Biologická ochrana rajčat proti plísni



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.173 (?)
30.11.2016 17:16
Netýka sa to priamo paradajok (rajčat), ale v poslednom čísle Zahrádář-e je dvojstranový článok pána Jaroslava Roda "Stříkat, či nestříkat". Niektorí Ste ho možno čítali, pre tých ktorí nie prikladám foto celého článku. Určite je to podnet do debaty - "s chémiou či bez" - v pestovaní ovocia a zeleniny. IH


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.173 (?), 30.11.2016 17:16
Netýka sa to priamo paradajok (rajčat), ale v poslednom čísle Zahrádář-e je dvojstranový článok pána Jaroslava Roda "Stříkat, či nestříkat". Niektorí Ste ho možno čítali, pre tých ktorí nie prikladám foto celého článku. Určite je to podnet do debaty - "s chémiou či bez" - v pestovaní ovocia a zeleniny. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 14.170 (?), 30.11.2016 18:25

Přípravek Natrisan dodává Biocont. Je to ta zmiňovaná soda. Myslím, že kdyby měla účinek na plíseň bramborovou, určitě by to zmínili. Obecně se mi ale mikrobiální přípravky v boji proti nadzemním houbám nepozdávají. V půdě to ale může být dobré.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 105.132 (?), 1.12.2016 8:41

"V pude to ale muze byt dobre"

O to ide, ze choroba sa dostanie na rajcinu z okolia. Ak bude zdravsie okolie, najma poda, kompost, budu aj rajciny zdravsie. Rovnako ako spory patogena sa z pody na rajcinu dostanu aj spory predatora patogenov.

...ja by som postriekal aj u susedov, ale neviem, co by si mysleli. Klucova vec je vediet mnozit bunky a nebit zavisly od nakupu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 1.12.2016 9:00

..ja by som postriekal aj u susedov, ale neviem, co by si mysleli. Ano správně, podle hesla Co je tvoje je moje a co je moje, do toho ti nic není. Kruciš vy jste ale demokrat. Přečet jste si vůbec, co jste napsal? Takovýho souseda jako vy bych opravdu ale opravdu nechtěl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 1.12.2016 9:05

Měl bych na vás dotaz - vidím, že se snažíte poradit, píšete různé biokultury a co "by se mělo" s nimi udělat, aby byla rajčata ochráněna. Mě by jen zajímalo (abych mohl tento způsob ochrany brát vážně), zda to tak skutečně provozujete a pěstujete rajčata bez plísní, nebo to je jen teorie, jak to zkusit dělat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 105.132 (?), 1.12.2016 13:23

PP: Samozrejme postriekat u susedov s ich suhlasom. Museli by mat istu doveru... Ono skodlive spory sa siria aj od susedov. Napriklad ak ma sused zemiaky, moze to ovplyvnit pestovanie rajcin u vas.

Petr: Cele to vyslo z debaty s jednym byvalym agronomom, co sa teraz zaobera komercnou strankou takychto a podobnych veci. Rad podebatujem s profikmi, ak je na to prilezitost. Sam som tento sposob zatial nikdy nerobil, ale ak bude na to cas, asi nieco skusim (ak neratam par postrekov s polyversum). Viem o cloveku z technickej univerzity, co si tieto mikroorganizmy mnozi a pouziva na postrek na svojej zahradke

Chlapci, uvolnite sa trosku. Bavime sa o tak milej veci ako je zahradnicenie. Propadam si tu niekedy ako na fore o politike.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 1.12.2016 13:54

Ne, nechápejte to špatně. Jde o to, pokud bych měl takový postřik zkoušet, zřejmě to bude dost drahá, ale hlavně časově i prostorově náročná záležitost. A zřejmě se bude muset aplikovat opakovaně po celou sezónu, aby se kultura v místě udržela a bránila rozšíření jiné. Takže by to chtělo nějaké poznatky přímo od někoho, kdo to úspěšně provozuje. Zda to funguje spolehlivě, nebo jen o nějaká procenta snižuje riziko plísně, na co vše a v jak velkém okolí je nutné aplikovat, aby se plísni dokonale zabránilo (např. já pěstuji část pod střechou a část na záhoně, 5m od sebe, a zatím se mi nestalo, že by se plíseň z těch na záhoně rozšířila na ta pod střechou - takže - 5m okolí ošetřit stačí?). Dokud tu někdo nesdělí svoje zkušenosti a správné postupy, asi to budou jen plané řeči a málokdo bude podnikat pokusy, i když by to mohlo být docela zajímavé. Já tomu (bohužel) zatím dávám stejnou váhu jako radám na odpuzení slimáků nebo krtků (které málokdy spolehlivě fungují), a raději budu sledovat počasí, a v případě několika deštivých dní provedu jednou za sezónu postřik Kuprikolem těch rajčat, která jsou na dešti.

Kdybyste se dostal k osobnějším a podrobnějším zkušenostem, určitě se podělte. wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 17.210 (?), 1.12.2016 15:17

Zdravim vsetkych. Ja si myslim, ze kazdy pohlad na vec je ok. Niekto sa podeli s osobnymi skusenostami, iny len s informaciami z druhej ruky alebo literatury. Je na kazdom, co si z toho zoberie a ako to vyuzije. Osobne skusenosti su podla niekoho najcennejsie, ale kto z nas moze zistit ucinnost nejakeho postreku? S cim to porovna? S predoslou sezonou? Je to dost tazke. Nech sa vsetkym dari a nech maju bohatu urodu nielen rajcin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 1.12.2016 15:39

Pro vznik infekce potřebujete:

1. hostitele - máte vždy

2. podmínky pro vyklíčení spór (doba ovlhčení listu+teplota)

potřebujete vzdušné stanoviště, nestíněné od východu, aby rychle oschla rosa. To jsou věci, které lze ovlivnit.

3. Přítomnost patogena - spóry jsou roznášeny vzduchem.  Tomu nelze v zahrádkářských podmínkách zabránit ani v případě, že by mikroorganismy zlikvidovaly všechny spóry na vaší zahrádce z předešlé sezóny.

Jsou některé z vašich mikroorganismů schopné přežít obvyklou dávku UV záření? Nejsou látky kterými bojují antibiotika? Je něco z těcho organismů doporučováno proti plísni bramborové? Prosím zdroj.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 1.12.2016 18:10

Nechtěl jsem diskusi utnout. Byl bych rád, kdyby kolega ze Slovenska v diskusi pokračoval. Proti vyčteným informacím také nic nemám. Výsledky výzkumu pro mě mají větší vypovídající hodnotu než subjektivní pocity.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika