Asi tykev má to 40 kg. Ví někdo co to je?



pata - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 54.252 (?)
5.3.2013 14:54

Lungy jsme zpracovali na šťávy (spolu s mrkví a červenou řepou), Melonette na polévky, ale dá se jíst i na syrovo, Orange, Ibiza na kompoty, jsou výborné. A Guatemalan je taky výborná na kompot, jen slupka je tvrdá, takže je to trochu pracné. Všechny tyto odrůdy jsou neporovnatelně lepší od obyčejných tykví.
Pavel

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
pata - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 54.252 (?), 5.3.2013 14:54

Lungy jsme zpracovali na šťávy (spolu s mrkví a červenou řepou), Melonette na polévky, ale dá se jíst i na syrovo, Orange, Ibiza na kompoty, jsou výborné. A Guatemalan je taky výborná na kompot, jen slupka je tvrdá, takže je to trochu pracné. Všechny tyto odrůdy jsou neporovnatelně lepší od obyčejných tykví.
Pavel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 176.214 (?), 1.8.2013 22:02

Tak se mi podařilo vypěstovat dýně Lunga di Napoli a Organge. Dýně už jsou celkem velké, mohu je nyní použít ke kuchynskému zpracování? Dočetl jsem se, že se dají na zimu skladovat. Kdy je mám utrhnout - až na podzim? Nebudou už moc tvrdé i se semeny? Jí se jen Dužina, střed se semeny je nepoužitelný?   Mám dostatek cuket, tak jsem tyto dýně zatím nechal růst. 

Děkuji Pavlovi za zaslaná semena.

Lunga di Napoli
Lunga di Napoli
Orange
Orange
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pata - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 54.252 (?), 6.8.2013 0:25

Honzo, dýně nech až do podzimu, navíc Lungy po utržení se dávají na sluníčko někde na balkón uzrát na dva až čtyři týdny. Pak jsou schopné vydržet v chladu až do jara.

Máš je pěknésmiley

Pavel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 6.8.2013 7:26

Pavel ma pravdu, vsechny dyne v tuto dobu by mely dojit, kdyz vidim na trhu prodavat hokaida v tuto dobu, rikam si, ze po uvareni dyne je to muze znacne od dyni odradit, prece jen premena škrobů za cukry tam jeste nenastala

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 117.213 (?), 4.2.2011 9:19

lenze dodnes predajcovia predavaju semena pod oznacenim Giallo di Napoli Lunga di Napoli a naopak, pod oznacenim Lunga di Napoli predavaju Giallo di Napoli a rozdiel je obrovsky a velke sklamania pestovatelov... samotny taliansky predajca cukiet predava pod nazvom Lunga di Napoli- Giallo di Napoli... uz podla obrazku vidim co predava... je v tom bordel aj krajine kde vyslachtili tuto cuketu... Halas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 117.213 (?), 4.2.2011 19:25

na jednej strane pisete ze plodina bola davno identifikovana, na druhej strane nadavate na pani Svobodovu par dni predtym ze zavadza a   tekvica sa Vam nepaci..lenze vy ste pestovali Gialla di Napoli... spravna odroda je Lunga di Napoli... Ing. halas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 117.213 (?), 4.2.2011 9:02

Dobry den pani Svobodova, som Vasim dlznikom, lebo som prezil pri hladani co to je ta Vasa cuketodyne pekny vecer... a mam dalsie informacie- ze co to je, tak z toho maju hokej aj predajcovia semien..lebo som nasiel druhe forum, Kiwiforum, kde su ini pestovatelia a kupili cuketu Giallo di Napoli a vyrastla im Lunga di Napoli a tiez potom nevedeli co to vlastne dopestovali... takze definitivne Lunga di Napoli ale davat pozor na obal- ak je tam zeleny plod a zlto zeleny vo vnutri, nejde o Lunga di Napoli ale o Giallo di Napoli... ale zaruka ziadna ak nejaky simel u predajcu popletie aj tak semena a nazvy... objednal som semena Lunga di Napoli v zahranici aj na 3 miestach pre istotu... najviac ma pobavili samotni Taliani- jediny dodavatel semien z Talianska co som nasiel, predava pod nazvom Lunga di Napoli- prave Giallo di Napoli tmavozelena supka cukety a zlto zeleny rez... len v USA je spravodlive oznacenie semien a sposob pouzitia... takze tak k Vasej cukete... dufam ze zasadite aj tento rok a bude lepsie pocasie ako vlani... s pozdravom Ing. Halas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kyprik - (49) - 159.11 (?), 4.2.2011 23:35

Dobrý večer,

jak pročítám poslední příspěvky pana Ing. Halase, tak si uvědomuji, že má možná pravdu s tou záměnou těch dvou odrůd tykví - Gialla di Napoli a Lunga di Napoli. Minulý rok se mi totiž podařilo sehnat z Německa italskou odrůdu Gialla di Napoli a těšil jsem se, že dosáhnu podobné výsledky jako paní Svobodová. Realita byla ale úplně jiná, rostlina byla sice robustní, vyrostlo i několik plodů (pár z nich i opravdu velkých - téměř tak, jak popisuje paní Svobodová) - zbytek plodů sežrali slimáci. Co mě však naprosto zklamalo byla jejich chuť - v podstatě asi tak jak to popisuje paní marmisa - taková řezanka, houbovitá konzistence, chuť žádná - v podstatě v kuchyni nepoužitelné. Musí to tedy být něco jiného, než pěstuje paní Svobodová, moje tykve byly zelené, s podélnými proužky a nepravidelně uspořádánými skvrnami ve světle zelené až nažloutlé barvě. Dužnina nebyla oranžová, ale v postatě bílá až nažloutlá. Nejdříve jsem vše přičítal nedozrání těchto tykví v důsledku celkem nepříznivého počasí v minulém roce. Zajímavé je to, že všechny ostatní tykve jiných druhů se velmi vydařily (a to i některé poměrně choulostivé druhy tykve muškátové ze zahraničí apod.). Otázkou tedy zůstává, jestli to, co pěstuje paní Svobodová, je opravdu Lunga di Napoli či něco jiného. Snažil jsem s paní Svobodovou zkontaktovat telefonicky i mailem - ale marně, objevil jsem jinou paní z Hodonína, která se také jmenuje Dana Svobodová. Bohužel je to jen shoda jmen. Kde se tedy dá sehnat ten druh tykve či cuketodýně, který má paní Svobodová? To, co se totiž nabízí po internetu v zahraničí pod jménem Gialla di Napoli, je zřejmě něco jiného. A jedná se tedy určitě o odrůdu Lunga di Napoli, či nikoli? A pokud si objednám po internetu odrůdu Lunga di Napoli, nepřijde mi náhodou domů balíček se semeny odrůdy Gialla di Napoli? Co myslíte Vy, pane inženýre Halasi? S pozdravem M. Slavíček (zdravím všechny nadšence do zahradničení, kteří stejně jako já vyhlížejí konec zimy a už se moc těší, až to zase vypukne).          

jeden z exemplářů (Gialla di Napoli nebo Lunga di Napoli?)
jeden z exemplářů (Gialla di Napoli nebo Lunga di Napoli?)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 117.213 (?), 6.2.2011 9:22

Dobry den pan Slavicek, stravil som na nete uz 3 dni hladanim informacii ohladne cuket.Na 100% sa odorda Lunga di Napoli dostala na nas trh omylom- predavana ako Gialla di Napoli- ale Gialla je taliansky zlty... a na nete sa prakticky neda najst obrazok s Gialla- urcite takmer neznama, nie velmi pouzitelna odroda, na rozdiel od Lunga, ktora patri ku kralovskym odrodam z hladiska pouzitia v kuchyni.Uz mam recepty- naozaj ako pisala pani Svobodova- ingrediencia do poliev ok, gulasov, kolacov, privarkov s masom, na stavy s inymi plodinami napr. pomarancom, na salaty s octom, vinnym octom, na pizzu... uskladnenie cukiet je 3-10 mesiacov v zimnom obdobi, co je neuveritelny udaj.Rozbehol som akciu s cielom ziskat original semena Lunga di Napoli, predava sa asi pod 5 roznymi menami ale vzdy treba vidiet na obale ci je duzina nie zlta ale tuho oranzova!!!a tmavozelena supka.Jasne ze Lunha nepatri k rodu Pepo, je to niekde uvadzana Cucurbita maxima, cize velka alebo moschada- muskatova.A z muskatovych je cela plejada inych odrod, tiez na zimne uskladnenie a na nasom trhu dokonca uz som nasiel aj firmy, ktore predavaju semena muskatovych cukiet- len este nie su odskusane ci u nas aj dozreju... lebo cuketa pochadza z Juznej Ameriky, ma hadam 10 tisic rokov historiu... ano, Lunga je tu omylom ale ruky bozkavat tomu, ktosa zmylil je malo... s pozdravom Ing. Halas, halas@wircom.sk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
marmisa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 69.62 (?), 6.2.2011 11:49

Pokud jsem pochopila správně, tak Gialla.. je na řezu žlutozelená a Lungi.. oranžová. Mně vyrostl pod názvem Gialla plod s krásně oranžovým vnitřkem, ale v kuchyni k ničemu (p. Svobodová uváděla své zkušenosti s rostlinou, já zase své a tudíž se to dá stěží nazvat „nadáváním“). Možná, že hraje určitou roli i to, že p. Svobodová rostliny pěstuje u Hodonína a já téměř v Podkrkonoší.


Moje plody ty velké měly kyjovitý tvar, což jsem přikládala tomu, že od září tady zase dost pršelo, takže se po suchém létě nacucly, byly tmavozelené se slabým podélným světlejším žebrováním a dole, jak ležely na zemi byla barva sem tam prožloutlá a vnitřek, jak jsem uváděla, krásně oranžový!!


Zřejmě je v tom skutečně pěkný „bordel“, jak bylo uvedeno. Ta obluda, co mě vyrostla, neodpovídá ani Gialle (vzhledem) ani Lungi (podle využití). Kdoví, co to tedy je.
Taky přeji všem nadšencům blízký konec zimy :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika