Můj první kvas



host - 158.2 (?)
18.9.2018 13:55


Letos se ze mně stal "barbar", protože jsem sehnal téměř zdarma velké množství cukru a pokusně jsem dosladil 2 x 100 litrové sudy švestkového kvasu cca 12 kg cukru (12 kg do každého!). Počítám, že výsledný produkt bude na podělek pro "méně zvané návštěvy" a třeba na horší časy bez úrody. Dokáže někdo odhadnout, kolik se cukru pravděpodobně zkvasí a kolik ne, protože se kvasinky sami alkoholem zahubí? Díky.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 11.9.2018 22:41

Jsou-li v kvasu sem tam červivé plody (a to skoro vždycky jsou), je přidávání živné soli zbytečné, potřebné dusíkaté látky tam jsou.
  Při kvašení samotném dochází k vydatné pektolýze, je to známá zkušenost - i tuhá marmeláda, když zkvasí, tak zkapalní. Přidaný enzym to možná urychlí, ale za tu cenu, za jakou se prodává, to nestojí. Použil bych ho snad jedině u kdoulí nebo podobně tvrdého ovoce.
  Speciální kvasinky se hodí u medoviny, sladu, hodně sladkého ovoce (hlubokoprokvášecí) nebo v chladnu (chladomilné). U běžně cukernatého ovoce v obvyklých podmínkách nevěřím ve výrazně vyšší výtěžnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 93.92 (?), 15.9.2018 11:14

Ještě bych se chtěl zeptat na dvě věci:

Jak změřit cukernatost ovocné břečky před kašením. Mám refraktometr, ale když naberu kapku šťávy, jsopu tam balastní příměsy a ukazuje to kraviny, když jsem šťávu přefiltroval a na ref. nakapal jen čistý roztok, ukazuje mi to taky kravinu (7°Bx - levá strana stupnice)

A za druhé, když používám bublátko, mohu před vlastním pálením zamíchat koláč do kvasu, pokud nevykazuje patrné vady?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 50.216 (?), 15.9.2018 12:07

Když je koláč pod bublátkem je skoro vždy zdravý anebo se časem propadne. Není žádný důvod k jeho odstraňování.
*
S měřením přecezené nebo přefiltrované šťávy nebo moštu refraktometry žádný problém nemají. Na vině musí být nízká cukernatost ovoce.
Osobně bych s takovým ovocem bez přicukření vůbec neztrácel čas.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 93.92 (?), 15.9.2018 12:53

No to je právě to, ty švestka jsou padaný a jsou sladký jako cecek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.216 (?), 15.9.2018 13:01

V tom případě jsem s rozumem v koncíchsad

Vůbec netuším co by se mohlo na refraktometru zkazit.

Snad zkusit ještě nějaké referenční měření cukerným roztokem.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 93.92 (?), 15.9.2018 13:09

No, kašlu na to, švestky jsou sladký, rozmačkaný, částečně vypeckovaný. Mám dva 60L sudy s obručí a bublátkem. Kvašení probíhá docela bouřlivě, tak děj se vůle bóží wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 16.9.2018 10:21

Vypeckovávat švestky je zbytečné, možná i kontraproduktivní. Někteří dokonce přidávají roztlučené pecky do kvasu pro zvýraznění chuti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 93.92 (?), 16.9.2018 11:07

Pecky tam jsou a docela dost, ale ne všechny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 158.2 (?), 18.9.2018 13:55


Letos se ze mně stal "barbar", protože jsem sehnal téměř zdarma velké množství cukru a pokusně jsem dosladil 2 x 100 litrové sudy švestkového kvasu cca 12 kg cukru (12 kg do každého!). Počítám, že výsledný produkt bude na podělek pro "méně zvané návštěvy" a třeba na horší časy bez úrody. Dokáže někdo odhadnout, kolik se cukru pravděpodobně zkvasí a kolik ne, protože se kvasinky sami alkoholem zahubí? Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 18.9.2018 16:03

To záleží hlavně na sladkosti samotných švestek v kvasu. Pak taky trochu na použitých kvasinkách (hlubokoprokvášecí?). Nejlepší by bylo změřit refrakci použitého ovoce nebo cukernatost kvasu hned po jeho založení a rozpuštění cukru. 
    Každopádně i po vykvašení bude mač na chuť sladký. Takže můžete z něj buďto stočit dezertní švestkové víno nebo kvas zředit minimálně na dvojnásobek. Úplně nejlepší by bylo kvas smíchat s tunou dalších švestek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika