Rajčata 2019/2



Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.175 (?)
10.7.2019 7:11

V pondělí jsem prožil pěkné dopoledne na Slovensku na návštěvě u paní Evy T. Prohlídl jsem si více jak dvě stě rostlin rajčat, něco nafotil, popovídali jsme si u kávy a zákusku a nakonec jsme ochutnali i něco ze zralých rajčat. Shodli jsme se, že nejlepší a nejzajímavější chuť má asi Orange Santa.
           Vladimír

1
1
2
2
3
3
4
4

6
6
7
7
8
8
9
9
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 190.153 (?), 21.6.2019 19:50

Pan Mimmo, asi to Rugby na budúci rok zaradím do pestovania, páči sa mi a hlavne je skoré. Mojim predchádzajúcim príspevkom som reagovala na slovenský príspevok s 2 obrázkami porovnania rajčín vonku a v skleníku, kde nebol moc veľký rozdiel, to u mňa teda je podstatný. 

Prajem veľa úspechov v pestovaní.

   Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 190.153 (?), 21.6.2019 19:29

U mňa je to riadny rozdiel. Asi máj u vás nebol tak chladný ako u nás na Myjave, takže vonku bolo všetko zbrzdené a tak skoro úroda nebude.

V skleníku mám naopak divočinu, zasadajú už až pod strechou, niektoré musím zredukovať výšku, alebo ťahať vrchom, hoci, aby som zbrzdila rast do výšky som nechala cherry a koktejlové na 3-4 výhony. Krásne zrejú. Najväčšiu násadu majú Tutti Frutti, Santa Orange, Start, ArancaF1, Bejbino, Arielle F1. Determinantné 42 Days na vyvýšenom záhone v skleníku už bude končiť, ale skorej dĺžka rodenia je tých 42 dní, ako nástup do rodivosti(Vysievala som koncom januára, prvé plody dozreli až koncom mája, teraz zrejú temer všetky súčasne, asi koreň na budúci týždeň vytrhnem, chuť aj úrodnosť je priemerná).Pridávam foto z dnešného zberu aj popisom druhov. Hlásené dažde neprišli, už nám nezapršalo temer mesiac.
Eva T.


Dnešný zber
Dnešný zber
Divočina v skleníku
Divočina v skleníku
Tutti Frutti F1 násada
Tutti Frutti F1 násada
Orange Santa
Orange Santa
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.151 (?), 25.6.2019 17:54

Protože u nás hlásí dlouhodobé teploty nad 30 °C (ve stínu) tak jsem se rozhodl, zastínit z jihu rajčata starou záclonou. Důvodem je ztráta schopnosti se opylit při teplotách nad 35 °C, což jistě na přímém slunci bude. Jsem zvědavý jak to pomůže.

           Vladimír

Zastínění záhonu s rajčaty
Zastínění záhonu s rajčaty
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 91.93 (?), 25.6.2019 18:47

Řekl bych, že to přistínění udělá rajčatům jen dobře. Na druhou stranu, nepozoruji špatné opylení u rajčat i při vyšších teplotách. U nás je denně několik hodin nad 30ºC i ve dvou metrech a občas tak hodinka nad 35. Jenže v noci teploty klesají i pod 20ºC a rajčatům to asi stačí. U dvou sousedů však natáhli (zelenou) stínovku prý proti praskání plodů, proti možným kroupám nebo možným přívalovým dešťům. Já před deštěm zatím jenom otrhám zralá rajčata. Až bude přes 40ºC tak už to bude o přežítí. Nedokážu si představit pěstování ve skleníku v takových vedrech.

Mimmo

Rajčata
Rajčata
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.28 (?), 25.6.2019 20:29

slo by pouzit na paradajky aliette 80wg?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.151 (?), 26.6.2019 17:34

Já po loňských zkušenostech s vysokými teplotami doporučuji všem, rajčatové rostliny přistínit, alespoň proti polednímu žáru. To, že se rajčata při teplotách nad 35 °C špatně opylují není můj výmysl, ale také jsem to na svých rajčatech pozoroval. Pochopitelně pokud je ve stínu 35 °C tak květ, který je na slunci je vystaven teplotě ještě vyšší. U nás, kde je běžné pěstovat na jeden výhon, nejsou květy proti oslunění nijak chráněny.  Všiml jsem si toho na velkých biftecích, kde každý neopylený květ, květenství bolí. U cherry rajčat a normálních rajčat to tak nebolí, protože květů je vždycky dost. Přistínění má také vliv na dozrávání rajčat, dozrávání není tak rychlé a ovoce se tak rychle nevybarvuje, Na některých rajčatech to rychlé vyzrávání je ihned poznat (žlutý límec z nedostatku draslíku) na jincý to poznat není, ale rychle dozrálá rajčata nemají nikdy tu správnou chuť, protože enzymatické procesy, které převádí látky nashromážděné v plodech na kyseliny a cukry nejsou schopny tak rychle všechny změny provést- nestačí rychlému vývoji červeného barviva (lykopenu)- loni byla u mne chuť zvláště českých rajčat v červnu mizerná.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.175 (?), 10.7.2019 7:11

V pondělí jsem prožil pěkné dopoledne na Slovensku na návštěvě u paní Evy T. Prohlídl jsem si více jak dvě stě rostlin rajčat, něco nafotil, popovídali jsme si u kávy a zákusku a nakonec jsme ochutnali i něco ze zralých rajčat. Shodli jsme se, že nejlepší a nejzajímavější chuť má asi Orange Santa.
           Vladimír

1
1
2
2
3
3
4
4

6
6
7
7
8
8
9
9
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 174.252 (?), 10.7.2019 10:01

Jakou mají chuť ty černé-fialové rajčata, ten orange připomíná Finíka není to stejné rajče?

Dík.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 134.154 (?), 11.7.2019 17:03

Fialovo čevený Sgt.Pepper chutí ako klasický biftek, má menej kyselinky, Trocha výraznejší, ovocnejší je Lucid Gem.

Santorange F1 je holandský hybrid, zaregistrovaný 22.03.2007 firmou De Ruiter Seeds, teda myslím s Finikom nemá nič spoločné.

Dnes som robila väčšiu oberačku po celej záhrade, v skleníku zrejú ideálne, zato vonku sa to akosi nechce rozbehnúť. Chladné noci to trocha brzdia.

       Eva T

7kg rajčín
7kg rajčín
SantorangeF1
SantorangeF1
Zmes
Zmes
Cherry a koktejlové
Cherry a koktejlové
Balkonovka v textilnom kvetináči
Balkonovka v textilnom kvetináči
Bělorožec
Bělorožec
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.151 (?), 11.7.2019 20:29

Evi, díky, že jsi odpověděla na ten dotaz. Jen bych upřesnil, že jsem ochutnával převážně ta menší rajčata. Rajčata mně chutnaly všechny, což mně nijak nepřekvapilo- mám rajčata rád. Jen bych ještě vzpomenul rajče Sacher F1, které jsem dostal na cestu domů a opravdu moc mně chutnalo.yes

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika