přemýšlím, jak to udělat, aby byla aspoň nějaká naděje na úspěch. Mila by mohlo být zajímavé cherry rajče a tak přidám jednu rostlinu k tyčkovým. Porovnám s Jahodo, Mandat F1 a Rubinkou. Rugby F1- zkoušení si nechám na příští rok. Jinak mne žádně další odrůdy neoslovily.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

6.1.2019 20:58

Dejte pak vědět, jak ten přímý výsev dopadl. Zní to zajimavě. 

Připojit reakci

Rajčata 2019

7.1.2019 13:46

Pochopitelně dám zprávu až udělám ten výsev, potom něco o průběhu a také konec ať už to bude úspěšné nebo neúspěšné.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

5.12.2018 23:30

Vladimíre, trochu odbočím, ale ne moc. Jak si vedou Tvoje LSL rajčata? Která odrůda vydrží nejdéle, to zaprvé, a která nejdéle vydrží být chutná?

Mám pocit, že v druhé části otázky si u mne vede nejlíp česká klasika Stupice a Start. Mountain Magic trochu zklamal má očekávání tím, že dozráním uvnitř ztratil hodně ze své chuti. Vydrží, tedy aspoň se zdá, dlouho, ale není to to pravé ořechové. V létě bylo skvělé.

Ještě mám tak 6 kilo zrajících. Jak jsi na tom Ty?

Milan

Připojit reakci

Rajčata 2019

6.12.2018 8:57

Ž8dná rajčata LSL jsem letos nepěstoval. Momentálně zobu R.bombeta a mám tam ještě tři bifteky na salát. V míse v ložníci mám R.Saint Llorenc des cardassar, ale ty dozrají až někdy v lednu nebo únoru, ale nějaká velká chuť to nebude.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

janulle (26) - xxx.xxx.161.55 (?)
6.12.2018 12:28

Zdravím, tak jsem se dnes dala do třídění starých semen. Mimo jiné jsem našla zbytek semen rajčat Tamina. Je tam expirace 12/2018. O této odrůdě jsem se na "tatianastomatobase"(nazývá ji tam Matina), že je s ní velmi spokojená, je odolná na chlad i vlhko. Zkusím je vyset a pěstovat podle Vladimírových rad už teď. Vzejdou, nevzejdou... nechám to osudu. Také zvažuju objednávku ukrajinské Oleny a sibiřského Černého prince. Pěstovali jste je někdo?Jana

Připojit reakci

Rajčata 2019

6.12.2018 12:48

Pre Peter pe: vidim, ze ste sa tiez nahanali za ambrosiami. Rose UBX ani Pink nie su zohnatelne, co nie celkom chapem. Nie su to hybridy, uz ich maju v J&L Garden odskusane, neviem preco nie su k dispozicii, vsetky ambrosie maju sold out uz dlhodobo. Ja mam donesene z UK cez ebay Ambrosiu Orange UBX (zdroj Mexico, ale na balicku su signa J&L), Ambrosiu Gold mam zo semillas.de ako som uz spominala tu a Ambrosiu Red z UK, uz neviem odkial, doniesli priatelia objednane. Este objednali z Ukrajiny Ambrosiu Blue. Tak som zvedava, co z toho bude. Ti co ste objednavali a komunikovali z J&L v minul., zvyknu ambrosie nahadzovat neskor napr. v lednu? Vidim, ze novinky 2019 tam uz figuruju.

Pre Jana: Tamina je dobre hodnotena ako vynosna, odolna, ale byvaju komenty aj, ze chut je fadna a su mucne. Zavisi od podmienok- Slnka a sezony, si myslim. Semena, ak neboli vylozene niekde v teple, podla mna urcite vyjdu, uvidite, ale mozno trepem. Obchody davaju zaroky 2-3 roky na semena, pritom klicivost sa zachovava v chlade roky-rokuce. Tento text davam opakovane. Dnesne 3 prispevky mi vobec nepridalo do diskusie a pritom v mojej zlozke figuruju. Katka

Připojit reakci

Rajčata 2019

Peter.pe (129) - xxx.xxx.220.164 (?)
6.12.2018 21:02

Pre Katkos: Ambrosia gold, Ambrosia orange UBX,  Black strawberry mam priamo z ebay od J&L Garden, som nevedel ze je problem s tymi ruzovymi - nechal by som si semianka, boli skvele, som zvedavy na tieto. Mal som z nich len dve semienka (dostal som) a tie som vysadil skoro (zaciatkom februara) a som skusil si ich namnozit odrezkami, ako som na tejto stranke pochytil a podarilo sa. Akurat zena v kuse frflala ze vsade su len planty :-) ale zase bola medzi prvymi ked sa malo jest :-) videl som na ebay tu ambrosiu blue ale moc dovery to vo mne nevzbudilo.

Připojit reakci

Rajčata 2019

6.12.2018 13:11

Tamina je velmi podobná Stupickému polnímu ranému. Matina je z tehdy Německé spolkové republiky a je úplně stejná jako Tamina je z NDR. Všechny tři tato rajčata jsou ze stejného křížení (Mikádo x Sláva Porýnáí) x Solanum raceminegrum. Pokud chcete něco zkoušet doporučil bych výsev Stupického polního raného (semena jsem Vám už poslal a mohla byste je mít už na poště). Tu Taminu bych si nechal až na výsev v únoru nebo v březnu. Pokud bude příští rok tolik slunečný, tak by ta Tamina byla dobrá, netvoří se na ní tzv. žlutý límec. Při uvedené expiraci 12/2018 budou semena rajčat dobře klíčit minimálně ještě tři čtyři roky.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

6.12.2018 14:15

Vladmíre díky za info!  Hned jsem kontaktovala poštu a semena už mám doma. Zkusím tedy zasít odrůdy od Vás. Od každého tak 3 semínka. Zbytek nechám na později. Ještě jednou děkuju za ochotu.Jana

Připojit reakci

Rajčata 2019

6.12.2018 16:03

Myslím si, že by se Vám to mohlo povést. Poslal jsem Vám prakticky to nejlepší co mám z velmi raných keříčkových odrůd, které pěstuji ve studeném pařeništi. Snad chybí jen ten Mongolskyi karlík, jehož semena už nemám, ale pokud budete chtít, tak příští rok budou. Přeji úspěch, za odvahu si ho jistě zasloužíte.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

6.12.2018 16:59

Vladimíre to jste mě upřímně rozesmállaugh. S odvahou opravdu problém nemám, horší bude, jak to zvládnou ty rostlinky za tím studeným oknem. Toť věc druhá. Každopádně semena jsou již zaseta. Doma máme teplotu cca.25°C, takže klíčení bude asi raz dva. O dalším posunu budu informovat. Jana

Připojit reakci

Rajčata 2019

6.12.2018 17:09

Kdo nic nezkusí, nic nepokazí. Já se těším jak to dopadne. Netroufnu si nějak tipovat.

Vladimír

PS.: Konečně se našel někdo, kdo bude experimentovat a posune naše znalosti dál. yes

Připojit reakci

Rajčata 2019

6.12.2018 18:19

Nahodila som dnes ine dva prispevky, ale neobjavili sa tu, asi som nieco pokazila. Chcela som sa opytat skusenych, ci zvyknu nahadzovat J&L garden svoj tovar este po Novom roku. Nechapem, preco im zmizli Ambrosie zo sortimentu, trvale su v stave sould out. Ambrosiu gold, orange ubx a Ambrosiu blue som zohnala prostrednictvom UK - ebay, ale pink a Rose ubx je nedostupna. Nie su to hybridy, clovek si ich vie tak zachovat do buducna (ked si ich bude chranit pred skrizenim ako nas uci pan Vladimir, budem skusat zaclonu). Katka       

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.99.86 (?)
7.12.2018 1:33

Pre pani Evu T: veľmi pekne ďakujem za konkretne rady, použijem jednoznačne. Tomatoberry som už dohodla s UK, vyjde to na polovicu našej ceny - u nas holandske osivo 8 semien, skoro 5  eur+ posta. Ebay: Dostanem viac semien, ktoré si s UK pánom podelime. Inde na Sk je nateraz vypredane.

Áno žiaľ väčšinu mám z neoseeds, ďalej z Agrony (predávajú sáčky od Sema a Dobrá semená CZ, potom UK ebay a Kanárske ostrovy.

Katka...  a PS už veľmi sa teším na svoju naozaj prvú sezónu (minulý rok to bol len predskokan)

Připojit reakci

Rajčata 2019

14.12.2018 15:24

K dnešnímu dni mám za oknem sazenice od leva:

1 kelímek výsev balkónových rajčat ze dne 9.12.2018- zatím jen vykukjí

7 kelímků z výsevu 1.11.2018 jsou sazenice, které mně spadly z okna a musel jsem je zachraňovat. K dnešnímu dni mají 2- 4 pravé listy (větší než 2 cm)

1 kelímek z výsevu 28.12.2018, sazeničky mají zatím jen děložní lístky

3 kelímky z výsevu 24.11.2018 sazeničky mají každá dva drobné pravé lístky

Vladimír

Obrázky:
Sazenice 14.12.2018
Sazenice 14.12.2018
Připojit reakci

Rajčata 2019

Eva T. (412) - xxx.xxx.214.11 (?)
15.12.2018 15:52

Vladimíre, vyzerajú dobre, som zvedavá ako dopadne budúcoročné testovanie.

Teraz trocha odbočím, už pár rokov rozmýšľam, aké rajčiny dodávali do našich obchodov v r. 1960-1970, lebo mi vtedy chutnali lepšie, ako domáce od otca- vtedy už skúseného pestovateľa. Boli strednej veľkosti mierne sploštené, niektoré mali aj trocha žltý límec. Doteraz som sa s takou chuťou nestretla (možno je to už len nejaká nostalgia- ale mám to niekde v hlave ešte zakódované) Hybridy sme vtedy ešte nepestovali, začínali Bonsety, ale tie mi nechutili. Ani Štartky neskôr nemali až takú výraznú chuť. Nebola to ani vtedy obľúbená Sláva Porýnia a Stupické. Nájdu sa tu na nete nejakí znalci vtedajšieho veľkopestovania?Ani vlastne neviem, či pochádzali z domácich zdrojov, alebo z dovozu(vtedy prichádzalo do úvahy tak Maďarsko, príp.Bulharsko, Rumunsko, či ZSSR?) Budem vďačná za každú stopu.

Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2019

15.12.2018 18:48

Byl šťavnaté a intenzivně voněly. Ale mám pocit, že to je u mne spíš ta selektivní paměť, která si idealizuje mládí. A ano, pamatuju i ty tenkrát populární Bonsety na zahrádce, ze kterých jsem byl vyloženě zklamán: byly vybledlé a oproti Stupicím a Startkám chuťově bezvýrazné. Což se mi po dlouhých letech letos potvrdilo. Jenže tenkrát jsem se po jménech toho, co jsem jedl, vůbec nepídilfrown, takže se ode mne nic nedozvíš.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2019

16.12.2018 14:39

Také se připojím s fotografiemi. Semena rajčat od Vladimíra. Sela jsem 6.12.Jsou na východním okně v nevytápěné místnosti. Okno je kastlové a teplota je od 12-17°C. Když náhodou zasvitne slunko tak max.20°C. Rostlinky jsou trochu vytáhlé, ale jak je přepikýruju a dám hloubeji, tak se snad trochu srovnají. Vyklíčily všechny, kromě Betaluxu(u něho pouze 1 rostlinka)

Obrázky:

Připojit reakci

Rajčata 2019

16.12.2018 15:43

Také mně ten Betalux klíčil nejhůře. Přitom to je semeno v originálním balení koupené v obchodě v Polsku. Ano, při přesazení zasadit co nejhlouběji, třeba až k děložním lístkům. S přesazováním neotálet, podle odborné literatury je nejlepší udělat první přesazení když se děložné lístky srovnají do vodorovné polohy. Já obvykle než se k tomu dostaqnu, tak už jsou tam první malinkaté pravé lístky.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

16.12.2018 16:51

Tak to je pro mě nová informace. Vždy jsem přesazovala až měly rostlinky více pravých listů. Dobrá tedy, ty co mají lístky srovnané už přesadím a zbytek ještě nechám v původních nádobách. Uvidíme jestli ještě nevyklíčený Betalux vzejde nebo ne.

Připojit reakci

Rajčata 2019

17.12.2018 19:54

Klidně s tím přesazováním počkejte. Máte ty rostlinky dost od sebe. Já mívám v jednom kelímku až dvacet rostlinek (často čtyři odrůdy), které si potom stíní a tak jsem nucen přesadit je brzy. Kelímky od kávy z automatu mám rozdělené na čtyři stejné díly. Do každého dílu vysadím jednu rostlinu- naplním kelímek substrátem, tužkou udělám díru až ke dnu, sazeničku chytnu za jeden děložní lístek, dám ji nad díru a za pomocí tužky ji zatlačím do otvoru tak, aby byly děložní lístky co nejníže. Pokud je třeba přidám trochu substrátu a proliji vodou,

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

24.12.2018 14:13

Vladimíre, tak nyní na svátky mi přijely děti ze světa a nevytápěnou místnost jsem musela chtě nechtě zprovoznit k obývání. Výsevy semen od Vás(již přesazené do společného truhlíku) putovaly do skleníku. Současně s kaktusy i citrusyfrown. Samozřejmě tam přitápím. Je tam tak okolo 14-17°C. Víc to nevytáhnu. Dnes tam i přenocovali. Bohužel se venku začíná ochlazovat.Tak možná budu ještě přikrývat netkankou. Má to ale jednu výhodu oproti parapetu na okně. A to světlo. Tak to budu muset zvládnout do konce svátkůwink A ráda bych všem chtěla tímto popřát klidné a pohodové prožití nejen dnešního svátečního dne, ale i dalších dní a hodně štěstí, zdraví do toho Nového roku 2019. Jana

Připojit reakci

Rajčata 2019

24.12.2018 17:04

Těch čtrnáct až sedmnáct není nijak likvidační. Pokud by to bylo pod dvanáct a více jak tři dny, tak by to bylo horší (to není z mé hlavy, ale četl jsem to). Jen si dejte pozor, ať není substrát hodně mokrý, doporučuji po tu dobu nezalívat. Pro takové případy je lepší mít sazenice v kelímcích, lépe to prosychá a také se dají rostlinky otáčet, aby nerostly skloněné k oknu.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

26.12.2018 9:36

O svátcích a před Novým rokem je takový klidný čas, kdy může člověk přemýšlet, co bude pěstovat. Mne napadlo, že bych mohl celé dva řádky osadit rajčaty (16 rostlin) která jsou určená především ke zpracování na protlaky a kečupy, na sušení případně do leča. Základ budou pro mne tvořit nové odrůdy, jejichž semena bych měl dostat z Tomatoville v průběhu ledna, Polish linguista, Opalka, Jersey Devil, Andes Horn, Gilbertie, Heinz 1439 a Costoluto Genovese Brokenbar. Jako referenční pro porovnání chci vysadit Scatolone 3, San Marzano 3, San Marzano Gigante a Costoluto Genovese. Jediné podobné rajče, které ještě znám je Hugo od Moravoseedu ale to se mně neosvědčilo.
Znáte někdo ještě nějaké dostupné rajče podobného typu (velké, podlouhlé, masité s málo semeny), které bych mohl ještě v nadcházející sezóně odzkoušet a porovnat jeho úrodnost s ostatními zde uvedenými?

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

26.12.2018 10:48

Vadimíre, Opalku a Jersey Devill som mala tento rok priesady od Jany, chuťovo dobré aj na priamy konzum a na sušenie a kečupy výborné, budem skúšať zohnať semienka aj tento rok. U Jany som ešte chutnala ANDINE CORNUE,(neviem, či je to to isté ako Andes Horn) ktoré dostať aj na Dobrá semena a chutilo mi. Zaujal ma va nete aj skorý Kibits, ktorý je však determinantný, ale neviem posúdiť chuť, dostať ho na estónskych weboch.Na rajčiny na sušenie je expert Jana, snáď poradí.   

Eva T.

Obrázky:
Kibits
Kibits
Připojit reakci

Rajčata 2019

Teta Jana (233) - xxx.xxx.148.29 (?)
26.12.2018 12:26

Každoročně pěstuji spoustu masitých podlouhlých odrůd rajčat a zjistila jsem, že jsou si navzájem hodně podobné a rozdíly jsou jen nepatrné. Všechna mají jen velmi málo semen, hmotnost plodů mezi 100 až 250g a také chuť je téměř totožná. Při jejich pěstování musí být člověk ve střehu a pečlivě hlídat výživu a zálívku, protože za každý přehmat se odvděčí černáním špiček jako reakcí na nedostatek přijatelného vápníku v půdě. Vynikající je polská Opalka, je nehybridní a člověk si může sebrat vlastní semínka z nejhezčích plodů a nejzdravějších rostlin. Velmi spokojená jsem byla s francouzskou odrůdou Cornabel F1. Slušnou úrodu poskytly Jersey Giant, Federle i Andine Cornue. Výše zmiňovaný Kibits bude nejspíše nemasité dvoukomorové rajče podobně jako Scatolone a San Marzano.

Obrázky:
Cornabel F1
Cornabel F1
Cornabel F1
Cornabel F1
Opalka
Opalka
Připojit reakci

Rajčata 2019

28.12.2018 10:18

Všechna ta rajčata jsou si dost podobná. Jejich DTM jsou také podobná. Hledal jsem informace na Google a nejranější je podle toho asi Polish Linguisa. Jinak- hybridy nepěstuji.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

26.12.2018 12:39

Andine Cornue je snad rajče z Francie???, aspoň tak je to presentováno. Někde se píše z Mexika. Ano Andes Horn by měl být jen anglický překlad francouského nebo jiného názvu, ale nějak mně to nesedí. Nesnáším, když jedno rajče má v různých zemích různý název. U těch starších OP odrůd je to ale docela obvyklé.

Keříčková rajčata nebudu mimo pařeniště žádná pěstovat, takže Kibits jistě ne.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

26.12.2018 13:31

Tak som neodolala a objednala som si na hol. webbe tieto druhy: Tegucigalpa, Jersey Giant, Sacharnaja Sliwa Krasnaja - polhovasté, Amana Orange, Eva’s Amish Stripe, Coeur de Boeuf Bicolor a ešte Rose de Berne.

Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.16.204 (?)
2.2.2019 21:03

Paní Evo, v 60. létech se hodně dovážela rajčata z Bulharska. Byla chuťově výborná, měla jemnou slupku, snadno se pomačkala. Jaké se v tu dobu pěstovaly v Bulharsku odrůdy to nevím. Z českých odrůd se v tu dobu hodně pěstovalo Vrbičanské nízké. Tolik z mých dětských vzpomínek. Mir.

Připojit reakci

Rajčata 2019

Eva T. (412) - xxx.xxx.129.206 (?)
3.2.2019 6:47

Mir., díky za odpoveď, tento rok budem skúšať Olomoucké nízke, ktoré sa pestovalo v tej dobe, s tými Bulharskými je to možné, pamätám si ž u nás boli Bulhari vtedy vychýrení záhradníci, mali svoje sklenníky a ľudia k nim chodili nakupovať zeleninu. (napr. v Novom Meste n. Váhom) Len je sa ťažko dopátrať po druhy, ktoré vtedy pestovali.

Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.69.65 (?)
6.2.2019 8:22
Letos budu pestovat Uragan f1,Stupické skleníkové, Žlute skleníkové, Negro Almeria, Skvrnitý říman, Zamorano,Kosmonaut Volkov, Kalinka,Orange Russian 117,Kapija Rozovaja, keřikove Dulcia a Frodo, převislé Tumbling Tom Yelow. A jako zkouška jeden kus rajčete bezejména puvodemz Ukrajiny. Kateřina Štefkovičová
Připojit reakci

Rajčata 2019

Daník (774) - xxx.xxx.186.2 (?)
6.2.2019 9:18

Každoročně pěstuju nejméně jednu odrůdu s tvrdými, dlouhodobě skladovatelnými nepraskavými plody - poslední roky Parto. Letos jsem chtěl na zkoušku změnu a vytipoval jsem Torino, Semo ale letos ohlásilo výpadek semen u této odrůdy. Poradíte alternativu? Co Uragan, měl by být velmi úrodný. Nechci ale rezignovat v chuti a odolnosti deštivému počasí. Nebo něco ze zahraničních? Spencer?

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.70.35 (?)
8.2.2019 12:34

Sáčk Torina jsem včera viděl v zahrádkářských potřebách. Asi neprodaný z loňska.

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.73.11 (?)
31.12.2018 11:51

A neměla by se rajčata vysévat až v lednu?

Připojit reakci

Rajčata 2019

viktor111 (142) - xxx.xxx.168.28 (?)
31.12.2018 12:21

oxheart od sema sklamal mohol by byt lepsi corazon F1 od vilmorinu?chcel by som chutne paradajky v tvare bycieho srdca

Připojit reakci

Rajčata 2019

31.12.2018 13:17

Pro to, kdy se mají vysévat jsou rozhodující dva faktory:

1. Kdy budete sázet rajčata do země na zahradě nebo doskleníku

2. Jaké tepelné a světelné podmínky máte doma

Většinou se u nás sází rajčata po zmrzlých to je po patnáctém květnu. Obecně se počítá, že výsev by měl realizovat minimálně sedm týdnů od výsadby, ale většinou se vysévá o dva měsíce dříve. Já v mých podmínkách studené místnosti a okno na sever vysévám ještě dříve, někdy na rozhraní února a března. Rostlny mně tam nepřerůstají a mám pak koncem dubna a začátkem května dost času na jejich otužování a regulovat jeji ch výsadbu dle předpovědi počasí. Potom po přesazení na konečné stanoviště ihned rostou.

Začátkem listopadu jsem vyséval keříčkové odrůdy pro výsadbu do pařeniště. Jsou to většinou velmi mízké odrůdy s deklarovanou odolností vůči chladnu. Do pařeniště je budu vysazovat ve druhé polovině března, přesný termín upřením až podle skutečného výhledu počasí.

V lednu se snad vysévají jen rajčata, která se potom množí klonováním, ale zase záleží na podmínkách předpěstování.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

1.1.2019 19:09

Okrem toho vysievaju v obdobi november-december aj ludia, ako ja, ktori nevydrzia cakat do oficialneho obdobia vysevu semienok. Berieme to ako pokus, mat svoje rajciaky viac mesiacov v roku ako je bezne. S neuspechmi pocitame. Ako pise pan Vladimir, vhodne je mat aj aspon minimalne predpoklady - tepelne ale v tomto pripade hlavne svetelne podmienky. Aby sme neboli klasifikovani ako totalni blazni, existuju druhy deklarovane ako vhodne pre celorocne pestovanie, napr. TINY TIM.  Myslim ale ze bez prisvetlovania to nejde, aj pocas dna je sero. Slnecnych dni bolo minimum za posledny mesiac. Ostatni pestuju aj kvoli mnozeniu, na to si este ja netrufam. 

Stastny Novy a zahradkarsky uspesny rok prajem vsetkym pestovatelom.

Katka

Připojit reakci

Rajčata 2019

2.1.2019 19:10

Nebezpečně se mně to za oknem rozlízá. Mám tam 22 kelímků a v tom 48 rostlinek. Do konce měsíce je budu muset všechny rozesadit po jedné rostlině do kelímku a také tam budu tam přidat pálivé papriky, které budu každou chvíli vysévat. Těch 54 míst pro kelímky, které tam mám nebude stačit a tak při přesazování část rostlinek rajčat budu muset vyhodit.

Vladimír

PS.: Také přeji všem úspěšný rok 2019.

Obrázky:
Sazenice rajčat
Sazenice rajčat
Připojit reakci

Rajčata 2019

3.1.2019 20:51

Vladimíre, tak ja mám zatiaľ pokusne v 13 kelímkoch 7 druhov rajčín - Tomatoberry F1,ŠtartF1,Stupické poľné skoré, Maglia Rosa, Sleeping Lady, Pink Passion, Subarctic Plenty. Ešte som včera vysiala Mong. Karlika a 42 Days.

Tento rok budem pestovať: 

Cherry a koktejlové: TomatoberryF1(Gardenberry), Arielle F1,Tutti Frutti F1,Ambrosia gold a orange, Santa Orange F1, Juanita, Minikumato, Clackamas Blue Berry, Green doctors, Bejbino F1, Aranca F1, 42 Days, Ramallet Pequiňito...

Klasika : Štart F1,Stupické skoré poľné, Berner Rose, Kumato, Milica F1. 

Bifteky a srdcia: Amana Orange, Eva´s Amish stripe, Orange Strawberry, Cour de Boeuf Bicolor, Orange russian 117,Salobre, Corazon F1,Anna Russian, Jerguš F1, Black of Tula a ešte nejaké 3 ďalšie druhy.

Podlhovasté na sušenie: Sacharnaja Sliwa Krasnaja, Tegucigalpa,Jersey Giant a Opalka.

Dwarf : Mong. Karlik, Pink Passion, Sleeping Lady, Arctic Rose.

Rada by som tu čítala aj príspevky ďalších skúsených rajčinárov.Snáď sa to ešte rozbehne. Pani Jiřina, aké ste mali skúsenosti s novinkami od Kiepenkerl, napr. Nugget F1? Mne sa neosvedčil, rodil síce bohato, ale chuť nedosahoval ani zďaleka takú ako napr. Santa Orange, navyše po dažďoch praskal.

Prajem príjemné rajčinovanie v r 2019

Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2019

4.1.2019 16:57

pane Vladimíre a ostatní znalci, jak se vlastně získávají semínka rajčat v těch velkých firmách typu Semo, Moravoseed apod.? Mají vlastní pole kde pěstují přesně označené odrůdy rajčat a z nich se pak prostě získají semínka na prodej a zbytek se vyhodí? To by museli v těch objemech mít pole přes půl republiky, ne? Nebo se získávají semena z "normálně" pěstovaných rajčat u normálních pěstitelů, kdy jde ta použitelná červená hmota třeba na výrobu protlaků a kečupů a semínka se dají bokem na prodej? Nebo je to ještě úplně jinak? 

Možná je to úplně pitomá otázka, ale jak se hrabu v nabídkách semínek rajčat pro letošek a vidím tu širokou škálu a rozmanitá balení od hobby balení po pár semínkách po tisícikusové až kilové balíky pro velkopěstitele, tak mi to nedá spát.. :-) 

díky Sáša 

Připojit reakci

Rajčata 2019

4.1.2019 20:14

Semo a Moravoseed jsou prvotně šlechtitelské firmy ne firmy produkující semena. Je to tak jako v jiných odvětvích. Třeba když si koupíte auto Renault, tak to neznamená, že byl nutně vyrobený ve Francii, ale může být třeba z Turecka. Takže semena pro tyto firmy se vyrábějí po celém světě (mají to napsané i na svých webových stránkách). Pro jednu z těchto firem je to převážně v Číně, pro druhou v Jižní Americe. To, která kde jsem už zapomněl, ale tuto informaci jsem dostal od jednoho pracovníka Moravoseedu na Polním dnu v Lednici.

Jinak při získávání semen se nehledí na to, že se zničí nějaká dužnina. Semena mají daleko větší hodnotu než to co zbyde z rajčete. Když si budete dělat semena sama, tak budete také muset oželet sem tam nějaké rajče. Je mně to také líto a tak u biftekových vydloubávám semena z těch komůrek a z ostatního si udělám salát. Třeba v takovém půl kilogramů velkém rajčeti najdete třeba jen třicet až padesát semínek- záleží na odrůdě. Obecně nejméně semínek mají velká srdce.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

4.1.2019 9:55

Možná půjdu trochu proti proudu diskuze, ale nevidím důvod k výsevům v prosinci. Rostliny trpí nedostatkem světla a ven je stejně dřív než po mrazech nedáte. U pozdějších výsevů se rozdíl ve zrání srovná tak na týden, max 14 dní.Na snímku jsou vlevo rostliny z lednového výsevu, vpravo z dubnového (vzorky semínek ze Zahrádkáře) a rozdíl prakticky není vidět..

Pěstování několika desítek odrůd beru spíše jako sběratelskou zálibu, osobně jsem zredukoval odrůdovou paletu na nějakých 5-6 odrůd, které plně pokryjou mé požadavky a dovedu si představit i redukci na 2-3 odrůdy. Počet rostlin je omezen prostorem na 20, max 30.

Obrázky:

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.166.168 (?)
5.1.2019 13:56

-Osobně jsem dříve pěstoval 8-10 odrůd a časem to skončilo na 4-5, pěstuji hlavně menší cherry, Poličino, Bejbino,Spencer, Mini,z větších jen Stupické, letos vynechám Spencer, nezdá se mi tak ůrodný a vzrůstný, občas seju rovnou na zahradu Šejka do řádku první týden v Květnu, pak rozpíchám na stanoviště na černou netkanou folii, krásně to dožene, ještě jsem zapomněl na žlutou odrůdu ildy nebo podobnou, ale tu většinou koupím pro spestření.

Obrázky:
rajčata
rajčata
Připojit reakci

Rajčata 2019

5.1.2019 16:21

Je vidět, že tam máte skvělého pomocníka.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

9.1.2019 20:00

Dovolím si tak trochu nesouhlasit s prvním odstavcem. Loni jsem, mimo jiné, zasadil několik sazenic setých v prosinci a lednu. Pravda, pěstovaných s přisvětlením LED světlem (bílé i růstové červenomodré). Vysazoval jsem je zároveň s březnovými semenáčky. Na pohled byly stejně veliké, ale ty dřívější měly bohatý kořenový systém, nasazeno plno květů a některé z nich již byly opylené. A ledňáčkové také měli první zralé plody už koncem června, kdežto březňáci až v polovině července. A navíc ledňáci měli větší výnos. Není v tom přímá úměra, tedy o měsíc dřív = měsíc náskoku, to ne. Ale pokud se snažíte mít úrodu co nejdřív kvůli plísni, je každý den rozdílu dobrý. Předloni jsem sázel ještě jen darované březňáky a první zralé rajče měl až 10. srpna. Ano, bylo to také odrůdou, ale už 16.8. přišla plíseň. Letos jsem do 15. srpna měl už 88 kg (z 57 rostlin). A v tom je smysl dřívějšího výsevu.

Naopak s vámi souhlasím v odstavci druhém. Moje číslo je tak 12 - 14, ale to je strop. Když tady na vlákně čtu ty spousty jmen odrůd, točí se mi z toho hlava. To prostě nezvládám. Po loňsku jsem některé odrůdy vyřadil a nahradil je jinými, ale počet tomu odpovídá. A tady uvedené rozdíly v hodnocení jedné a téže odrůdy naznačují, že podmínky jsou důležitější než odrůdy. Ale to se asi setká s nesouhlasem.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2019

Darina2152 (15) - xxx.xxx.253.174 (?)
16.1.2019 23:50

Dovolím si nesouhlasit. Vloni jsem první rajčata Start F1 vysévala na MDŽ, tedy 8. března 2018. Část jsem vysázela napevno do studeného skleníku 12. dubna a v polovině června jsem trhala první rajčata. Ven jsem první rajčata vysázela 17. dubna. Zpočátku jsem je chránila dvojitou vrstvou netkané textilie. Další jsem sadila na konečné stanoviště 30. dubna a poslední 10. května. Počasí to dovolilo. Bohužel díky horkému počasí se nám ve skleníku rozšíířila černá skvrnitost a tak jsem v něm rajčata likvidovala už v srpnu. Venkovní rajčata mi naštěstí výpadek nahradila.

Obrázky:
Rajčata Start - skleník 13. 6. 2018
Rajčata Start - skleník 13. 6. 2018
Venkovní rajčata Start F1 - 29. 6. 2018
Venkovní rajčata Start F1 - 29. 6. 2018
Připojit reakci

Rajčata 2019

17.1.2019 8:21

Na tom není nic rozporného: moje podmínky, o kterých jsem psal, jsou de facto horské. Pěstuju rajčata v 570 mnm, kde je o 4 - 6 stupňů chladněji než v Ústí a samozřejmě mrazy hrozí déle. V mimořádném loňském roce jsem začal vysazovat už 1.5. A nemám skleník. Nenapsala jste, kdy jste měla první rajčata z venkovních záhonů. Tady v Ústí na balkónech jsou úplně jiné podmínky (rajčata z nich jsem měl už v květnu). V tom to vězí: je potřeba se přizpůsobit tomu, co máme a kde pěstujeme. Jak vysoko je Vaše zahrada?

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2019

17.1.2019 23:57

Máte pravdu, bydlím o hodně níž, cca 290 m n. m., nedaleko Zlína. Záhonek je orientovaný na jih. Loňské jaro bylo teplotně mimořádné, od 3. dubna denní max. teploty nespadly pod 15 °C a od 8. dubna se pohybovaly nad 20 °C, proto jsem risknula brzkou výsadbu a ono to vyšlo. Nenapsala jsem si, kdy jsem sklízela první rajčata venku, ale podle fotek, co jsem přiložila, jsem určitě toho 29. června nějaké rajče už snědla. Možná jsem byla u nás v obci první, co jsem venku sklízela rajčata. Aspoň mi to kolemjdoucí tvrdili. Poprvé jsem vysévala i sázela rajčata v různých termínech, to byl můj jednoduchý hokus pokus. smiley A moje závěry? Kupodivu nejlépe prosperovala první výsadba Startek z 16. dubna (výsev 8. 3.), od konce března umístěná ve studeném skleníku. Při nízkých nočních teplotách jsem sazenice jak ve skleníku, tak i venku překrývala netkanou textilií. Druhá várka stejné odrůdy (výsev 25. 3.) již tak pěkná nebyla. Sadila jsem 2 kořeny Orkáda, výsev 8. 3. - jeden kořen 5. 5. s květy, druhý 10. 5. kdy už nasazoval plody a já ho považovala za přerostlou sazenici. Ten později sázený byl po celou dobu vegetace slabší a zpomalený v růstu. Říkala jsem si, že příště sazenice, které nasazují plody, sázet nebudu.
Přikládám foto z 10. 5. 2018 s popisky. Po focení jsem ten samý den sázela jedno Orkado a poslední Startky - na fotce nejsou. Všimněte si, jak jsou rostliny Startek ze 17. dubna silné. Vydrželo jim to až do konce, ale odrodily rychleji, než ty z druhé várky.

Obrázky:
Rajčata na záhoně - 10. 5. 2018
Rajčata na záhoně - 10. 5. 2018
Připojit reakci

Rajčata 2019

19.1.2019 10:25

Jak to tady čtu, tak jste měla velmi úspěšnou loňskou sezónu. Moc se mně líbí Vaše fotky, mám pocit, že jedna fotka nahradí tisíc slov. Líbí se mně také, jak jste riskovala s tou venkovní výsadbu i když je mně jasné, že asi ty sazenice byly něco navíc.

- myslím si, že ten 8. březen je docela běžný termín pro výsev rajčat. Já oébvykle vysévám rajčata na přelomu února a března podle toho, kolik místa na sazenice mám za oknem, podle nálady a jak mám čas.Schválně jsem se podíval do záznamů a loni jsem vyséval v období od 4. března do 12. března. Ono vyset víc jak padesát odrůd a nějak to nepoplést dá dost zabrat (alespoň mně smiley).

- ta netkaná textilie na noc jistě pomohla k urychlení a zrání rajčat, ale pochybuji, že by pomohla při případném nočním mrazu. Já jsem v roce 2016 vysadil 30. března rajčata 0-30 (deklarovaná jako mrazu odolná) do tunelu z netkané bílé textilie a za dva dny po nočním mrazíku z těch 22 sazenic nezbyla živá ani jedna. Dnes už vím, že to chtělo něco světlu nepropustného třeba namočený jutový pytel nebo stará deka přehozená třeba i přes tu netkanou. Tak to dělali staří zahradníci s pařeništi.

-u těch ostatních odrůd (Orkádo, Big Mama, Torino, atd.) nelze očekávat nějakou velkou ranost, zato Start F1 je opravdu odrůda velmi raná, u mne jen cca o týden pozdnější než světová špička Supické polní rané

-je vidět, že skleník opravdu pomáhá, vždyť proto se skleníky kupují

-ať se Vám letos sezóna vydaří alespoň tak jako loni.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

22.1.2019 18:30

Děkuji za milá slova - potěší.

Podle předpovědí si myslím, že letos nástup jara přijde později a skok ze zimy do tepla bude rychlý. Sázet budeme později jako vloni, Brno o něco dříve jako Zlín smiley. Rajčatům dle mého pokusu hokusu s brzkým sázením svědčil po výsadbě spíše chladnější ráz počasí, ale samozřejmě bez mrazů. Byla to otázka štěstí. Brzy vysázená rajčata jsem z počátku chránila každé samostaně v pytlech z netkanky - podle mě je to lepší, než pod tunelem - vzduchu je tam méně, tak by rostliny měly vychládat pomaleji. Je to ale jen můj názor. Ty pytle lze ještě zateplit další vrstvou, nebo dvěma. Už se po mně opičí i někteří sousedi. Nemáme plantáže jako Vy, tak to jde. Výraznější pokles teplot pod nulu pochopitelně ani takové zateplení rostliny nezachrání.

Zkouším jen běžné odrůdy a Start je pro mě jednička. Stupické mi nechutná, pro mě je vodnaté. Ani Bejbino mě nijak neoslovilo. Orkádo je dobré, i když méně úrodné jako Start, Torino tak dobré není, ale slušně dozrává i v chladnějším podzimním počasí.

Jako každé paprikové rajče je Big mama citlivá na nedostatek vápníku a i když jsem rostlinu občas postříkala Wuxalem, stejně plodům černaly špičky. Na podzim jsem chtěla rozhodit dolomitický vápenec, ale využila jsem nabídku na hnůj a ten se s vápněním moc nekamarádí, takže vápník bude zase chybět. Díky suchu, co bylo, hnůj zarytý v zemi stejně vyschl, tak ani jeho potenciál nebude plně využit. Mám dilema, jak doplnit k rajčatům vápník. Kristalonem co 14 dnů + wuxalem na list? Máte nějaký lepší nápad?

Připojit reakci

Rajčata 2019

23.1.2019 7:53

Orkádo jsem dva roky pěstoval jen tak, abych věděl co je to za odrůdu. Dříve, když jsem neměl žádné odrůdy ze zahraničí, tak jsem kombinoval Start s Torinem. Když byl špatný deštivý rok, tak se mně zdálo Torino lepší, mám dojem, že tolik nepraskalo. Později jsem Torino vystřídal Cristalem. Ale zajímá mne, jak jste uspěla s tím Uragánem. Já jsem se snažil poslední dva roky ho pěstovat, ale s jeho klíčením to bylo špatné, klíčil mně málem tři týdny a vyklíčilo každé páté semeno. Po výsadbě to bylo suverénně nejmenší rajče a do konce sezóny se to nijak nezměnilo. Jak to bylo u Vás?

Pokud jde o tu suchou hnilobu květního konce, tak tím hlavním problémem bylo počasí. V době, kdy byly rostliny ještě poměrně malé, tak bylo velmi teplé a suché počasí. Nasazené plody velmi rychle dozrávaly i když jejich velikost byla menší než obvykle, hlavně ty běžné odrůdy. U velkých odrůd se to často projevilo tím, že plody také nedostaly dost vápníku, který je vlastně základem stavby těla (plodu) stejně tak jakoi u lidí, byla to taková jakoby osteroporéza. Tomuto tempu nestačily kořeny (možná také slabé stonky- tok živin) a nebyly schopny dodat dostatek vápníku do narůstajících plodů. Kyž se k tomu přidá to sucho a přehnojení dusíkem, nevhodný typ vápníku v půdě a odrůda náchylná k této poruše, tak ten Wuxal sám nepomůže. Pokud jde o dodání vápníku do půdy tak dávám na podzim popel ze dřeva. Má tak asi 35 %  vápníku v dobře využitelné formě a dost draslíku a fosforu, žádný dusík. Dřív, když jsem pěstoval rajčata obdobně jako brambory, tak jsem zasadil sazenice do brázdy a půdu urovnal. Později až povyrostly, tak jsem kolem nich nasypal popel a nakopčil  (přihrnul) je jak brambory. Zalíval jsem do vzniklé brázdy.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

23.1.2019 9:26

Chtěl bych ještě dodat, že je třeba vybrat si také odrůdy, které nejsou tak náchylné k tomuto poškození (u mne jsou to španělské bifteky) a také trochu upravit pěstování.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

23.1.2019 13:00

Máte pravdu. Torino také pěstuji proto, že je to rajče do nepohody - jako zálohu. Slušně mi rostlo a plodilo za zhoršených podmínek v 10l betonové tvárnici.

Nevím, jak dlouho mi klíčil Uragán, takové záznamy nevedu. Chtěla jsem ho vyzkoušet, protože jsem na netu našla, že je to dobré rané rajče pro polní pěstování. Zklamal mě na celé čáře. I u mě to bylo nejmenší rajče, plodů málo a chuťově nic moc. Dozrával stejně jako Bejbino, ale úrodnost fakt mizerná. Bejbino by bylo s úrodností fajn, kdybych ho mohla pěstovat výš jako 1,5 m. Jenže záhon je vlastně vykopané koryto na návažce, kde byla původně cesta a opěrné tyče nezapíchnu tak hluboko, aby udržely větší rostliny. Uragán narostl málo, odhaduji tak 1,20 m, Money Maker na tom nebyl o moc lépe. Obojí vyřazuji z repertoáru.
Lepší fotku nemám, snad něco uvidíte.

Ještě k vápníku - trochu popela ze dřeva mám - určitě ho vyzkouším. Dík za radu. Právě tu na diskuzi jsem už dříve vyčetla, že je horší příjem vápníku ovlivněn i vysokými teplotami; u jižní dispozice při horkém průběhu počasí to platí násobně.

Obrázky:
Rajčata 2. 7. 2018 Uragán, Money Maker a Bejbino
Rajčata 2. 7. 2018 Uragán, Money Maker a Bejbino
Připojit reakci

Rajčata 2019

23.1.2019 16:56

v LIDLU mají Marmande a Supersweet 100 za "směšné" peníze, jak se tu někdo ptal kde sehnat.. u nás dnes poprvé byl viděn stojan se semeny..

Sáša

Připojit reakci

Rajčata 2019

18.1.2019 17:12

"podmínky jsou důležitější než odrůdy"

Možná u tebe Milane, ale jinak ne. Dokonce i firmy udávají rajčata jako raná, poloraná a pozdní, případně u nich uvádějí DTM. A to nemluvím o chuti!!!

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

19.1.2019 0:36

Vladimíre, nemyslel jsem to úplně obecně, to by byl nesmysl. Asi jsem měl přidat "někdy" nebo "za určitých okolností". A taky jsem vůbec neměl na mysli ranost. S tímhle upřesněním si ale za tím stojím: když vezmu minulý rok, Startky z balkónů byly hodně jiné než ze zahrady: nejmíň o 1/3 menší, kompaktnější, intenzivnější v chuti, s tvrdší slupkou i asi sladší. Taky jich bylo míň. Logicky: míň živin v květináčích, ale zato o cca 5 stupňů vyšší teploty (čímž taky daleko vyšší výskyt suché hniloby). Kdybych je dal ochutnat někomu neznalému, určitě by neuhodl, že je to stejná odrůda ze stejného pytlíku semen. A není to o jednotlivcích, platilo to o všech Startkách. Podobně Maglia Rosa, Stupické, Balkonzauber. A ta různá hodnocení hlavně chuti jedné a téže odrůdy tady na fóru mne v tom utvrzují. Jasně, málokdo má tu "výhodu" pěstování na dvou hodně odlišných místech, takže soudí podle sebe. Ale i když srovnáš dva rozdílné roky, vyjde Ti něco podobného, nebo ne?

A teď z jiného soudku: jak hodnotíš Tomato Berry F1 od Thompson&Morgan? Objednal jsem si je z Anglie, budu mít 5 sáčků semínek, klidně se podělím. Jsou tak vynikající, jak se o nich tady povídá?

Milan

Připojit reakci

Rajčata 2019

19.1.2019 9:55

Připomenu co jsi napsal: "podmínky jsou důležitější než odrůdy". S tím já nesouhlasím. Doufám, že každému zde na webu, který pěstoval rajčata alespoň dva roky je jasné, že pokaždé je stejná odrůda trochu jiná. Jednou jsou rajčata třeba zde vzpomínané odrůdy Start F1 trochu sušší, s koncentrovanější chutí, podruhé vodnatější mdlejší, potom mají zase žlutý límec, popraskají vlivem nadměrného množství vody a na balkoně trpí velkým horkem a nedostatky ve výživě (záleží na tom, jak pěstitel namíchá substrát).. Ale to ví každý a není třeba o tom diskutovat. Ale pořád je to odrůda Start F1 se svou typickou chutí. Ještě se, mně nestalo, že by některý z pozdějších českých hybridů chutnal v některém roce jako Start F1. Možná může někomu třeba Tornádo chutnat víc, ale to je otázka chuti každého z nás. Opravdu o tom, že podmínky pěstování jsou v čase různé a mění se je úplně zbytečné diskutovat.

K tomu Tomatoberry F1 mohu napsat jen to, že jsem ho pěstoval jednou ze semen darovaných a jednou ze semen která jsem si koupil v Anglii. Mohu říct, že mně chutnalo, to je vše. Ale každý máme své preference chuti a možná někomu třeba jako mně může chutnat víc třeba obyčejné Goldkrone, Podle mne je vše otázka módního trendu. Všichni pěstují cherry rajčata snad kvůli tomu, že je mají pro děti a vnuky, ke mně na zahradu žádná drobotina nechodí a tak se moc cherry rajčatům nevěnuji. Dnes už Tomatoberry ani Sungold není top odrůda. Kdo chce být in, tak pěstuje některé odrůdy firmy Tokita s názvy začínajícími na Sun...

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.33.10 (?)
19.1.2019 12:30

Rad bych vedel nazor jinych pestitelu rajcat na odrudu SUNGOLD F1 chci ji letos vyzkouset       v odbornem casopise pisou doslova odruda povazovana v celem svete za chutovou spicku jedno z nejranejsich rajcat cenene pro skutecne vyjimecnou plnou chut s vyvazenymi cukry i kyselinkami    novinka roku 2018     vasek

Připojit reakci

Rajčata 2019

Matel (4) - xxx.xxx.39.19 (?)
20.1.2019 0:10

Za mne muzu rict, ze Sungold F1 patri mezi par nejlepsich odrud cherry rajcat ktera jsem doposud skusil. Chuti, vzrostem, rannosti, odolnosti... celkove velice fajn cherry odruda. Chutove lepsi je pro mne osobne uz jenom sweet aperitif, ale ten je drobny a celkove je toho mene na rostline. Myslim si ze Sungold proste nemuze urazit nikoho a minimalne za zkousku urcite stoji...

Rasto.

Připojit reakci

Rajčata 2019

20.1.2019 8:20

Je dobře, že jste se ozval. Třeba nám něco poví ještě někdo jiný.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.177.133 (?)
19.1.2019 18:26

Dnes už Tomatoberry ani Sungold není top odrůda. Kdo chce být in, tak pěstuje některé odrůdy firmy Tokita s názvy začínajícími na Sun...

Obě tyto odrůdy od Tokity jsou, a na Sun... je i Sungold wink

Připojit reakci

Rajčata 2019

19.1.2019 19:00

Máte pravdu. Vyjádřil jsem se nepřesně. Myslel jsem ty nové odrůdy- Sunpeach, Suncherry, Sunchocola, Sungrape, Sungreen a Sunlemon. Tomatoberry (pěstoval jsem je už v roce 2014) a Sungold (pěstoval jsem od roku 2015) jsou poněkud starší odrůdy, možná u nás jsou to novinky, protože se semena objevují v nabídkách českých firem až teď. Pokud se mám vyjádřit k Sungoldu, tak je to chutné rajče (chuť trochu jiná než u nás známé červené odrůdy), ale je potřeba každý den probírat. Praská nejen když zaprší, ale také když o jeden dva dny přezraje a také po natrhání při přepravě a doma po uložení. Pro mne nemá žádný význam, protože vnoučata se objeví tak maximálně jednou za týden a to je už polovina Sungoldů špatná. Možná má někdo jiné zkušenosti, takhle to vidím já. Mám ještě dvě semena, tak je letos vyseji a to bude u mne konec.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.39.19 (?)
16.2.2019 23:29

S tím mohu jenom soulhasit, neni to rajce na skladovani, a taky kdyz prezraje tak mi prijde jako by bylo nahnile nebo jak to rict, je treba vychytat spravny moment. Proste je to spis na mlsani primo na zahrade... Jinak v mojich podminkach (nejmene zrazkova oblast CR) s praskanim nebyl zasadni problem, ale nekde to urcite vadit muze, nemam osobni zkusenost.

Dejte pak vedet jak/jestli se odvedcilo.

Rasto.

Připojit reakci

Rajčata 2019

10.1.2019 5:30

Možná, že je dobře, že Milan na diskusní příspěvek reagoval. Možná se od p.Daníka dovíme něco víc než jen to, že jde proti proudu. Diskuzi by to jen pomohlo.
Já jsem původně nechtěl reagovat, protože mně to připadalo jen jako takové rýpnutí a nechtěl jsem nějakou možnou diskuzi utnout. Pokud vím, tak zde na Zahrada.cz jsme jen tři, já, Milan a paní Eva ze Slovenska prezentovali, že provádíme předčasné výsevy rajčat už někdy v prosinci nebo listopadu. Proč to tak děláme jsme několikrát loni psali ve vlákně Rajčata 2018 (Milan také v jeho HP) a kdo měl zájem, tak si to mohl přečíst. Jen připomenu, že já vysévám tak brzy, protože rajčata z těchto výsevů vysazuji již koncem března (ne někdy po 15. květnu). To, že chci mít svoje rajčata co nejdříve, není podle mne nic nenormálního, kdo by nechtěl? K tomu nedostatku světla, který se zde na Zahrada.cz stále dokola omílá, tak napíši jen, že já s tím nemám žádný problém. Pochopitelně rajčata rostou pomaleji když je světlo osm hodin než když je denní světlo dvanáct a více hodin (rostliny asimilují jen za světla). K tomu obrázku se nijak nechci vyjadřovat, protože bych si musel rýpnout.
Vždycky jsem si myslel, že sbírat jde jen něco, co má trvalou hodnotu, třeba známky, krabičky od zápalek, kafe mlýnky nebo také něco většího, třeba lokomotivy nebo tanky. Já rajčata nesbírám, já je jím. Možná tím sběratelstvím myslíte fotografování, ale to je jen přidaná hodnota, focení mne vždy bavilo. Není nad pěknou fotku pěkného rajčete nebo nad pěknou fotku z dovolené na které je třeba nějaký hrad z naší krásné země. 
Nijak mne neirituje a ani se neptám, proč někdo pěstuje jednu, pět, možná patnáct jako Milan nebo čtyřicet jako Eva. Je to úplně jedno. Nevidím v tom žádný velký rozdíl. Také jsem pěstoval jen dvě odrůdy Start F1 a pro ranou sklizeň Stupické. Každý k tomu máme jistě své důvody. Třeba semena jsou drahá, nejsou běžným způsobem dostupná, atd. nebo si myslíme, že ta která pěstujeme jsou ta nej. Je to prostě volba každého z nás. Každý z nás si také můžeme myslet, co je někomu do toho, co si já pěstuji, nemusím se nikomu zpovídat. Já si například rád přečtu co jiní pěstují a nechám se tím inspirovat (že někdo pěstuje pět, osm nebo patnáct odrůd mně nic neříká). Přeji letos všem pěknou úrodu rajčat ať už pěstují cokoliv.
           Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

lajci (43) - xxx.xxx.4.22 (?)
10.1.2019 7:22
Vyviseny záhon pre rajčiaky vlastnoručne postaveny.Po ročnom skúšani som zistil že doplnková závlaha bude ešte potrebná nakoľko v letných mesiacoch sa prehrievaju korene. Ale ináč dobrý spôsob ako si z prace urobiť relax viazaním a vylamovanim výhonov.
Obrázky:

Připojit reakci

Rajčata 2019

10.1.2019 8:11

Pekne si to Vladimír napísal, tvoje príspevky sú vždy ľudské, zmysluplné a podnetné. Ja tiež   skúšam v pestovaní rajčín stále nové, pr. aj staršie druhy, nie som zberateľom odrôd, pretože som vlastne niečo ako rajčinový gurmán a zaujíma ma hlavne ich chuť, skorosť zrenia a až potom výnos.A tá chuť je naozaj rozmanitá! Vlani som mala vysadených vyše 70 druhov, tento rok som z nich vylúčila asi 2 tretiny a pridala niektoré ďalšie na testovanie.Počet redukujem asi na 40, možno niekedy zostanem pri 8-10 druhoch. Veď kedysi som tiež pestovala tak zo 5 odrôd. Ale neviem si predstaviť zostať pri 2-3 odrodách. Takže je to moja voľba, nikomu nič nevnucujem. Rada si prečítam na fóre príspevky nielen o rajčinách a často som sa z mnohých poučila a inšpirovala.Fandím aj Milanovi v jeho pokusoch. Prajem všetým úrodný záhradkársky rok.

Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2019

15.1.2019 17:48

Vladimíre, je to vlastně docela logické: znalost odrůd je přímo úměrná délce praxe. Ty máš za sebou desítky let, já jen jednu sezónu, myslím od píky. A to, co máme společné, je zvědavost: prostě se nespokojíme se stále stejným výsledkem, chutí, prostě nemůžeme stát na místě, to nás nebaví. A i když naše novátorství směřuje jinými směry, je to stejná hybná síla.

A já jako začátečník se nemůžu nechat zahltit odrůdami, na to prostě nemám hlavu ani zdroje. Ale ta zvědavost na nové odrůdy tu stejně je: měním je. No a až budu mít těch dvacet let praxe, zjistím, že jsem jich vystřídal třeba stovku. Jen mám strach, že přijde Alzik a nebudu si je stejně pamatovat. Měl jsem holt začít dřív.sad

Připojit reakci

Rajčata 2019

20.1.2019 0:27

Přesně! Zvědavost :-) to je pro mne ten důvod. Když sem první rok skoušel 3 duhy cherry balkonovych rajcat v truhliku na balkóne (které byly chuťově hádam ješte horší než z obchodu), jsem ještě sem netušil, že o několik let pozděj budu pěstovat 47 různých druhů rajcat! Blázen, pomyslel bych si. Ale stalo se... prostě zvědavost a chuť zkusit neco nového, lepšího... Ne vždy se to povede, ale když ano, tak je to radost... Letos jsem to chěl zkrouhnout na 33, a co se nestalo? Uklik jsem se, a objednal dalších 7 kousků :-D Časem se mě to možná podaří zredukovat, ale osobně si myslím, že pod 10 druhů to nebude nikdy.

Pěstování zdar!

R.

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.11.1 (?)
9.1.2019 18:38
Mate nekdo zkusenost s rajcetem Sunchocola f1? Jake je chuti, jestli je sladke.
Připojit reakci

Rajčata 2019

ariadna (74) - xxx.xxx.240.118 (?)
9.1.2019 21:09
Konecne uz mam aj ja posadene rajciaky na sezonu 2019 huraa. A kvietky
Obrázky:
Prenosny izbovy plastovnik
Prenosny izbovy plastovnik
Připojit reakci

Rajčata 2019

10.1.2019 9:17

Tak to je bomba. To by moje manželka nepřenesla přes srdce. Náš příběh by pravděpodobně skončil na Jojce v pořadu Ze soudní síně. smiley

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

ariadna (74) - xxx.xxx.75.106 (?)
10.1.2019 9:23
No vidite, a ja ho budem este rozsirovat, az z toho vznikne stena:):) Ma to pre mna tu vyhodu, ze ako sa slnko posuva pocas dna, tak aj ja tie boxy popresuvam z izby do izby tam, kde prave svieti.
Připojit reakci

Rajčata 2019

vrana11 (3) - xxx.xxx.12.153 (?)
5.2.2019 17:52

Omluvte mne vy znalí za neznalost.Nemám zahradnickou školu. Já pěstuji na prvním místě kolomikty i arguty kiwi, ale na jídlo zkouším rajčata, úplný laik.Hned v prvním příspěvku tohoto tématu je zmínka že existují determinantní, to jsou myslím zakrslé ke kterým není nutno dávat tyč, používají se jako polní. Takový výčet odrůd bych rád uvítal.  Ale co mne letos nejvíc trápí je to, že za léta z kupovaných rajčat, která mi chutnaly jsem sbíral semena a vysel, a protože mám zahradu u řeky kde je vlhko, a nestříkám, skoro všechny mi zplesnivěly v listech a nic nepřinesly, až na jedny které měly kuličky necelý centimetr.Kdysi jsme ve skleníku měli výborná rajčata a nestříkali jsme.Tak si začínám myslet že by se možná měly rajčata rozlišovat na skleníková a polní. Prosím jestli někdo může do tohoto přinést trošku světla a děkuji předem.

Připojit reakci

Rajčata 2019

5.2.2019 21:14

Determinantní - určitá znamená, že rostlina má předem v genech informaci o tom, jak bude růst (kolik květensttví, jak se budou střídat listy a květy a také když vyčerpá tento program, tak se růst zastaví a rostlina uhyne). Jsou to opravdu keříčkové odrůdy, pravděpodobně z jedné mutace nalezené na Floridě a ujaly se hlavně proto, že je s nimi méně práce a náklady na pracovní sílu byly proto podstatně nižší- prakticky kvůli byznysu. Většina keříčkových rodí v jedné nebo několika vlnách.

Indeterminantní- neurčitá.Rostlina stále roste dokud má dost výživy a ostatní podmínky, de fakto pokud by nebyla zima, tak by se teoreticky mohlo říct, že je to trvalka. Ovoce dozrává po celou sezónu postupně.

Všechna rajčata rostou jak venku na záhoně, tak i ve skleníku. Některá líp, některá hůře. Pokud vím, tak ve světě se nikdy neuvádí, že by nějaké rajče bylo přímo skleníkové. U nás se občas v popisech a na sáčcích uvádí, že rajče je určeno pro skleníky, asi proto, že tam vzhledem k delší sezóně a teplejšímu prostředí dávají vyšší výnosy. Je ale otázkou, co si pod pojmem skleník máme představit. Pochybuji, že jsou to takové ty kukaně 3 x 3 m i když i tam lze jistě pěstovat s úspěchem rajčata.

Pokud se jedná o ten první příspěvek, tak se opravdu jedná o co nejnižší odrůdy aby se při výsadbě koncem března do toho pařeniště, kam jsou určeny, vlezly. Výška toho nižšího je 30-40 cm toho vyššího 50-60 cm.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

13.1.2019 8:03

Znáte někdo způsob, jak zjistit jestli je nějaké rajče v katalogu EU? Když hledám na internetové stránce, tak se mně vždy ukáže, že mám přidat alespoň jeden atribut vyhledávání. Nevím co si pod tím představit.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

13.1.2019 18:48

nevím jestli je to to co hledáte..

Vegetables - Search form

vybrána vlevo záložka vegetable species.. při zadání jména odrůdy by mělo vyskočit CZ registrace

a více najde při zatržení aktuálních i neaktuálních dat (show current a show deleted)

zkuste zadat bajaja, beja, montana, tam uvidíte rozdíly v datech

Sáša

Připojit reakci

Rajčata 2019

13.1.2019 19:04

nebo jestli na to chcete jít odzadu, tak by mělo jít najít všechny registrace od jednoho subjektu - po zadání odrůdy se objeví uprostřed číslo registrující firmy (CZ+číslo v sloupci maintainers) a po kliknutí ve vyskočivším okně by v pravo dole měl být seznam které produky má tento výrobce v seznamu.. např. zadáte rafaela - kliknete na číslo registrace CZ239 a měl byste se dočíst všechny produkty registrované u SEMO, nebo u bajaji kliknete na CZ1495 a vyskočí vám co vše má Moravoseed.. 

Připojit reakci

Rajčata 2019

14.1.2019 8:30

Děkuji vám oběma.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

Dzumo (11) - xxx.xxx.213.125 (?)
14.1.2019 19:29
Dnes som urobil výsev semienok zeleniny. Paradajky odroda Spencer a Terion. Puls ešte paprika a zeler. Inšpirovaný týmto fórom tunigované miesto. Všetko zmizlo z parapiet a dal som na špeciálny regál plus osvetlenie.
Obrázky:

Připojit reakci

Rajčata 2019

15.1.2019 19:30

Dobrý večer přidávám foto rajčat vysévaných začátkem prosince 2018. Semínka od Vladimíra zasetá po 3 kusech od druhu. Semenáčky jsou přes den umístěny na východním okně při teplotě 15-17°C. Jakmile trochu zesílí rozesadím každou rostlinu samostatně. Bohužel ale nevím jak se zadaří plánované časné jarní přesazení do skleníkufrown Máme na zahrádce asi 1,5m sněhu a každý den připadává další. Předpokládám že tam bude ležet tak do květnanoJana

Obrázky:

Připojit reakci

Rajčata 2019

15.1.2019 22:27

Vypadají pěkně. Já bych nějaký den počkal a přesadil je. Zasadil bych je co nejhlouběji pokud to bude možné tak bych je zahrabal včetně děložních lístků. Asi by stačily kelímky 0,2 litrů. Je potřeba počítat ještě s jedním přesazením do vyšších kelímk, já používám 0,5 l od jogurtu. Někdy po 15. březnu by někeré mohly už kvést. S tím jak bude v březnu bych si hlavu nedělal. Stačí dva tři dny a všechno se změní. A když se to prodlouží, nic se nestane. Přes den se dají rajčata ven a růst se pozastaví. Pochopitelně vždy hrozí nějaké riziko, ale jsme lidi a musíme se s počasím nějak vypořádat.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

Dzumo (11) - xxx.xxx.213.125 (?)
15.1.2019 22:09

Po 24 hodinách substrát ma teplotu 22 stupňov.

Len pre celkové info svietim 14 hodin. 

Obrázky:

Připojit reakci

Rajčata 2019

Dzumo (11) - xxx.xxx.177.24 (?)
21.2.2019 7:04
Paradajky boli včera presadene a uložené na parapet. Zatiaľ idú pekne. Prikladám foto pred presadenim a po presadení.
Obrázky:

Připojit reakci

Rajčata 2019

Dzumo (11) - xxx.xxx.177.24 (?)
21.2.2019 7:06
A po presadení. Celkovo 14 pekných priesad. Pre moju potreby ideálny počet. :) Ďalšie ešte rastu. Len pre info. Paprike až teraz začínajú rásť prvé práve lístky. Fakt to dlho trvá u papriky.
Obrázky:

Připojit reakci

Rajčata 2019

16.1.2019 17:18

Někde jsem četl, že ty moderní LED světla s červeným a modrým světlem mohou mít negativní vliv na oči. Proto se doporučuje pokud to nemáte někde ve sklepě mít ty stojany zakryté.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

22.1.2019 16:18

Dnes jsem dostal semena rajčat. Je to šílené.

Vladimír

Obrázky:
Semena rajčat
Semena rajčat
Připojit reakci

Rajčata 2019

ariadna (74) - xxx.xxx.78.134 (?)
22.1.2019 16:58
Nie ste v tomto sialenstve sam. Mam 25 druhov rajcin a este vzdy ma to trha, ze objednaj, objednaj :)Vela slnka a uspechov
Připojit reakci

Rajčata 2019

23.1.2019 11:31

Chtěl jsem devět odrůd a dostal jsem šedesát. Přemýšlím co s tím.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

24.1.2019 19:41

Vladimíre, v tom ti neporadím, ja ešte stále nemám 100% rozhodnuté čo tento rok vysadím, jediná podmienka, ktorú som si dala, že to nemôže presiahnuť 45 druhov.

Ešte by som sa chcela spýtať rajčinárov na odrodu Sacher, či ju niekto pestoval. Na Saikei je v ponuke od Kiepenkerl, viď obr. ale nie je tam uvedené ako Hybrid ale citujem:

"starodávna odroda čokoládovej paradajky, má príjemnú sladkú chuť, mierne ploché guľaté plody, stredne neskoré paradajky, odolné voči vírusom a má vysoký obsah lykopénu, môžu byť pestované v skleníku alebo vo voľnej prírode."

Inde na nete som sa ale dočítala, že je to hybrid, vyšľachtený v Turecku, dokonca aj na originál stránke Kiepenkerl je uvedený ako hybrid.Posielam na porovnanie 2 foto.

Eva T.

Obrázky:
od Saikei
od Saikei
Sacher F1
Sacher F1
Připojit reakci

Rajčata 2019

26.1.2019 7:46

Pořád pracuji na tom, která tyčková rajčata budu letos pěstovat na záhoně pod střechou z PE folie. Vlastně zatím nevím, kolik to bude odrůd, ale to je mně úplně jedno. Limirtujícím faktorem pro mne je, že to může být maximálně osmdesát rostlin. Mimo to budu mít pařeniště s ranými keříčkovými odrůdami a chci ještě jeden záhon s rajčaty velikost cherry.

Vladimír

Obrázky:
Plán rozložení rajčat na záhoně 2019
Plán rozložení rajčat na záhoně 2019
Připojit reakci

Rajčata 2019

Ladik1 (10) - xxx.xxx.67.249 (?)
26.1.2019 8:41

dobrý den.Prosím můžete sdělit rozměr záhonu a spon sazenic. Děkuji

Připojit reakci

Rajčata 2019

26.1.2019 10:03

Tyčková rajčata pěstuji na záhonu 3 x 6m to je celkem 18 m2. je tam pět dvouřádků a čtyři cestičky.Nad celým záhonem je betonářská síť s oky 15 x 15 cm. Z této sítě spouštím spirály ve kterých rajčata vedu. Někdy na přelomu července a srpna dávám nad tento strop ještě střechu z PE folie. Řádky jsou orientovány ve směru sever jih, takže při poledním slunci se rostliny v řádku částečně stíní, což v těchto velmi teplých létech vyhovuje. Systém je mobilní a každý rok ho přesouvám. Spon je patrný z přiloženého obrázku z roku 2013 (čtverce jsou 15 x 15 cm), jen v řádku je místo sedmi sazenic osm, takže jsou vzdáleny od sebe cca 37,5 cm místo původních 45 cm.

Vladimír

Obrázky:
Rajčata 2013
Rajčata 2013
Připojit reakci

Rajčata 2019

26.1.2019 10:03

Vladimíre, vidím, že máš perfektný plán výsadby, ja nie som taká dôsledná a pri pomerne malej terasovitej záhrade a ak chcem aspoň čiastočne prestriedať aj uhorky, tekvice sa mi to ani nedá, no pokúsim sa s tým niečo robiť. Ešte ta máš nejaké voľné miesta, nechceš skúsiť Amana Orange, Cour de Bouef Bicolor, Eva Amish Stripe ns porovnanie k Orange Strawberry a Tegucigalpa na sušenie, objednané z Tessgruun z Belgicka?

Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2019

26.1.2019 15:28

Porovnání oranžových jsem už dělal. Z těch čtyřech (Orange Strawberry, Amana Orange, Golden Jubilee a Goldie mně nejvíc chutnal opravdu Amana Odange. Ale já chci oranžové rajče ve tvaru srdce a tomu se nejvíce blíží Orange Strawberry i když vypadá spíše jako ta jahoda.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

26.1.2019 10:15

Odpovedám sama sebe  - tak na Plant variety database - European Commission som sa dočítala, že Sacher je Hybrid registrovaný hol. firmou Yuksel Seeds BV v r. 2014, len by som rada vedieť, aho niekto pestoval, ako chutná, boli vyšľachtené nové podobné druhy na základe popularity Kumata.

Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2019

2.2.2019 14:15

Zdravím všechny pěstitele, posílám opět nějaké fotky sazenic rajčat od Vladimíra. Dnes je u nás 10°C a konečně ty tuny sněhu tají. Ve skleníku mám příjemných 16-19°C podle sluníčka. Pustila jsem se do přesazování rajčat(doteď byly společně v truhlíku) a také jsem nasela zelí, kedlubny a papriky(dlouhé červené z marketu-ale nevím odrůdu)Jana

Obrázky:

Připojit reakci

Rajčata 2019

2.2.2019 14:44

Paní Jano,

tak trochu Vám ten skleník závidím. Já už mám za oknem narváno, mám tam už všech 54 kelímků. Už jsem musel nějaké sazenice likvidovat.

Vladimír

Obrázky:
2.2.2019
2.2.2019
Připojit reakci

Rajčata 2019

2.2.2019 15:06

Vladimíre, vidím. že u vás už nie je temer žiadny sneh pri pohľade z okna, u nás ešte stále tak 40 cm, snáď sa niečo do zajtra ešte roztopí.

Rajčiny máš pekné, tie väčšie celkom vpravo sú aký druh?

Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2019

3.2.2019 7:38

Mám vysetá jen keříčková rajčata, která budu sázet v březnu do pařeniště. Na parapetě mám úplně vlevo rostliny z výsevu 1.11.2018, které zbyly po pádu kelímků z parapetu. Mají 10-11 pravých listů a jsou v ysoké cca 16 cm. Jsou to ty vyšší odrůdy jako např. Sasha Altai, Sophie´s choice a 0-33. Mezi nimi je i Stupické, které mám nachystané pro pokus o křížení s nějakým malým trpaslíkem. Ty nižší odrůdy (Mongolskyi karlik, Sarayev Shtambovyim, Betalux) jsou někde mezi těmi menšími z výsevů 24.11.2018. Mají také 10-11 listů, ale jsou vysoké jen 7-8 cm. Vpravo jsou ty vyšší z výsevů 24.11. a 28.11. Někde tam mám ještě tři rostlinky Mikada s bramborovým listem pro křížení. Ty kelímky, kde není skoro nic vidět jsou s vyklíčenými paprikami (zatím ve stadiu děložních lístků).

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

2.2.2019 14:59

Pani Janka, sadenice máte pekné pevné, tak nech sa im darí!  Kde bývate, keď máte tak teplo, u nás bolo cez obed max. 8 stupňov,  zo sklenníka som zhadzovala sneh a nahádzala dovnútra- určite som v ňom nemala ani 10 stupňov a navyše v množiarenskej "zimnej záhrade" mi včera večer topiaci sa zľadovatelý sneh rozbil 3 okná, tak budem musieť opravovať. 

Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2019

2.2.2019 15:54

Evi a Vladimíre, děkuji za pochvalu. My jsme východní Morava-Valašsko.Skoro na slovenských hranicích. Opravdu se dnes počasí vydařilo a dokonce svítilo sluníčko. I teď mám na teploměru 9°C. Ve skleníku mám možnost přitápení, tak můžou být sazeničky venku až do tmy. Samozřejmě pokud je venku nad nulou. Navíc jsem ve skleníku kolem květináčků ještě udělala z netkané textilie takový ochranný kryt. Taková teplotní "pojistka". Zato venku vedle skleníku to vypadá nevesele. 1,5m sněhu tady bude ležet do květnasad To tady občas takhle máme...

Obrázky:

Připojit reakci

Rajčata 2019

2.2.2019 17:51

Tak jsem ve volné chvilce procházela nabídky semen rajčat na internetu, co bych ještě mohla přiobjednat k jarnímu výsevu a překvapily mě jak velké rozdíly jsou v cenách. Jak je možné, že balíček kde je třeba 30semen pořídíte za nějakých pár korun a na druhou stranu jsou nabídky 4ks semen třeba kolem 200,-??? Jaký je rozdíl mezi těmi nabízenými odrůdami? To mi hlava nebere. Jedná se o novinky nebo nějaké vzácnější druhy?

Připojit reakci

Rajčata 2019

2.2.2019 18:44

Janka, určite je to náročnosťou udržiavania druhu, najmä niektorých noviniek hybridov a ešte práv, ktorá firma ich môže distribuovať do obchodných sietí. napr. jedna z najdrahších Kiepenkerl má tiež riadne rozdiely v cenách-

od 0,60 eur za 30 semien, až po 5,40 eur za 6 semien. Všeobecne najlacnejšie a kvalitné semená ponúka Lídl.

Obrázky:
Hoffmanns Rentita kríčkový 30 semien
Hoffmanns Rentita kríčkový 30 semien
novinka Arielle F1
novinka Arielle F1
Připojit reakci

Rajčata 2019

9.2.2019 13:25

Z 7 druhov rajčín - ŠtartF1,Stupické poľné skoré, GardenberryF1(Tomatoberry), Maglia Rosa, Sleeping Lady, Pink Passion, Subarctic Plenty, čo som vysiala 10. novembra, ako prvá dnes rozkvitla GardenberryF1, do 2 -3dní by ju mala nasledovať Maglia Rosa, potom Štart F1, malé púčky majú Stupické,  Sleeping Lady a Pink Passion.   Subarctic Plenty ešte púčky nemá. Som zvedavá, ako to tento rok bude s nahadzovaním plodov a dozrievaním.

Eva T.

Obrázky:
GardenberryF1
GardenberryF1
Připojit reakci

Rajčata 2019

10.2.2019 9:01

Evi, vypadá pěkně, gratuluju. Potěšila's mne tím, že Tomato Berry je ještě ranější než Maglia. Ta moje MR je pro mne dost zklamání: prostě odmítá mít plody. Kdybych tak jen věděl proč, když už i Mini Kumato má plody. No, uvidím, jak si povedou další, poněkud opožděné, Maglie. Už taky kvetou. Jak je opyluješ?

Měj se.

Milan

Připojit reakci

Rajčata 2019

10.2.2019 9:36

Milane, iba jemne potriasam rastlinkou, nechcem, aby sa peľ prenášal na susedné rastliny(hlavne u nehybridných, aby sa druhy nepokrížili. Neviem, prečo ti na Maglii Rose nezasadajú plody, chcelo by to foto, je to vyslovene druh do menších kvetináčov, možno je to chybou výživy,(napr veľa dusíka)osvetlenia, alebo vlahy. Hlavne že ti zasadajú ostatné.  Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2019

11.2.2019 11:10

Trhání cherry rajčat je pro mne hrozná otrava a tak jsem je moc poslední dva roky nepěstoval. Ale dcera mně slíbila, že jednou týdně přijede a tato rajčátka si otrhá, dokonce mně i nějaká přiveze. A tak jsem prohlídl své zásoby semen a vypadá to tak, že budu pěstovat tato cherry.
Vladimír

Obrázky:
Cherry 2019
Cherry 2019
Připojit reakci

Rajčata 2019

11.2.2019 13:37
Pekny plan. Kolko to uz bude dokopy rajciat aj s tymi ostatnymi? U nas doma uz rajcatove priesady pomaly vyhravaju nad domacim mansaftom, prepravky su v 4 izbach co najblizsie k oknu. V prilohe priesady zo vysevu 7.januara. Trochu im chyba slnko, ale inac sa maju k svetu.
Obrázky:

Připojit reakci

Rajčata 2019

VASEK5 (84) - xxx.xxx.33.10 (?)
11.2.2019 17:32

Muzete napsat ktere cherry ktere je bezne dostupne v obchodech se semeny rajcat podle vas   tri druhy chutove nejlepsi   dekuji    vasek

Připojit reakci

Rajčata 2019

11.2.2019 18:14

Asi Vás zklamu. Opravdu nevím, která cherry jsou chuťově nejlepší. Když mám doma natrhaná cherry rajčata, tak je promíchám a beru si je tak jak mně padnou do ruky, prostě napřeskáčku. Tak mně chutnají nejlépe. Jedno je sladší, druhé kyselejší, jedno má tenší slupku, druhé je tužší na skus, atd.  Ne že bych nepoznal, které rajče jím, ale chutnají mně takto všechny. Některá z nich jsem ještě nepěstoval (Odat Jahodo), některá u mne nebyla až zas tak úspěšná  (Rubinka), ale to vše se může letos změnit. Mým oblíbeným je Goldkrone s jeho zvláštní chutí. Ještě jsem zapomněl na Datlo, které mně také chutná a budu ho letos také pěstovat. GTak to je vše, co dokáži napsat o chuti. Pochopitelně každý dáváme přednost jiné chuti.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

11.2.2019 21:59

Jen bych dodal, že nejlepší je vzkoušet najednou co nejvíce odrůd. Já bych možná nějaká zbytná semena měl.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

12.2.2019 8:07

Z různých cherry u nás většina rodiny sáhne nejdříve po Mandatu. Navíc, co se plodů týče, patří k nejodolnějším - nepraská prakticky a nehnije. Gardenberry nebyl špatný, ale spíše jen sladký, hůře se trhal a více plody praskaly. Další odrůdy (Supersweet, Ildi, různé barevné a nedejbože balkónové) jsem vyřadil.

Připojit reakci

Rajčata 2019

seky (104) - xxx.xxx.121.128 (?)
11.2.2019 19:38

Já doporučuju tyto odrůdy: Mandat F1, Strillo F1, Jahodo. 

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.69.65 (?)
11.2.2019 18:07

No vidím, že jich mate požehnane... tak hlavne aby dcera slib dodržela, to by bylo radosti, kdyby to sklízeni zbylo na vás.

Já obirání tech mrcku taky nesnáším, tak pestuju už jen odrudu Kalinka, ta mi chutná také, i když cherry jinak nejím.

Loni sem jí mela 3nebo 4 kusy a jeden pestovala ve stylu divoke rajče/omylem sem jej považovala za keřik, došlo k zamene cedulek/.No uroda byla velika, ke konci už sem to ani nesbirala, tak se to valelo všude.Takže letos očekavam milion rostlinek ze samovýsevu.

Kateřina Š.

Připojit reakci

Rajčata 2019

11.2.2019 16:56

Evi, v tom je právě ten problém: v čem je chyba. Tím si lámu hlavu už dlouho. Marně. Už jsem z toho na palici. Ať dělám, co dělám - jsou tu ovšem omezení - pořád nevím, kde je příčina. Už aby bylo tepleji a já mohl začít používat balkonovník.cool

Milan

Připojit reakci

Rajčata 2019

15.2.2019 15:52

Dnes som letnila a otužovala vonku na slniečku asi 3hod. rajčiny- Gardenberry F1 má už prvé 3 plodíky.

Eva T.

Obrázky:
GardenberryF1
GardenberryF1
Vonku na okne
Vonku na okne
Připojit reakci

Rajčata 2019

16.2.2019 0:02

Evi, nedá se nic dělat než přiznat, že máš "zelený palec", jak říkají v angličtině velmi úspěšným zahrádkářům. Klobouk dolu. Gardenberry je tyčkové rajče, že? U mne je to taky tak: rajčátek mám tak kolem 30, ale všechny na tyčkových odrůdách: nejvíc pak na Mountain Magicích, které ani nejsou cherry. Jde to trochu proti zaběhlému myšlení, že keříčková cherry jsou dřívější. Jak si vede Tvoje Maglia Rosa? Ta moje má sice už v pořadí sedmý vijan, ale plody nula. Něco jí chybí, ale já nedokážu přijít na to, co to je. Vytrvale přidávám Kristalon na plod, ale bez účinku. Ach jo. Mini Kumato jí daleko předběhlo. Ale přiznám se, že jsem příliš líný je otužovat (v oficiálním jazyce se tomu říká "nemít čas"wink). Naštěstí se i tady udělalo hezky, takže půjdou do balkonovníku hned jak přestane v noci mrznout.

Milan

Připojit reakci

Rajčata 2019

18.2.2019 8:58

Milane, plodíky má už aj Maglia Rosa, dokonca aj Štartky, foto dám neskôr. Ťažko povedať, prečo ti zhadzuje kvety zrejme to bude slabšími svetelnými podmienkami, ja ju mám spolu s ostatnými kvitnúcimi na najlepšie osvetlenej časti okna a cez obed vynášam teraz keď je slniečko von. V sklenníku zatiaľ nemám nič, dezinfikuje sa dusíkatým vápnom pod fóliou aspoň do 5. marca, ešte musím vyčistiť okná a poličku- následne vydezinfikovať hypermangánom a vysíriť. Okná mi už začínajú praskať vo švíkoch a to ešte budem vysievať 8. marca väčšinu biftekov a srdcí. Konečný počet druhov nemám ešte upresnený.

Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2019

union (1) - xxx.xxx.53.140 (?)
13.2.2019 10:25

Neměl byste někdo seminka piennolo??? pls

Připojit reakci

Rajčata 2019

16.2.2019 19:42

V průběhu přípravy sezóny 2019 jsem některým z vás poslal semena velkých biftekových rajčat (a také velkých ve tvaru srdce). Jejich pěstování se trochu liší než pěstování malých rajčat a tak bych chtěl upozornit na některé zásady, které pomohou (dle mých zkušeností) k tomu aby toto pěstování bylo pokud možno úspěšné.

1.Pochopitelně tento typ rajčat je daleko více náchylný na suchou hnilobu květního konce způsobenou relativním nedostatkem vápníku než běžná rajčata. Žádný návod jak se tomuto stoprocentně vyhnout neexistuje, jen je třeba, aby výživa byla vyrovnaná, ne moc dusíku, dostatek vápníku v půdě a hlavně dostatečná zálivka. Někdy se doporučuje postřik na list buď Wuxalem nebo ledkem vápenatým. Že by to stoprocentně fungovalo, není ověřeno, já jsem loni stříkal a nějakou tu hnilobu jsem stejně měl (asi teplé a suché počasí a nedostatečná zálivka). Dost často se doporučuje jen otrhat ty napadené plody (nic z nich stejně nebude), rostlina zesílí a další plody často už touto chorobou netrpí. Proto je třeba nasazené plody sledovat, a jakmile se na vrcholku plodu objeví černá skvrna tak tento plod bez milosti odstranit. Lze to pozorovat už na plodech velikosti třešně.  Zespodu moc není vidět, tak by to chtělo nějaké zrcátko.

2. S výsadbou těchto rajčat moc nespěchat (jistě ne před 15. květnem), protože když jsou při kvetení několik dní nízké teploty, tak se na rajčatech tvoří tzv. Catface (kočičí tvář) a rajčata jsou více či méně zdeformovaná, nehezká a jejich část je na vyhození. Přitom rajčata nemusí být ještě vysazená přímo na záhon, stačí necitlivé otužování.

3. Je třeba sledovat kvetení, zejména první květenství, kde se může vyskytnout tzv. megabloom, to je nezvykle velký květ, který má dva, tři nebo i více slepených pestíků. Tyto megabloomy je třeba vyštípnout, protože by z nich vznikla velká nehezká rajčata (z těchto megabloomů jsou ty rekordně velká rajčata), velká jejich část by byla nepoživatelná ale hlavně veškerá energie rostliny by šla do tohoto rajčete a žádná jiná rajčata by se už do konce sezóny nemusela sklidit.

4. Tato rajčata mají často v prvním květenství nesazeno pět a více květů. Když je všechny necháte, tak se na prvním vijanu vyvine více jak 1- 1,5  kg rajčat, ale současně se zbrzdí další růst rostliny a tato rajčata mohou také být poslední, které sklidíte. U velkých rajčat (velikost okolo 400 g doporučuji ponechat maximálně tři opylené květy, ostatní vyštípnout. Realizovat při velikost plodu jako v bodě 1) a dávat pozor, abychom nevyštípli zdravé plody a nenechali na rostlině plody se známkami suché hniloby květního konce.

5. Na vývoji plodů a jejich zrání se nejvíc podílejí listy pod květenstvím. Proto poslední zálistek pod květenstvím nevyštipuji celý, ale ponechám dva listy a zálistek za druhým listem zaštípnu. Tím se docílí, že na vývoji květenství se podílí místo třech pět listů. Je pravdou, že v průběhu sezóny se za každým z těchto dvou listů mohou objevit druhotné zálistky, které je nutno vylomit. Je třeba to trochu sledovat.

To je vše co jsem chtěl napsat. Přeji vám úspěšnou sezónu s těmito krásnými rajčaty.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

16.2.2019 21:02
Vladimir, velmi pekne dakujem za rady. Mnohe z toho by ma vobec nenapadlo. Teraz uz len vydrzat 3 mesiace a potom hura s paradajkami do zahrady.
Připojit reakci

Rajčata 2019

17.2.2019 9:44

Vladimíre díky. Vztahují se tyhle tipy i na Huevos de Toro?

Milan

Připojit reakci

Rajčata 2019

18.2.2019 7:58

Není tam nic, co by mohlo jakémukoliv rajčeti ublížit.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

host - xxx.xxx.216.134 (?)
17.2.2019 11:10

Dobrý den, 

Jen zareaguji na to s tím ledkem vápenatým. Vloni jakmile se u mě začala projevovat suchá hniloba zvláště u velkoplodých rajčat tak po víceré aplikaci na list rozpuštěným ledkem se suchá hniloba již do konce sezony neobjevila. Musím tedy říct na základě mé zkušenosti že to opravdu účinkuje. 

Michal

Připojit reakci

Rajčata 2019

17.2.2019 15:20

Zdravím všechny, tak jako Evka i já jsem již v sobotu i dnes otužovala sazenice rajčat. Dnes jsou venku cca. od 11hodin. Jana

Obrázky:

Připojit reakci

Rajčata 2019

18.2.2019 8:00

Vypadají skvěle.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

18.2.2019 9:04

Janka, pekné, pevné rastlinky, dúfam, že si mala tých 11 hodín rajčinky v sklenníku, lebo u nás vždy zrána ešte riadne mrzne, ja ich dávam von až okolo obeda tak na 3, max.4 hodiny.

Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2019

18.2.2019 10:51

Jak já vám, tedy Tobě a Januli, závidím. Tady u nás je inverze jako prase, mlha do 1 odpoledne, světla pomálu a teploty většinu dne pod nulou. Jedině že bych je chtěl otužovat k mrazuangry. Snad se to ale zlepší. Minulý rok v březnu mrzlo, letos slibují relativně teplý. Tak uvidíme.

Milan

Připojit reakci

Rajčata 2019

18.2.2019 15:18

Evi 11 hodin jsem je opravdu venku ani ve skleníku neměla. Psala jsem od 11hod dopoledne asi do 15hod na sluníčku. Takže asi podobně jako Tywink. Milane po dlouhé době je u nás už od pátku krásně jasno a odpoledne také teplo. Ale v noci a ráno je stále pod nulou. Dnes i včera v 6hod ráno -4°C.Jana

Připojit reakci

Rajčata 2019

18.2.2019 18:55

Dnes mi dcéra priniesla z Lídla (slovenské ževraj nemali žiadne), 300g premium balenie- 3 rajčiny- tmavé Primora(na obale písané že zelené pásikavé)-španielske od Verdina S. L.- chuťovo vynikajúce mňam!- hneď som si dala na chleba s masťou a dala vykvasiť semienka, takže skúsim tento rok ešte pridať k pestovaným pre porovnanie. Dočítala som sa, že môžu byť na celoročné pestovanie - zrejme vo vykurovaných sklenníkoch.

Eva T.

Obrázky:
Primora
Primora
Připojit reakci

Rajčata 2019

18.2.2019 16:17

Bylo by dobré upřesnit jaká rajčata a jak často jste stříkal. Díky.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2019

19.2.2019 1:10

Tak a je to! Tento rok mám už asi definitivně vybrané odrůdy a někdy v průběhu týdne začnu sadit. Oproti minulému roku jsem se co nejvíce snažil zredukovat počet druhů, ale stejně se mi nepodařilo dostat pod 35. Když sem začal s výbřem na tento rok, podařilo se mi to dokonce stáhnotu na 25, avšak mánie znovu zaúřadovala a po chvíli prohlížení webů, kdy jsem jenom hledal nový zdroj jedné odrůdy která mi už dochází, jsem nakonec objednal dalších deset nových! Ty internety bych zakázal :-)  Každopádně jsem rád, že se mi to podařilo zredukovať aspon trochu, a časem se dopracuji k nejakému rozumnejšímu číslu, u kterého mě okolí nebude považovat za narušeného jednince :-D

Celkem mám místo pro cca 70 rostlin a seznam je následující:

Cherry:

Santa Orange 2x, Sunrise Bumblebee 1x, Purple Bumblebee 1x, Pink Bumblebee 1x, Gardenberry F1 3x, Limetto F1 2x, Sungold F1 2x, Cherolla F1 1x, Bejbino F1 2x, Goldkrone 2x, ISIS Candy 2x, Sweet Aperitif 3x, Sweet Casaday 2x

- vyzdvihnu Sweet Casaday které dorostlo tak do 4 metru (2 vzůru + 2 bokem), ani jsem to už nestíhal vyštipovat ke konci jak se to plazilo přes všechno ostatní... A stonek hrubší než beefsteakove rajčata. Jsem hodně zvědavý co z toho bude tento rok. Skoušel tuto odrůdu nekdo z vás? Jinak Santa Orange, dobré, hezké, vydrží, nepraská ale kurňa víc ho bylo po zemi, než na stonku :-). Gardenberry F1 taky dobrý pracant, budu taky pokračovat. A Limetto F1 moje první zelené rajče budu taky pokračovat, pro netradiční barvu ale také pro svojí hodně sladkou chuť. Ostatní se seznamu jsou pro mě už tradiční.

Stredně velké:

Stupicke Polni Rane 3x, Tornado F1 1x, Start F1 1x, Japanese Black Trifle 1x.

- Na Japanese Black Trifle jsem měl přehnané očekávaní skrz vychvalováni do nebe na youtube videach. Ale i když zcela nedostál očekávaním,  přes to ho budu pěstovat znovu, vypada ako spolehlivy pracant s dobrou chutí, zajímavým tvarem a barvou. Hůře na tom skončili Tamina a Matina, které jsem také minulý rok zkoušel poprvé. Možná je to jenom mojimi podmínkami, osivem, nebo nevím čím, ale byla to totální bída, a se stupickým bych je já osobně nikdy nestrovnával. Nebudu skoušet dále.

Větší odrůdy:

Gigantomo F1 1x, Flame 3x, Lucky Cross 2x, Black Krym 4x, Soldaki 2x, Rose de Bene 2x

- Gigantomo se ne zcela vyvedlo minulý rok, ale dám mu ješte jednu šanci. Flame moje chuťově nejoblíbenejší mi už došlo, a tak ho zkusím vypěstovat z vypreparovaných semen, doufám, že nějaký pilný včelák nevytvořil nějaký nechtěný mix, nikde ho už totiž nevím najít. Soldaki a Rose de berne jsou zajímavé a budu skoušet znovu, jenom u Rose mě zaskočilo černání špiček, a okrem pár plodů jesem musel skoro vše vyhodit. Pamatuji si ale že první plod mě skutečně hodne chutnal. Doufám že se tento rok vyvedou. Avšak největším překvapením je pro mě odrůda Black Krym! Nechápu jak je to možné ale tohle rajče dozrálo tak o 3 týdny až měsíc dřív než ostatní beefstakové odrůdy. Konkrétně 6.5 výsadba všech druhů, 16.6 první stupické a cherry, a 27.6 Black Krym! Možná ne pro ostatní ale za mě teda luxus, který ocením a navyše chuťově perfektní.

Nové odrůdy pro 2019:

Captain Lucky, Blue Pear, Chyornyi Tarasenko, Blushing Bride, Little Lucky Heart, Alices Dream, Malakhitovaya Schkatulka, Ananas Noire, Chocolate Wonder, Kumato F2, MiniKumato F2 (všechny po 2 kusech).

- Kumato ani MiniKumato ještě nemám k dispozici, ale doufám, že se mi je od někoho podaří získat :-) Jinak máte někdo osobní zkušenost s některou s uvedených odrůd?

Žádná sezona není stejná a co se povedlo minulý rok, nemusí se tento, ale věřím, že něco zajímavého se určitě najde. Hodně zdaru všem.

Rasto.

Obrázky:
Cherry 2018
Cherry 2018
Připojit reakci

Rajčata 2019

jirilan (744) - xxx.xxx.206.182 (?)
18.3.2019 11:42

Jaké máte zkušenosti s rajčaty Krym black a Rusian black? které se vám zdá lepší?

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Habanero Orange523.3.2019236
Rýchlenie rajčat 2019 5422.3.20197738
Rajčatový hokus pokus - nová sezóna 6921.3.201914991
Přepikýrovaným paprikám žloutnou a opadávají děložní lístky621.3.2019752
Rajče jako Bajaja2121.3.20194461
Co budete teď vysévat?2819.3.20194363
Melouny 2019619.3.2019782
Jak skloubit pěstování a dovolenou?6318.3.20198722
Rajčata 201921618.3.201961776
Pěstování pod umělým světlem Hydroponics skleník212.3.2019414
Pěstování okry (ibišku jedlého)410.3.20199955
Rajčatový hokus pokus - plísni navzdory1099.3.201923441
Odrůda salátu17.3.2019231
Skleník na aquaponie24.3.2019335
Izolační skleník kde koupit14.3.2019249
Uragan F12128.2.20192813
Jake vhodne rajce do skleniku (odolne proti zloutnuti listu) 326.2.2019712
Aeroponické pěstování2225.2.201918362
Degenerace tykve oregon spontannim krizenim120.2.2019176
Pichlava salátovka. Nepoznáte ji někdo? 719.2.2019664
Jak zasadit semena rajčat. Od A - Z918.2.201910925
Klasicke rajce vs cherry318.2.2019671
Dýně Muškátová1817.2.201910570
Meloun vodový, lze pěstovat i ve vyšších polohách417.2.20191604
Paprika Rodrigo 8817.2.201927802
Tatiana´s TOMATbase 3016.2.20195534
Rajčata Hranáček, Strabena, Nelinka 3112.2.20196607
Co se hodi do skleniku vedle okurek a paprik?1011.2.20197572
Hnojivo na melouny411.2.2019782
Piruet F1 - Pirouet F1 paprika28.2.2019625
Prosím doporučte cuketu287.2.20194584
Papriky 2019426.2.201911812
Proč pikýrovat?155.2.201925547
rajče start304.2.201927071
Roubování okurek na tykev2730.1.201973509
Lze použít semena z koupených jalapenos229.1.2019621
rozdíl mezi chilli papričkou a feferonkou2522.1.201950700
Kríženie tekvíc a cukiet - je Hokkaido cucurbita maxima alebo pepo422.1.2019549
Rajčinové farmy u nás1819.1.20192974
Bezsemenné melouny - Granate F1517.1.20191268
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Kokršpaněl - kolik se dožije?22.3.2019
Chov pstruhov22.3.2019
Kokršpaněl - kolik se dožije?21.3.2019
Chov pstruhov21.3.2019
Chov pstruhov20.3.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů