Choroba rajčat



Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (741) - 208.132 (?)
7.9.2019 8:16

To krútenie listov je len fyziologické, reakcia na prudké zmeny a výkyvy v počasí, najmä horúce dni, niektoré odrody sú na to citlivejšie. Alternáriu na vašich listoch nevidím, ale spodné ste mali otrhané, takže ju nevylučujem. Koncom leta a začiatkom jesene sa často objavuje aj na plodoch.  Ja som tento rok chémiou nestriekala a už ani nebudem, sem tam vidno známky patogénov na spodných listoch, plody sú v poriadku.

 K veľmi odolným druhom u mňa patria cherry Santa Orange F1 a Tutti Frutti F1,z koktejlových Primabella F1.  

  Eva T

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 96.34 (?), 5.9.2019 20:58, zobrazeno: 3829x

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, co mi ničí rajčata? Plus listy jsou stočené. Děkuji. 


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (741) - 208.132 (?), 6.9.2019 6:26

Najskôr to vyzerá na Alternáriovú škvrnitosť v pokročilom štádiu, chcelo by to ale ešte foto listov.

 Eva T

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 96.34 (?), 6.9.2019 19:37

Tady jsou listy. Ze začátku jsem myslel, že to bude tím, jak byla rajčata hustě u sebe, že je to otlačené, ale nevím nevím :)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 96.34 (?), 6.9.2019 19:38

Další foto.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 218.212 (?), 6.9.2019 20:05

Dejte si ty fotky do gůglu možná vám něco podobného najde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (741) - 208.132 (?), 7.9.2019 8:16

To krútenie listov je len fyziologické, reakcia na prudké zmeny a výkyvy v počasí, najmä horúce dni, niektoré odrody sú na to citlivejšie. Alternáriu na vašich listoch nevidím, ale spodné ste mali otrhané, takže ju nevylučujem. Koncom leta a začiatkom jesene sa často objavuje aj na plodoch.  Ja som tento rok chémiou nestriekala a už ani nebudem, sem tam vidno známky patogénov na spodných listoch, plody sú v poriadku.

 K veľmi odolným druhom u mňa patria cherry Santa Orange F1 a Tutti Frutti F1,z koktejlových Primabella F1.  

  Eva T

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 6.9.2019 23:10

Nejspíš Vás moc nepotěším: Eva T. má s vysokou pravděpodobností pravdu, když píše, že je to alternáriová skvrnitost. A je tu ještě horší zpráva: dokáže v půdě přezimovat v našich klimatických podmínkách - jak dlouho už ten problém máte?

Takže jsem si vyhledal nějaká doporučení a zjistil jsem, že některé, ne však naše, odrůdy jsou proti ní odolné (letos už s tím stejně nic nenaděláte). Tady jsou: Iron Lady; Mountain Supreme; Mountain Magic; Defiant PhR; Jasper; Juliet; Verona.

Shodou okolností pěstuju Mountain Magic už druhým rokem. Je to koktejlové rajče bujného růstu, vynikající chuti s dobrou plodností a navíc se chlubí odolností proti plísni bramborové - to se mi ale už druhým rokem nepodařilo ověřit, protože u mne se prostě nedostavila (díky, Matko Přírodo). A můžu Vám poskytnout tak 3 semínka. Když je vysejete včas (počátek ledna), můžete je velmi dobře nařízkovat a získat tak až 15 rostlin - vyzkoušeno v Ústí nad Labem. Jinak jsou k objednání v Británii od firmy Thompson&Morgan. Nejsou sice nejlevnější, ale stojí za ty peníze. S těmi ostatními odrůdami nemám bohužel ani nejmenší zkušenost.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 96.34 (?), 7.9.2019 10:39

Dobrý den, všek děkuji. Zajímavý je, že máme více druhů rajčat: Tornáda F+1, datlové (ale už nevým jaké přesně), pak nějaké keříkové 2x a černé rajče. Skvrnitost je pouze na těch Tornádech a k tomu ještě na zralých a ne na všech, to co jsem fotil byl extrém, jinak 2-3 puntíky. Takže ty napadený mám vytrhat a do popelnice? Chemii na rajčata nepoužívám. Loni bylo vše bez problémů. Sazeničky si pěstujeme sami. Nejdřív jsem si právě myslel, že je to otlačením, jak rajčata byly natěsno u sebe. Mountain magic jsem našel i u nás. Máme raději typu cherry. Vynikající jsou ty datlové, které máme zdravé, tak je dám i příští rok. Zajímalo by mě, co to bude s těmi rajčaty :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 96.34 (?), 7.9.2019 10:41

Hrubky mi v příspěvku neřešte, teď jsem si to přečetl pořádně, díky :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 235.12 (?), 7.9.2019 13:23

Rajcata Vám ničí jejich stáří, výkyvy počasí, nedostatek hořčíku a celkově špatný stav rostlin. Jestli se dobře dívám, tak jim chybí olistění a zrají teprve na druhém nebo třetím vijanu, což je pro tuto dobu docela nízko. Buď je máte pozdě vysazené, nebo jsou plody na keřích hodně dlouho, což je v letošní sezoně, kdy rajčata špatně zrají, docela běžné. Pro dobrou úrodu a zdravotní stav rostlin si musíte zapěstovat mohutné rostliny, které budou lépe odolávat výkyvům počasí, případným chorobám a nešetrným zásahům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika