Papírák



host - 22.251 (?)
8.10.2013 20:09

Máme na vesnici u Olomouce starý a obrovský strom ořešáku s hodně velkými, dobře loupatelnými ořechy. Asi polopapírák. Mám semenáče z náletu 1-3 leté. Nevíte o někom v okolí, kdo dovede naroubovat ořechy?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 217.71 (?), 8.10.2013 0:37, zobrazeno: 31887x

Zdravím všechny. Jak již odkaz napovídá, chtěla bych sehnat ořešák - papírák. Polopapíráků a kameňáků máme v okolí dost, ale tento (pravděpodobně, neb má snadno loupatelnou skořápku a velké plody - v dobrém roce cca 5cm) je jediný (navíc chuťově vynikající) a já bych chtěla sehnat náhradu, až strom nebude, jen je to asi nemožné.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 8.10.2013 13:07

Všechny registrované odrůdy ořešáku jsou polopapíráky. Chcete-li konkrétní papírák, nezbude, než jej zkusit naštěpovat např. na semenáč. Není to ale snadné a úspěšnost štěpování není zdaleka taková jako u jádrovin a peckovin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.227 (?), 8.10.2013 13:35

Nevím, jestli nesháníte něco, co se sehnat nedá.Existuje spousta velkoplodých semenáčů s tenkou skořápkou, ale pomalu všechny je to vždy jeden konkrétní strom a a druhý již nikde není.Jinak papírák je ořech s velmi tenkou skořápkou, nemusí zakrývat celé jádro a vrabci Vám ho vyzobou.U polopapíráku je skořápka tenká a luštit jádra jdou dobře.Stejně jiný oficiálně neseženete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 22.251 (?), 8.10.2013 20:09

Máme na vesnici u Olomouce starý a obrovský strom ořešáku s hodně velkými, dobře loupatelnými ořechy. Asi polopapírák. Mám semenáče z náletu 1-3 leté. Nevíte o někom v okolí, kdo dovede naroubovat ořechy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 242.172 (?), 8.10.2013 21:13

Letos se o to chci pokusit (mám Mars), techniky očkování i roubování jsem nastudoval z více zdrojů. Roubování mám však úspěšně zvládnuté zatím pouze u ostatních ovocných druhů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 25.2 (?), 19.12.2013 19:43

Velmi často lidé požadují papíráky v domnění, že jsou lepší než polopapíráky.

Papíráky mají tenkou slupku, polopapíráky ale také lze snadno luštit. Papíráci jsou často děraví a vyklovávají je ptáci, jádro má větší podíl vody a hodně při skladování sesychají a snadněji plesniví.

proto je bez výjimky sortiment odrůd vybírán z polopapíráků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 58.114 (?), 21.12.2013 19:57

Prodej stromků v Uh. Ostrohu nabízí ořešák - papírák s názvem Pilnický

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 21.12.2013 20:13

Njn. stejně považuji za lepší mít větší plod se srovnatelnou výtěžností jádra jako u papíráku. U takového Jupitera potřebujete 8 plodů na 100g suchého jádra a zbyde vám 50 g skořápek. Polopapírák, co se dá louskat rukama, louskáčkem i nožem.

U Pilnického potřenuji 14 plodů a zbyde cca 40 g skořápek. Navíc ho musím louskat rukama, protože louskáček by mi rozlámal motýlky na 1/4ky..

S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 228.112 (?), 12.1.2014 17:32

Orechy lúskam pomocou dreveného vretenového luskáčika, ktorý nám kúpil synátor na jarmoku kdesi na strednom Slovensku. Funguje na princípe vretenového lisu na víno. Práca s ním je príjemnejšia, tichšia, pohodovejšia a úlomky nelietajú po izbe ako u klasického kovového čelusťového luskáčika z domácich potrieb. Dlane nemám vôbec otlačené od kovových ramien, stačí iba vložiť orech do drevenej dutinky a mierne zakrútiť drevenou skrutkovnicou. Ďalšia výhoda: škarupina sa láme tak šetrne, že obidve polovice jadra ostávajú celistvé. Škoda, že sme na takýto šikovný výrobok nenarazili už skôr. Holt naši predkovia neboli hlúpi...wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 13.15 (?), 16.1.2014 0:06

fotecka by nebyla?? :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika