Rajčata 2019



Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.156 (?)
5.2.2019 21:14

Determinantní - určitá znamená, že rostlina má předem v genech informaci o tom, jak bude růst (kolik květensttví, jak se budou střídat listy a květy a také když vyčerpá tento program, tak se růst zastaví a rostlina uhyne). Jsou to opravdu keříčkové odrůdy, pravděpodobně z jedné mutace nalezené na Floridě a ujaly se hlavně proto, že je s nimi méně práce a náklady na pracovní sílu byly proto podstatně nižší- prakticky kvůli byznysu. Většina keříčkových rodí v jedné nebo několika vlnách.

Indeterminantní- neurčitá.Rostlina stále roste dokud má dost výživy a ostatní podmínky, de fakto pokud by nebyla zima, tak by se teoreticky mohlo říct, že je to trvalka. Ovoce dozrává po celou sezónu postupně.

Všechna rajčata rostou jak venku na záhoně, tak i ve skleníku. Některá líp, některá hůře. Pokud vím, tak ve světě se nikdy neuvádí, že by nějaké rajče bylo přímo skleníkové. U nás se občas v popisech a na sáčcích uvádí, že rajče je určeno pro skleníky, asi proto, že tam vzhledem k delší sezóně a teplejšímu prostředí dávají vyšší výnosy. Je ale otázkou, co si pod pojmem skleník máme představit. Pochybuji, že jsou to takové ty kukaně 3 x 3 m i když i tam lze jistě pěstovat s úspěchem rajčata.

Pokud se jedná o ten první příspěvek, tak se opravdu jedná o co nejnižší odrůdy aby se při výsadbě koncem března do toho pařeniště, kam jsou určeny, vlezly. Výška toho nižšího je 30-40 cm toho vyššího 50-60 cm.

           Vladimír

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
                  
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 15.1.2019 17:48

Vladimíre, je to vlastně docela logické: znalost odrůd je přímo úměrná délce praxe. Ty máš za sebou desítky let, já jen jednu sezónu, myslím od píky. A to, co máme společné, je zvědavost: prostě se nespokojíme se stále stejným výsledkem, chutí, prostě nemůžeme stát na místě, to nás nebaví. A i když naše novátorství směřuje jinými směry, je to stejná hybná síla.

A já jako začátečník se nemůžu nechat zahltit odrůdami, na to prostě nemám hlavu ani zdroje. Ale ta zvědavost na nové odrůdy tu stejně je: měním je. No a až budu mít těch dvacet let praxe, zjistím, že jsem jich vystřídal třeba stovku. Jen mám strach, že přijde Alzik a nebudu si je stejně pamatovat. Měl jsem holt začít dřív.sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Matel - (4) - 39.19 (?), 20.1.2019 0:27

Přesně! Zvědavost :-) to je pro mne ten důvod. Když sem první rok skoušel 3 duhy cherry balkonovych rajcat v truhliku na balkóne (které byly chuťově hádam ješte horší než z obchodu), jsem ještě sem netušil, že o několik let pozděj budu pěstovat 47 různých druhů rajcat! Blázen, pomyslel bych si. Ale stalo se... prostě zvědavost a chuť zkusit neco nového, lepšího... Ne vždy se to povede, ale když ano, tak je to radost... Letos jsem to chěl zkrouhnout na 33, a co se nestalo? Uklik jsem se, a objednal dalších 7 kousků :-D Časem se mě to možná podaří zredukovat, ale osobně si myslím, že pod 10 druhů to nebude nikdy.

Pěstování zdar!

R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 11.1 (?), 9.1.2019 18:38
Mate nekdo zkusenost s rajcetem Sunchocola f1? Jake je chuti, jestli je sladke.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ariadna - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (87) - 240.118 (?), 9.1.2019 21:09
Konecne uz mam aj ja posadene rajciaky na sezonu 2019 huraa. A kvietky
Prenosny izbovy plastovnik
Prenosny izbovy plastovnik
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.132 (?), 10.1.2019 9:17

Tak to je bomba. To by moje manželka nepřenesla přes srdce. Náš příběh by pravděpodobně skončil na Jojce v pořadu Ze soudní síně. smiley

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ariadna - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (87) - 75.106 (?), 10.1.2019 9:23
No vidite, a ja ho budem este rozsirovat, az z toho vznikne stena:):) Ma to pre mna tu vyhodu, ze ako sa slnko posuva pocas dna, tak aj ja tie boxy popresuvam z izby do izby tam, kde prave svieti.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vrana11 - (4) - 12.153 (?), 5.2.2019 17:52

Omluvte mne vy znalí za neznalost.Nemám zahradnickou školu. Já pěstuji na prvním místě kolomikty i arguty kiwi, ale na jídlo zkouším rajčata, úplný laik.Hned v prvním příspěvku tohoto tématu je zmínka že existují determinantní, to jsou myslím zakrslé ke kterým není nutno dávat tyč, používají se jako polní. Takový výčet odrůd bych rád uvítal.  Ale co mne letos nejvíc trápí je to, že za léta z kupovaných rajčat, která mi chutnaly jsem sbíral semena a vysel, a protože mám zahradu u řeky kde je vlhko, a nestříkám, skoro všechny mi zplesnivěly v listech a nic nepřinesly, až na jedny které měly kuličky necelý centimetr.Kdysi jsme ve skleníku měli výborná rajčata a nestříkali jsme.Tak si začínám myslet že by se možná měly rajčata rozlišovat na skleníková a polní. Prosím jestli někdo může do tohoto přinést trošku světla a děkuji předem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.156 (?), 5.2.2019 21:14

Determinantní - určitá znamená, že rostlina má předem v genech informaci o tom, jak bude růst (kolik květensttví, jak se budou střídat listy a květy a také když vyčerpá tento program, tak se růst zastaví a rostlina uhyne). Jsou to opravdu keříčkové odrůdy, pravděpodobně z jedné mutace nalezené na Floridě a ujaly se hlavně proto, že je s nimi méně práce a náklady na pracovní sílu byly proto podstatně nižší- prakticky kvůli byznysu. Většina keříčkových rodí v jedné nebo několika vlnách.

Indeterminantní- neurčitá.Rostlina stále roste dokud má dost výživy a ostatní podmínky, de fakto pokud by nebyla zima, tak by se teoreticky mohlo říct, že je to trvalka. Ovoce dozrává po celou sezónu postupně.

Všechna rajčata rostou jak venku na záhoně, tak i ve skleníku. Některá líp, některá hůře. Pokud vím, tak ve světě se nikdy neuvádí, že by nějaké rajče bylo přímo skleníkové. U nás se občas v popisech a na sáčcích uvádí, že rajče je určeno pro skleníky, asi proto, že tam vzhledem k delší sezóně a teplejšímu prostředí dávají vyšší výnosy. Je ale otázkou, co si pod pojmem skleník máme představit. Pochybuji, že jsou to takové ty kukaně 3 x 3 m i když i tam lze jistě pěstovat s úspěchem rajčata.

Pokud se jedná o ten první příspěvek, tak se opravdu jedná o co nejnižší odrůdy aby se při výsadbě koncem března do toho pařeniště, kam jsou určeny, vlezly. Výška toho nižšího je 30-40 cm toho vyššího 50-60 cm.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.132 (?), 13.1.2019 8:03

Znáte někdo způsob, jak zjistit jestli je nějaké rajče v katalogu EU? Když hledám na internetové stránce, tak se mně vždy ukáže, že mám přidat alespoň jeden atribut vyhledávání. Nevím co si pod tím představit.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 230.39 (?), 13.1.2019 18:48

nevím jestli je to to co hledáte..

Vegetables - Search form

vybrána vlevo záložka vegetable species.. při zadání jména odrůdy by mělo vyskočit CZ registrace

a více najde při zatržení aktuálních i neaktuálních dat (show current a show deleted)

zkuste zadat bajaja, beja, montana, tam uvidíte rozdíly v datech

Sáša

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika