Letošní venkovní sázení rajčat a paprik



kastef 1975 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (305) - 69.65 (?)
6.5.2018 14:05

tak já mám vše venku, okurky,cukety, papriky i rajčata.Vítr je u nás také, ale papriky mám některé venku už skoro týden, a vypadají stále dobře.I když denně fouká.Mám kvalitní přísadu, pevnou a bohatě olistěnou.Kupodivu i rajčata, letos strávila velkou část života ve foliáku, tak sou pevné, ne jak jindy mám vyhnané bledé, křehké mrzáky-to mi pak kolikrát vítr i slunko přebral tak, že mi zůstaly jen stopky.Sice se vždy vše zbrchalo a obrostlo, ale vše bylo tímto opožděno.Tak snad nepřijdou kroupy nebo něco.

Kateřina

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
vontum - (12) - 38.0 (?), 6.5.2018 9:58

Taky se mi už v kelímcích vyvracejí, už chtějí ven. Z těch mrazíků už ani tak strach nemám, spíše z toho větrného počasí co u nás nyní je. A to je skoro každý den. A tohle rostlinky moc rádi nemají. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
kastef 1975 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (305) - 69.65 (?), 6.5.2018 14:05

tak já mám vše venku, okurky,cukety, papriky i rajčata.Vítr je u nás také, ale papriky mám některé venku už skoro týden, a vypadají stále dobře.I když denně fouká.Mám kvalitní přísadu, pevnou a bohatě olistěnou.Kupodivu i rajčata, letos strávila velkou část života ve foliáku, tak sou pevné, ne jak jindy mám vyhnané bledé, křehké mrzáky-to mi pak kolikrát vítr i slunko přebral tak, že mi zůstaly jen stopky.Sice se vždy vše zbrchalo a obrostlo, ale vše bylo tímto opožděno.Tak snad nepřijdou kroupy nebo něco.

Kateřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Moka - (19) - 39.46 (?), 6.5.2018 14:51

Dobrý den,

  papriky máme v pařeništích od 22.4. Každý rok dávám sazenice na záhony o něco dříve, tak nějak o 7-10 dní. Loni nám zmrzlo všechno, 35 rajčat, okurky, cukety. papriky se vzpamatovaly. Včera jsem zbytek paprik a všechny rajčata vysázela na volno. Kolem mi říkali-" Ty to ještě nemáš venku? Vždycky jsi to sázela dřív." Ale já z toho dobrý pocit nemám. 

Monika

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 6.5.2018 14:58

Vidím paní Kateřino, že to v pohodě zvládáte. Já jsem s tím také dnes pohl a zasadil jsem všech sto dvacet paprik. Jen s těmi rajčaty asi budu mít problém. Zítra a v úterý máme úplně jiný progra a tak snad ve středu připravím záhony a do soboty bych to mohl mít vysazené.  Sázení rajčat je u mne problematičtější, budu muset ihned k nim dát spirály a k některým také síťovinu jako ochranu před opylením hmyzem.

                        Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 6.5.2018 16:40

Každý rok chci mít rajčata co nejdříve. Ta tyčková budu teprve sázet, ale od 28.3. mám vysazená rajčata keříčková v tzv. studeném pařeništi, kde je možné chránit rostliny proti nízkým teplotám položením oken. Mám tam 27 rostlin, pochopitelně v tomto mimořádně teplém jaře jsou už dávno odkryté, bohatě kvetou a většinou už mají nasazené zelené plody o průměru cca 5-6 cm. Něco jistě ochutnám už v květnu, ale hlavní úroda bude v průběhu června. Proto s výsevem a výsadbou tyčkových jsem nějak tak nespěchal, ale to počasí mne nutí, abych je na záhon už dal.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 6.5.2018 14:33

V rámci hokusu pokusu jsem vysadil 7 průzkumných rajčat ve výšce 570 mnm už 1.5. - tedy cca o 14 dní dřív než obvykle. Trochu hazard, ale zkusit se má všechno. Včera časně ráno (kolem 5.) jsem naměřil 1 stupeň Celsia. 5 rajčat bylo přikrytých, dvě zůstala bez ochrany, protože jsem neměl dost pytlů. Paradoxně si viditelně vede nejlépe nepřikrytý Vitador. Ale ani ostatní na tom nejsou špatně. Podotýkám, že teplota půdy poránu byla 10°C a odpoledne bývá až 17°C, možná díky trávě, kterou jsem pod ně zakopal a prolil vodou. Půda jinde má tak o 2 až 3 stupně méně. Otázkou je, zda tak brzká výsadba přinese efekt v podobě dřív zralých plodů.

V úterý 8.5. se chystám vysadit další 4 nebo 5. Pak prý má být v noci tepleji.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 6.5.2018 20:11
Já čekám, dnešní noc bude studená, v Čechách hrozí mrazíky. A sadba bude akorát k výsadbě cca za týden.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 6.5.2018 23:25

Jasně, to je daleko jistější. Jenže když už se v bytě pomalu nehnete pro rajčata, papriky a okurky, chcete se jich zbavovat co nejdřív. Můj hokus pokus se malinko vymknul kontrole co do rozsahu. Prostě přerostl sám sebe a mé možnosti, stejně tak jako spousta mých řízků. Takže případné ztráty by zas až tak moc nebolely. Mám opravdu silnou zálohu.

V počasí se řídím podle Němců pro Ústí a odečtu tak 5 až 6 stupňů pro tu nadmořskou výšku. Na noc předpovídají minimum 9. Moje rajčata se budou mít skvěle: tak kolem 3. Tuhle dostaly jen jedničku. Ale pro jistotu jsou přikrytá. Ne všechna, na dvě už nevyzbyly pytle, takže jsem je jmenoval kontrolní skupinou. Je sranda, že se zdá, že si vedou líp než ta přikrytá.

Podstata věci je v tom, že rozhodující je teplota půdy. A ta je relativně dost vysoká po těch slunečných dnech (dnes ráno 10°C u rajčat 10 - 15 cm pod povrchem). Pokud by přízemní mrazík poškodil listy a vrchol, vyrazí nové, pokud je kořenový systém "v teple". No a mráz, který by zničil celou rostlinu, by musel být pořádný samec. Takže si myslím, že riziko je přijatelné, zvlášť když se snažím mít rajčata co nejdřív. Otázka ale je, zda je opravdu budu mít dřív. Dám vědět.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 7.5.2018 6:59

Podstata věci je v tom, že rozhodující je teplota půdy. A ta je relativně dost vysoká po těch slunečných dnech (dnes ráno 10°C u rajčat 10 - 15 cm pod povrchem). Pokud by přízemní mrazík poškodil listy a vrchol, vyrazí nové, pokud je kořenový systém "v teple". No a mráz, který by zničil celou rostlinu, by musel být pořádný samec. Takže si myslím, že riziko je přijatelné, zvlášť když se snažím mít rajčata co nejdřív. Otázka ale je, zda je opravdu budu mít dřív. Dám vědět.

Milane, krásně se čtou tvé teorie, nedivím se, že tomu někdo věří. Ale skutečnost je jiná. Rajčata jsou rostliny teplomilné, což znamená, že jejich nadzemní část nepřežije teplotu 0 °C. Stonky a listy jsou plné vody, ta zmrzne a roztrhá nenávratně všechna pletiva. S tou teplotou půdy to také není pravda. Ale pokud se někdo spokojí s tím, že nechá v záhonu zbytky spálených rajčat s někjakým zdravým zálistekm, tak je to jen jeho věc. Ale já se na ty zbylé krpály nemohu dívat, přece je to moje chyba, že se něco takového stalo. To si raději nějaké to rajče koupím. Stejně se mně zdá, že kvalita rajčat v obchodech se letos rapidně zlepšila.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 7.5.2018 9:38

Musím dát za pravdu Vladimírovi. Před dvěma lety jsem spoléhal na předpověď těsně nad nulou a rajčata mi dopadla zle (snímek). Přitom teplota vzduchu (měřeno autem cca 80cm nad zemí) byla +1, ale vlivem větru zmrzla rosa i s nezakrytými rajčaty. Teplota půdy byla určitě vyšší, ale rostliny byly na odpis.  Časem skutečně vyrazily zálistky, ale rostliny byly viditelně slabé a málo plodící. Letos je to trochu jiné. Naštěstí.

Rajče zmrzlé v Bulharsku 28.4.2016
Rajče zmrzlé v Bulharsku 28.4.2016
Letošní dubnová výsadba
Letošní dubnová výsadba
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika