Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Pálení > Aroma slivovice

Aroma slivovice

host - xxx.xxx.238.190 (?)
6.12.2018 17:49

Nechávám si pálit slivovici od roku 1994.Švestky mám cca. co druhý rok. dle úrody. Jeden rok jsou druhý rok neseženu ani kilo.Od minulého roku, jsem se dal vlastní cestou. Dnes jsem zavíral letošní švestky, které jsem nechal 14 dní odvětrávat. Když jsem k ním čuchal nestačil jsem se divit.Okamžitě mě do nosu vletěla výrazná mandlová vůně.Byl jsem z toho v totálním úžasu a nemohl jsem se toho navonět.Neustále mě to nutilo si k tomu dokola přičichávat.Chutově mě také chutnala.Jsem zvědavý cca. za rok až se odleží jaká bude.Pálím bez pecek.   

DakotaFred

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Aroma slivovice

host - xxx.xxx.165.39 (?)
5.12.2018 17:23, počet návštěv: 3407
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý večer, mám dotaz ohledně aroma slivovice. Pálil jsem švestkový kvas, který voněl krásně po švestkách a výsledná slivovice byla jen s jemným nádechem švestek-spíše lihovitá.Páleno v dvouplášťovém přetlakovém kotli. 1D vedena do 10% a konec 2D při 43%.Je možné, že v dvojplášti s teplotou cca 105-110'C se nepředá všechno aroma než v jednoplášti s větší teplotou?  Jestli bude příští rok nějaká úroda, zkusím část kvasu vypálit v dvouplášti a část v jednoplášti a porovnat. Díky za názory. Pavel

Připojit reakci   

Aroma slivovice

Kamil Severa (73) - xxx.xxx.187.206 (?)
5.12.2018 20:20
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Mám to taky tak, vůně jemná, není tam to klasické švestkové "šťouchnutí". Myslím si, že je to o materiálu v sudu. U nás (střední Čechy) švestky, ať klasické české nedosáhnou té kvality jako třeba na Moravě.

Mám klasickou skleněnou kolonu, dvouplášť bez přetlaku takže max 98°C, kotel měděný. 1D končím na 30%, 2D max na 55, spíš už k 60%. Pak se mi zdá, že už je dokap cítit a nechci ho tam. Švestky kvasím minimálně 10 týdnů, teď i mnohem dýl pod kvasnou zátkou.

Byl jsem na koštu u starého mistra, výrobky měl výborné a když slovo dalo slovo, tak mi řekl, že na skleněné koloně nikdy nedosáhnu na výsledky, jako kdybych jel v mědi. Tak nevím(když vidím některé zařízení komplet v nerezu max s kusem mědi jako reakční člen, tak si to nemyslím. Ale kdo ví.

Připojit reakci

Aroma slivovice

host - xxx.xxx.236.138 (?)
5.12.2018 22:42

Je to tak. Švestky u nás v Čechách nemají proti těm Moravským, hlavně těm z Horňácka šanci. Je to tím, že Bílé Karpaty mají spoustu letního slunce a také to podloží dělá divy.

Nicméně proč končite 1D při 30%. Okrádáte se o vyšší složky vůně, ale i chutě destilátu a končit 2D při 55 - 60%...to si neříkáte o nic jiného, než lihovitý destilát. Sousta přítomných zajímavých komponetn se do destilátu nemůže dostat, mnohé mají bod varu vyšší nežli 100 °C, a díky azeotropii by měly šanci, ale Vy jim ji nedáte. Není to náhodou tím, že víte, že kdybyste šel s koncentrací vytékajícího destilátu níž, že by se Vám destilát po naředění na 50% zakalil? Poradím. Ale budete si muset počkat, redakce si vyhrazuje právo zrovna mé příspěvky cenzurovat, co mě štve. Dokonce mi vzali i přímé přihlášení, no prostě nemají mě rádi! slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Aroma slivovice

host - xxx.xxx.55.228 (?)
6.12.2018 19:33

Jo, jo p. Šlosar má svatou pravdu.
(Teda jestli jsem ho dobře pochopil.) I když v něčem se neshodnem...

Vše začíná a padá se vstupní surovinou. Sotisfikované aparáty, vedení kvasu, destilace, sklo, měď, nerez, způsob ohřevu, míchadla atd., atd., jsou věci skoro podružné.
Takovými věcmi se sice dá kvas, destilát, zkazit, ale nikdy ne moc vylepšit...

Rafael.
P.S. pane Šlosare, proč nediskutujeme jinde?

Připojit reakci

Aroma slivovice

host - xxx.xxx.165.39 (?)
6.12.2018 8:27

Právě letos jsem dával do sudu švestky odrůda domácí, padané,sladké a aromatické. Vím, že různé pološvestky mají toho aroma méně, než původní odrůdy a proto jsem byl docela natěšený. Jinak jsem nasadil a sklízím odrůdy Stanley, Tuleu Gras a Durancie. Lokalita Ostravsko-270m n. m.

Píšete, že 2D končíte na 55-60°C, možná docela brzo, protože u slivovice jde to aroma spíše u konce. Pavel

Připojit reakci

Aroma slivovice

6.12.2018 17:49

Nechávám si pálit slivovici od roku 1994.Švestky mám cca. co druhý rok. dle úrody. Jeden rok jsou druhý rok neseženu ani kilo.Od minulého roku, jsem se dal vlastní cestou. Dnes jsem zavíral letošní švestky, které jsem nechal 14 dní odvětrávat. Když jsem k ním čuchal nestačil jsem se divit.Okamžitě mě do nosu vletěla výrazná mandlová vůně.Byl jsem z toho v totálním úžasu a nemohl jsem se toho navonět.Neustále mě to nutilo si k tomu dokola přičichávat.Chutově mě také chutnala.Jsem zvědavý cca. za rok až se odleží jaká bude.Pálím bez pecek.   

DakotaFred

Připojit reakci

Aroma slivovice

host - xxx.xxx.241.214 (?)
6.12.2018 21:50

Rád bych požádal o reakci paličů, kteří by se dokázali vrátit k původní otázce a to vlivu 1 plášťového nebo 2 plášťového kotle. Předpokládám, že exaktní vysvětlení na úrovni fyzikálně - chemických procesů to nebude, ale ti, kterí mají zkušenosti s oběma typy aparatur by mohli zveřejnit své postřehy.

Děkuji

VLK

Připojit reakci

Aroma slivovice

host - xxx.xxx.214.129 (?)
7.12.2018 15:25

Známý mě tvrdil, že velký vliv na aroma má míchadlo na jednoplášťovém kotli. Vysvětloval si to tak, že kotel má vyšší teplotu než dvouplášť, tím se to aroma z kvasu lépe uvolňuje a míchadlem se docílí lepší využití kvasu a rychlejší odvod takto navoněné páry z kotle. Byl to jenom jeho odhad. Mě by jeho názor souzněl s údajem z knížky od Malleové, kde se píše, že trubka má být co nejnižší, nejkratší a co největšího průměru aby pára co nejsnáze odcházela z kolte do chladiče. Aby byla co nejmenší tlaková ztráta. Při velké tlakové ztrátě to chvíli trvá než se pára vymotá z kotle do chladiče, pořád kolem dokola se ohřívá, v trubce vzniká neodhadnutelný počet cyklů částečného refluxu, a tím vším se aroma ničí. Závěr: ohřívat pomalu, ale vzniklou páru dostat z kotle do chladiče co nejrychleji a co nejsnáze (s co nejmenším odporem kladeným jí do cesty). Tím aroma utrpí nejméně. Kvalitní kvas je základní podmínkou.

Připojit reakci

Aroma slivovice

host - xxx.xxx.143.117 (?)
7.12.2018 16:18

Nemám zkušenost z obou variant kotle, ale připojuji výňatek z knihy Průmyslová výroba lihovin od p. Dýra.

Kamil

Obrázky:

Připojit reakci

Aroma slivovice

host - xxx.xxx.55.228 (?)
7.12.2018 16:34

Nejen průměr přestupníku, ale hlavně průměr trubky chladiče, zvlášť u spiralových, vede ke zvýšení tlaku ve vařáku. A ten zapřičiní vyšší bod varu a zhorší oddělování dokapu.
(U jednokotlové technologie to nevadí, ale u jednoduché destilace je dobré to brát v úvahu).
*
Jinak si myslím totéž co p. Dyr. Ale jen myslím, nejsem žádný degustátor!
Dvouplášť je zvlášť vhodný pro husté, velmi kašovité kvasy a těm jsem se vyhýbal. Jinak mi přijde pomalý, neekonomický, hůř regulovatelný a stavebně náročnější.

Rafael.

Obrázky:

Připojit reakci

Aroma slivovice

host - xxx.xxx.241.214 (?)
7.12.2018 21:46

V této souvislosti mě napadá i otázka, co znamená doplněné míchání v 2 plášťových kotlích (např. produkce Janča). Je jasné, že pro potřeby 1D neslouží (lopatky míchadla se nijak nedotýkají stěn zařízení) ani rovnoměrné prohřátí kvasu v 1D procesu není důležité. Pak je otázka jakou roli hrají v 2D procesu, zda to nemůže sloužit k snadnějšímu uvolňování aroma v 2D procesu. Má někdo z paličů s použitím takového míchadla nějakou zkušenost?

VLK

Připojit reakci

Aroma slivovice

host - xxx.xxx.50.166 (?)
7.12.2018 22:09

Při 2D je míchadlo absolutně k ničemu!!!
Taky si mícháte vodu na čaj, kafe, nebo při vaření polévek, vývarů, brambor a tak?
*
U 1D jde o to aby se nic na dně, nebo v ohřívaných částech vařáku na stěnách nic nepřipálilo. Nic jiného v tom nehledejte!
*
Takže pokud někdo používá míchadlo u dvoupláště je to jen o nedostatečném přenosu tepla, ohřevu. U 1D jsou s tím někdy jisté problémy.

Ale to snad lze u těch dvoulášťů tak nějak předpokládat.
Proto jsem je v tom směru neměl rád...
*
Ale jak jsem psal, při hustých kvasech, nebo rmutování hustých škrobovin je dost těžké je alternativně nahradit...

Rafael.

Připojit reakci

Aroma slivovice

host - xxx.xxx.182.227 (?)
8.12.2018 7:36

P Rafaeli, chybný příklad. Voda se ohřívá víceméně rovnoměrně. Ale zřejmě jste nikdy neohříval omáčku.P

Připojit reakci

Aroma slivovice

host - xxx.xxx.182.227 (?)
8.12.2018 7:39

Omlouvám se, neumím číst. P

Připojit reakci

Aroma slivovice

host - xxx.xxx.236.138 (?)
12.12.2018 20:05

Jinak mi přijde pomalý, neekonomický, hůř regulovatelný a stavebně náročnější.

Svatá slova. A co hůře, obtížněji se odebírají úkapy, protože u hustých kvasů, např. jablečných je gradient teplot mezi stěnou a středem dosti výrazný. A jablečné kvasy vykazují největší podíl úkapů, v dokapech jsou ale jednoduché. Dvojplášť bez míchání? Neštěstí! Doporučuji jednoplášť s mícháním a s ohřevem nejlépe nerezu s výhodou dřevem při 1D. Ovšem pro 2D je to problém. Ohřev drobným dřevem získají kvalitní destilát jen ti, co mají více nežli desetiletou praksi, prostě vědí své. Spirálový chladič - měděný? Skvělý pomocník, ale upozorňuji na to, a v tom má pan Rafael pravdu, musí být umístěn vertikálně. V opačném případě dochází k nárustu tlaku v aparatuře a to zhoršuje podmínky odddělování dokapu. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Aroma slivovice

host - xxx.xxx.244.80 (?)
8.12.2018 8:18
A ta vlastní cesta je jedno nebo dvojplášť?
Připojit reakci

Aroma slivovice

host - xxx.xxx.244.80 (?)
8.12.2018 9:52
Dotaz o příspěvek výše byl na Dakota Fred, pálení před a poté vlastní cestou. Jinak co psal Rafael-souhlas s delší dobou destilace a vyrobně složitější provedení (na dobu životnosti neřeším), spotřebu jsem nepropočítaval, ale co se týče regulace(elektřina),tak ta jde velice dobře. Vidím, že diskuze se rozjela a všem děkuji za příspěvky. Pavel
Připojit reakci

Aroma slivovice

host - xxx.xxx.50.166 (?)
8.12.2018 21:04

Jestli to bylo na mě, tak po mnoha praktických, někdy i nepraktických pokusech, vyhrál jednoznačně jednoplášť bez míchadla!
*
Ale samozřejmě záleží na každého místních podmínkách a prioritách.
U mě to byly tyto:

-V jednoduchosti je síla
-Čím sotisfikovanější aparát tím více problémů a v různých směrech náročnější obsluha
-Co se zkazit může, to se zkazí a samozřejmě v době kdy je to nejméně vhodné a způsobí to co nejvíc problémů
-Skladnost, úschova, konzervace, čištění
-Použitelnost i pro jiné účely - zavařování, sterilizace, domácí porážky, vaření piva, parní odšťavňování
*
Anebo jinak:
-Neměl jsem nikdy potřebu vařit jablečné nebo hruškové "velmi husté mačky", jen mošt z nich.
-Neviděl jsem žádný důvod mixovat ostatní suroviny do kašovité konzistence která vždy způsobí neschopnost žádné separace a připaluje se. Stačí je jen jemně podrtit. A v některých specifických případech doředit vodou a přicukřit.
*
M.j. dost podstatná věc pro mě byla likvidace výpalků. Tak jsem si vymyslel, a všude možně to po celoživotních zkušenostech propaguji:
Jednoplášt́ bez míchání, ohřívaný po celé své užitné výšce spalinami. Na dně "něco" jako vějíř na napařování knedlíků a na něm postaveny koše sešité z nerezové tkaniny. Ty fungují jako parní odšťavňovač, ten horní je procházen jen párami, a kolem toho spodního, i pod ním a kolem je dost tekutého podílu efektivně přenášejícího teplo a zabráňujícího připálení. Jak na dně, tak i na bočních ohřívaných stěnách.
Ke konci destilace, ale hlavně při vypouštění vařáku se ty koše, nebo ta sestava, chová jako nějaký "parní lis"...
Tekutá složka kolem jich se dá velmi jednoduše stáhnout, vypustit, vylít do kanalizace apod., a uvnitř zůstane jen tuhá, až překvapivě tuhá, část výpalků...
*
Za úvahu, uvážení, možná stojí i to, ale já si to nějak potvrdit neumím a ani pár profesionálních ovocných paličů taky ne, jestli má nějaký význam když přes tuhou část kvasu procházejí jen alkoholické páry. Když jen neplavou nebo jsou ponořeny v lázni.

Napadlo mě to proto, že u některých Rp. při výrobě průtahů, resp. likérů za tepla vyráběných je velký rozdíl u některých ingrediencí kde jsou umístěny:
Zda volně plavou, nebo jsou zatíženy v lázni nebo umístěny v koši nad hladinou.

Máte někdo k tomu nějaký poznatek, zkušenost, přečtenou vědomost?

Rafael.

Připojit reakci

Aroma slivovice

9.12.2018 22:47

Jednoplášt takzvaná Polská opičárna, jak jí zde někteří nazívají. Než jsem si vše vychytal hodně jsem se natrápil, ale nyní naprostá spokojenost a jen se mi potvrdilo, že i natakové opičárně se dá vyrobit kvalitní a aromaticky vonící kořalka. Dnes si troufnu říci, že pokud by dotyčný ochutnal a neuvidí na čem to bylo vyrobeno nepozná, že to bylo vyrobeno na takzvané Polské opičárně.Tím nechci vychvalovat to musí posuzovat degustátoři. Jak jsem ale psal trvalo mi to skoro rok vychytat vše kolem toho.Dnes naprostá spokojenost a jak zrovna napsal Rafel,(kterého si nesmirně vážím a touto cestou mu a Petru Šlosarovi chci poděkovat za jejích diskuze, které jak tu tak i na Desliku sleduji a učím se na nich.) nepotřebuji žádné opičárny a v jednoduchosti je síla.Nakládám klasický kvas, který před pálením vylisuji. to už jsem také docela slušně pořešil a již mám další nápady na vylepšení.tak abych si to co nejvíce zjednodušil. 

DakotaFred

Připojit reakci

Aroma slivovice

Michal V (14) - xxx.xxx.24.34 (?)
9.12.2018 23:44
Zdravim, DakotaFred ako lisujete kvas pred destilaciou? - hlavne by ma to zaujimalo ak lisujete kvas z jablk alebo hrusiek. Michal
Připojit reakci

Aroma slivovice

10.12.2018 21:08

Lisuji zatím dvěma způsoby.

Základ ovoce šrotuji ve šrotáku před naložením kvasu.

První způsob

Drenážní roura dole zadělaná nebo sítko.Co nateče odsaji přes vrtačku na kterém mám přidělané čerpadílko.Přečerpám do 60 litrové bečky, kterou již mám nad úrovní kotle pro pozdější přečerpání samospádem do kotle.Plnou bečku zavřu aby se do ní nedostával vzduch a nechám do druhého dne klidně i déle dle potřeby sednout kal. Před pálením načerpám do kotle 45 až 47 litrů projistou ještě přes plátěnou dětskou plenu, aby se popřípadě zachytil kal.V bečce zbude 13 až 15 litrů na dně usazeného šlemu a nečistot. Při pálení v klidečku lisuji husté co zbylo po odčerpání řidkého.Klasický lis a do něcho vyroben obal (ovál dle průměru lisu) z plachetky přes kterou se dříve lisoval grafit. Práce stejně jak kdybych lisoval před naložením kvasu. Naopak ušetřený čas v době pálení si v klidečku lisuji na další várky.

Nyní jedu druhým způsobem, protože jsem rozpáral lis předělávám jej pro usnadnění na lisování heverem.Časově jsem to letos nedal a nestihl jsem jej dodělat před sezónou tak jej mám mimo provoz nyní.

Druhý způsob

Začátek stejný jak u způsobu jedna.Přes drenážku odčerpu řídké.Poté z té samé plachetky mám vyrobené takové vaky do trychtýře s ušima.Přes ty uši provléknu vázací drát dám do 120 litrové bečky a zadrátuji přes hranu u hrdla bečky.Naplním vrchovatě hustým.Bečku zadělám igelitem aby se do ní nedostával vzduch a nechám 24 až 48 hodin odkapat.Do jedné plachetky se vleze 40 až 50kg hustého a to je dostatečná váha, aby to propustilo do bečky.Druhý den když otevřu, tak je to o jednu třetinu stlačené.Když jsem to jednou poté vyzkoušel, ještě přelisovat tak jsem z toho dostal cca. 1 až 1,5 litrů a na takovém množství je to opravdu zanedbatelná ztráta.

Nyní si pohrávám s další myšlenkou na bázi druhý způsob jen už bez plachetek.Už to mám i promyšlené jen to vyzkoušet zrealizovat.Musel bych na to obětovat jednu 120 litrovou bečku.Tak uvidím jestli to risknu a udělám díru pro výpust na dně.Na popisování je to složité.Pokud to realizuji určitě sem poté dám foto.Jen ve zkratce bečka by byla na rozebíratelné otočné konstrukci cirka 80 cm dno ve vzduchu.Dole bude ventil a sítko.Bečka se naplní hustým a spodem bude odtékat přes hadici do 60 litrové bečky řidké.Po dokončení by se pod to postavili kolečka a bečka, která bude ve vnitřní kleci z jeklu na ložiskách přetočí a zbytek vysipe do koleček.Úplně jednoduchá konstrukce, která se po dokončení demontuje a opře někde o stěnu ani místo to nezabere.Uvidíme kdy se k tomu dostanu.

DakotaFred  

Připojit reakci

Aroma slivovice

vyslouzil (16827) - xxx.xxx.92.238 (?)
10.12.2018 22:06

Není lepší ty jablka vylisovat před kvašením?

Připojit reakci

Aroma slivovice

11.12.2018 16:19

Za sebe si myslím, že ne. Možná má na to někdo jiný názor.

1.Vykvašený mošt si myslím bude mít jiné aroma, jak vykvašené rozdrcené jablko.

2.Lisovat před kvašením a po kvašení. Určitě po vykvašení dostanu přes lis více štávy, než kdybych to lisoval před kvašením. 

3.Kvašením se z toho stane taková kaše a jde snadněji přes plachetky vylisovat a je i odpadu o hodně méně.

4.Jak již jsem psal úspora času.Když budu lisovat před kvašením strávím nad tím při takovém množství i dva dny. Lisování po kvašení provádím při pálení.Musel bych tam sedět tak i tak, alespon u toho něco dělám a nenudím se.  

Je to jen můj názor a mě tak vyhovuje.Určitě se tu najdou oponenti.

Připojit reakci

Aroma slivovice

host - xxx.xxx.1.125 (?)
11.12.2018 17:02

Hlásím se jako první oponent.
Jako starý domácí ovocný vinař apod...
A myslím, že nebudu jediný z těch kdo mají větší zkušenosti s lisováním.
Takové vykvašené, nebo i moc rozkvašené břečky efektivně vylisovat nejdou.
Max. trochu přecedit nebo nechat částečně odkapat.

Rafael.

Připojit reakci

Aroma slivovice

vyslouzil (16827) - xxx.xxx.92.38 (?)
11.12.2018 17:42

.Vykvašený mošt si myslím bude mít jiné aroma, jak vykvašené rozdrcené jablko.

Je to možné. Otázkou je, co bude líp chutnat. Bílé hrozny se lisují čerstvé a víno určitě není horší. Červené se nakvašují, ale dělá se to v podstatě jen kvůli barvě.
Každopádně jsem s jablky zkusi oboje a rozdíl velký není.

Určitě po vykvašení dostanu přes lis více štávy, než kdybych to lisoval před kvašením.

To si nemyslím. Naopak, rozbředlá zkvašená drť lis zalepí nebo projde do moštu

Kvašením se z toho stane taková kaše a jde snadněji přes plachetky

To možná ano, ale cílem není protlačit kaši, nýbrž oddělit šťávu.

Razím tuto strategii: buď vylisovat šťávu začerstva nebo kvasit rozdrcené ovoce a pálit celý mač. První způsob preferuju u jablek, druhý u hrušek (a každého dalšího ovoce).
Zdůvodnění: Nemyslím si, že destilát z moštu je výrazně lepší, ale líp to kvasí, líp se s ním manipuluje a není problém s výpalky. Aby byla hruškovice voňavá, měly by být hrušky v takovém stupni zralosti, kdy už dobře lisovat nejdou.

Připojit reakci

Aroma slivovice

11.12.2018 19:24

Rafael.

V pohodě myslel jsem si to, že by tomu tak mohlo být.Nikdy jsem nezkusil tyto varianty, abych molh posoudit.

Host 92.38

,,To si nemyslím. Naopak, rozbředlá zkvašená drť lis zalepí nebo projde do moštu,,

Na to mám právě tu plachetku.Je to ušitý vak tak že žádný lis nezalepí a projde maximálně kal, který ale do druhého dne krásně sedne v bečce.na dno.

,,To možná ano, ale cílem není protlačit kaši, nýbrž oddělit šťávu.,,

Žádnou kaši mi to neprotlačí max trochu kalu, který i kdyby šel do kotle nic neudělá, ale i přes to jej nechám sednout na dno bečky. 

DakotaFred

Připojit reakci

Aroma slivovice

16.12.2018 20:42

Tak v pátek jsem povařil opět lis do kupy a v sobotu, už byla lisovačka vykvašených jablek. Funkčnost na jedničku.Ani jsem nepředpokládal, že to půjde až tak dobře.340 litrů kvasu asi přiblyžně 140 až 150 litrů připraveno do kotle.laugh

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Švestkový kvas - bílá plíseň 1018.12.20181243
Domácí pálení - danový přestupek nebo už trestný čin?2118.12.201842459
Koupě automatické pálenice 10317.12.201824080
Stojanek na cedění kvasu 917.12.2018810
Aroma slivovice2716.12.20183408
Uchování opakování kvašení turbokvasnic2116.12.20181905
Zápach pálenky816.12.2018794
Jblkový kvas (druhák)516.12.2018634
Jak vyrobit mandlovou "slivovici"?1915.12.20182511
Třešně, přeslazený kvas, doba kvašení, kdy pálit?1414.12.20182922
Slivovice vs. calvados22511.12.2018331638
Ukončení destilace + ředění110.12.2018513
Mišpule610.12.20187223
Kvas ze švestek "na pokračování"419.12.20188650
Turbo kvasnice328.12.20183861
Ananasovice, pomerančovice164.12.201811875
Domácí pálenice174.12.20185284
Jednokotlová destilácia s deflegmátorom52.12.20181227
Jak legálně provozovat domácí pálenici?71.12.20182595
Kolko odobrat metylalkoholu6230.11.201893506
Jablkovy kvas meranie cukru6127.11.20188836
Refraktometr na měření kvasu2227.11.20186614
Zakalená slivovice17027.11.2018209082
Vínovice226.11.2018458
Kvas z cca 20kg broskví2825.11.201810645
Teoretický výnos2323.11.20185015
Jablkovy kvas5723.11.20189736
Pálenka z moštu4221.11.201813263
Destilace na polské koloně, zápach výstupu, teploty?4021.11.201819580
Jaký zavařovací hrnec na destilaci1220.11.20185660
Uchovanie kvasu, resp skorší termín pálenia1419.11.20182888
Paleni slivovice doma1117.11.20184747
Hruškovice2817.11.201824179
Cukr nebo med?414.11.2018957
Kvašení ušlechtilými kvasinkami nebo nadivoko6914.11.201856886
Škrábavost pálenky4014.11.201850184
Trnkovica (trnka obecna)3710.11.201822573
Pliseň na švestkách 210.11.2018797
Stárnutí slivovice - zajímavý poznatek167.11.201814544
Destilace - základní dotazy415.11.20188362
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Další diskuze na téma Pálení najdete na serveru Kulináři.cz.
Kulinářské fórum - recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Uzení masa11.12.2018
Uzení masa11.12.2018
Uzení masa10.12.2018
Uzení masa8.12.2018
Dehtování8.12.2018
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů