Můj první kvas



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
11.9.2018 22:41

Jsou-li v kvasu sem tam červivé plody (a to skoro vždycky jsou), je přidávání živné soli zbytečné, potřebné dusíkaté látky tam jsou.
  Při kvašení samotném dochází k vydatné pektolýze, je to známá zkušenost - i tuhá marmeláda, když zkvasí, tak zkapalní. Přidaný enzym to možná urychlí, ale za tu cenu, za jakou se prodává, to nestojí. Použil bych ho snad jedině u kdoulí nebo podobně tvrdého ovoce.
  Speciální kvasinky se hodí u medoviny, sladu, hodně sladkého ovoce (hlubokoprokvášecí) nebo v chladnu (chladomilné). U běžně cukernatého ovoce v obvyklých podmínkách nevěřím ve výrazně vyšší výtěžnost.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 11.9.2018 22:41

Jsou-li v kvasu sem tam červivé plody (a to skoro vždycky jsou), je přidávání živné soli zbytečné, potřebné dusíkaté látky tam jsou.
  Při kvašení samotném dochází k vydatné pektolýze, je to známá zkušenost - i tuhá marmeláda, když zkvasí, tak zkapalní. Přidaný enzym to možná urychlí, ale za tu cenu, za jakou se prodává, to nestojí. Použil bych ho snad jedině u kdoulí nebo podobně tvrdého ovoce.
  Speciální kvasinky se hodí u medoviny, sladu, hodně sladkého ovoce (hlubokoprokvášecí) nebo v chladnu (chladomilné). U běžně cukernatého ovoce v obvyklých podmínkách nevěřím ve výrazně vyšší výtěžnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 93.92 (?), 15.9.2018 11:14

Ještě bych se chtěl zeptat na dvě věci:

Jak změřit cukernatost ovocné břečky před kašením. Mám refraktometr, ale když naberu kapku šťávy, jsopu tam balastní příměsy a ukazuje to kraviny, když jsem šťávu přefiltroval a na ref. nakapal jen čistý roztok, ukazuje mi to taky kravinu (7°Bx - levá strana stupnice)

A za druhé, když používám bublátko, mohu před vlastním pálením zamíchat koláč do kvasu, pokud nevykazuje patrné vady?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 50.216 (?), 15.9.2018 12:07

Když je koláč pod bublátkem je skoro vždy zdravý anebo se časem propadne. Není žádný důvod k jeho odstraňování.
*
S měřením přecezené nebo přefiltrované šťávy nebo moštu refraktometry žádný problém nemají. Na vině musí být nízká cukernatost ovoce.
Osobně bych s takovým ovocem bez přicukření vůbec neztrácel čas.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 93.92 (?), 15.9.2018 12:53

No to je právě to, ty švestka jsou padaný a jsou sladký jako cecek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.216 (?), 15.9.2018 13:01

V tom případě jsem s rozumem v koncíchsad

Vůbec netuším co by se mohlo na refraktometru zkazit.

Snad zkusit ještě nějaké referenční měření cukerným roztokem.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 93.92 (?), 15.9.2018 13:09

No, kašlu na to, švestky jsou sladký, rozmačkaný, částečně vypeckovaný. Mám dva 60L sudy s obručí a bublátkem. Kvašení probíhá docela bouřlivě, tak děj se vůle bóží wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 16.9.2018 10:21

Vypeckovávat švestky je zbytečné, možná i kontraproduktivní. Někteří dokonce přidávají roztlučené pecky do kvasu pro zvýraznění chuti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 93.92 (?), 16.9.2018 11:07

Pecky tam jsou a docela dost, ale ne všechny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 158.2 (?), 18.9.2018 13:55


Letos se ze mně stal "barbar", protože jsem sehnal téměř zdarma velké množství cukru a pokusně jsem dosladil 2 x 100 litrové sudy švestkového kvasu cca 12 kg cukru (12 kg do každého!). Počítám, že výsledný produkt bude na podělek pro "méně zvané návštěvy" a třeba na horší časy bez úrody. Dokáže někdo odhadnout, kolik se cukru pravděpodobně zkvasí a kolik ne, protože se kvasinky sami alkoholem zahubí? Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 18.9.2018 16:03

To záleží hlavně na sladkosti samotných švestek v kvasu. Pak taky trochu na použitých kvasinkách (hlubokoprokvášecí?). Nejlepší by bylo změřit refrakci použitého ovoce nebo cukernatost kvasu hned po jeho založení a rozpuštění cukru. 
    Každopádně i po vykvašení bude mač na chuť sladký. Takže můžete z něj buďto stočit dezertní švestkové víno nebo kvas zředit minimálně na dvojnásobek. Úplně nejlepší by bylo kvas smíchat s tunou dalších švestek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika