Kolik cukru má být v kvasu při pálení



host - 13.189 (?)
15.5.2017 7:43

Kolega Vám chtěl poradit, jak zužitkovat i zbylý cukr v kvasu, po asi už ukončeném kvašení. Tím naředěním především snížíte procento alkoholu v kvasu. A pokud to procento snížíte dostatečně, kvasinky ještě pár dnů přežijí a budou dále zpracovávat zen zbytkový cukr. pokud nenaředíte, vysoké procento alkoholu kvasinky zahubí.  (pro ty nejodolnější kvasinky to bývá max. 15 -17% alkoholu)

Ju?

Mira.S

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Poustevník - (15) - 157.242 (?), 10.3.2012 12:26

Myslím, že dost to souvisí s aktuálním počasí při zrání kvasu. Ranější odrůdy švestek jsou vykvašené za 4-5 týdnů klidně i pod 5%, zato ty pozdnější ani po dvou měsících nejdou pod 7%. To je už venku kolem nuly, ve sledované místnosti nejvíc +9 stupňů. Jednou jsem zkusil švestkový kvas nechat déle zrát, ale tím, že tato místnost nebyla vytopená, se hodnota nehla ani o píď. Dlužno dodat, že i tak jsem v pohodě vypálil, byť při takto vysokých hodnotách, a vesměs v poměru 1:10. A cukr? Loni jsem jej zkusmo nedal a nebylo to až tak znát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
adoks.doks@seznam.cz - (2) - 3.97 (?), 13.8.2012 21:12

Zdravim, chtel bych se zeptat, kolik se dava cukru na 100kg mirabelek. Dik za info.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 13.8.2012 22:22

Máte-li pravé mirabelky (M. Nancyská, M. Flotowova, příp. Belamira), k tomu velkou aspoň 100 l nádobu, s kvalitním uzávěrem, nemusíte přidávat cukr žádný. Pokud vyrábíte kvas z myrobalánů (žluté a červené plody slivoňových podnoží), tam se kilo cukru na 100l hodí. Jde-li Vám především o množství destilátu, můžete i víc. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 226.162 (?), 15.8.2012 7:41

Dobrý den, letos jsem zkusil založit kvas z myrobalánu, podařilo se mi nasbírat 5 sudů (1 sud 60 l) a do každého jsem dal na rozjezd kvasinek (na radu "zkušenějšího") 1 kg cukru. Prý je kvas z myrobalánu nestabilní a snadno octovatí a tím cukrem se tomu prý pomůže. Sudy jsem opatříl kvasnou zátkou. Všechny krásně žbluňkají. Bude mít množství cukru vliv na jakost pálenky???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 15.8.2012 11:18

To je samopzřejmě otázka, o níž se tady vedly v minulosti krvavé spory. Váš zkušený rádce měl pravdu, že myrobalánový kvas je dost nestabilní - oproti švestkám třeba výrazně. Pravdou je i to, že přídavek cukru stabilitě pomůže. Příčin nestability myrobalánového kvasu je víc:
1. Obsahuje podstatně méně cukru než švestky, durancie, ale i mirabelky či ryngle
2. zraje v létě a vyšší teplota při kvašení kvasu neprospěje
3. obsahuje větší podíl pecek, což zhorší tekutost kvasu
4. ač se to nezdá, obsahuje i méně kyselin než sladší švestky
    Zazněl tu názor, že čím víc cukru, tím aromatičtější destilá, neboť víc alkoholu extrahuje víc vonných látek z ovoce. Já se s ním neztotožňuji.
Opačný názor je, že lihem z cukru se ovocný destilát naředí, takže se naředí i ovocné aroma. Jsou pěstitelé, kteří zásadně nikdy žádný cukr nepřidávají. Já si jich vážím, ale ne u všch kvasů  bych si to troufnul.
   Osobně si myslím, že u myrobalánu, jako méně sladkého ovoce je jistý přídavek cukru nutným zlem, neboť riziko zkažení tohoto kvasu  , navíc v malých nádobách a v létě je příliš velké.
    Přidávání cukru "kvůli rozjezdu kvasinek" je roky tradovaný mýtus. Kvašení se rozjede stejně rychle i bez cukru, možná rychleji. Naopak, třeba při výrobě dezertních vín se cukr k ovoci či do moštu přidává později a  po částech, protože jeho přidání v plné dávce by kvašení dokonce zpomalilo. Rozjezd kvasinek pro kvas se dělá jinak (dle Balaštíka). Rozmělní se cca 5 kg ovoce, smísí se s kvasnicemi (nebo kvasinkami) a nechá se rozkvasit do bouřlivého kvašení (kvasnice 1 den, kvasinky déle). Tento zákvas se pak vmíchá do celého sudu s rozmělněným ovocem. Rychlé kvašení potlačí divoké kmeny žijící na ovoci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 226.162 (?), 15.8.2012 12:58

Tak včera jsem nechal u kolegy přepálit první sud z myrobalánu. Mám jich 5, všechny jsou připraveny úplně stejně (naplněny rozšťouchaným ovocem+1kg cukru+ 8l vody+ vinné kvasinky+ živná sůl = cca 50 l kvasu v každém soudku) opatřeny kvasnou zátkou. Všechny kvasí ale tento jeden zničeho nic přestal. Cukroměr mi ukázal hodnotu 2. po prvním přepálení mi vyteklo cca 11 l. Začala téct o síle 42 stupňů. Teď ještě počkám jak dopadnou další soudky. trochu mě zarazilo že i když všechny sudy byly připraveny najednou a úplně stejně tak každý vykazuje odlišnou hodnotu při měření cukroměrem. První sud má hodnotu 3. Druhý a třetí má hodnotu 2 a čtvrtý má stále 4. tyto hodnoty už jsou podle některých příspěvků vhodné na přepálení ale soudky ještě stále občas zažbluňkají tak je ještě nechám být.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 225.44 (?), 6.5.2015 17:03

stačilo zředit vodou a využili by jste i těch zbylých 7% cukru

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 6.5.2015 19:30

Zředěný, neprokvašený cukr destilujete?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 13.189 (?), 15.5.2017 7:43

Kolega Vám chtěl poradit, jak zužitkovat i zbylý cukr v kvasu, po asi už ukončeném kvašení. Tím naředěním především snížíte procento alkoholu v kvasu. A pokud to procento snížíte dostatečně, kvasinky ještě pár dnů přežijí a budou dále zpracovávat zen zbytkový cukr. pokud nenaředíte, vysoké procento alkoholu kvasinky zahubí.  (pro ty nejodolnější kvasinky to bývá max. 15 -17% alkoholu)

Ju?

Mira.S

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 87.16 (?), 2.8.2017 7:05

Mám refraktometr na měření cukernatosti vinného moštu, jsou tam různé stupnice, kterou mám použít pro zjištění, kdy meruňokový kvas odvést k pálení? Československý normalizovaný moštoměr začíná na 10ti., je tam i Univerzální stupnice Brix. Při kolika stupních Brix se má pálit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika