Melouny 2019



bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 167.66 (?)
7.9.2019 20:05

Já bych si určovat zralost podle všech doporučení netroufl. Osobně to dělám tak, že melounům dávám pořadová čísla podle toho, jak dorostly. A narostlé musí zrát asi měsíc. Pak je šance, že budou akorát. Ale letos mi jeden meloun (10kg) shnil, jeden podobně velký zavadnul a dva jsem trochu podtrhnul, takže úspěšnost tak 70%. Loni se to dalo nějak lépe odhadnout. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
         
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 167.66 (?), 19.8.2019 7:11

Sklizeň je v plném proudu, i když letošní rok je chladnější než loňský. Na obrázku je Melanie - letos ji pěstuji poprvé. Potřebuje trochu delší dobu zrání nežli třeba Crimstar. Ale je vynikající, drobnější semínka, křehká a velmi sladká. Zřejmě také nebude tak snadno přezrávat. Určitě ji zařadím mezi své nejoblíbenější odrůdy.

Melanie 9,8 kg
Melanie 9,8 kg
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 65.254 (?), 7.9.2019 16:26

Dobrý den, mohl by někdo vložit foto melounu nezraleho se stopkou a melounu zraleho se skroucenou stopkou? Nevím, jak to přesne vypadá. Děkuji Jitka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 167.66 (?), 7.9.2019 20:05

Já bych si určovat zralost podle všech doporučení netroufl. Osobně to dělám tak, že melounům dávám pořadová čísla podle toho, jak dorostly. A narostlé musí zrát asi měsíc. Pak je šance, že budou akorát. Ale letos mi jeden meloun (10kg) shnil, jeden podobně velký zavadnul a dva jsem trochu podtrhnul, takže úspěšnost tak 70%. Loni se to dalo nějak lépe odhadnout. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 120.64 (?), 8.9.2019 9:11

Myslím že samotná stopka se začne viditelně měnit až někdy v poslední fázi vývoje plodu, tedy těsně před / nebo až při jeho rozkladu. U odrůdy Sugar Baby je spolehlivým ukazatelem sklizňové zralosti uschlý úponek u prvního listu od plodu, viz obrázek, suchý úponek je označen šipkou.

Uschlý úponek
Uschlý úponek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 83.29 (?), 8.9.2019 11:11

Řekl bych, že stáčení a usychání stopky hlavně u ranných odrůd, značí už spíše přezrávání plodu. U těch pozdních odrůd to fungovat může, protože mají většinou silnou slupku a nepřezrávají tak rychle. Vždy je lepší vedět jakou odrůdu pěstujete, vědět její rannost a podle toho sklízet. Ranné odrůdy (Primagold, Primaorange) zhruba 35 -40 dní po odkvětu, poloranné (Crimson) asi 45-50 dnů a ty pozdní (Charleston Gray, Jubilee aj,.) 50-60 i více. Velice záleží na počasí kdy se zralost posouvá o několik dnů dopředu či dozadu. A pak k tomu přidáte tyhle znaky zralosti + zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 39.19 (?), 10.9.2019 0:00

Bohužel nemohu s Vámi u Sugar baby souhlasit se zaschlým úponkem. Utrhla jsem první meloun Sugar Baby s uschlým úponkem a byl nezralý. V podstatě se podle mně nedá řídit asi žádným konkrétním znakem. Zatím mi letos docela vychází, že jsem přibližně věděla, který meloun narostl jako první, druhý... a jak přestane růst, tak asi tak po 30-40dnech jsem ho utrhla a byl červený a sladký... uvidím jestli to tak bude vycházet i dál. Je to o zkoušení..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 120.64 (?), 10.9.2019 16:16

O tom, že uschlý úponek je spolehlivým znakem sklizňové zralosti nejen u mne, se píše např. zde

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 83.29 (?), 10.9.2019 16:24

Tak já jsem zas slyšel o zasychání zálistku (na té fotce pod úponkem).O zasychání úponku slyším poprvé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.254 (?), 10.9.2019 17:57

Děkuji za rady, moje melouny, teda první, zní dutě, uponek má uschlý, žlutý zespoda je jen mírně.Ale teprve minulý tyden přestal rust a je tmavý, tak nevím.Jitka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika