Teoretický výnos



Stránky: 1,  2,  3   
Onfrapal - (38) - 125.87 (?) 
2.9.2018 13:29, zobrazeno: 16620x

Dobrý den, rád bych se zeptal zda má někdo zkušenosti s tímhle:

Mám založený kvas a má dva údaje. Objem a obsah alkoholu.

Zajímá mě teoretický výnos po vypálení.

Ať se to dobře počítá tak máme objem 100l kvasu s obsahem alkoholu 10%.

Pálení se někde zastaví při protíkání 30% pálenky. Jaký je teda teoretický výnos?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
EL Edgar - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (98) - 165.187 (?), 2.9.2018 18:41

Matematická úloha pre pobavenie? Asi áno... Ak nie, tak aby sa výsledok aspoň trochu blížil realite sú potrebné ešte ďalšie údaje. Aké množstvo metylu pôjde von? A hlavne kto, a ako určil presný percentuálny podiel alkoholu v kvase?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Onfrapal - (38) - 125.87 (?), 3.9.2018 13:43

Dobře, zkusíme se na to podívat ještě dál.

Dejme tomu, že kvas je změřen vínoměrem, není to nic moc, ale lepší podmínky doma neudělám nebo spíše nemám. A vzhledem k množstí si dovolím říct, že se odlije max 0,5l. Další "proměné" bych vynechal, určitě je spousty dalších faktorů co to ovlivní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 131.199 (?), 3.9.2018 22:47

Dobrý večer

já bych na to šel trošku z jiné strany, obvykle výtěžnost ze 100 kg ovoce je cca 5-10 litrů 50 procentního alkoholu. Což je samozřejmě jen odhad ovlivněný složitými procesy kvašení a surovinou z které bude pálenka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 14.170 (?), 3.9.2018 23:34

To je zajímavé. Netušil jsem, že výtěžnost u pálenek je tak mizerná. Pokud předpokládám, že po vykvašení má produkt 8-10% alkoholu což bude asi nejběžnější rozpětí, obsahuje 100 l 8-10l 100%alkoholu. To mi z toho při pálení 1/2 zmizí?

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 4.9.2018 14:06

Pokud předpokládám, že po vykvašení má produkt 8-10% alkoholu, obsahuje 100 l 8-10l 100%alkoholu.

Mýlíte se. Vínoměrem měříte jen tekutinu. Kvas není víno, obsahuje nemálo pevného balastního podílu.

To mi z toho při pálení 1/2 zmizí?

Něco se vylije, něco se při destilaci vypaří, něco se vůbec nevydestiluje a zůstane v kotli. To vše u dvoukotlové techniky 2x.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 110.96 (?), 4.9.2018 22:41

Ahoj. Výnos - 11 až 13 kg švestek = cca 1L 50 % slivovice, při správně vedeném kvasu, destilaci a dobré cukernatosti. Houdini.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 219.46 (?), 5.9.2018 1:31
Přesně jak piše pan Vysloužil, to co pisete by platilo pouze u cisteho vina. Když budete mit pruhlednou nadobu na kvas, tak uvidite, ze v lepsim pripade je podil tekuteho vuci pevnemu 1:1, ale to jen u opravdu stavnatych svestek, jinak je tekutiny spis mene. Ale to huste vam tam zase doda tu vytecnou chut a aroma👍 Jinak vyteznost z bezneho ovoce jablka, hrusky, tresne, merunky, je kolem 6 az 8 litru 50% palenky ze 100 kg ovoce, pokud je idealne zrale a spravne vykvasene. U švestek o neco vice 8-10 litru.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 112.2 (?), 5.9.2018 15:38

Z běžných kvasů bývá výtěžnost 3-7.5l ethanolu ze 100l kvasu. Jak kdo naředí je vjec jiná.

Pavel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 2.40 (?), 5.9.2018 18:26

Je to teoreticky velmi jednoduché. Ale prakticky už moc ne.
1°Bx = 1kg cukru ve 100l roztoku.
Z 1kg cukru vznikne prakticky 0,5l lihu nebo 1l 50%.
Ale jak psal p.Vysloužil tak kvas obsahuje spoustu balastu. Pecek, slupek, dužnin, jádřinců apod.
Tak je třeba počítat fact jen s tekutým podílem.
A aby to nebylo tak jednoduché, tak je třeba zohlednit i to, že ten tekutý podíl je vsáknutý i do těch dužnin.
Navíc jak psal, při každé destilaci je třeba počítat s jistými ztrátami lihu. Vždy nějaký zůstane ve vařáku nebo se přes i kvalitní chladič odpaří.

Rafael.

P.S. Pobavil mě výrok p. El Edgar:

"Aké množstvo metylu pôjde von"

(Pokud vím, tak ještě není známá a vynalezená technologie která by byla schopná odstranit metyl z ovocných destilátů o kterém je známo, že ze své povahy víceméně těká v průběhu celé destilace).

*

Omlouvám se za OT, ale přiživování a udržování při životě takových tlachů mě vždy nadzvedne!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika