Jak vyrobit kvas na žitnou?



host - 22.251 (?)
24.12.2010 12:38

Co takhle vyrobit zelený slad? Postup se dá najít v odborných knížkách. Nebo koupit již hotový suchý slad? Před několika lety byla cena 800,- za 100 kg. Nechat sešrotovat a buď zakvasit s troškou cukru, nebo nechat proběhnout enzymatické pochody jak při výrobě piva a zakvasit. Dalším způsobem je sehnat slité zbytky piva z hospody a vypálit. Má někdo další nápad?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
         
host - 22.251 (?), 24.12.2010 12:38

Co takhle vyrobit zelený slad? Postup se dá najít v odborných knížkách. Nebo koupit již hotový suchý slad? Před několika lety byla cena 800,- za 100 kg. Nechat sešrotovat a buď zakvasit s troškou cukru, nebo nechat proběhnout enzymatické pochody jak při výrobě piva a zakvasit. Dalším způsobem je sehnat slité zbytky piva z hospody a vypálit. Má někdo další nápad?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 25.12.2010 14:38

Koupeným sladem (teoreticky i vyrobeným naklíčením) lze enzymaticky rozštěpit škrob v domácím žitě.
    Pálenku ze slitých zbytků piv jsem chutnal, samotný původ kvasu mi ovšem jaksi kazil výsledný dojem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 126.147 (?), 12.1.2011 21:05

Já si vyrábím slad i kvas z neho sám, není potřeba přidávat žádný cukr, výtěžek je zhruba 3.5 litru (70%) na deset kilo sladu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 180.9 (?), 28.2.2011 7:27

Napiš prosím jak si připravuješ kvas. Postu jak ho vaříš, jaké držíš teploty na přestávky a jak dlouho, jaké používáš kvasnice, jak dlouho kvasí, při jaké okolní teplotě. Předem díky za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 126.147 (?), 13.3.2011 11:36

Příprava sladu- jeden až dva dny máčet obilí (pšenice, žito, ječmen), chce to měnit vodu a míchat. potom nechat naklíčit. Já používám lísky na ovoce, na dně muší pletivo, vrstva tak pět centimetrů, překrýt folií. Během klíčení obracet -obilí se zahřívá. Když je klíček zhruba stejně dlouhý jako zrno, usušit. Napřed při pokojové teplotě, pak dosušit v troubě zhruba na 50-60 stupňů. Poté odrolit kořínky a klíčky, aby zůstala jenom samotná zrna. Pak nechávám odležet tak dva měsíce. Po této době zrna našrotuju. Pak už vařím. Na 10 litrů vlažné vody dávám tři kila sladu. Pomalu ohřívám na 53 stupňů, na této teplotě držím zhruba třičtvrtě hodiny, pak zvýším na 63 stupňů, zase držím tak hodinu a půl pak zvyšuju na 72 stupňů a držím tak hodinu. Nechán vychladnout a scedím přes punčochu. Kvasit dávám jenom tu vodu, hustý vyhodím. Dám do demižonů, přidám trochu obyčejných pekařských kvasnic, demižony uzavřu kvasnou zátkou a nechám normálně při pokojové teplotě rozkvasit. Kvašení se rozjede během jednoho dne a pak dám do chladnější místnosti, protože kvašení je fakt hodně bouřlivý. Kvasit nechávám, dokud přes kvasnou zátku probublává CO2. Většinou to trvá zhruba týden. Pak už zbývá jenom vypálit. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.81 (?), 27.6.2012 9:31

Môžete mi vysvetliť ako žito klíči? dáte ho do uzavretej nádoby bez svetla a prikrijete foliou? a ono vyklíči iba so svojej vlhkosti -bez žiadnej pridanej vody?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 228.59 (?), 29.9.2017 20:14

Dobrý večer.

Z nedostatku ovoce budu poprvé dělat pálenku z kukuřice.

Teoreticky mám všechny informace, které potřebuji.

Jediné, čemu nerozumím, proč se naklíčená zrna suší, proč se nemohou ihned našrotovat a dále zpracovávat.Odpověď jsem našel v případě, kdybych vyráběl slad pro výrobu piva, ale pro destilaci tomu nerozumím.

díky za případné reakce

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 29.9.2017 20:19

Já to nevím, ale myslím si, že se zrna suší ze dvou důvodů. 
1. V suchém stavu se z nich lépe odstraňují klíčky, které do mladiny nepatří
2. Slad se vyrábí ve sladovnách, ne v pivovarech. Mokrý slad by během skladování a transportu zplesnivěl.
   Pokud naklíčená zrna pomelete, asi to taky zkvasí. Otázkou je, neprojeví-li se to negativně na chuti kvasu potažmo destilátu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 19.119 (?), 1.10.2017 20:13

Sušení sladu zastaví sladovací proces v zrnu a také napomůže k lepšímu oddělení klíčků a kořínků. Tím se získá pivovarský slad, a tzv. „sladový květ“ (to jsou ty oddělené klíčky a kořínky), který má obdobnou „sladovou mohutnost“ jako slad samotný. Dříve se používal v Lihovarnictví, dnes se pravděpodobně „zkrmuje“. Taky se používal „zelený slad“ tj. slad s klíčky cca o 1/3 většími, které se neodlamovaly a slad se nesušil. Jen se lehce podrtil a přidal ještě čerstvý k plodině určené ke zcukření. Samozřejmě se muselo pohlídat, aby ho nenapadly plísně. Proto se na každou záparu připravoval čerstvý. Pro pracnost s tím spojenou, se v současné době využívají průmyslově vyráběné enzymy, nebo se nakoupí pivovarský slad. Ve vašem případě to zeslazené obilí v zápaře můžete použít i bez toho sušení… ale ty zcukřovací teploty a doby zdržení dodržte.
Slad se vyrábí ve sladovnách…
Do cca 50-60 let minulého století (XXcentury), měl každý větší (nebo význačnější) pivovar vlastní sladovnu v areálu. Dodnes se ti „přední pivovary“ vlastní sladovnou chlubí, nebo alespoň inzerují, že jim nějaká sladovna připravuje vlastní slad jen pro jejich potřebu.
nevím, ale myslím
V technických oborech dříve platilo - myslet znamená houby vědět (což nám přednášející neopoměli vždy připomenout …),... u humanitních věd“ toto neplatí, tam se dá „lidově řečeno okecat“ úplně všechno…
Snad jsem vám pomohl … přeji hezký den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 2.10.2017 18:29

V technických oborech dříve platilo - myslet znamená houby vědět (což nám přednášející neopoměli vždy připomenout …),... u humanitních věd“ toto neplatí, tam se dá „lidově řečeno okecat“...

Ano. Naštěstí nejsme na biotechnologickém sympoziu, nýbrž na diskuzním fóru amatérských zahrádkářů, kde si každý může napsat dokonce i to, co si jen myslí. Bez ohledu na to, že mnohým se po době, kdy se to nesmělo, stýská.

Dodnes se ti „přední pivovary“ vlastní sladovnou chlubí, nebo alespoň inzerují, že jim nějaká sladovna připravuje vlastní slad jen pro jejich potřebu.

Rád bych tomu věřil. To, co jsem o sladu ve zkratce napsal výše, mi říkal ředitel bruntálské sladovny, když jsem si tam kupoval výtažek. Nevím, kolik (a jestli vůbec) z více než 300 českých pivovarů má exkluzivního dodavatele sladu. Troufám si říci, že drtivá většina nikoli. Ředitel taky pravil, že situace je ještě horší. České slady a chmel patří k nejlepším, ne však nejlevnějším. Pod tlakem konkurence tak pivovary nakupují levnější suroviny ve vzdálené cizině. A tato praxe se nevyhýbá (to je překvapení!) ani pivovarům v majetku nadnárodních společností. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika