Pokojova rajcatka



Reniii - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (621) - 146.37 (?)
13.11.2013 11:43

Mirku, děkuji že jste mi umožnil abych se po dlouhé době od srdce zasmála laugh...ta vaše červeně nasvícená veranda musí být super... nemáte fotku?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
eva.neuwirthova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 147.46 (?), 13.11.2013 8:43, zobrazeno: 9093x

Dobry den, 

chtela jsem se zeptat, jestli by mi nekdo mohl doporucit nejakou odrudu pokojovych rajcatek a kde je sehnat. Chtela bych mit pres zimu na okne pro deti. Cekat do cervence je moc dlouho. Diky Eva

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 13.11.2013 9:22

Semena odrůd malých keříčkových balkonových rajčat Venus nebo Vilma jsou běžně v prodeji. Rajče však potřebuje světlo a to mu bohužel v této době schází. Můžete ho přisvětlit, ale světlo musím mít patřičné spektrum aby rostlině vyhovovalo. V žádném případě to není obyčejná žárovka nebo zářivka. Každopádně to můžete zkusit ale moc od toho neočekávejte, spíše naopak. Já mám nyní v květináči rostlinku kterou automaticky přisvětluji červenými a modrými LED diodami každý den od 6 do 8 a od 16 do 20ti hodin, ale rostlina se mi moc nepozdává, nemluvě o tom že to ve verandě vypadá jak u vstupu do hampejzu wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Reniii - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (621) - 146.37 (?), 13.11.2013 11:43

Mirku, děkuji že jste mi umožnil abych se po dlouhé době od srdce zasmála laugh...ta vaše červeně nasvícená veranda musí být super... nemáte fotku?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 13.11.2013 17:47

Tady je, a je ještě teplá. heart



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 224.63 (?), 13.11.2013 20:16

Mirku, farba Vam nepomoze, ak nemate vykon. Apropo, akym vykonom krmite tie vase rastlinky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 13.11.2013 21:12

9x 3W Blue/Red High power LED na jednu rostlinu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
petrn - (27) - 147.166 (?), 18.12.2013 19:49

Mohu se zeptat jak to rajče vypadá teď?

Vím o tom jen něco málo. Za odborníka se nepovažuji tak mě případně opravte.

3W je myslím jen jaký okamžitý příkon LED ustojí. Reálná hodnota záleží na tom jaké potřebuje napětí a na jakém proudu je provozována. 3W LED dosahují deklarované svítivosti při proudu 700mA. Předpokládejme, že je to proud, který je použit.

Napětí pro červené LED se pohybuje řádově kolem 1,8-2,4V, počítejme 2,1V. Modré jsou méně efektivní a potřebují tak 3,4-3,8V, berme 3,6V.

Okamžitý příkon se pak spočítá jako napětí ve voltech x proud v ampérech:
Červená 2,1 x 0,7 = 1,47 W
Modrá 3,6 x 0,7 = 2,52 W

Nejde to moc vidět, ale můžou tam být dvě až tři modré, takže asi 15-17W. Svítivost by šlo zvýšit zvýšením proudu pro červenou na 1400mA a modrou na 850mA. Takové zvyšování je však neefektivní. Efektivnější je raději použít víc LED. Efekivita taky rychle klesá se zvyšující se teplotou - myslím, že je dobré aby se ledky nezahřívaly přes 25C nebo tak nějak.

Celková spotřeba pak ještě závisí na zapojení a účinnosti AC/DC zdroje.

Co jsem se snažil najít tak ve srovnání s výbojkou bych očekával obdobného růstu s poloviční watáží. Tak bych očekával podobných výsledků jako při použiti 30W HPS a to se nezdá moc.

Je i dobré mít na paměti, že intenzita světla je nepřímo úměrná čtverci vzdálenosti - 1/(d*d). Například, pokud zmenším vzdálenost na polovinu tak se intenzita zvětší 4x.

Ještě je otázkou pod jakým úhlem diody svítí. Často mají 120 stupňů. Hádám, že to sítko může mít tak 20 cm tak bych vzdálenost světla od květináče odhadl na 0,8 metru. Ze sinové věty mi vychází, že středová LED osvítí kruh o průměru 2,8 metru. Vzdálenost od rostliny bych odhadnul na 40 cm, pak je průměr 1,4 m. Zdá se mi, že z přímého osvětlení toho moc nezachytí. Něco se vrátí odrazem, jen teď nevím kolik se ztratí při odrazu, velmi matně se mi vybavuje něco kolem 50%.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 21.12.2013 8:47

Rajče mi zdechalo a tak jsem ho přemístil k citrusům kde odešlo úplně. Přinesl jsem jiné (rovněž se jedná o na podzim seříznutou starou rostlinu která nově vyhání) a navíc ještě zasadil dva vlky z rajčat ze skleníku. Všem rostlinkám odcházejí postupně odspodu listy, nemyslím ale že by to bylo způsobeno LED přisvícením. Přestal jsem svítit a začal přihnojovat, ještě zkusím vysít pár jiných semínek a tyto po vzejítí přisvětlovat. Rostliny jsou v prosklené veranďe otočené na jih ale již dva týdny skoro nevylezlo slunce.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 22.12.2013 8:59

Jednu z možných příčin vadnutí listů jsem dnes objevil - mšice.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
seky - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (153) - 132.254 (?), 22.12.2013 20:47

Asi začátkem července jsem vysadila semínko z vypěstovaného rajčete Heartbreakers Vita F1 a od září pěstovala na východním okně v práci. Výsledek vidíte na fotce.

rajče Heartbreakers Vita v prosinci 2013
rajče Heartbreakers Vita v prosinci 2013
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika