Slivovice vs. calvados



host - 103.78 (?)
29.1.2016 9:28

Zatím jsem vždycky pálil jabkovici z klasického kvasu. Nově plánuju příště pálit z moštu, i když je tam další práce s lisováním. Ale před pár lety se mi stalo, že mošt samovolně kvasící v PE nádobě mi chytil sirovodíkový zásmrad. Nádoba byla zavíčkovaná hermeticky a v teplotě kolem 10°C. Nádoba byla předtím vypláchnutá. Ještě mám jeden poznatek: Letos jsem měl 2 bečky kvasu. Do žádné jsem nepoužil pektolytický enzym, ale do jedné bečky kvasu jsem přilil 2 litry nakvašeného moštu, který byl předtím sterilovaný a doslazený. Prostě jedna PETka konzervovaného moštu se rozkvasila, pít jsem to nechtěl, tak to šlo do kvasu.Toto pravděpodobně zapůsobilo jako nějaký enzym, protože struktura toho kvasu se po pár dnech změnila z hrudkovité konzistence na něco podobného dětské přesnídávce. Neumím si to vysvětlit jinak.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 103.78 (?), 28.1.2016 12:42

Některé drtiče jsou na principu rotujících nožů a tam dochází i k rozbití jadérek z jadřince. Takto jsem byl přítomen při přípravě kvasu z jadernic a výsledek po destilaci jsem dostal ochutnat. Vyskytuje se tam podobná chuťová složka jako od pecek ve slivovici. Sám mám drtič s ježkovými válci, jinou odrůdu jablek a chutě destilátu jsou opravdu různé. Pálenice byla stejná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 31.176 (?), 28.1.2016 15:19

Zrovnateľnej kvality určite.V chuti je podľa mňa o niečo bohatší práve pre jemnú príchuť jadierok, a aj nejakých aróm ktoré sa vyluhujú z drte, a v mušte chýbajú.Rozdiel ale naozaj nie je veľký, a rmut z muštu nepokazí snáď ani začiatočník.    Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 103.78 (?), 29.1.2016 9:28

Zatím jsem vždycky pálil jabkovici z klasického kvasu. Nově plánuju příště pálit z moštu, i když je tam další práce s lisováním. Ale před pár lety se mi stalo, že mošt samovolně kvasící v PE nádobě mi chytil sirovodíkový zásmrad. Nádoba byla zavíčkovaná hermeticky a v teplotě kolem 10°C. Nádoba byla předtím vypláchnutá. Ještě mám jeden poznatek: Letos jsem měl 2 bečky kvasu. Do žádné jsem nepoužil pektolytický enzym, ale do jedné bečky kvasu jsem přilil 2 litry nakvašeného moštu, který byl předtím sterilovaný a doslazený. Prostě jedna PETka konzervovaného moštu se rozkvasila, pít jsem to nechtěl, tak to šlo do kvasu.Toto pravděpodobně zapůsobilo jako nějaký enzym, protože struktura toho kvasu se po pár dnech změnila z hrudkovité konzistence na něco podobného dětské přesnídávce. Neumím si to vysvětlit jinak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 29.1.2016 9:45

To jsou těžko vysvětlitelné zážitky.
1. Sirovodíkový zásmrad. Šťáva z jablek obsahuje velmi málo síry, zvláštní tedy, kde se vzal ten sirovodík.
2. Sterilace je proces primárně určený ke zničení mikrobů a enzymů. Přidání sterilovaného moštu s cukrem může - fyzikálně - zvýšit tekutost kvasu a spolu s přidaným cukrem podpořit kvašení, ale to je tak vše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 103.78 (?), 29.1.2016 10:55

Přilil jsem do bečky s 200 litrů kvasu asi 2 litry toho zkvašeného moštu. Mošt byl před sterilací doslazený 2kg/litr.  Takže ta PETka obsahovala cca půl kil cukru. Co mi je divné, že ten kvas už dokvašoval, když jsem to tam nalil a za pár dní se hrudky roztekly. Druhá bečka byla bez toho moštu a hrudkovitá struktura zůstala. Obě bečky kvasily vedle sebe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 103.78 (?), 29.1.2016 10:59

Napsal jsem to špatně, tedy oprava: mošt jsem sladil 0,5 kg/2 litry.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.224 (?), 29.1.2016 14:58

Zacházejte s moštem tak, jako by mělo být cílovým produktem víno. Hygiena, odkalení, do moštu ušlechtilé kvasinky a rozhodně výživu pro kvasinky. Se sirovodíkem by neměl být problem.

Zápach po sirovodíku je ve vin, terminologii označován jako "sirka", jde o nemoc kvasinek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Tom  - (34) - 205.77 (?), 29.1.2016 15:17

Rovněž potvrzuju, použít ušlechtilé kvasinky se vyplat. I při pečlivé může v kvasu převládnout nějaký špatný kmen a kvas třeba nedokvasí, zasmrádne atp. S přídavkem kvasinek se mi to nikdy nestalo. Já totiž jablka před drcením a lisováním omývám wapkou, čímž odstraním i mnoho kvasinek a přirozené rozkvašení trvá dlouho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 79.173 (?), 8.10.2008 10:27

Dobry den, precetl jsem si vas prispevek a zajimaly by me vase pravidla pri priprave kvasu a naslednem paleni.

Je treba dobre pulku jablicek zbavit jader a pulku ne? Cetl jsem ze jadra tomu pridavaji na chuti ale nebude moc jader na skodu tak jako jsou pecky ve slivovici? kdyz je jich moc tak je slivovice stiplava a neni moc dobra.

Jsem uplny zelenac takze jsem vdecny za kazdou radu od zkuseneho.

s pozdravem Radek Taus

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 8.10.2008 14:19

Nikdy mě nenapadlo vypeckovávat švestky do kvasu - a jak byse to dělalo s duranciemi? Myslím, že pecky slivovici nevadí, podud nejsou rozdrcené. Nakonec - jemné hořkomandlové aroma může slivovici jen prospět.
   Co se týče jablek, tam to, podle mě, platí dvojnásob. Jednak, oproti švestkám tvoří jádra jablek ve srovnání s dužinou menší podíl, navíc jablečná jádra nemají tak výraznou chuť jako semena peckovin. Stopky švestkám odstraňuji, jblkům ne (některým to ani nejde)
   Mnohem důležitější než kouzla s jádry považuji zabránění oxidace kvasu, octovatění, eliminaci hnilých a znečištěných plodů. A nedávat rafinovaný cukr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika