Melouny 2019



Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 120.64 (?)
10.9.2019 16:16

O tom, že uschlý úponek je spolehlivým znakem sklizňové zralosti nejen u mne, se píše např. zde

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
         
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 167.66 (?), 19.8.2019 7:11

Sklizeň je v plném proudu, i když letošní rok je chladnější než loňský. Na obrázku je Melanie - letos ji pěstuji poprvé. Potřebuje trochu delší dobu zrání nežli třeba Crimstar. Ale je vynikající, drobnější semínka, křehká a velmi sladká. Zřejmě také nebude tak snadno přezrávat. Určitě ji zařadím mezi své nejoblíbenější odrůdy.

Melanie 9,8 kg
Melanie 9,8 kg
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 65.254 (?), 7.9.2019 16:26

Dobrý den, mohl by někdo vložit foto melounu nezraleho se stopkou a melounu zraleho se skroucenou stopkou? Nevím, jak to přesne vypadá. Děkuji Jitka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 167.66 (?), 7.9.2019 20:05

Já bych si určovat zralost podle všech doporučení netroufl. Osobně to dělám tak, že melounům dávám pořadová čísla podle toho, jak dorostly. A narostlé musí zrát asi měsíc. Pak je šance, že budou akorát. Ale letos mi jeden meloun (10kg) shnil, jeden podobně velký zavadnul a dva jsem trochu podtrhnul, takže úspěšnost tak 70%. Loni se to dalo nějak lépe odhadnout. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 120.64 (?), 8.9.2019 9:11

Myslím že samotná stopka se začne viditelně měnit až někdy v poslední fázi vývoje plodu, tedy těsně před / nebo až při jeho rozkladu. U odrůdy Sugar Baby je spolehlivým ukazatelem sklizňové zralosti uschlý úponek u prvního listu od plodu, viz obrázek, suchý úponek je označen šipkou.

Uschlý úponek
Uschlý úponek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 83.29 (?), 8.9.2019 11:11

Řekl bych, že stáčení a usychání stopky hlavně u ranných odrůd, značí už spíše přezrávání plodu. U těch pozdních odrůd to fungovat může, protože mají většinou silnou slupku a nepřezrávají tak rychle. Vždy je lepší vedět jakou odrůdu pěstujete, vědět její rannost a podle toho sklízet. Ranné odrůdy (Primagold, Primaorange) zhruba 35 -40 dní po odkvětu, poloranné (Crimson) asi 45-50 dnů a ty pozdní (Charleston Gray, Jubilee aj,.) 50-60 i více. Velice záleží na počasí kdy se zralost posouvá o několik dnů dopředu či dozadu. A pak k tomu přidáte tyhle znaky zralosti + zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 39.19 (?), 10.9.2019 0:00

Bohužel nemohu s Vámi u Sugar baby souhlasit se zaschlým úponkem. Utrhla jsem první meloun Sugar Baby s uschlým úponkem a byl nezralý. V podstatě se podle mně nedá řídit asi žádným konkrétním znakem. Zatím mi letos docela vychází, že jsem přibližně věděla, který meloun narostl jako první, druhý... a jak přestane růst, tak asi tak po 30-40dnech jsem ho utrhla a byl červený a sladký... uvidím jestli to tak bude vycházet i dál. Je to o zkoušení..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 120.64 (?), 10.9.2019 16:16

O tom, že uschlý úponek je spolehlivým znakem sklizňové zralosti nejen u mne, se píše např. zde

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 83.29 (?), 10.9.2019 16:24

Tak já jsem zas slyšel o zasychání zálistku (na té fotce pod úponkem).O zasychání úponku slyším poprvé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.254 (?), 10.9.2019 17:57

Děkuji za rady, moje melouny, teda první, zní dutě, uponek má uschlý, žlutý zespoda je jen mírně.Ale teprve minulý tyden přestal rust a je tmavý, tak nevím.Jitka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika