Obyčejný rýč vs. Fiskars



SlavekPavlik - (44) - 250.3 (?)
22.6.2010 8:34

U nás je teď rozkopaná celá vesnice, kopou to nějací Slováci a skoro všechno ručně. Mají docela zajímavé fígle, například výkopy zahrnujou širokým hrablem na sníh tak, že jeden chlap nasadí hrablo za hromadu hlíny a další dva z druhé strany výkopu to hrablo potáhnou lanama a shrnou hlínu do výkopu. Jde jim to fakt rychle a bagr používají jenom vyjímečně, možná i kvůli překopnutí kabelů atd. A mimo jiné dělají s fiskars lopatama.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
                     
host - 157.179 (?), 10.5.2010 21:26

Právě kvůli jílu jsem si kopil Fiskars.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kaccerr - (9) - 188.99 (?), 13.5.2010 18:49

pokud nebude vaším prioritním přáním rýč zlomit, tak fiskars rýč nezlomíte.

Jen pro upřesnění, je to rýč špičatý a oblý, opravdu kraje jíl jako máslo. Ale pokud jíl v létě přeschne, tak to nepůjde ani fiskarsem... jako bagrista o tom něco málo vím..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 118.44 (?), 13.5.2010 21:49

Ani rýč fiskars za vás zahradu neporyje sám, tak jako sekera fiskars za vás nepoštípe špalky, můj synovec machroval s sekerou fiskars prý bude rychlejší jak s rotační štípačkou já.Já jsem štípal dřevo asi deset minut a on hodinu ale fiskarsem a to se vyplatí. :-)))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 133.182 (?), 13.5.2010 22:42

No to je snad jasném všem :-) Rýč nelze nahradit a proto je nejlepší aby toho udělal co nejvíc za nás. No a porovnávat štípačku se sekerou... Ze seker jsou Fiskar to to nejlepší co jde u nás sehnat, zatím jsem s ničím lepším doma nepracoval a to mám se štípáním hodně zkušeností. Do lesa štípačku nedostanu a natož rotační plivátko, které si o pořádné špalky ani nelízne. Sekera je třeba i kdybych mělo doma štípaček třeba deset. S rotační štípačkou se to navíc musí umět a mít nějaké zkušenosti. Můj bratranec se živí kácením a stahování a dřevu rozumí a není nemehlo, ale rotační štípačka mu přerazila ruku. Tedy přesněji řečeno rotující kus dřeva, který chytil suk (nepochopím, proč se nerozštípnul, bylo to jen takový hnědý flek ani ne suk).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 118.44 (?), 28.5.2010 12:47
Jasně bezpečnost práce je třeba dodržovat jak se štípačkou tak se sekerou, sekerou se dá taky useknout noha a kor fiskarsem to je mžik.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
SlavekPavlik - (44) - 250.3 (?), 22.6.2010 8:34

U nás je teď rozkopaná celá vesnice, kopou to nějací Slováci a skoro všechno ručně. Mají docela zajímavé fígle, například výkopy zahrnujou širokým hrablem na sníh tak, že jeden chlap nasadí hrablo za hromadu hlíny a další dva z druhé strany výkopu to hrablo potáhnou lanama a shrnou hlínu do výkopu. Jde jim to fakt rychle a bagr používají jenom vyjímečně, možná i kvůli překopnutí kabelů atd. A mimo jiné dělají s fiskars lopatama.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 175.210 (?), 20.6.2011 9:43

Zde v celém vlákně je možno se dočíst jak se kloubí tři elementy. Jsou to - tato vazba, prosím neni z Černých baronů -: 1) snobismus, 2) zmasírovanost marketingovými syčáky, 3) velmi malý výběr zboží - převládá značka Fiskars, to co je, je dosti řemeslně odfláknuto, přemrštěné ceny - byl bych přímo vůl si koupit v Horbachu násadu na rýč za cca 350Kč, údajně z jasanového dřeva, ale s modrými fleky, čož je známka napadení patogenem, ale z Dojčlandu! - při prvním použití je tento kus dřeva vejpůl a při reklamaci vás odbudou, tím, že jste použil nepřiměřenou sílu.

Nyní k tomu tělocviku, bolestem v zádech a jiným. Sám používám rovný rýč z Bystřice (proč právě tento, jsem vysvětlil ve svých předcozích příspěvcích) s obdélnikovou čepelí, je s ním možno rýt na plnou hloubku 27cm. Když to vztáhneme na plochu a objemovou hmotnost půdy, ta je v průměru 1,5, tak se přemisťuje půda při rytí o cca 25cm dopředu - praváci lehce doprava, a leváci doleva - a obrací se při tom vzhůru nohama, hmotnost takto přemístěné půdy činí v průměru cca 405kg na jeden metr čtvereční. Když se vezme velikost ryté plochy záhonu na malých běžných zahrádkách, kde záhon je ve velikosti cca   5m čtverečních, činí již hmotnost přemístěné půdy 2t. Takže netrénovaného počítačového intelektuála, bude bolet v zádech, ikdyby ten naondulovaný Fiskars byl ze zlata.

Co se týče rukojeti.  Plastová D rukojeť z Bystřice je rozhodně lepší než ta kvedlačka na pokřivené trubce od Fiskarsu. Osobně mám rád obyčejnou dřevěnou T rukojeť, kterou po koupi z násady sundám, v případě větší vůle zaklínkuji a přilepím. Teleskopická násada, přímo barbarství. to co neni skuplováno napevno, se musí při činnosti, jako je rytí, zákonitě vyviklat. Na parádu a dva čtvreční metry to může být ovšem vynikající věc, zvláště k machrování.

Lámání čepele rýče je způsobeno páčením ve dvou směrech, to je dopředu a dozadu. Od doby co páčím jen dozadu se ještě nic neulomilo. Jsou ovšem mezi námi lidé, kteří dokážou zlomit novou násadu ke krumpáči vyrobenou ze skutečně kvalitního dřeva.

Zakřivení násady nebude mít pravděpodobně nic společného s ergonometrií. Bude to nejspíše krajová, nebo národní zvyklost. Včera jsem viděl v seriálu Svět ve válce, jak se obdělává ručně každý volný kousek půdy v Anglii, samozřejmě rýčem s naondulovanou násadou. A jak tady někdo psal, že je nutné mít různě tvarované nástroje pro různé lidské rasy různě, tak ten pisálek je jen ukecaný rasista. Jinak je pro mne nástroj tohoto typu s naondulovanou násadou, jen a jen lopatou, která se dá použít i k rytí.

Jiří           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 191.214 (?), 20.6.2011 18:24

Jiří, věřte nebo ne, Vy máte nějaký nevyřešený problém sám v sobě. Zkuste se nad tím zamyslet, jestli ale už není pozdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 147.107 (?), 20.6.2011 19:46

Proč by měl mít problém? Ten příspěvek je poněkud rozevlátý, ale má pravdu, předsedo..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 191.214 (?), 20.6.2011 20:07

Inu, celkově nemá. Leda tak s těmi nahnilými německými násadami v hyper-super. Ale normální jedinec se vždy pokusí vybrat z několika tu bezchybnou. Taky s tou výškově nastavitelnou násadou souhlas, ta se skutečně za chvíli vyviklá.

No ale Fiskars nabízí přeci pevnou téhož tvaru a ta je skutečně vynikající.Přesvědčovat Vás ale nemá význam. Rovná násada mu vyhovuje leda tak v případě, že měří na výšku metrpade a nemusí řešit ergonomii práce. Pak to chápu.

Pokud někomu vadí vcelku únavný marketingový monopol Fiskarsu na našem trhu, má možnost rozšířit ostatním spoluobčanům obzory a začít dovážet cokoliv ještě kvalitnějšího. Jsem pro.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika