Plíseň v ořechu



Stránky: 1,  2   
host - 168.216 (?) 
4.10.2019 16:12, zobrazeno: 9553x

Dobrý den,

ihned po nasbírání a vyloupání ořechů se ve skořápce objeví plíseň. Ořechy jsou sušeny v suchém prostředí a ihned po sběru. Skořápka ořechů je při loupání lepkavá. Plíseň je i v některých ořechách hned při sběru. Je to strom starý cca 5 -7 let, v loňském roce bylo plesnivých ořechů méně, letos téměř všechny. Prosím o radu, zda se dá něčím ošetřit nebo porazit.Děkuji.Marie

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 161.2 (?), 4.10.2019 16:37

Marie, to, co popisujete nemusí být plíseň-je to na venkovní, nebo vnitřní straně skořápky-i ta lepkavost? SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.216 (?), 4.10.2019 19:16

Je to plíseň - jádra ořechů jsou obrostlé jak v závoji. Dnes byla už plíseň i na povrchu skořápky. Nemám čím vyfotit, ale zde je foto, jak to vypadá uvnitř ořechu.

Lepkavost byla jak zvenku, tak i jádro bylo lepkavé.

Děkuji. Marie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 135.175 (?), 5.10.2019 4:20

Na slovenském webu jsem četl něco o novém škůdci "vrtivka orechová". Larvy (bílí červíčci) napadají zelenou slupku, ta zčerná a je celá lepkavá. Možná to má vliv i na ořechové jádro hlavně u papíráků. Máme se na co těšit.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.96 (?), 5.10.2019 8:11

Vrtivka orechová je invázny škodca pôvodom z Ameriky. Larvy tejto mušky vyžierajú zelené oplodie (šupku) orechov, ktorá následne sčernie, je mazľavá, akoby hnilá a ťažko sa odstraňuje. Larvy neprenikajú pod škrupinu, ale tým že zdevastujú oplodie, veľmi často je poškodené aj jadro orecha (býva zhnednuté až čierne a má vyšší sklon k plesniveniu). Zadávateľka vlákna nepopisuje zmeny oplodia, ktoré sú pri postihnutí vrtivkou neprehliadnuteľné (foto), takže v jej prípade môže byť príčina plesnivenia jadier iná. Isté je, že v mnohých oblastiach Slovenska budú orechy tento rok úzkoprofilovým tovarom. A od r.2017 je vrtivka zistená už aj v Čechách. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 161.2 (?), 5.10.2019 9:14

Kdysi brouk a nyní muškasad... Z motyky se stává puška-k tomu morky, slepice a ořechů mám nejvícewink! S tím doporučením likvidace ořešáků mimo sady to dopadne jako s návrhy úplně vyřešit výskyt šarky. Samečka té vrtilky jsem viděl v Ratajích pod velkoplodým polopapírákem-černých plodů dle místních každým rokem přibývá asi o 10 procent. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.81 (?), 5.10.2019 10:32

Rataje – jazykový koutek – název obce Rataje je v Evropě častý (v ČR a tzv. slovanské země, na Balkánu slovo rat znamenalo válka). Trošku podobné jako s písničkou „Okolo“ (tedy přibližně okolo čeho).
Malé, bílé červíčky ve zčernalé rubině ořechu (jako na obrázku IH) jsem poprvé viděl letos na JZ Moravě, 450 m/m. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 192.56 (?), 5.10.2019 10:45
Vrtivkou orechovou su u nas už napadnute všetky orechy - v zahradach aj volne rastuce (okres Bratislava, Senec). Vlani nebol použitelny prakticky ani jeden orech, všetky sčernali a zvnutra boli tmave a plesnive. Tento rok je to uplne rovnako. Skušame orechy pooberať a ručne okrájať černajucu šupku ešte kym uplne sčernaju. Potom ich štandardne sušíme - snad to pomože. Z toho co som sa docital, je vtivka neuveritelne invazivny škodca. Že by koniec orechov v našich krajoch?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 99.59 (?), 5.10.2019 11:43
Nevím, zda je to ona. Nazval jsem ji hovadem. Ořech máme, ale červy ve slupce jsem zatím nezpozoroval. Tento rok jich je velmi mnoho a jsou většinou v pořádku. PARDUBICE

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 99.59 (?), 5.10.2019 11:59

Ale určitá část ořechů zčerná již po mnoho let...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika