Kvas ze švestek "na pokračování"



host - 58.190 (?)
21.10.2018 15:11

O tom doporučení přidat cukr samozřejmě vím a taky přidávám, ale už jsem to rozkvašoval na zkoušku i bez cukru, rozdíl byl jen v rychlosti a bouřlivosti rozkvašení zákvasu, ale to je asi logické, k aktivaci došlo tak jako tak. Zde jsem se vyjadřoval k tomu co je v návodu (jen přídavek vlažné vody) a i podle něj to funguje. 

Jsem taky člověk co má rád precizní prác, i se vším včetně zaklídání kvasu atd. si rá vyhraju a snažím se to dělat pořádně. Právě proto u některého ovoce používám tyto osmoticky odolné kvasinky, píšete o pěnění, určitě jste si všiml, že pěnivost je práve u těchto osmoticky odolných kvasinek minimální a za sebe můžu potvrdit, že to opravdu funguje. Ale např. do švestek jsem je letos nedal, ty mi vykvasily vždy perfektně, ale v minulých letech jsem je dával do všeho včetně ztekujících enzymu. Honza

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 199.245 (?), 20.10.2018 11:40

Díky za radu, příště to určitě vyzkouším

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 58.132 (?), 20.10.2018 13:03

Nekde jsem tady i cetl prispevek Rafaela, ze v letosnim horkem lete ma take pomalejsi kvaseni a vypada to že přírodní kvasinky si s touto teplotou tezko poradi. Honza
*
Ano, psal jsem to. Sbírané švestky byly úplně horké a bouřlivé kvašení ani silné pěnění nenastalo. Ale snažil jsem se mu vyhnout tim, že jsem mimo zákvasů na dnech sudů švestky mačkal jen minimálně a jejich rozklad nechal na kvasinkách. Ale i tak jsem překvapen, že žádné pěnění nikde nenastalo.
Že by to bylo způsobeno kvasnou teplotou si nemyslím, spíš tím, že ty kvasinky byly tím horkem oslabeny už na plodech a trvalo jim delší dobu než se v sudech zregenovaly. Ale je to jen má domněnka protože toto se mi stalo poprvé.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 199.245 (?), 20.10.2018 13:44

je možné ty kvasinky přidat i dodatečně ta druhá bečka byla nasbirana asi před 3 týdny                                                                                                       Tomáš 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 199.245 (?), 20.10.2018 13:50

to se ptám, chybí mě tam otazník                                                                        Tomáš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 58.132 (?), 20.10.2018 16:28

Jeden z důvodů proč bych byl k prodejci skeptický, je už návod k použití:
(Pokud se ohání něčím podobným, vůbec nic o dané problematice neví!!!)
Copy OCR z Honzova obrázku:
Kultivované nássdové kvasinkg pro evocné kvass Osmoticky odolné (Saccharomyces cerevisiae) Dávka na 100 I kvasu Návod k použití: obsah balení rozmíchejte v 11 vlažné vody o teplotě max 35 °C. Po 30 min. kvásek promíchejte a nalijte do kvasné nádoby s ovocem Teplota kvašení v rozmezí 8-34 °C AGRONEXUS, s.r.o, Tel: 774 30 69 35 e-mail: agronexus@seznam.cz www.agronexus.websnadno.cz exp. 2/2019 uchovávejte v suchu a chladnu.
*
Fact si někdo myslí, že se kvasinky rozmnoží v trošce teplé vody bez živin a vhodného růstového a množicího prostředí, v 1l tak, aby byl ten jejích zákvas schopen nějak ovlivnit vcelku nepřátelský 100l objem kvasu???

(Pro šťouraly uvedu jen to, že si myslím, že v tom balení žádná kvasinková výživa nebude. Ale třeba se pletu protože výrobci, nebo množitelé, Turbokvasinek ji tam mít musí. Jinak by jim to nefungovalo...).

Co na to staří domácí vinaři, to se tady žádný z nich proti takovému blábolu neozve???!!!
*
Správně by ten návod k jejích aktivaci a množení měl vypadat asi takto protože je zásadní chybou množit je jen v teplé vodě. Potřebují k množení živiny. Ty je možné jim dodat ve formě vitamínů a minerálů jakožto živných solí nebo prostřednictvím ovoce, jeho šťáv, sirupů apod. Samozřejmě sterilizovaných, povařených a bez chemických konzervantů.
Množí se v teple, v pokud možno ve sterilních podmínkách a do větších objemů se přidává až po zjevných příznacích kvašení. Zakalení obsahu, viditelné bublinky apod. A to i při ideální, 30°C teplotě může někdy trvat i déle než "doporučovaných" 30min.
U mě to bývavalo den někdy až dva. Důvěryhodné zdroje udávají někdy až tři.
Ale to je celkem nepodstatné, důležité je poznat a vidět to rozmnožení v množicím médiu a nádobce.
Další dost důležitá věc je pravidlo 1/10!
Tzn., že aby celá ta operace byla skutečně úspěšná je třeba přidávat ten zákvas do kvasu, anebo k dalšímu množení v tom poměru.
Ten by měl zaručit, že se ty nové kvasinky chytnou a budou pracovat.
Pro názornost - 100ml - 1l -10l - 100l atd...
*
Ale i tak ani tento způsob nemůže zaručit stoprocentní rozkvašení všech lenivě kvasicích nebo špatně vedených kvasů.
*
Ale v každém případě je to určitě smysluplnější než vlít po půl hodině po rozpuštění nějakých sušenin v litru nebo půl litru teplé vody tu neoživenou směs do většího množství kvasu a čekat od toho nějaké zázraky...

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 20.10.2018 19:48

Že mají chybně napsaný návod, ještě nemusí znamenat, že ty kvasinky jsou špatné. Třeba je to opsáno z přípravy kvasu nějaké vařené suroviny - piva, medu,  řepy, kdoulí, mrkve - kde pravidlo deseti není podmínkou, možná opoměli napsat oslazené převažené vody a živiny tam mohou být  (ta trocha amonné soli a thiaminu v sáčku ani nemusí být poznat).
   Každopádně cenu kvasinek i enzymů má tento - jinak příliš důvěry nevzbuzující obchod (na kterém e-shopu si objednáváte e-mailem?) podstaně příznivější než jiné známé obchody. A lepší reklamu než ten kritický komentář si 219.46 nemohl přát. A o to vlastně šlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 219.46 (?), 20.10.2018 23:03
Ja nepotrebuji reklamu neprodavam je, naopak 4 roky uz je objednávám primo v "Pěstitelska palenice Radkov", vcetne zivne soli a maji zde i ztekujici enzimy, zadejte do google a vyjede Vam jejich stranka, ceny jsou oproti konkureci velice dobre. Asi vedi proc to pouzivaji. A navod vubec neni spatne napsany, opravdu dam vlaznou vodu, do ni vysypu zakvas, zamicham a po pul hodine to burci tak, ze je navrchu 2 centimetrova péna a bubla to jako burcak, proc by prodavali a pouzivali neco co nefunguleak. Pak jen prileju k ten den nadrcenym hruskam a druhy den k veceru uz krasne kvasi. Psal jsem to v jinem vlakne, loni jsem mel asi 500 kilo hrusek, nechal jsem to do te doby prvne na prirode a sice kvasily, ale po 4 tydnech se zastavily na 6-7 proc. cukernatosti, tak jsem je jeste asi tyden nechal a zoctovately. Vysledek pak bohuzel spatny. Letos jsem do 400 kilo dal hned po nadrceni tyhle kvasinky a prokvasily do 1 az 2 proc. Mereno stejnym cukromerem. Kvas po vykvaseni byl naprosto bozi, dal by se jist jak je vonavej a dobrej. Akorat mam vypalen lutr, vyteznost asi 18 litru 40citky ze 90ti kilo. Zkuste a uz hrusky a jine komlikovane ovoce nebudete delat jinak 👍Vazim si Vasich komentaru Rafaeli, ale nejsem clovek, ktery by radil neco co sam nevyzkousel. Honza
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 219.46 (?), 20.10.2018 23:18
Tomaši, ted uz nic nepridavejte, nemelo by to smysl, spis pohlidejte teplotu a bude to ok. Me svestky sbirane koncem srpna a na zacatku zari, ktetere mam ve sklepe v teplote 18-20 st. stale kvasi jako blazen. Jen ty prvni sbirane prvni tyden v srpnu dokvasily asi po 6ti tydnech, takze jsem je vypalil a vyteznost asi 5 litru z 50 ti kilo, ale dobra👍 Honza
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 55.121 (?), 21.10.2018 12:50

Honzo, no když Vám to tak funguje, tak nic moc proti. I p. Vysloužil psal, že je možné, že balení může obsahovat i nějakou výživu.
A já psal m.j.
...Ale to je celkem nepodstatné, důležité je poznat a vidět to rozmnožení v množicím médiu a nádobce.
Ale nicméně i na stránkách té pálenice píši: Doporučujeme do vlažné vody (pokud možno nechlorované) přidat hrst cukru, aby kvásek lépe vscházel.
*
I když jsem člověk v jádru líný a pohodlný, tak si myslím, že když už investuji do něčeho čas, peníze i práci, tak by se to mělo dělat pořádně.
(Na druhou stranu musím přiznat, že se mi ta preciznost v tom směru i několikrát nevyplatila. Nastalo tak bouřlivé kvašení, že přetékaly sudy naplněné jen z 1/3 i když byly v chladném sklepě. Anebo jak se mi v 300l kádi zbláznilo 50l živného roztoku tak, že z 20° na 5°Bx to spadlo za asi dvě hodiny. Kdybych to nepřetržitě nemíchal a nerozrušoval pěnu všechno by to vypěnilo. "Obyčejné pekařské droždí"...)

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 58.190 (?), 21.10.2018 15:11

O tom doporučení přidat cukr samozřejmě vím a taky přidávám, ale už jsem to rozkvašoval na zkoušku i bez cukru, rozdíl byl jen v rychlosti a bouřlivosti rozkvašení zákvasu, ale to je asi logické, k aktivaci došlo tak jako tak. Zde jsem se vyjadřoval k tomu co je v návodu (jen přídavek vlažné vody) a i podle něj to funguje. 

Jsem taky člověk co má rád precizní prác, i se vším včetně zaklídání kvasu atd. si rá vyhraju a snažím se to dělat pořádně. Právě proto u některého ovoce používám tyto osmoticky odolné kvasinky, píšete o pěnění, určitě jste si všiml, že pěnivost je práve u těchto osmoticky odolných kvasinek minimální a za sebe můžu potvrdit, že to opravdu funguje. Ale např. do švestek jsem je letos nedal, ty mi vykvasily vždy perfektně, ale v minulých letech jsem je dával do všeho včetně ztekujících enzymu. Honza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika