Svářečka x invertor



host - 1.251 (?)
15.10.2008 23:23

Tak mě napadlo - inventor za 4 - 5 tisíc, když jeho životnost bude 5 let, to je tisícovka za rok.  Když jednou za dva roky budu svařovat dva kovové stojany nebo vrata, jestli nebude lepší si inventor s kuklou zapůjčit. I kdyby to bylo 10 let, to půjčení bude možná lepší.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 90.168 (?), 2.10.2008 10:23

xxx.xxx.130.20 (?), 2.10.2008 9:55

Přepínač na změnu polarity: zbytečně složité (v jednoduchosti je genialita). Přehodit kabely trvá 10 vteřin - přepínač, který zvládne proudové zatížení se tam nevyplatí dávat - zvýšení ceny, hmotnosti, je to zdroj poruch, a zlepšení komfortu by bylo minimální.

Suché elektrody: skladovat v suchu - na radiátoru, na kotli, nebo třeba v igelitu + přidat látku pohlcující vlhkost (silikagel, nebo asi nejdostupnější jsou tablety do odvlhčovače).

Samostmívací kukla je výborná. Je dobré ještě před koupí kuklu otestovat bleskem foťáku (musí stíhat zatmavit tak, aby blesk téměř nebyl vidět)

Poruchovost a životnost invertoru X klasického trafa - raději budu 5 let vařit hezké svary, než 50 let vlaštovčí hnízda ;-) Sice se dá dobře vařit i s trafem, ale na to se musí cvičit kilometry svarů. Invertor je pro amatéra výrazně lepší.   Gl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
andy.wise - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (585) - 220.253 (?), 2.10.2008 11:15
Sice již léta propadlý, ale mám svářečský průkaz na MIG/TIG a autogen. Doma svařuji MIGem, občas invertorem, a když je nouze, tak se nachomýtnu i k trafu. Když tady čtu tu diskusi, říkám si, že to je maso, vařit dobrovolně trafem. Připomíná mi to pindy o tom, jak byla stodvacítka dobrý auto. Souhlasím s Gl, myslím, že trafo je několik kroků zpět. Pracovní komfort a kvalita svařování jsou s invertorem (taktéž s MIGem) neporovnatelné. Oblouk trafa je méně "čitelný," po zvuku toho moc nepoznáte, navíc, jakákoliv nečistota - mastnota, rez... (ne vždy se svařuje v salónních podmínkách) vychýlí oblouk a tavený kov se začne smrkat okolo, kdežto s invertorem s trochou umu si s tím poradíte mnohem snáze (byť se mu to taky nelíbí). Jenže zkušenosti jsou nesdělitelné, a když zrovna mají v lidlu trafo za 999,-, tak je jasné, že nic lepšího není, nebo je to aspoň "všechno stejné." Pokud zvažujete koupi svářecího stroje, zkuste poprosit někoho, kdo vlastní invertor (nebo MIG - dle použití), aby vás nechal se strojem seznámit, něco svařit, něco ukázat... a teprve potom zkuste trafo.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
exot007 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (83) - 176.57 (?), 2.10.2008 20:40

No několik poznámek : vím sice že ne vždy je to ulpně možné udržet (třeba z důvodů nepřístupnosti) dokonalou či alespoň přijatelnou čistotu svarových ploch a jejich bezprostředního okolí nicméně je to  velmi stěžejní k dosažení kvalitního sváru cca 2 cm na každou stranu někdy i pěkně vypadající svár je mnohdy plný bublin porů a vměstek.Je sice pravdou že dnes jsou samostvívací kukly na velmi vysoké úrovni (i já ji denně používám) nicméně v některých případech se mi zdá použití klasické kukly lepší obvzlášť v případě kdy je potřeba opravdu perfektně vidět svarovou lázeň (ale je to možná můj subjetivní dojem, nicméně tekuté krystaly nebudou mít takové optické vlastnosti jako sklo ač se jim velmi přiblížili).A na usušené elektrody bych spíše použil novodurovou rouru se zátkami na koncích (elektrod se tam vejde přeci jenom víc a případně vložil na dno vysušený silikagel jak už se tu někdo zmiňoval

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.15 (?), 2.10.2008 11:23
Skladování svařovacích elektrod v domácích podmínkách jsme řešili na svar infu. Jednoho z diskutujících napadl dobrý nápad: nové a nebo usušené elektrody v menším počtu dát do suché PET-ky a uzavřít uzávěrem vždy po vyjmutí další elektrody. Je možné nasypat na dno trochu silikagelu pro absorbci vzdušné vlhkosti. Já osobně mám v dílně cca 10 balíků různých elektrod v původních komunistických obalech :-) A v práci si vysuším vždy tak cca 100ks do zásoby a po ochlazení je balím do PES strečové folie. Ale tu petku určitě zavedu. co vy na to? Z.M.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 228.179 (?), 2.10.2008 11:15

Nevíte, jak je to v případě té stavebnice se zárukou a na co se vztahuje?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 111.44 (?), 15.10.2008 20:49

Posílal jsem jim mail a odepsali mi, že se zárukou by neměl být problém. Cena sestavené Gamy 145 + kabelů + poštovné 5918Kč. Tak nevím sou ale další varianty třeba Alfa in Pegas 160 E + kabely + poštovné za 6300kč na eshopu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.251 (?), 15.10.2008 23:23

Tak mě napadlo - inventor za 4 - 5 tisíc, když jeho životnost bude 5 let, to je tisícovka za rok.  Když jednou za dva roky budu svařovat dva kovové stojany nebo vrata, jestli nebude lepší si inventor s kuklou zapůjčit. I kdyby to bylo 10 let, to půjčení bude možná lepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 15.10.2008 23:35

Máte-li půjčovnu vedle a i o víkendu, proč ne. Většinou invertor potřebuju, když se mi ulomí něco s čím právě dělám, tak jsem rád, že jej mám po ruce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?), 16.10.2008 0:40

Pokud svařujete velmi velmi svátečně, je nesmyslné kupovat hračku. Ale jak jste přišel na čtyřletou životnost? Pokud se sváří jednou za dva roky, je lepší zapůjčit svářečku i spolu se svářečem :-))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.20 (?), 16.10.2008 9:20

Dovolím si nesouhlasit. Mít doma "dobrej vercajch" a k tomu šrouby, vruty, hřebíky, těsnění, hmoždinky, podložky, nýty a bůhví co ještě, to patří k baráku. Pak když musím, opravím a když chci, tak udělám. Invertor - u kterého předpokládám životnost spíše v desítkách let - a dobrá kukla (u samostmívací životnost neznám, uvidím) k tomu dobrýmu vercajchu patří, moc se mi to osvědčilo. Naposled jsem svařil dětskou houpačku, unese i mne. Forot je pán, říkávala moje babička a nikdy jí nechyběl ani ocet do okurek.

Ale berte mne s rezervou, vercajch je moje manie a pokud nemám všechno alespoň dvakrát, nemám klid. Inu, početnější rodina (a já, coby půjčovna), perspektiva trvale nízkého příjmu a ještě ta technomanie - to vede k vytváření rezerv na horší časy, kdy už na to nebude. Proto znovu,  berte mne s rezervou. Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika