Kdy ořezat vlašský ořech



pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 64.250 (?)
22.5.2015 12:15

U tohoto ořešáku bych ustřihl právě tu označenou spodní-slabší, vodorovnější.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
host - 157.239 (?), 16.12.2014 19:35

Jo, šedivá je teorie, zelený strom života- já to štěstí měl a hmyzí kamarády jsem při sbírání vosku viděl-snad jim zavoněly rostlinné št´ávy s voskem smíchané? S ůctou k M.V.-S.P.-Chropyně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 159.114 (?), 11.6.2015 7:01
Dal nych studnařskou pěnu, po zatvrdnutí natřít hnědou barvou. Co vy na to? Nebo nějaký lepší nápad na ošetření dutin...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 205.67 (?), 1.1.2022 14:26

Věřím, že pan prof. Hričovský je odborník, ale ořešák začíná rašit na konci dubna a přírustky 10-15 cm má v květnu nebo až v červnu. Takže pro mě to znamená řezat na začátku června.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 64.250 (?), 8.1.2015 15:50

V Katalogu zahrádkáře 2007 bylo sáhodlouze popsáno.Ořezávat tehdy, kdy má zelené letorosty 15-30cm dlouhé, tj.přibližně v červnu, podle podmínek. Již jsem to někde na tomto fóru podrobně psal. (viz vlákno: Řez ořešáku)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 192.41 (?), 8.1.2015 16:09

15-30cm? Ved to starsie stromy nemaju ani za celu vegetaciu. U nas prof. Hricovsky doporucuje ked maju nove prirastky 5-10cm, otestoval som to a môzem takisto doporucit, rany vôbec neslzili a do jesene sa zacali pekne hojit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
McMičurin - (5) - 167.47 (?), 13.2.2015 21:16

Ořez ořechu v předjaří mi taktéž nejvíc dává smysl. Já jsem to dělal během vegetačního období v létě a opravdu to není ono. Míza se u velké větve doslova řinula proudem. Další rok jsem pahýl našel rozklovaný od datla nebo strakapouda. Zřejmě se tam usídlil nějaký dřevokazný hmyz.

Rozhodně doporučuju ránu nechat oschnout a pak důkladně ošetřit tmelem nebo dopadnete jako já. I proto bych to řezal v předjaří kdy strom nemá moc mízy a pak se ošetřená rána během vegetačního období lépe zhojí.U menších větví to možná nevadí, ale u velkých větví a masivnějších ořezů to důrazně doporučuji.

Nejhorší řešení je provádět to v září a neošetřenou ránu nechat napospas deštivému počasí. Pokud to navíc uřízněme těsně u kmene tak se můžou všelijaké potvory a plísně prožrat až do kmene.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 14.2.2015 0:30

Protože každá odrůda raší a roste jinak, je nejlepší určovat termín podle kvetení. S počátkem kvetení ustává hlavní tlak mízy a nastupující růst listí ji odvede tam, kde ji strom potřebuje. Časnější řez mnohem více slzí. Optimální je pak termín, kdy sprchávají jehnědy (tj. konec kvetení). Pokud to v tomto termínu nestihnete, strom nepoškozujete i řezem provedeným dokud jsou plody bez vivinuté skořápky. Vyvarovat by jste se měli řezu, jakmile skořápky tvrdnou až do doby jarního rašení. Samozřejmě, když je to nutné (například zdravotní korekce po vichřici), tak se řeže alespoň tehdy, když je 2°C a více nad nulou (prostě když nemrzne). Je pak na zváženou, jestli nenechat patku 0,5 m dlouhou a načisto pak neříznout až v optimální dobu (na větevní kroužek v květnu). To je třeba případ, kdy se v říjnu rozhodnete zateplovat barák a potřebujete si udělat místo na lešení. Nebo se Vám soused nabídne s traktorem na orbu a větev leze do prostoru vjezdové brány.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vagabund - (48) - 220.250 (?), 14.2.2015 9:58

Souhlasím. Taky řežu když přírustky dosahují 5- 10cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
kvetuse.konvickova - (3) - 40.193 (?), 6.5.2015 14:41

Prosím všechny přítomné ořešákopěstitele o radu. Loni v listopadu jsem zasadila ořešák Mars, cca 4-5letý roubovanec s již založenou korunkou. Když jsem ho ale teď na jaře mlsně obcházela a okukovala, kdy konečně začne rašit (minulou sobotu! :-), všimla jsem si, že z jednoho místa vyrůstají dvě větve.

Vzhledem k tomu, že jsem zahradník z kategorie blbců a řez stromů je pro mě něco zcela nepochopitelného, chtěla bych požádat o radu, zda je nutné/vhodné jednu z větví uříznout a pokud ano, tak kterou. Předpokládám, že by měla jít pryč ta slabší (spodní), nicméně ta zase roste vodorovněji a byla by na založení koruny lepší...? Co se termínu řezu týče, vyčetla jsem zde, že vhodný bude právě květen.

Snad jde z přiložených obrázků poznat vše potřebné.

Moc děkuji!


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 64.250 (?), 22.5.2015 12:15

U tohoto ořešáku bych ustřihl právě tu označenou spodní-slabší, vodorovnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika