Kukuřice na zahradě



mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?)
12.1.2011 21:19

Dekuji Jiřinko, tak to je teda sakra zajimave! Takze pokud budu mit nesladkou odrudu v blizkosti pole co mají JZD tak jim mohu znehodnotit urodu... no to bude jeste narocne pestovani, ale mockrat diky!!

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 12.1.2011 20:32, zobrazeno: 15613x

Mám v plánu tento rok pěstovat mnoho známých i těch raritních odrůd kukuřice, na jednom webu jsem se dočetl u jedné odrůdy toto:

Je nutné dodržovat izolační vzdálenost od jiných typů kukuřice - min. 100 m.
 Proč tomu tak je? Pokud se jedná o hybridní odrůdu a chci semena zužitkovat a ne dálší rok pěstovat tak proč to tam napsali? Předem díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.24 (?), 12.1.2011 21:03

Odpověď jsem se letos dočetla v kalendáři pro zahrádkáře. Zkráceně přepisuji: U kukuřice se konzumní část vyvíjí až po opylení, je to endosperm semene. Kukuřice je rostlina větrosnubná a u sladké kukuřice může opylení "końským zubem" ze sousedního pole vyvolat vznik nepravidelně se vyvíjejících zrnek v klásku. Část zrn může být sladkých, část bude mít chuť podobnou krmné kukuřici.Ještě výraznější může být tento problém u supersladké kukuřice. Neměla by být opylená ani kukuřicí sladkou. Podobné problémy se mohou objevit při pěstování pálivých a nepálivých paprik společně. U všech ostatních zelenin se nežádoucí opylení pylem cizí odrůdy neprojeví v daném roce na konzumní části.

Tolik vyčtené moudrosti, osobní zkušenost s pěstováním kukuřice nemám.  Zdraví    Jiřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 12.1.2011 21:19

Dekuji Jiřinko, tak to je teda sakra zajimave! Takze pokud budu mit nesladkou odrudu v blizkosti pole co mají JZD tak jim mohu znehodnotit urodu... no to bude jeste narocne pestovani, ale mockrat diky!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.24 (?), 12.1.2011 21:47

Doporučovali tam izolaci prostorovou nebo izolaci časovou, aby se nesetkalo kvetení kukuřice sladké s kvetením kukuřice polní.   

U nás ZD pěstuje kukuřici do bioplynky k vyhnívání, erozí tím likviduje pole /svahy Vysočiny/, na takové kukuřici nelze nic znehodnotit.  Zdraví J 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 12.1.2011 21:54

ja mam vice odrud-jak okrasne tak ty sladke takze budu muset pouzit nejak izolaci prostorovou, no snad se zadari, ale je to prace navic a radsi bych mel kukurici u sebe, co se da delat..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 26.1.2011 19:33

nevite, zda odrudy pro vyrobu mouky musi byt take prostorove oddeleny od ostatnich typu kukuric?-asi ano si myslim, muze mi to nekdo potvrdit ci vyvratit? dekuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 50.51 (?), 26.1.2012 10:54

Uvědomte si, že kukuřice je cizosprašná rostlina, v případě opylení pylem jiného druhu kukuřce dojde s nejvěšší pravěpodobností ke špatnému vývinu semen, nebo se semena nevyvinou vůbec. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 5.149 (?), 26.1.2012 18:17

Pěstuji sladkou kukuřici s přestávkami více jak třicet let.Nikdy jsem nesledoval, jak daleko má soused vysetu obyčejnou kukuřici a zda JZD nemá náhodou vedle mého pozemku vysetu kukuřici na siláž.Ale také jsem nikdy nezpozoroval, že by některá zrna měla jinou chuť, protože byla opylena obyčejnou kukuřicí.

Podle mne každá z vysazených sladkých kukuřic produkuje miliony pylových zrnek a proto pravděpodobnost, že z nějaké větší vzdálenosti přiletí pylová zrnka jiného druhu kukuřice a znehodnotí celé klasy (květů) vašich cukrových kukuřic, se nutně blíži nule.

Není mně jasné, proč by se z květů opylených jinými druhy kukuřice nevyvinuly vůbec zrna.

Zkoušel jsem i supersladkou kukuřici Agnes, ale moc se mně nepovedla a už ji nebudu pěstovat- stejně kukuřici konzumuji jen posolenou a omaštěnou máslem.

Jinak by mne zajímalo, zda někdo znáte recept na domácí konzervaci cukrové kukuřice (ne ve sladkokyselém nálevu)-něco jako kupované konzervy. Zkoušeli jsme to několikrát- výsledek nulový.

                 Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 65.50 (?), 26.1.2012 18:34

Zkoušel jsem kozervovat kuluřici - jednalo se o běžnou z pole ve fázi mléčné zralosti, takže chutnala podobně jako cukrová - v mírně slaném nálevu. Při sterilaci v papiňáku nebo opakované po 48 hodinách byl výsledek vcelku dobrý. I tak se ale sem tam nějaká sklenice zkazila - dá se to snadno poznat podle bílého kalu na dně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3245) - 5.149 (?), 28.1.2012 23:14

To jste měl stejný problém jako já. Steriloval jsem dvakrát 45 minut při 100 °C a stejně se mně některé sklenice kazily. Používal jsem pouze mírně slaný nálev a vlastně i technoogii, kterou bezproblémově používám při zavařování kořenové zeleniny a dřeňového hrachu se stoprocentním výsledkem.Možná je to v nálevu, ale kyselý nálev se mi nechce používat-nechutná mi to.Protože obrat semena z povařené cukrové kukuřice není jednoduchá a na čas nenáročná práce a každý neúspěch je citelný, tak prozatím zůstávám u uskladnění vyloupaných zrn v mražáku. Jinak díky za reakci.

                      Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika