Jak skloubit pěstování a dovolenou?



Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?)
21.2.2019 8:23

Samozřejmě, že to nefunguje. Já to tak vyzkoušel, když jsem vloni odjížděl na dovolenou. Ale 2l PETky jsou za chvíli prázdné, a při počasí, jaké bylo vloni v srpnu, neměla tato závlaha žádný vliv. Rostliny byly po našem návratu uschlé. Odskákaly to jak dýně, tak vloni zasazené rybízy, maliny a kiwi.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 21.2.2019 8:23

Samozřejmě, že to nefunguje. Já to tak vyzkoušel, když jsem vloni odjížděl na dovolenou. Ale 2l PETky jsou za chvíli prázdné, a při počasí, jaké bylo vloni v srpnu, neměla tato závlaha žádný vliv. Rostliny byly po našem návratu uschlé. Odskákaly to jak dýně, tak vloni zasazené rybízy, maliny a kiwi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 252.221 (?), 21.2.2019 8:52
Napadlo mě přidat do lahve trošku zeminy. Tím se dírka částečně ucpe. Když bude potřeba, přidám víc zeminy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.180 (?), 21.2.2019 9:33

Já si myslím, že řešením by bylo dostat před dovolenou dostatek vody do půdy. Nemyslím tím, najednou udělat velkou zálivku, ale minimálně dva týdny před dovolenou zvýšit množství dodávané vody do půdy, třeba do nějakého 30- 40 cm hubokého výkopu lít vodu, aby provlhčila celý prostor pod rostlinami, ze kterého by rostliny čerpaly potřebnou vodu. Pochopitelně záleží na typu půdy a půdním profilu. U mne je ve 40 cm už jílovitá půda, takže u mne by to asi fungovalo. smiley

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 21.2.2019 19:28

To by mohlo fungovat. Ten výkop těsně před odjezdem zasypat hlínou (já už tam mám ten kelímek od výsadby) a ještě dát netkanou, spíš světlou, textilii kolem rajčat. Třeba i ve dvou vrstvách. Což by zabránilo i růstu plevelů. A pokud člověk má písčitou půdu, raději zkrátit dovolenou na max. 10 dní. wink

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 13.11 (?), 21.2.2019 9:52

Mimmo uvažujete správne. Trošku sa s tým treba pohrať. Hrdlo fľaše zapichujem do hliny. Mne v kvetináči vydrží petka 3-4 dni. Na zahrade používam väčšie bandasky. 20 litrovu položím medzi dve paradajky. Ak vyteká rýchle, prihrniem k dierke viac hliny. 

Anna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 21.2.2019 10:28

Evidentně to záleží na mnoha faktorech - typ půdy, teplota, přímé slunce, typ rostliny...

Pokud se týká rajčat, uvádí se, že potřebují cca 1cm vody denně. Pokud budeme uvažovat, že voda ze zásobní PETky prosakuje v okruhu kolem rajčte cca 30cm v průměru (mám vypozorováno ze skleníku, že to je zhruba tak, když zavlažuji kapkovou závlahou), vychází mi, že je k jedné rostlině rajčete potřeba dodávat 0.7l denně. Takže jestli jsem uvažoval správně, tak PETka rozhodně zalívání v době 2týdenní dovolené nic nevyřeší. Buďto použít onen 20l kanystr, nebo mít vhodný typ půdy, který když před odjezdem vydatně prolijete, tak to nějakou dobu vláhu udrží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 13.11 (?), 21.2.2019 11:29

Po návrate z dovolenky.

Anna

Paradajky po dovolenke
Paradajky po dovolenke
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 21.2.2019 19:38

Co takhle neodřezávat dno petky, jen ho přiměřeně propíchat (nutné vyzkoušet). Omezený přístup vzduchu zpomalí vytékání a navíc se zamezí odpařování vody, které není nezanedbatelné, pokud je petka na plném slunci.

Milan 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 159.118 (?), 21.2.2019 20:04

Bohužel ne.

Pokud by byla malá dírka, žádné odtékání se nezpomalí. Přísun vzduchu i malou dírkou je dostatečný na pomalé odtékání vody - podtlak, který by vytékání zpomalil na délku několika dní, nevznikne.

Navíc nerozumím důvodu, proč to chcete zpomalit - pořád jsou v PETce jen 2l vody, ať tečou rychle či pomalu. Ale POUZE 2l, které vůbec nepokryjí potřebu rajčete během dovolené. Tu jsem se snažil podle obecného požadavku a chování vody při pomalém vytékání odvodit, a na 2 týdny mi to vychází na 10l. Takže třeba ke každému rajčeti postavit přikrytý kýbl vody s malou dírkou ve dně.

Odpařování vody z úzké světlé nádoby je v poměru k rychlosti vsakování zanedbatelné. Schválně si nechte naplněnou PETku s uřízlým dnem na slunci, pokud byste nevěřil. Já to mám odzkoušeno.

Řešení, jak jsem se snažil logicky odvodit, je buď dostatečně velká nádoba (aby voda v ní pokryla potřebu rostliny po celou dovolenou), nebo mohutné prolití půdy (tak jsem to udělal loni u rajčat a bez problémů vydržela loňské první 2 srpnové extrémní týdny).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 21.2.2019 20:33

Samozřejmě, že u velkých rajčat v létě je spotřeba vody veliká. Navíc, pokud jich mám kolem stovky, nepřipadá to v úvahu. Já jsem chtěl jen o Vánocích nechat přežít rajče - trvalku ve velkém květináči. Myslím, že by mu 3 litry stačily i na 14 dní. Bohužel mi silně zaschlo a trvalo několik týdnů než se opět dostalo do kondice. Už zase plodí a má znovu mnoho květů. Snad příští Vánoce přežije lépe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika