Škrábavost pálenky



host - 220.205 (?)
31.12.2012 15:44

Přeji hezké silvestrovské odpoledne, snad by to šlo i bez titulu. Nápadná škrábavost některých destilátů je způsobena několika jevy. Máte určitě pravdu, že je způsobována některými nežádoucími složkami v destilátu, často se také vyskytuje v destilátech jehož kvas byl nešetrně "obohacen" cukrem. Ovšem tzv. větrání destilátu je proces, ke kterému musíme přistupovat individuálně, podle odrůdy ovoce.Teď nemám na mysli krátkodobé, tedy několika hodinové provzdušňování čerstvě připraveného destilátu. Nejcitlivější na vzdušný kyslík jsou třešně, višně a meruňky. Pokud jsou tyto destiláty dlouhodobě vystaneny vlivu O2, ztrácí se jejich vůně, nicméně v chuti neztrácejí, ale drtivá většina degustačních systémů dává bohužel vůni a chuť na téměř stejnou úroveň, takž tyto destiláty ztrácejí dobré hodnocení. Hruškový a slivovicový destilát již tak citlivé nejsou, Radek Wagner ve své knize Calvados po lopatě doporučuje jablkové destiláty vůbec neuzavírat a radí překrýt hrdlo demižonu vhodnou tkaninou, aby byl přístup kyslíku neustále možný. Rozhodně nedoporučuji žádné násilné provzdušňování vzduchovacím čerpadlem. Taky jsem si to zkusil pomocí skleněné frity. Během několika hodin ztratila slivovice vůni. Z téhož důvodu nedoporučuji ani přídavek peroxidu vodíku. Atomární kyslím, který se z této molekuly uvolňuje je neobyčejně agresivní oxidační činidlo. Rovněž jsem si vyzkoušel ozonovou vodu - stejný negativní efekt. Jímat destilát po částech je technicky snadné, ale k ničemu to není, protože jsem přesvědčen o tom, že vonné komponenty kteréhokoliv ovoce jdou v celém spektru teplot, tj od začátku odběru jádra až do přerušení destilace z důvodů obavy kontaminace přiboudlinou. Zde jsou ve výhodě ti, kteří umí komunikovat s ději, které se odehrávají v koloně a mohou si tedy dovolit končit destilaci až při 97 -  98 °C ve vařáku, harmonie těchto destilátů je znatelně patrnější než když se destilace přeruší při řekněme 37 - 40% vytékajícího lihu. slosar-petr@seznam.cz

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
   
Poustevník - (15) - 157.242 (?), 11.5.2012 16:16

Příčinu hledejte také v rychlosti pálení. Moc to nehoňte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
lantros7 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (60) - 97.100 (?), 28.12.2012 18:46

Ano, též si vzpomínám, kdy mi známý nalil slivovice, a já si v první okamžik myslel, že si ze mne dělá srandu.

Slivovice mi krkem protekla tak, že sem nic necítil.

Až po chvilce bylo cítit od žaludku příjemně hřejivé teplo.

Lahoda.

Mimo jiné, kamarád chce prodat 40 let starou slivovici, ale neví, jakou má hodnotu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 201.41 (?), 31.12.2012 10:49

Škrábavost nejen slivovice, je nepochybně způsobována některými nežádoucími složkami v destilátu. Ten již při vytékání z chladiče většinou dost silně čpí. Proto se nechávají pálenky vyvětrat třeba i několik týdnů/měsíců. Vedle toho zrání pálenek probíhá ještě dost dlouhou dobu po vypálení. Podle mých zkušeností nejméně půl roku. Nepochybně dochází k různým chemickým reakcím a ty dávají vzniknout dalším sensoricky příjemným látkám. Tyto reakce zřejmě podporuje i okysličování destilátu. Proto se kupříkladu doporučuje malý přídavek peroxidu vodíku - silného okysličovadla, aby se tyto rekce uspíšily. Napadlo mne provzdušňovat v láhvi destilát pomocí vzduchovacího čerpadla/vzduchovacího kamínku pro akvária. Jednak se tím zvýší proudění vzduchu a tedy promíchávání kapaliny/vyvětrávání, jednak se tím zvýší okysličování destilátu. Soudím, že by se tak mohlo výrazně zkrátit zrání a urychlit odstranění pálení. Podotýkám, že já si dělám jen takové solitéry, 1 - 2 litry různých destilátů ať přímo z kvasu nebo průtahových. Mohl bych sice opatrně jímat destilát po složkách a pak je případně míchat, ale to bych zabředl do alchymie. A to se pijáckého požitku netýká, že? Jaký je Váš názor p. Ing. Šlosare?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 220.205 (?), 31.12.2012 15:44

Přeji hezké silvestrovské odpoledne, snad by to šlo i bez titulu. Nápadná škrábavost některých destilátů je způsobena několika jevy. Máte určitě pravdu, že je způsobována některými nežádoucími složkami v destilátu, často se také vyskytuje v destilátech jehož kvas byl nešetrně "obohacen" cukrem. Ovšem tzv. větrání destilátu je proces, ke kterému musíme přistupovat individuálně, podle odrůdy ovoce.Teď nemám na mysli krátkodobé, tedy několika hodinové provzdušňování čerstvě připraveného destilátu. Nejcitlivější na vzdušný kyslík jsou třešně, višně a meruňky. Pokud jsou tyto destiláty dlouhodobě vystaneny vlivu O2, ztrácí se jejich vůně, nicméně v chuti neztrácejí, ale drtivá většina degustačních systémů dává bohužel vůni a chuť na téměř stejnou úroveň, takž tyto destiláty ztrácejí dobré hodnocení. Hruškový a slivovicový destilát již tak citlivé nejsou, Radek Wagner ve své knize Calvados po lopatě doporučuje jablkové destiláty vůbec neuzavírat a radí překrýt hrdlo demižonu vhodnou tkaninou, aby byl přístup kyslíku neustále možný. Rozhodně nedoporučuji žádné násilné provzdušňování vzduchovacím čerpadlem. Taky jsem si to zkusil pomocí skleněné frity. Během několika hodin ztratila slivovice vůni. Z téhož důvodu nedoporučuji ani přídavek peroxidu vodíku. Atomární kyslím, který se z této molekuly uvolňuje je neobyčejně agresivní oxidační činidlo. Rovněž jsem si vyzkoušel ozonovou vodu - stejný negativní efekt. Jímat destilát po částech je technicky snadné, ale k ničemu to není, protože jsem přesvědčen o tom, že vonné komponenty kteréhokoliv ovoce jdou v celém spektru teplot, tj od začátku odběru jádra až do přerušení destilace z důvodů obavy kontaminace přiboudlinou. Zde jsou ve výhodě ti, kteří umí komunikovat s ději, které se odehrávají v koloně a mohou si tedy dovolit končit destilaci až při 97 -  98 °C ve vařáku, harmonie těchto destilátů je znatelně patrnější než když se destilace přeruší při řekněme 37 - 40% vytékajícího lihu. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 28.243 (?), 31.12.2012 20:42

Prajem prijemny silvestrovsky vecer a stastny rok 2013 pan boh pri nas :)...27. decembra som vypalil svojich prvych 14 litrov slivovice, musim povedat ze vsetko bolo podla vasich rad z tohto fora, bohuzial alebo chvalabohu ako vravi nas pan prezident a spojeny nador v jednej osobe, pri prenose kvasu do palenice som sa chystal zachytit vacsinu kostok z kvasu cez zelenu bednickku na ovocie ako som sa tu niekde docital. Kedze som ale zrovna v ten den mal este stale silnu chripku tak prevoz som nechal na druhych a zabudol som im povedat nech to preeleju cez tu bednicku takze vsetky kostky sa dostali do kvasu, dnes po 3 dnovom odvetrani prisla slavnostna degustacia a citit tam hodne kostky, slivovica pali na jazyku a je trochu povedal by som ostra, nemozem povedat ze ta kostkova chut je zla, ale myslim ze palenim bez kostok by sa naoaj mohla palenka mozno nie vylepsit ale zjemnit urcite, co si o tom myslite? kazdopadne keddze sa jedna o Prvu, tak 10 litrov pojde do archivu a budem mat moznost aspon dufam degustovat kazdy rok po litriku prvej kazdeho silvestra, co verim ze chutsa bude zlepsovat... este raz vsetko dobre do noveho roku vsetkym prispievatelom aj Vam Cechom a Moravakom, aj ked ste nam ukradli vlajku, kludne si ju nechajte mi mame teraz svoju vlastnu krajsiu :), bez Vas by som si dnes tak nepochutnaval, dakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 41.143 (?), 31.12.2012 21:43

Z vašeho příspěvku usuzuji, že jste ten litrik zdegustoval sám a najednou. Jinak vám blahopřeji k prví slivovici a přeju Štastný nový rok 2013.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 157.7 (?), 2.1.2013 13:02

Pane Šlosare, jak silná procenta vytékají při vámi uváděné teplotě 97-98°C? Mě se ta teplota zdá být strašně vysoká. Navíc píšete,,ve vařáku", což se mě zdá špatné místo na měření teploty. Asi si budu muset opravit svoje představy o destilaci, zase, už poněkolikáté. Člověk se furt učí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 2.1.2013 13:14

Teploměry si můžete zabudovat kde chcete, pokud to je možné, a můžete jich mít i více.Například ve vodní lázni, v kotli, na klobouku, nebo jinde na koloně.Záleží na Vás co chcete měřit.

V konečné fázi destilace musíte zvednout teplotu, protože se v kotli už nenachází tolik těkavých látek, jako na počátku, kdy stačí teplota 90°C, většina metanolu, etanolu už vyprchala, a v kotli jsou zbytky etanolu, voda,a přiboudliny, které těkají při vyšších teplotách.

V konečné fázi,při tak vysokých teplotách bývá koncentrace alkoholu 45 až nula.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 220.205 (?), 2.1.2013 14:23

To záleží na refluxu, ale celková koncentrace je 73 - 75 obj.%  PŠ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 84.182 (?), 26.2.2014 15:02

dobrý den, dostal jsem k narozeninám na Moravě od příbuzných demižon slivovice.?Moc si toho cením a nechci nic zkazit. Slivovice je přímo stočená do demižonu v palenic koncem roku 2013. Bylo mi řečeno, že při slívání do lahví mám slevat přes vatu a kostku cukru na 0,5l. Neznám důvod. Můžete mi to vysvětlit.  Také se chci zeptat, jak by jste slivovici nejlépe zabezpečil v lahvích na dlších třeba deset let.

Děkuji

Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika